Strona główna Ostatnie testy Nasze Zestawy Kanały 4K Próbki HD Forum
Rejestracja Regulamin Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz wszystkie fora jako przeczytane

PodstawyNA TYM FORUM ZABLOKOWANA JEST MOŻLIWOŚĆ TWORZENIA NOWYCH TEMATÓW, wątki z tego działu będą przeniesione do odpowienich podkategorii w innych działach

Wróć HDforum > Video > Podstawy > Jakosc kabla HDMI a wplyw na obraz? Czy warto wydac wiecej?
Odpowiedz

Member

Meldunek: Sep 2005
04-10-2005, 11:00
Domyślnie Jakosc kabla HDMI a wplyw na obraz? Czy warto wydac wiecej?

Witam,
Czy ktos zauwazyl roznice w jakosc obrazu przy zmianie kabla HDMI ze standardowego na markowy, np Monster czy Audioquest?
Czy warto wydac kilkaset zlotych zamiast kilkudziesieciu?
Potrzebuje krotki kabel, pewnie 1m, HDMI-HDMI.
W technice analogowej audio, roznice w kablach sa znaczace. Nawet przy SPDIF, czyli przesylaniu cyfrowym w audio, jest roznica. Jak to wyglada przy cyfrowym Video?
Maciek
Odpowiedź z Cytatem
MaciekP jest offline
reklama

Meldunek: Feb 2005

Full HD

Meldunek: Jul 2005
04-10-2005, 11:31
Domyślnie

Cytat:
Napisał MaciekP
Nawet przy SPDIF, czyli przesylaniu cyfrowym w audio, jest roznica.
Witam .

Oj , chętnie bym Ci urządził "ślepy" test na kablach SPDiF - takich za 50 i za 2 000 pln. Ciekawy jestem wyniku , gdyż poruszamy się już na takim poziomie marketnigowo-percepcyjnej abstrakcji , że ręce opadają

Dla rozluźnienia napiszę , że w kablach HDMI za 2 000 każdy film odsłania przed widzem nowe , nigdzie nie dostępne doznania - a czasami ( tu kabel za 5 000 ) także ukryte sceny i inne zakończenie filmu !

Nie dajmy się zwariować !!!
Rozsądek i jeszcze raz rozsądek !!!
( i zaraz polecą "kamienie" )

Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytatem
BoDeX jest offline
Member

04-10-2005, 12:22
Domyślnie

Widze, ze masz mozg dosc jednoznacznie uksztaltowany. Masz prawo do wiary w "Parametry nie klamia". Ja sluchalem wielu kabli SPDIF i roznice byly znaczace. Moze sprzet na ktorym sluchales nie ujawnial tej roznicy. Mozliwe tez, ze masz sluch niewychwytujacy takich roznic. To sie zdarza. Slyszlaem opinie, ze wszystkie odtwarzacze CD graja tak samo bo to cyfrowa technika i tym podobne bzdury. Marketing oczywiscie dziala w kazdej branzy a w kablowej wyjatkowo dobrze, ale inorantow najlatwiej poznac po jednoznacznych sądach.
Odpowiedź z Cytatem
MaciekP jest offline
reklama

Member

Meldunek: Aug 2005

04-10-2005, 12:30
Domyślnie

Myślę, że kable firmowe są po prostu solidniej wykonane i z lepszych komponentów, np. jakieś specjalne domieszki do miedzi, pozłacane styki, itp. Są też na pewno trwalsze przy wkładaniu i wyjmowaniu (bez skojarzeń).
To jest tak jak z zegarkiem. Zarówno tani jak i drogi zegarek pokarze nam czas.
Jeśli ktoś chce mieć wszystko "naj" to oczywiście niech kupuje drogie kable, na pewno będzie zadowolony...

Gdzieś w sieci widziałem reklamę amerykańskiej firmy, która robi wszelkiej maści przedłużacze sygnałów DVI i HDMI. Żeby było ciekawiej to przedłużanie odbywa się... po światłowodzie, tzn. sygnał cyfrowy z obrazem jest zamieniany na impulsy świetlne i wtedy można obraz przepchnąć nawet na kilka kilometrów a potem zrekonstruować za pomocą specjalnego konwertera. Ceny takich urządzeń sięgają nawet kilku tysięcy dolarów!

kobayashi
Odpowiedź z Cytatem
kobayashi jest offline
Junior Member

04-10-2005, 13:24
Domyślnie

Cytat:
Napisał MaciekP
Ja sluchalem wielu kabli SPDIF i roznice byly znaczace. .
Mozesz opisac te roznice bo mi jako teoretykowi ciezko je sobie wyobrazic. Dla mnie SPDIF to zera i jedynki, ktore jesli zostana znieksztalcone powoduja calkowita sieczke danych. Wiec gorsze kable tlumily wysokie tony? a moze niskie? czy tez muzyka byla cichsza? czy gorszy kabel DVI czy HDMI spowoduje gorsze kolory a moze rozmyty obraz? Mi jako teoretykowi ciezko to sobie wyobrazic. Moze cena i klasa produktu powoduje, ze mamy zludzenie, ze sygnal jest lepszy (podobnie jak testy z placebo w medycynie). Czy potrafibyc powiedziec ze sluchu, ktory kabel wlasnie "gra"? No ale praktyka to praktyka. Najlepiej byloby miec dwa PC z wyjsciem i wejsciem SPDIF, podlaczac do nich rozne kable i zgrywac przesylany sygnal i go porownac.

Cytat:
Napisał MaciekP
Slyszlaem opinie, ze wszystkie odtwarzacze CD graja tak samo bo to cyfrowa technika i tym podobne bzdury.
Nie zpominaj, ze w odtwarzaczach CD duza wage ma korekcja bledow i przetwornik D/A za, ktorym sygnal nie ma nic wspolnego z technika cyfrowa.
Jesli chcesz zrobic sobie test cyfrowej techniki, podczas, ktorej sygnal krazy dziesiatkami kabli i ukladow to wykonal sobie kilkanascie razy nastepujace kroki :
1. zgraj obraz ISO z DVD
2. wypal DVD
3. idz do punktu 1.
A pozniej prownaj pierwszy obraz ISO z ostatnim czy bedzie sie tam roznil choc jeden bit.
Ja taki test juz nie raz robilem testujac plytki DVD wiec odpowiedz znam. A dla mnie glupi kabel SPDIF czy to miedziany czy optyczny niczym sie nie rozni od kabli w PC'cie.

pozdrawiam
Odpowiedź z Cytatem
the_naturat jest offline
Member

04-10-2005, 13:48
Domyślnie

ok. Przy SPDIF najwiesze znaczeni ma dopasowanie impedancyjne nadajnika i odbiornika i jest to chyba 150ohm. Czesto, zeby to dopasowanie bylo prawie idealne stosuje sie na wejsciu odbiornika i na wyjsciu nadajnika trasformator.
Rozna dlugosc kabla wplywa nawet na impedancje. Czesto uwaza sie, ze minimalna rozsadna dlugosc kabla z tego powodu to 0.75m.
niedopasowanie impedancyjne to odbicia czesci sygnalu i jitter.
Porownywalem rozne kable na roznych zlaczach RCA i BNC. Czesto indentyczny kabel gra inaczej na BNC i inaczej na RCA. Mimo, ze BNC nadawal sie leiej do trasmisji cyfrowej, kabeln na srebrnych wtykach RCA gral lepiej. Mowiac o jakosci dzwieku nie mowimy o jego glosnosci. tOosubtelne roznice opisywane jako glebia dzwieku, naturalnosc, czystosc wysokich i glebokosc basu. Szczegilnie roznice w nasie byly zauwazalne.
SPDIF jest raczej kiepskim standartem przesylu, wiec moze stad takie roznice w brzmieniu kabli. Wiele osob uwaza, ze zastapienie go USB daje duza oprawe. Pojawily sie plytki USB do DACów(konwertery D/A) audio. Niektorzy uzywaja dobrych riperow jak EAC, i zrzucaja plyty audio bez kompresji do HDD i po USB kieruja sygnal do DAC, gdzie nastepuje konwersja D/A. Do tego dobry stopien wyjsciowy np na lampach.
Troche odeszlismy od Video, ale pewne prawa dzialaja tu chyba podobnie, stad moje pytanie o HDMI.
A propos kabla HDMI, wlasnie kupilem 2m Audioquesta HDMI-X, czyli najtanszego , ale i tak b. dobrej jakosci. Skoro wydaje >10k PLN na LCD to nie powinno byc mi zal wydac 1/30 tego na kabel
Maciek
Odpowiedź z Cytatem
MaciekP jest offline
Full HD

Meldunek: Jul 2005
04-10-2005, 13:51
Domyślnie

Cytat:
Napisał MaciekP
Widze, ze masz mozg dosc jednoznacznie uksztaltowany. ...... ale inorantow najlatwiej poznac po jednoznacznych sądach.
Witam.

Oj , martwi mnie , że Twój mózg jest niejednoznacznie ukształtowany , czy to jest zakaźne ? Cholera , chyba tak !
Nazywanie ignorantami ludzi o precyzyjnym stanowisku wydaje
mi się także nie na miejscu , ale co tam - nie obrażę się przecież !

A teraz na serio , polubiłem takie prowokacyjne tematy i choć mnie śmieszą , to napiszę tu parę słów .

Będąc przekonanym o wyższości ( bezsprzecznej ) kabli za xxx złotych , w jakim celu prowokujesz dyskusję na ten temat ?
Kup więc takie kable i rozkoszuj się "magicznym" nabytkiem . Poruszamy się w temacie przesyłu sygnału cyfrowego , a tu złocone końcówki w światłowodach mogą jedynie rozbawić .
Umówmy się - pomiędzy kablem dobrym ( za kilkadziesiąt złotych) ,
spełniającym podstawowe wymagania , a kablem za dziesiątki tysięcy , są takie różnice , że twoje zmysły ( zakładając , że nie jesteś nadczłowiekiem ) nie są w stanie wychwycić różnicy. Pewnie podeprzesz swoją tezę badaniami naukowymi i opiniami zaczarowanych użytkowników , ale akurat mnie tym nie przekonasz . Znam artykuły prasowe opisujące wpływ grubości marmurowego blatu za kilka tysięcy złotych na brzmienie "jedwabistej średnicy" i.t.p . Kilka lat temu byłem naocznym i nausznym świadkiem eksperymentu na IFA , gdzie w wydzielonej sali zgromadzono sprzęt audio za , czyba 1.5 mln. marek ( to chyba dawno ?) Pokaz byl powalający , ale także i zabawny gdyż w pewnym momencie redaktorzy szanownego pisma prowadzący pokaz otrzymali od widza z publiczności propozycje spięcia urządzeń przyniesionym przez niego światłowodem HAMY . Widać , że także lubił rozwiewać mity . Udało się ich namówić i pokaz poleciał dalej , na zmianę Hamą za kilkanaście marek i wielkimi jak wąż boa kabelkami z magicznej wytwórni XXX w cenie samochodu . Jak myślisz , przekonal kogoś do wyższości kabli XXX ? Wyobraź sobie , że zapadla konsternacja - mit został powalony ! ! ! No chyba , że na sali byli tylko tacy sami jak ja - z mózgami dość jednoznacznie ukształtowanymi ! :P

Morał z tego płynie jeden - nie dajmy się zwariować !!!

Mam nadzieję , że będziesz miał możliwość wypożyczenia kabla za fortunę i porównania go z kablem "przyzwoitym" za normalne pieniądze i to pozwoli Ci wysnuć odpowiednią opinię w tym temacie ........ bo chyba nie myślisz , że kabel 10 krotnie tańszy ma za zadanie "skraść" Ci bity z sygnału ? Mam taką nadzieję ....

Życzę miłych eksperymentów i zdrowych wniosków ...

Pozdrawiam , bo zdrowie (psychiczne) to ważna rzecz ....

ps. Kobayashi , święte słowa .
Odpowiedź z Cytatem
BoDeX jest offline
reklama

Odpowiedz

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania