Jakosc kabla HDMI a wplyw na obraz? Czy warto wydac wiecej?

I

irek6311

Guest
Michalp3 ja 30 lat słucham muzyki i na koncertach też bywam więc otrzaskany jestem ,
nie neguję że wszystkie kable połączeniowe powinny być jak najlepszej jakości ale to wzmacniacz i kolumny są najważniejsze bo tam powstaje dżwięk a kabel to tylko elektryczny nośnik ,
jak wygram w Lotto to kupię wzmacniacz + kolumny za 300k zł i wtedy kable za minimum 2,5k zł by to poprawnie połączyć i nie ograniczyć jakości dżwięku ,
 

Michalp3

New member
Michalp3 ja 30 lat słucham muzyki i na koncertach też bywam więc otrzaskany jestem ,
nie neguję że wszystkie kable połączeniowe powinny być jak najlepszej jakości ale to wzmacniacz i kolumny są najważniejsze bo tam powstaje dżwięk a kabel to tylko elektryczny nośnik ,
Zgadzam się. Kabel to nośnik, często najsłabszy element toru audio który mocno modyfikuje i okraja to co dobrego powstało w kooperacji źródła i wzmacniacza.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Michalp3 dobrze napisałeś o tym Twoim koledze i kablach. Sprzęt zagrał " w inny sposób", co nie oznacza że lepszy. Zgodzę się że słuchając długo swojego zestawienia po pewnym czasie mamy ochote na zminę, ale czy wnoszący delikatne zminy kabel zmienia brzmienie na lepsze czy może po prostu na inne? To tak jak przesiadamy się ze sredniej klasy mercedesa C do BMW 3 i wydaje Nam się że jest fajniej, bo już jestesmy znudzeni mercedesem. Nikt tu na Ciebie nie naskakuje i serca Ci nie będzie wyrywał:) Prowadzimy jedynie dyskusję. Powinno się podzielić osoby na te które faktycznie coś słyszą i na te które wmawiają sobie że coś słyszą, sugerując się przepięknymi opisami w prasie branżowej i internecie. Ja zawsze do porównań podchodziłem na chłodno, jeżeli słyszałem coś to pisałem żę słyszę, a jeżeli różnica była na granicy percepcji, to nie będę pisał że sprzet mi zagrał o klasę wyżej i nastepnym razem zamiast kolumn kupię kable za 3k.
 
I

irek6311

Guest
Michalp3 dobrze napisałeś o tym Twoim koledze i kablach. Sprzęt zagrał " w inny sposób", co nie oznacza że lepszy. Zgodzę się że słuchając długo swojego zestawienia po pewnym czasie mamy ochote na zminę, ale czy wnoszący delikatne zminy kabel zmienia brzmienie na lepsze czy może po prostu na inne? To tak jak przesiadamy się ze sredniej klasy mercedesa C do BMW 3 i wydaje Nam się że jest fajniej, bo już jestesmy znudzeni mercedesem. Nikt tu na Ciebie nie naskakuje i serca Ci nie będzie wyrywał:) Prowadzimy jedynie dyskusję. Powinno się podzielić osoby na te które faktycznie coś słyszą i na te które wmawiają sobie że coś słyszą, sugerując się przepięknymi opisami w prasie branżowej i internecie. Ja zawsze do porównań podchodziłem na chłodno, jeżeli słyszałem coś to pisałem żę słyszę, a jeżeli różnica była na granicy percepcji, to nie będę pisał że sprzet mi zagrał o klasę wyżej i nastepnym razem zamiast kolumn kupię kable za 3k.
Podpiszę się pod tym obiema rękami :wink:
cytat podkreślony to najważniejsze z tego coś napisał ,
podstawa w stereo to przyjemność z słuchania muzyki i jeśli jest zapewniona to cena sprzętu i kabli ma marginalny charakter ,
ja tak to odbieram i myślę że to sensowne jest a przepychanki sprzętowe czy kablowe uważam za mało poważne .
 

tdx

New member
Bez reklam
na razie zauważyłem ze noname solidnie psuje dzwięk w mojej konfiguracji a kabelek juz za 60 zl znacznie go poprawia, co zupełnie przypadkowo zauważyłem.

Faktem jest to że kable kiepskie kiepsko przesylaja sygnal i może okazać się że macie kiepski efekt w postaci kiepskiego brzmienia na calkiem dobrym zestawie audio z powodu oszczędnosci rzedu kilkudziesieciu złotych. Zasadniczą zmianę na plus po zmianie kabla hdmi potwierdzają wszyscy domownicy...

Kiepsko co to oznacza? Jeśli słyszysz poprawę na kablu hdmi na 60zł to o może warto zainwestować w kabel za 300zł? Tylko co on zmienia?

Aaaa no tak...

Nie mam zamiaru zagłębiać się w akademickie dyskusje i interpretacje wpływu zjawisk zachodzących w lepiej lub gorzej skonstruowanym kabelku na jakość sygnału

Warto może choć z mniej-więcej wiedzieć jak przesyłany jest sygnał w kablu HDMI. Poziom nie akademicki tylko szkoła średnia, bramki logiczne?
Może warto poczytać o TMDS?
 
I

irek6311

Guest
W KD kable HDMI mają znaczenie ale podstawa to procesor obrazu/dżwięku < wysokiej jakości ,
jest bariera której nawet najdroższy kabel HDMI nie zniesie to kiepskie przetworniki cyfrowe + jitter < producenci amplitunerów i blu-ray próbują z tym walczyć ,
ja się nie grzebie w tym temacie bo to temat rzeka ale jeśli ktoś ma $ to średnia półka komponentów KD spięta kablami HDMI porządnej jakości powinna spełniać zadanie w 100% ,
kabli HDMI porządnych jest dużo i cena zależy od producenta ,
ten marżę daje mniejszą lub większą a niuanse techniczne dostrzegane są w laboratorium ,
HDMI Prolink Exclusive przykładowo lub FUTURA polecam < rozsądna cena vs jakość .
 

Michalp3

New member
Tdx co oznacza b dokładnie opisałem, przeczytaj prosze co napisałem starałem sie dokładnie opisać różnicę, w sprawie hdmi jest to dla mnie cos zaskakującego gdyz uwazalem ze skoro przesyl cyfrowy nic nie powinno sie dziać. Nie pisz nic nie wnoszących postów na zasadzie czepiania się cytowania wyrwanych z kontekstu stwierdzeń, gówniarskich zagrywek dot poziomów liceów studiow, zagrywek że może sugeruje kupic hdmi za300 zł skoro kilkukrotnie wyjaśniłem że juz ten na 60 zl daje satysfakcjonujaca jakosc w porównaniu z tym z netii. Nie mam ochoty sie spierać, zresztą nie ma z czym.

Krzysiek1980 zupelnie się nie zgadzam z twoim zdaniem. Gdybym sie zgadzał mialbym nadal kabele za 20 zl/m, a nie wymieniał za dopłatą z powodu braku satysfakcji z brzmienia, zresztą już nastepnego dnia. W sklepie mialem odsłuchy okazało sie na dobrych kablach. Planuje kupić lepsze kolumny w przyszłości mam w miare ok do nich kable, malo tego gwarantuje że kabel zasilajacy dobrej jakości to bardzo dobra inwestycja i jak bedzie mnie stac kupię do każdego urządzenia kable zasilajace furutecha z wyższej pólki. Dlaczego? Bo słyszę różnicę. Bo wydajac 20 k na kolumny i 10 k na wzmacniacz nie zaryzykuje głupoty ogrniczenia jakości przy takiej inwestycji rezygnacą z 10% inwestycji w adekwatne okablowanie.

Moje zdanie znacie, różnice może usłyszeć każdy indywidualnie. Jakie wnioski wyciągnie i w co zainwestuje to jest sprawa indywidualna i mi to wisi. Nie zarabiam na tym, każdego na mojej drodze kto bedzie miał ambicje miec dobrze grajacy zestaw będę utwierdzał w tym że kable to równoprawny element zestawu i jak chce sie racjonalnie wydawac pieniądze w audio trzeba w nie inwestować.
 
Ostatnia edycja:

tdx

New member
Bez reklam
Ty masz swoje zdanie ja mam swoje... Zauważyłeś różnicę w dźwięku pomiędzy dekoderem z netii a ampli wymieniając kabel HDMI.
Zacytowałem to co napisałeś, każdy może przeczytać całość teksu kilka postów wcześniej... Ja zacytowałem byś wiedział do czego się odnoszę.
Sam napisałeś o "akademickich dyskusjach" dlatego to zacytowałem. Chyba nie myślałeś że napiszesz że jest różnica i ktoś przyjmie to za "prawdę objawioną" i nie będzie zadawał pytań

Sporo piszesz że przyrost jakości jest satysfakcjonujący dla kabla za 60zł, to można założyć że posługując się tylko tym co nam się wydaje kabel za 300zł powinien zagrać jeszcze lepiej <-- traktuj to jako element logiki

Dlaczego Twój kabel HDMI za 60zł lepiej zagrał?
Nie interesuje Cię to? bo mnie bardzo?

Wracamy do TMDS w jaki sposób kabel wie co przesyła?
What is TMDS and why is it in my HDMI
 

Michalp3

New member
Sugerujesz że teoretycznie nie ma możliwości żeby rodzaj kabla HDMI miał wpływ na jakość dźwięku? Skąd w takim razie ta różnica potwierdzana przez innych członków mojej rodziny, ja również do głuchych nie należę. Odkrycie było zupełnie przypadkowe i byliśmy nim zaskoczeni.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A tak poważnie, to czym różni się kabel za 100zł/m od tego za 500zł/m, skoro już te tansze można kupić posrebrzane i o czystości miedzi 6N? Co one mają innego w sobie że trzeba wywalać tak grubą kasę? Pomijam oczywiście kwestię marki, oplotu czy firmowej konfekcji. Interesuje mnie róznica w kablach jako samych przewodników. A nie sądzisz Michalp3 że mając kolumny za 20k po prostu nie pasuje mieć kabli za 20zł? Że kupuje się drogie kabelki dla swojego lepszego samopoczucia, dla kolegów żeby nikt nie wytknął że przy takim sprzęcie masz tanie kable. W tej chwili nie kpię, tylko poważnie pytam. Jak czytam opinie niektórych, to czy to kabel za 50zł/m, 100zł/m czy 500zł/ ludzie wytykają te same wady czy wypisują zalety. Jeżeli taki kabel za 100zł już jest niezły, to ten za 500zł ( przykladowe ceny) powinien brzmieć rewelacyjnie w każdym calu. A nawet spotkałem się z taką opinią że gościowi lepiej podszedł interkonekt za 30zł niż taki za 300zł. Podejrzewam że Ty być nie kupił tego za 30zł nawet gdyby grał podobnie do dużo droższego? Mylę się?:) Co do kabla HDMI, to dziwne trochę że poprawiła się jakość dźwięku a obraz pozostał na tym samym poziomie?
 

Michalp3

New member
Dotyczy kabli glośnikowych, nie HDMI:
Echh mylisz sie, pisałem że kupilem najtansze w sklepie jakie mieli, opisałem wszystko dokładnie jak było. To że używam kwot za metr świadczy tylko o tym że nie pamiętam dokładnych nazw kabelków pamiętam ile kosztowały i jak je oceniałem. Na czym polega fenomen nie wiem. Mój kabel składa sie z kilkunastu oddzielnie izolowanych żył sumarycznie jest dość gruby, ale słuchałem b dobrze grających kabli o innych prostszych konstrukcjach. Wydaje mi się że te żyly są tak dobrane żeby w efekcie brzmienie bylo dobre, żeby poszczególne częstotliwości nie byly tlumione zeby każda częstotliwość grala rowno. Jest ogólnie przyjęty pogląd że kable o grubym przekroju eksponują bas... Może szukając odpowiedzi trzeba przeanalizowac ten fakt... Może eksponując bas tlumią inne częstotliwości... ? Nie znam sie na tym, chcialbym poznać odpowiedzi. Fakt jest takimże dobry kabel dodaje kolumnom skrzydel, graja z polotem słyszalnych jest więcej detali w barwie nie ma męczących częstotliwości, brzmienie jest lepiej opanowane zakres dotykanych przez glośnik częstotliwości jest inny, kolumny nabieraja tzw powietrza. Gwarantuje wam że pomiędzy kablami jest cholerna różnica, nawet oceniając wizualnie wychylenie mębran przy tych samych ustawieniach głośności wzmacniacza. Poprzedni mój kabel eksponował pewną częstotliwość w pokoju, powstawał irytujący rezonans po wymianie problem znikł, aktualny moj kabelek sprawia ze kolumny o wiele niżej potrafią zagrać nie ma jakiś wybitnie eksponowanych częstotliwości w porównaniu do poprzedniego ale wg mojej oceny jest mniej detaliczny. Różnica pomiędzy tymi za140zl/m 160zl/m nie była aż tak dostrzegalna, ale ten za 20zl/m to był jakiś koszmar dzwięk tracił na klarowności jak przez prześcieradło, bas był dudniący nieopanowany wcale nisko nie schodzący.
To co komu podchodzi to nie znaczy ze to jest lepsze, początkowo lubilem miękki bas z czasem po posłuchaniu lepszych wzmacniaczy amplitunerów uznałem że miękkość świadczy o braku opanowania dobry bas jest spójny i twardy, przy zmasowaniu efektów np w kinie miekki bas zamieni się w dudnienie, twardy zachowa selektywność. Każdy ma swoje preferencje ale mój denon gra miękko jak znakomita większość tanich amplitunerów jakie słyszałem. Arcam 400 za 10 k gra stosunkowo twardym opanowanym basem, kiepski kabelek go zmiękczał. Piszę o swoich obserwacjach i wnioskach, nie uważam tego za aksjomaty, niemniej jednak pisanie że kable nie maja wplywu na brzmienie jak to niektórzy praktykuja baaaaaardzo mija się z prawdą.
Co do obrazu to nie zwracałem na to uwagi, może i byl taki bardziej zlewający sie Kolorki intensywniejsze nie wiem na ten temat nie podnoszę dyskusji bo obrazem raczej jestem usatysfakcjonowany, mam sony kdl 46 hx750.
 
Ostatnia edycja:

tdx

New member
Bez reklam
Sugerujesz że teoretycznie nie ma możliwości żeby rodzaj kabla HDMI miał wpływ na jakość dźwięku? Skąd w takim razie ta różnica potwierdzana przez innych członków mojej rodziny, ja również do głuchych nie należę. Odkrycie było zupełnie przypadkowe i byliśmy nim zaskoczeni.

Sugeruje że 0 i 1 w kablu HDMI nie odpowiadają w żądnym wypadku za to że kolory będą mocniejsze itp. To sygnał logiczny, wynik działań bramek logicznych dekodera, kabel tylko je przesyła zmieniając kolejność lub zmieniają 0 na 1 wprowadzasz zakłócenia a nie poprawiasz jakość (w dużym uproszczeniu).

Jest dużo elementów które mgły podczas podmiany kabla ulec zmianie. Pytanie co puszcza dekoder PCM/DD? co odebrał amplituner?
 
I

irek6311

Guest
Michalp3 podchodząc do tematu technicznie dobrze piszesz co do tych najdroższych kabli głośnikowych ,
jest jednak druga strona medalu wzmacniacz który puści kiepski sygnał a taki niestety wyjdzie z tych strzelę do 5tyś zł i kolumn które mają zwrotnice marne + głośniki strzelam do 5tyś zł para ,
więc jak mogę coś więcej usłyszeć na sprzęcie gdzie w stereo ~10tyś zł 3 segmenty + kolumny ,
w KD wcale różnic na tych drogich kablach nie usłyszysz a tylko Ego będzie syte nie uczta dla uszu ,
tak samo jest z HDMI można podmieniać z za ~100zł na takie za ~ 1k zł i różnice będą znikome < tu większy zysk na jakości audio/video zyskasz dokładając ten 1k zł na lepszy amplituner .
 

SDman

Banned
Fakt jest takimże dobry kabel dodaje kolumnom skrzydel, graja z polotem słyszalnych jest więcej detali w barwie nie ma męczących częstotliwości, brzmienie jest lepiej opanowane zakres dotykanych przez glośnik częstotliwości jest inny, kolumny nabieraja tzw powietrza. Gwarantuje wam że pomiędzy kablami jest cholerna różnica, nawet oceniając wizualnie wychylenie mębran przy tych samych ustawieniach głośności wzmacniacza. Poprzedni mój kabel eksponował pewną częstotliwość w pokoju, powstawał irytujący rezonans po wymianie problem znikł, aktualny moj kabelek sprawia ze kolumny o wiele niżej potrafią zagrać nie ma jakiś wybitnie eksponowanych częstotliwości w porównaniu do poprzedniego ale wg mojej oceny jest mniej detaliczny. Różnica pomiędzy tymi za140i 160 zl nie była aż tak dostrzegalna, ale ten za 20 to był jakiś koszmar dzwięk tracił na klarowności jak przez prześcieradło, bas był dudniący nieopanowany wcale nisko nie schodzący.

Witam,
jeżeli piszesz o kablu HDMI do 2m długości to w życiu większych głupot nie czytałem !

:(
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
ja do odtwarzacza posiadałem najtańszy kabel HDMI ale miałem jakieś dziwne zakłócenia nie wiedziałem o co chodzi. Pożyczyłem od kumpla ze sklepu znacznie droższy kabelek i na nim nie było zakłóceń jednym słowem był dobrze ekranowany. Na jakości nic nie zyskałem. Testowałem jeszcze droższy kabel i na jakości nie było żadnej różnicy. Jak dla mnie, podkreślam dla mnie to płaci się po prostu za dobre wykonanie i renomę:)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No tak, ale tu chodzi o dzwiek z netii, na tym z zestawu byl rzekomo gorszy, od tego za 60zl...


Co do hdmi pisalem ze bylem zaskoczony, dzwiek z lipnego kabla z zestawu jest inny bez polotu opisywalem to we wcześniejszych postach sadzilem ze to wina jakosci sygnalu z netii. Możliwe ze cos z tym kablem jest nie tak bo kabelek juz za 60 zl zmienia dzwiek zasadniczo, mozliwe ze roznicza pomiedzy takim za 200 a tym za 60 bedzie niewielka. Nie mam pojecia kupie zbadam napisze co o tym sadze.
 

kames

Member
Ja zakupiłem ostatnio kabel PROLINK EXCLUSIVE 15m do montażu za listwę (kabel okazał się w końcu zbyt gruby jak na moje listwy:( )

Porównywałem jakość po tym kablu oraz po krótkim chińskim kabelku HDMI i przyznam szczerze że nie widzę różnicy. A skoro nie widać różnicy... ;)

Chociaż zapewne jest różnica w jakości wykonania i wytrzymałości - ale w tej kwestii nie mam jeszcze doświadczenia.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Co do wszelkiej maści kabli CYFROWYCH należy unikać jedynie tych za paręnaście złotych. Właśnie kwestia ekranownia i wtyczek, które zostają w urządzeniu a kabel w dłoni. Natomiast czy to będzie kabel w miarę firmowy za 30 zł czy bardzo firmowy za 300 to tu już różnic nie ma.
 
Do góry