Rozdzielczość odbiorników HD a HDTV

Piopio

New member
Zastanawiam się nad różnicami w odbiorze HD na różnego rodzaju odbiornikach.
HDTV to 720p , 1080i i 1080p - z tego co zdążyłem zauważyć nie ma jeszcze ani TV ani odtwarzaczy zdolnych odtworzyć ten ostatni tryb w pełnej rozdzielczości ... a może się mylę ?
Odbiorniki pracują w zupełnie innych rozdzielczościach ...
LCD 13xxx 768
Plazmy HD 1024 x 1024
Plazmy normalne 980x480
LCD HD 1920 x 1080 (przepraszam za możliwe pomyłki w rozdzielczosciach)
Zgodnie z tym co wiem najlepiej obraz wygląda jak jest w natywnej rozdzielczości matrycy ... niestety jak widać w przypadku każdego odbiornika musi być interpolowany.
Chyba najmniejsze straty w jakości będą gdy różnica między materiałem video a matrycą będzie jak najmniejsza ...
I tutaj mam pytanko do fachowców:
mamy:
1. HD-DVD 720p
2. zwykłe DVD
3. HD-DVD 1080i
4. SDTV

i puszczamy je na:
BENQ DV3750 i Samsung LE37R41 - wielkość ta sama, inna matryca
Plasma 1024 i zwykła Plasma

z teorii wynika mi że SDTV powinno najlepiej wyglądać na zwykłej plaźmie, HDTV 720 na matrycy 13XX-768, a 1080i na 1920-1080

A jak wygląda praktyka ?
Czy warto już teraz wchodzić w odbiornik HD z prawdziwego zdarzenia , zakładając, że 95% materiału będzie poniżej 1080i ?
 

marro

New member
Witam
Twoje rozumowanie jest logiczne i w zupelnosci poprawne.
To znaczyze sygnal bedzie najlepiej wygladal na odbiornikach LCD wyposazonych w natywna do sygnalu rozdzielczosc i :
- sygnal "male HD" 720p o rozdzielczosci 1280x720 bedzie najlepiej wygladalo na matrycy o takiej rozdzielczosci
-sygal 1080i-interlaced jak i 1080p-progressive najlepiej na matrycy o tej rozdzielczosci tz. 1920*1080
Oczywiscie na TVLCD wyposazonych w matryce 1360x768 w opcji HD Ready lepiej bedzie wygladal obraz zarowno HD720 jak i 1080 niz SD czyli 720x576 (niedojze ze niskiej rozdzielczosci to czesto nikczemnej jakosci!)
Natomiast sygnal przeskalowany zarowno w "dol" jak i w "gore" lepiej bedzie wygladal na plazmie. Co do sensownosci zakupu to mysle ze prawie wszystko zalezy od zasobnosci portfela, jesli stac Cie na zakup pelnego HD nie zastanawialbym sie. Mysle ze wybor LCD czy plazma tez uwarunkowany jest finansami. Lada moment (przelom marca kwietnia tego roku) beda dostepne urzadzenia HD DVD i BluRay BD. W necie jest mnustwo materialu w kazdej opcji (720p, 1080). Juz sa nadawane kanaly HDTV via satelita wiec nie wiem skad te 95%.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
....nie jest to tak prosto, gdyż każda zmiana ratio potrzebuje "mocy" by to robic w czasie rzeczywistym

I tak np PAL powinien trafić (chyba - czyli najmniej błędów) w matrycę 1920 x 1080.
Dlaczego?
Bo mozna zalożyć, że ilosć widocznych pix/linii??? w PAL jest 540 i łatwo x2 zrobić (dla procesora, co skaluje) i wyjdzie 1080.

Zaś np między 720 i 1080 tez jest całkiem przyzwoicie (matematycznie), bo to 1.5 . :wink:

(z tego wynika, ze 1080 będzie najbardziej kompatybilne ze starym PALem - ale jak w praktyce????)

Ps. (dodane po czasie ) Palowski LCD Sharp Aquos P50 ma 960x540 pixeli (więc 2x da 1080 , ale znowu w praktyce ???)
 
Ostatnia edycja:

marro

New member
Cze
Jesli juz konkretnie mowimy o skalowaniu sygnalu i poslugujemy sie rozdzielczoscia wyrazana w pikselach (np.PAL 720x576pixeli) a liczba lini sygnalu(PAL 626lini) to mozemy przyjac ze:
-rozdzielczosc sygnalu NTSC 720x540 pixeli x2 i mamy HDTV 1440x1080 pixeli. Wielu z was moze i zaprotestuje ze HDTV ma 1920 w podstawie ale jest to troche bardziej skomplikowane. Rozdzielczosc HDV to 1440x1080 przy czym aspekt pixeli to 1,3(3) co daje 1920 i tak to wlasnie wyglada w HDV, nie jestem pewnien ale slyszalem ze w "pelnym" HDTV tez tak jest. Moje dotychczasowe doswiadczenia pokrywaja sie w 100% jedynie przy pracy z sygnalem HDV. Przy HDTV mialem do czynienia z syganlem w pelnej rozdzielczosci i bez kompresji (1920x1080p_squarepixels-cinealta) ale slyszalem ze to tez sciema. Jesli ktos zna prawde bede wdzieczny jesli sie podzieli.
P.S. Nie mam pojecia skad wziela sie hybryda w postaci 1280x720 bo syganl 640x360 owszem spotykany ale bardziej w swiecie komputerow niz wideo.
Pzdr.Marek
 

hojlo1

New member
Bez reklam
@marro - mam prośbę (do innych tez oczywisćie).

Jak jest z HDTV w PAL (a właściwie progressywnym)?

Do czego zmierzam....ano progressywne najlepiej spisuje się w trybie filmowym (czyli praktycznie NTSC) i czy przy HDTV nie będzie przypadkiem różnić w jakości (migotaniu) przy PAL, a NTSC (czy właśnie np. PAL60 zastosują).

Jestem ciekaw (a nie mam obecnie mozliwości praktycznych...)

Moze jakieś namiary na techniczne parametry nadawanych programów HDTV (choc to wcale nie oznacza, że wraz z rozwojem....)... .
 

marro

New member
Witam Hojlo1
Nie do konca rozumiem o co Ci chodzi z tym trybem filmowym "(czyli praktycznie NTSC)" ale z tego co ja wiem to blizej systemowi PAL do filmow niz NTSC.
- PAL 25 klatek (50 polobrazow) na sekunde
- NTSC 30 klatek (60 polobrazow) na sekunde dokladniej to 29,97 fps
- FILM czyli tasma 24 klatki na sekunde.
Dotyczy to rowniz systemu HDTV w "pelnej-1080" jak i "mniejszej-720" wersji.
Tz. HDTV tez mamy z 25,~30 klatkami na sekunde wersji z przeplotem i bez czyli otrzymujemy
- HDTV 1080i PAL czyli 1920x1080 prz 25fps z przeplotem czyli 50 polobrazow
- HDTV 1080p PAL czyli 1920x1080 prz 25fps bez przeplotu
- HDTV 720p PAL czyli 1280x720 prz 25fps z przeplotem czyli 50 polobrazow
- HDTV 720i PAL czyli 1280x720 prz 25fps bez przeplotu
I "to samo" dla NTSC tylko dla 30fps i 60 polobrazow czyli 1080i,1080p,720i,720p
Wspolczesne kamery HDTV jak i HDV zostaly wzbogacone PO RAZ PIERWSZY W ELEKTRONICE o tryb 24fps czyli tryb filmowy.(Chodzi o to zeby material latwiej i lepiej sie transferowal po postprodukcji na tasme filmowa przewaznie 35mm i byl wyswietlany w kinach wlasnie przy 24fps!)
pzdr Marro
 

hojlo1

New member
Bez reklam
@marro:
1.
- ja to widze i sporo osób to potwierdza, ze przy przełączeniu sie na dolne progressywne obraz gubi miedzyliniowość, ale znowu dochodzi migotanie (trzeba na to zwrócić uwagę) duzych płaszczyzn .
- gdy jednak przełączysz się w tryb NTSC/lub zmusisz urządzenie podajace do np. PAL60 - obraz idalny (w sensie migotania), czyli w odbiornikach PAL coś do końca nie jest idealne (sprawdzane na sporej ilości CRT, potwierdzone na wielu forach).
Teraz mam pytanie - jak to będzie w HDTV? (analogia?, czy moze wszystkie odbiorniki i jakieś Set-top-boxy będą mialy np PAL60 i po sprawie..lub przy tej rozdzelczosci przy PAL50 nie będzie widoczne..)
Oto mi chodzi?
Ps - dodam tylko ,że jak mam ustawione urżadzenie PAL60 i odtwarzam mnp 23.997fps/24 (TV ustawiny na Auto) - to przy starcie filmu TV przełącza się automatycznie w NTSC (juz wiesz dlaczego okreslam trybem filmowym i bliżej mu do NTSC?)
2.
- pisałes o rozdzielczości PAL (pixele itp) - mam pytanie , bo sie pogubiłem , Ty piszesz ,że 540 to NTSC (D1 tak wypada), a LCD Sharp Aquos P50 ma 960x540 pixeli i chwali się że włąsnie jest 1wszą natywną matrycą PAL (na wielu stronach).
Nie moge powiązac ich logiki?

.......................................................................
dodane po czasie
.......................................................................
.....chyba znam rozwiązanie (będzie chyba długie i kontrowersyjne, opiszę... kiedyś...)
Skrótowo:
...jesteśmy traktowani ( konsumenci) jak analfabeci i w gruncie rzeczy (chyba dość prosto) mozna by przy mniejeszej inwestycji osiagnąć lepsze rezultaty na PAL, nie w obecnych przymiarkach do HDTV. ;(


Ps - a Sharp PAL, to w TV też oszustwo (tak wynika).
 
Ostatnia edycja:

marro

New member
Cze Hojlo1
Jeli chodzi o Swiat wideo jak juz pisalem mamy pare systemow telewizyjnych rozniacych sie wieloma elementami (czestotliwosci skladowych, probkowanie etc) ale wszystkie one charakteryzuja sie tylko dwoma predkosciami klatek na sekunde (fps) . Tak wiec dla wszyskich systemow NTSC jest to 29,97 klatek na sekunde a dla wszystkich PAL jest to 25 klatek na sekunde (z wyjatkiem PAL-M ktory jest TYLKOw 2 krajach na Swiecie Brazylia i Laos i ma 29,97 fps) Byc moze roznica o ktorej piszesz (wieksza stabilnosci i brak migotania) wynika z wiekszej czestotliwosci systemu NTSC.
23,97 fps to hybryda istniejaca w swiecie komputerowym. Skad sie wziela? Otoz jest to etap przejsciowy (najczesciej na tym wlasnie etapie material wycieka do internetu) przy transferowaniu materialu filmowego 24fps na material wideo w systemie NTSC. O ile przepisanie filmu robionego na tasmie filmowej 24fps (poki co zdecydowana wiekszosc produkcji filmowej) na PAL nie stanowi wiekszego problemu (1klatka na sekunde) tasma filmowa jest przyspieszana o 4%. W przypadku FILM->NTSC mamy roznice az 4 klatek na sekunde. Wiec wpierw sie tasme zwalnia o 1% i otrzymujemy wlasnie 23,97 fps a potem mieszajac przeplotem tak aby cztery klatki taśmy filmowej zamienić w pięć klatek sygnału telewizyjnego. Zamieszcze jeszcze tabelke roznych formatow wraz z ich rozdzielczosciami.
Pzdr. Marro

P.S. Blizej do filmu ma system PAL z 25fps niz NTSC z 29,97 a 23,97 to cos co nie jest systemem a tylko etapem przejsciowym na drodze FILM->NTSC (jak wiadomo znakomita czesc produkcji filmowej na Swiecie powstaje w kraju gdzie mamy NTSC) to chyba tyle ;)
 

Attachments

  • Rozdzialki.gif
    Rozdzialki.gif
    3,8 KB · Wyś: 459
Ostatnia edycja:

hojlo1

New member
Bez reklam
marro
Drugi przykład z praktyki:
Zapinam Xboxa w zał. PAL/PAL60 (nie mam możliwości przelączenia się na NTSC).Z niego RGB podpinam do nagrywarki DVD ...przez nią do TV.
Nagrywarka DVD ustawiona na PAL (nie ma PAL60).
Zapuszczam na Xboxie film w PAL - wszystko ok.
Zapuszczan na xboxie film z 23.97/24 fps - nagrywarka robi czarny ekran i daje komunikat ,ze nie jest to jej standardowy sygnał (po angielsku)
Wchodze do menu nagrywarki, zmieniam wejście na NTSC i juz jest ok.
Jeszcze jedna ciekawostka - jak zapuszczam taki film (czyli 23.97/ na PAL60...a widac ,ze na NTSC wymusił....to gwarantuję Ci, ze film przy przesuwaniu np. plenerow nabiera dużo lepszej plynności, niż w samym PAL!!!
(bo oczywiście jak w Xboxie zablokuje PAL60 to mam wszystko w PAL i to 23.97).
Opisuję tylko praktykę :)
....................................
(dodane po czasie)
marro
- zerknij tutaj:
>>23,97 to NTSC filmowy<<
...już wszystko wiadomo i potwierdza moją praktykę... ;)
..............................................................................

Teraz zerknij na to zestawienie rozdzielczości:
>>Cyfrowe Formaty<<
I tam na ok. połowie strony jest w PAL: 720x540 z dziwnym komentarzem (w NTSC to samo jest)???!!!
Dlatego moje pytania nadal aktualne ;)
 
Ostatnia edycja:

mcz

New member
pozioma rozdzielczosc standardow HDTV 720p i 1080p/i mozna wywnioskowac z proporcji ekranu 16:9 co daje odpowiedni 1280x720 i 1920x1080

LCD monitory maja proporcje 16:10 wiec maja 1920x1200 co nie przeszkadza ogladac w najwyzszej rozdzielczosci najwyzej obetnie kilka linii (zle bedzie jak nie obetnie i zmieni pixel ratio z 1:1, bo obraz przestanie byc ostry)

Ale dlaczego nowe telewizory LCD i plazmy maja rozdzielczosc 1366x768 co manie sie nijak do proporcjii 16:9 ??
:confused:
 

mcz

New member
a o rozdzielczosciach PAL i NTSC to chyba jest tak ze:

PAL 720 x 540

NTSC 640 x 480


proporcje tych standardow to 4:3

ale PAL/NTSC ma sie nijak w dobie telewizji cyfrowych HDTV, to jest przeszlos sygnalow analogowych
 
Ostatnia edycja:

Razgriz

New member
mcz napisał:
pozioma rozdzielczosc standardow HDTV 720p i 1080p/i mozna wywnioskowac z proporcji ekranu 16:9 co daje odpowiedni 1280x720 i 1920x1080

LCD monitory maja proporcje 16:10 wiec maja 1920x1200 co nie przeszkadza ogladac w najwyzszej rozdzielczosci najwyzej obetnie kilka linii (zle bedzie jak nie obetnie i zmieni pixel ratio z 1:1, bo obraz przestanie byc ostry)

Ale dlaczego nowe telewizory LCD i plazmy maja rozdzielczosc 1366x768 co manie sie nijak do proporcjii 16:9 ??
:confused:

1366x768 to jest właśnie 19:9. Weź sobie zmniejsz 1920x1080 to Ci wyjdzie 1366x768. Już gorzej wypadają plazmy które mają 1024x1024 (1:1) i obraz jest skalowany w obie strony a później jeszcze spłaszczany w poziomie...
 

Mick

New member
Witam posiadam telewizor LCD samsung model LE32T51B rozdielczosc ekranu posiada 1366 - 768 jestem ciekaw czy moge ogladac na nim filmy w opcji 1080 czy zostaje mi tylko opcja 720p prosze o pomoc
 

marro

New member
Mick napisał:
Witam posiadam telewizor LCD samsung model LE32T51B rozdielczosc ekranu posiada 1366 - 768 jestem ciekaw czy moge ogladac na nim filmy w opcji 1080 czy zostaje mi tylko opcja 720p prosze o pomoc
Oczywiscie ze mozesz ogladac. Jesli tylko posiadasz zrodlo takiego sygnalu to mozesz sygnal podac via HDMI, Component ew. D-Sub. Dziala, sprawdzone ;)
pzdr. maro
 

hawk70

New member
No więc macie kolejny powód, dla którego jestem fanem telewizorów w technologii 3LCD. Proponuję zajrzeć na parametry Sony Bravia KDF-E50A11E i wszystko jasne ;-). Właściwa rozdzielczość, jakość, cena itp. Sam używam od miesiąca i jestem happy.

 

polx

New member
xbox360

1920x1080 jest wykorzystywane przez konsolę do gier - xbox360 Microsoftu (posiada on wyjście wysokiej rozdzielczości VGA i inne widoczne na tym zdjęciu: http://forum.xbox-scene.pl/index.php?showtopic=4390 ). Wkrótce także PLAYSTATION 3 też podobno śmigać będzie w wysokich rozdzielczościach i obsługiwać filmy w BluRay BD.
Chcąc uzyskać jak najlepszą jakość gier powinienem więc zaopatrzyć sie w taki TV który obsługuje tą właśnie rozdzielczość, a nie interpoluje ją do mniejszej. I tu pojawiają się wątpliwości, bo być może nie wszystkie gry bedą w tej najwyższej rozdzielczości. Wtedy zostaje 1024x768.
Znalazłem 2 ciekawe LCD 37'', które obsługują tą rozdzielczość:
1. Amoi LC37AF1E FullHD 1920x1080
2. Philips 37PF9830

MARRO napisał
"sygnal przeskalowany zarowno w "dol" jak i w "gore" lepiej bedzie wygladal na plazmie"
Dlaczego tak się dzieje (czyżby plazma lepiej ukrywała niedoróbki transformacji, a może ona rozmywa wyświetlany obraz?)?
co sadzicie o technologi PIXEL PLUS 2 zastosowanej w PHILIPSIE (czy wyostrzy ona jeszcze bardziej obraz z konsoli w rozdzielczości 1920x1080)?
Jaki wiec wybrać TV aby najlepiej pracował w 1024x768 i 1920x1080 w cenie do 13 tys.?
 
Ostatnia edycja:

lukandelic

New member
marro napisał:
23,97 fps to hybryda istniejaca w swiecie komputerowym. Skad sie wziela? Otoz jest to etap przejsciowy (najczesciej na tym wlasnie etapie material wycieka do internetu) przy transferowaniu materialu filmowego 24fps na material wideo w systemie NTSC.
(...)
P.S. Blizej do filmu ma system PAL z 25fps niz NTSC z 29,97 a 23,97 to cos co nie jest systemem a tylko etapem przejsciowym na drodze FILM->NTSC (jak wiadomo znakomita czesc produkcji filmowej na Swiecie powstaje w kraju gdzie mamy NTSC) to chyba tyle ;)

wlasnie przeczytalem ten watek i musze wtracic swoje 3 grosze :)
Niestety nie jest tak jak piszesz. 23,97 to nie jest zadna hybryda tylko zwyczajna predkosc z jaka odtwarzane sa filmy w systemie ntsc. Zastosowany jest tutaj proces 2:3 pulldown (24 klatki trzeba jakos rozlozyc na 29,97 klatkach) http://www.zerocut.com/tech/pulldown.html
Zawsze tak bylo i nie ma to nic wspolnego ze srodowiskiem komputerowym. Dlatego tez, pomimo ze ntsc ma 29,97 fps to filmy nagrane w tym systemie maja dlugosc odpowiadajaca filmom kinowym, a pal jest przyspieszany o 4% i tym samym jest krotszy) Dlatego tez to wlasnie format NTSC jest blizszy formatowi kinowemu.

PS. zauwaz ze dostepne w sieci seriale ripowane z HDTV (lost, 24, alias itd.) w usa maja wlasnie 23,97 a nie 29,97 :)
 

Crichton

New member
polx napisał:
1920x1080 jest wykorzystywane przez konsolę do gier - xbox360 Microsoftu (posiada on wyjście wysokiej rozdzielczości VGA i inne widoczne na tym zdjęciu: http://forum.xbox-scene.pl/index.php?showtopic=4390 ). Wkrótce także PLAYSTATION 3 też podobno śmigać będzie w wysokich rozdzielczościach i obsługiwać filmy w BluRay BD.

Xbox360 nie obsluguje pelnego 1080p jedynie 720p oraz 1080i. Maksymalna rozdzielczosc jaka uzyskasz przez kabel VGA to 1360x768.
 
Do góry