Odległość od ekranu a wielkość a rozdzielczość - poradnik!

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Jest to fragment TEGO artykułyu:

Odległość od ekranu / wielkość ekranu

Zacznijmy od końca. w skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji w których:
- w przypadku zbyt słabego sygnału na dużej przekątnej będzie obraz słabej jakości
- w przypadku dobrego sygnału na małej przekątnej nie dostrzeżemy szczegółów, między słabym a dobrym sygnałem.

Dla każdego jest to inna wielkość, a dodatkowo różnie postrzegana jest jakość sygnałów. Istnieje kilka szkół dobierania wielkości obrazu do odległości. Ogólne wytyczne organizacji zajmujących się obrazem takich jak SPMTE czy THX, mówią o optymalnym kącie widzenia, dzięki temu łatwiej dobrać jest przekątną. Tutaj waha się on od 26 do 36 stopni.


301106optymalny.jpg

Oto moje typy:​

26"-32" - 1,5 - 2m
32"-40" - 2 - 3m
40"-50" - 3 - 3,5m
50" < - 3,5 - ...​

Ze wskazaniem na krótszą odległość/większy ekran. Nie zapominajmy o subiektywnych doznaniach jeżeli chcemy oglądać 50" z 2m to kupmy 50 cali, kierujemy się własnymi odczuciami a wypowiedzi innych traktujemy jako wskazówki.

W przypadku gdy nie wiemy dokładnie na jaką wielkość ekranu się zdecydować powinniśmy wiedzieć z jakiej odległości oglądamy telewizję. Pozwoli to dobrym sprzedawcom zaproponować odpowiednie dobranie wielkości, a także technologii.


- rozdzielczość - powinniśmy wybierać w zależności od wielkości/odległości i jakości sygnału. Sygnał HDTV pozwala bliżej siedzieć nawet przy dużych ekranach. Ostatnia moda na telewizory FullHD czyli posiadające rozdzielczość 1920x1080 pixeli bardzo mocno zamieszała na rynku. Często ludzie, którym w rzeczywistości nie potrzebna jest taka rozdzielczość, dopłacają do telewizorów bo są przekonani, że muszą "to" mieć.




(Kliknij aby powiększyć)​


Aby sprawdzić czy zobaczymy różnicę pomiędzy różnymi rozdzielczościami należy odnaleźć odpowiednie składowe na wykresie i odczytać je.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

boogle

New member
mam male pytanko:

czy ktos moze sklasyfikowac mi pod wzgleden jakosci sygnalu typowe zastosowania tv lcd?

Zwykla telewizja, tel cyfrowa z kablowki, DVD podlaczony przez euro itd...(jakie toma rozdzielczosci i przy takiej klasyfikacji jak w artykule - jaki odbiornik jest zalecany)

Czy przy sygnale z dekodera cyfrowego (na przyklad polsatu) lepiej podlaczyc zwykle crt czy tez hd ready przy optymalnym doborze liczby cali do odleglosci?
 
Ostatnia edycja:

adas7

Member
Jeżeli masz idealny sygnał SD to b. dobry LCD może być porównywalny z dobrym CRT. Przy HD, CRT odpada. A z tego co słyszałem to polstat ma brzydki obraz porównując np do Cyfry+. Przy słabym sygnale SD na przeciętnym LCD można sie popłakac, szczególnie po wczesniejszej prezentacji sklepowej HD z paniami na hawajskim wybrzeżu ;)
 
Ostatnia edycja:

guerilla99

New member
Proszę nie cytować ostatniej wypowiedzi w wątku. ArtS :)

POlsat cyf. ma wogole jakies lekko przymglone te programy nie wiem moze mi sie zdaje ale mam cyfre i sa one wyrazne :/
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Posiadałem przy 2.60m 42 '' Sharpa i wymieniłem po 6 miesiącach na 46 Tośkę i jest naprawdę dobrze. Zresztą powoli myślę o 52'';). Moim zdaniem kup 42 cale.
 

gadulinho

New member
Bez reklam
@MaxPayne szkoda, że nie podałęś odległości dla SD ;)

Przykładowo gdy oglądamy telewizję SD na ekranie 32 calowym zalecane jest aby zasiąść w odległości nie mniejszej niż 3,2 m. Jeżeli na tym samym telewizorze oglądamy HD odległość ta (w zależności od modelu) może wynieść 1,2 m - 2,3 m.

Gdyby to było ok. 2,80 to spokojnie 42 cale. Niby tylko ok. 30 cm, ale wystarczająco by sięgnąć po 42 cale. Kiedyś czytałem fajne wskazówki dotyczące wyboru. Były one sporządzane na podstawie średnich z różnych "systemów" liczenie odległości. Wydają mi się dobre. Oto one:

37" - 2,45 m
42" - 2,75 m
46" - 3,06 m
50" - 3,33 m
60" - 4 m >
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
zdecydowanie za mało danych.
Jeśli będziesz miał kiepski sygnał - to będziesz w rozpaczy jeśli kupisz /tani - czytaj słaby model/, a ponieważ nie określiłeś przedziału cenowago - to tak jakby strzelać do tarczy z zamkniętymi oczami.
Może się uda , ale wyniki więcej niż pewne będą mizerne o ile wogóle będą !!

Odpowiedz na pytania :


Jakie masz warunki - wielkość pokoju ?
jaki sygnał ?
Preferowana wielkość matrycy ?
jaka odległość od ekranu ?
jakie urządzenia do podłączenia?
jaka klasa cenowa?
więcej oglądasz w dzień czy w nocy?
przy włączonym świetle czy bez światła?
jakie masz nasłonecznienie pokoju ?
ile osób zasiada przed telewizorem?
Jaki masz ulubiony program?
jaki masz telewizor?
Ma stać czy wisieć?
Co Cię wkurza w telewizorach ?
 

cyrk75

New member
pokój ma 4.5 na 4 m .
myśle o lg 37 lub 42 seri 7000
podłącze polsat i dvd.
telewizor będzie stać
odległośc około 2.5m
oglądają 4 osoby o różnych porach.
przy włączonym światle
 

szadoky

New member
Witam z najnowszej ulotki sony z telewizorami na rok 2008/2009 , ale z tego co zauważyłem parametry różnią się w zależności z jakiej firmy jest tv
 

Attachments

  • od1 (Large).jpg
    od1 (Large).jpg
    48,8 KB · Wyś: 6668

Human

New member
Jakoś dziwnie małe te odległości na waszych grafikach. Mnie to wygląda na celowe działanie firm produkujących tv, które biora pod uwagę średni metraż mieszkania w Polsce i odpowiednio zalecają dane rozmiary (i tym samym ceny). Ale to tylko taka moja mała teoria spiskowa. ;)
 

kszymon

Klub HDTV.com.pl
VIP
ogladam SD na 32" z 2metrów i obraz nie zachwyca. Jezeli ktoś ma obraz HD to spokojnie mozna ogladac na wiekszym tv, ale ja nie wyobrazam sobie w moim pokoju wiekszego telewizora, teraz gdy wiekszosc kanałów to SD i dużo zależy od przekazu, bo niektory programy wygladaja fajnie, ale czasami strasznie zle sie oglada gdy pikseloza daje po oczach. To takie moje pierwsze spostrzerzenia z użytkowania LCD. :)
 

p.stasiak

New member
kszymon mam wrażenie, że jest tak z prawie wszystkimi osobami, które przesiadają się na płaskie telewizory. Po miesiącu się przyzwyczaisz i piksele przestaną być odczuwalne.
 
Do góry