Odległość od ekranu a wielkość a rozdzielczość - poradnik!

skylla1

Member
Bez reklam
p.stasiak napisał:
kszymon mam wrażenie, że jest tak z prawie wszystkimi osobami, które przesiadają się na płaskie telewizory. Po miesiącu się przyzwyczaisz i piksele przestaną być odczuwalne.
Podobnie miły pan w salonie Sony przeonywał mnie, że co prawda tryb smart zawsze zniszkałca obraz, ale rozciaga mniej niż konkurencja no i po miesiacu się przyzwyczaję (do grubasów i grubasek) ;-).
A ja podobnie jak nie jestem w stanie ogladąc nawet przez minutę roziagniętego (lepiej lub gorzej) obrazu 4:3 przez jakikolwiek tryb smart czy auto - zawsze wybiorę 4:3 lub 14:9, tak też nie mogę nie widzieć pixelozy i rozmyć na słabych jakosciowo kanałach SD.
Akceptowalny obraz SD jest dla mnie tylko na kanałach 16:9, najlepszy na o zgrozo Polsat news :). Cała praktycznie reszta wymaga odległości bliskich 3m dla 32/37'' :).
Tyle na temat tej super tableki...
 

Sych

New member
Akceptowalny obraz SD jest dla mnie tylko na kanałach 16:9, najlepszy na o zgrozo Polsat news :smile:. Cała praktycznie reszta wymaga odległości bliskich 3m dla 32/37'' :smile:.
Tyle na temat tej super tableki...

Tylko, że ta tabelka dotyczy odległości tv od oglądającego przy jakości obrazu Full HD, a ta niższa HD Ready (wszystko jest opisane), a nie słabej jakści SD:D... Obejrzyj film w Full HD z BR na 37" lcd z odległości 3m, a później ten sam film z odległości 1.5m. Zobaczysz różnicę i wtedy zrozumiesz po co jest ta super tabelka. A i tak obraz Full HD powinien być oglądany na min 40"..
 

p.stasiak

New member
skylla1 - wydaje mi się, że każdy potrzebuje czasu do przestawienia wzroku na obraz z lcd. Na początku jest dziwnie, potem lepiej i nie chodzi że obniżamy standardy i sami siebie przekonujemy, po prostu tak juz jest. No chyba, że ktoś zaczyna przygodę od BD.

Co do autoformatowania to pewnie widzisz choćby w dyskusjach tutaj, ze dla niektórych brak automatycznego rozciągania (czyli grubasy) jest wielką wadą, no bo jak to czarne pasy? (lepiej okrągłe mordy i do tego z automatu ;)

Ps. co do tabelki to jest ona prawidłowa.

40 cali konsola hd, czy BD 1,6 metra, to idealnie odległość (rzecz jasna raczej stosuje się uniwersalne odległości, bo z tej sd oglądać się nie da)
 
Ostatnia edycja:

toms83qwe19

New member
Witam.

Odkopuję temat, bo sam jestem w tej chwili w momencie wyboru wielkości tv. W grę wchodzi 42" lub 46". Pokój raczej mały, 3,5m x 4,5m. Oglądanie z odległości około 2,8m - 3m. Materiał w 95% Hd i Full Hd. Kiki polecał 46" ze względu na jakość oglądanych materiałów. W sumie i racja, z odpowiednio mniejszej odległości będzie widać "szczegóły" przy filmach Full Hd. Tylko pytanie, czy to nie zmierza w złym kierunku? Jak czasami czytam, że osoby z tego forum oglądają z jeszcze mniejszej odległości, na większych ekranach, to aż nie moge uwierzyć. :roll:

Pomijając kwestie szczegółowości, jak wyglądają inne sprawy. Czy takie wielkie ekrany nie powodują zmęczenia ( głowa, oczy itd. ) lub jakiś innych uszczerbków? ;)
O, czy po 2-3 latach oglądania takiego kolosa nie oślepnę? :roll:

Byłem dzisiaj w 2 sklepikach, gdzie były włączone 42" i 46". Nawet leżały mniej więcej obok siebie. Z moich krótkich obserwacji wynika, że bardzo duże znaczenie ma samo pomieszczenie ( to w sumie już wiedziałem ). Przy różnych ustawieniach, oglądając nawet 47" nie czułem tej wielkości, a uciśnięte na półce 40" wydawało się "duże".

No i tak sobie myślę ( już od tygodnia :D) jaki byłby lepszy.
Głownie to mi chodzi o kwestie zdrowotne ( zmęczenie oczu, szkodliwość? większa-mniejsza w zależności od wielkości ekranu ). Bo tak na dobrą sprawę, to niewiele jest informacji, na tego typu tematy. Wszędzie jest większe=lepsze. Co nie znaczy że tak faktycznie jest.

Co do przyzwyczajania się do wielkości, to wiem o co chodzi. Po kupnie 24" monitora, przez jakiś czas wydawało mi się że jest bardzo duży, teraz jest po prostu normalny.

Jesli koledzy możecie/chcecie podzielcie się opiniami, spostrzeżeniami.

Dzięki
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
toms83qwe19 napisał:
Witam.
Oglądanie z odległości około 2,8m - 3m. Materiał w 95% Hd i Full Hd. [....]Jak czasami czytam, że osoby z tego forum oglądają z jeszcze mniejszej odległości, na większych ekranach, to aż nie moge uwierzyć. :roll:

To uwierz, a omijaj opinie tych ktorzy przesiedli sie z 29" crt
na 42" doznajac szoku, myslac ze to jest prawdziwe KD.

Posluchaj tych ktorzy maja z duzymi przekatnymi stycznosc
od dawna a ich etap zachwytu nad przesiadkami jak powyzej
dawno minal.

Przy tej odleglosci (3m) nieporozumieniem bylo by kupno 42".
46" tez nie jest duzy i za jakis czas bedzie malo.
Wszystko zalezy od tego czym ma byc dla Ciebie tv.
Jezeli jest to jednostka centralna w domu, to przy 3m
bedzie to maly tv.
Ja mam ok.3m i 55" i dalej brakuje cali,
tv jest nadal jednym z wielu elementow ktore obejmuje wzrok,
do dziennika i tego podobnych programow nadaje sie w sam raz,
natomiast do materialow HD juz jest za daleko i nie jest to idealna
odleglosc do HD.
Przerobilem sporo tv i wiem ze optymalna przekatna byl by 65" z ok. 2.80m-max 3.5m, a jezeli mialy by byc to tylko filmy, o materiale HD nie wspominajac to 100" przy 3.5m jest tym co mozna nazwac namiastka KD.
 

skylla1

Member
Bez reklam
Do tak duzych ekranów są projektory. Telewizor to jest też mebel i w normalnym pokoju nie powinien dominować nad całą resztą. Chyba, że ma to byc sala telewziyjna a nie normalny funkcjonalny pokój. Duży świecący jasno (a tak świecą LCD) ekran musi męczyć wzrok. Gdy chcesz zobaczyć więcej szczegółów i masz odpowiednio dobry materiał HD zawsze możesz zbliżyć się do tv.
W przeciwieństwie do kolegi uważam, że tv powinien byc rozsądnych rozmiarów, chyba, że dla kogoś całe życie to filmy HD... ;-).
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
skylla1 napisał:
Do tak duzych ekranów są projektory. Telewizor to jest też mebel i w normalnym pokoju nie powinien dominować nad całą resztą. [...]W przeciwieństwie do kolegi uważam, że tv powinien byc rozsądnych rozmiarów, chyba, że dla kogoś całe życie to filmy HD... ;-).

A co ja napisalem?
"Wszystko zalezy od tego czym ma byc dla Ciebie tv."
Od tego wlasnie powinien byc uzalezniony zakup TV jak i odleglosc.

Nie w kazdym mieszkaniu M3 mieszka Babcia, Dziadek i 2 dzieci, w takim
przypadku naturalnym jest ze nie mozna sobie urzadzic pokoju gdzie
glowna atrakcja jest TV. Taki tv nie powinien dominowac. Chociaz dla kogos kto interesuje sie tematem audio/video, chowanie swoich zabawek
na rzecz jakis wiesniackich komod,mebloscianek, pseudo obrazow itp. moze byc bolesne :)

Na tym forum mysle ze ludzie oczekuja czegos wiecej jak ogladania
dziennika, czy telenowel dlatego tez optymalnym rozwiazaniem
jest to co napisalem, jezeli dodamy do tego wspomiane materialy HD to nie widze tego inaczej.
Odleglosc ok. 3.5m przy 55" jest niczym szczegolnym jezeli chodzi o odbior czegokolwiek, dlatego 46" bedzie wlasnie jednym z mebli i nie ma co sie rozczulac. Takie odleglosci nadaja sie do wszystkiego, bez szalu.
Jezeli ktos naprawde chce poczuc HD i cokolwiek zblizonego do sali kinowej to stawia skorzana sofe 1.8m przed takim tv i cieszy sie kazdym detalem, ale nie jest to juz uzytkownik ktory oglada przez 7h dziennie telenowele.
Dlatego tez pisalem o 3m. a nie 1.5m. Ja wiem ze niektorzy maja 32" z 3m, ale dla mnie to jest bardziej ramka na zdjecia jak tv ktory ma dawac radoche chociazby z grania/ogladania filmow.

Jezeli chodzi o swiecacy LCD z bliskiej odleglosci, to wlasnie dlatego lepiej
miec wieksza przekatna, aby nie siedziec z nosem w ekranie jak na rentgenie. Lepiej miec 55" z np.2m jak 32" z 70cm.

Co do projektora - 65" to jest za malo na projektor i zadna to alternatywa. Sam projektor tez jest problematyczny,
nie nadaje sie do ogladania czegokolwiek w rozswietlonym pokoju, PDP 65" jak najbardziej - cos pomiedzy na codzien. Mam tez projektor i jezeli wlaczam to juz konkretnie na film, nie chce mi sie uruchamiac na przynajmniej 5 innych programow jakie chcialbym widziec w ciagu dnia na wiekszym ekranie typu 65".
 

toms83qwe19

New member
No niestety nie mam warunków na to, żeby przeznaczyć 1 pokój na tylko i wyłącznie pomieszczenie "kinowe". jest to normalny pokój ze wszystkimi elemantami: szafa, wyrko, spore biurko do kompa no i teraz będę po kupnie montował tv.

No jeśli chodzi o kwestię oglądania, to ten tv na 110% nie będzie do telenowel ( po 1 nie znoszę, a po 2 z tv w kwestii rozrywkowej, czyli filmy i seriale serwowane w tvp zrezygnowałem kilka lat temu ). Filmy oglądam tylko wieczorem i raczej 1 na dzień. Sprzęt nie będzie służył za "radio" non stop włączone.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
toms83qwe19 napisał:
No niestety nie mam warunków na to, żeby przeznaczyć 1 pokój na tylko i wyłącznie pomieszczenie "kinowe". jest to normalny pokój ze wszystkimi elemantami: szafa, wyrko, spore biurko do kompa no i teraz będę po kupnie montował tv.

No wlasnie, dlatego tez na takie warunki 3m min.46",
sam mam pokoj allinone wiec rozumiem doskonale.
Zastanow sie nad powaznie nad 52" a o 42" zapomnij, mialem kiedys 42"
z ok. 3m, jednym slowem duzy niedosyt jak sobie przypominam,
, tyle ze w tedy nie bylo nic wiekszego.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
toms83qwe19 napisał:
No jeśli chodzi o kwestię oglądania, to ten tv na 110% nie będzie do telenowel ( po 1 nie znoszę, a po 2 z tv w kwestii rozrywkowej, czyli filmy i seriale serwowane w tvp zrezygnowałem kilka lat temu ). Filmy oglądam tylko wieczorem i raczej 1 na dzień. Sprzęt nie będzie służył za "radio" non stop włączone.

to po co ci telewizor?!?!? powies projektor i ekran np.zwijany, a do wiadomosci jesli czasem wlaczasz to wstaw jakis najtanszy LCD dwadziescia pare cali i z glowy.piszesz ze 90 % to bedzie material HD i full hd - przy takim materiale z 3m idealnie sprawdza sie 90".... ale TV takiego nie wstawisz bo i koszt abstrakcyjny i prad cie zezre i oczy naswietlisz jak od spawarki....
projektor ma ta zalete ze swieci swiatlem odbitym wiec po pierwszym oszolomieniu wielkoscia obrazu naprawde nie jest meczacy-oczywiscie jesli sie pamieta o mruganiu powiekami....:D
 

toms83qwe19

New member
armanig napisał:
No wlasnie, dlatego tez na takie warunki 3m min.46",
sam mam pokoj allinone wiec rozumiem doskonale.
Zastanow sie nad powaznie nad 52" a o 42" zapomnij, mialem kiedys 42"
z ok. 3m, jednym slowem duzy niedosyt jak sobie przypominam,
, tyle ze w tedy nie bylo nic wiekszego.

No z upatrzonego modelu mam możliwość 42" lub 46". W pierwszym momencie to mimo wszystko przeraża wielkość ( oglądałem dziś w sklepie kilka wielkości ) i człowiek się zastanawia czy nie przesadzi. Ale pewnie tak jak mówicie, z czasem robi się ok a później wręcz za mały.

mat74 napisał:
to po co ci telewizor?!?!? powies projektor i ekran np.zwijany, a do wiadomosci jesli czasem wlaczasz to wstaw jakis najtanszy LCD dwadziescia pare cali i z glowy.piszesz ze 90 % to bedzie material HD i full hd - przy takim materiale z 3m idealnie sprawdza sie 90".... ale TV takiego nie wstawisz bo i koszt abstrakcyjny i prad cie zezre i oczy naswietlisz jak od spawarki....
projektor ma ta zalete ze swieci swiatlem odbitym wiec po pierwszym oszolomieniu wielkoscia obrazu naprawde nie jest meczacy-oczywiscie jesli sie pamieta o mruganiu powiekami....:grin:

W grę wchodzi tylko lcd, a dodatkowo to takiej przestrzeni nie jestem w stanie wygospodarować. :D No i fundusz też ograniczony.

No nic, pomyślimy no i wkońcu trzeba będzie coś zamówić. Dzięki koledzy za opinie i sugestie. :cool:
 

broda1725

New member
Bez reklam
A jaki byście doradzili tv do odległości 2,6m HD Ready czy 42 czy 50 też będzie dobrze wyglądał ?
"N'' i dvd (divx) i kanały SD z kablówki.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
broda1725 napisał:
A jaki byście doradzili tv do odległości 2,6m HD Ready czy 42 czy 50 też będzie dobrze wyglądał ?
"N'' i dvd (divx) i kanały SD z kablówki.

Oczywiscie ze 50", N czy dvd to nie drut zrobiony z wieszaka
wcisniety w gniazdo i sluzacy za antene, nie popadajmy
w paranoje, nie tylko HD czlowiek zyje.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
<broda 1725> wiedzialem ze ten watek bez ciebie-to jest niemozliwe...
prosze nie obraz sie przypadkiem ale nie moge sie opanowac zeby ci cos nie napisac-
chlopie kochany kup w koncu ten TV bo sie nerwowo wykonczysz... i zameczysz rodzine i znajomych - jestem pewny ze juz masz zakaz wymawiania slow "plazma" i " telewizor". powiem ci jeszcze cos obojetnie jakiego panasa w koncu kupisz to i tak moze sie okazac ze wybor mogl byc lepszy i to nie z tego powodu ze zle wybrales tylko dlatego ze z tym TV to sie za chwile u ciebie w fobie przerodzi.
moja rada- kup 46" panasonica seri 10- nie czytaj ani nie czekaj na nowe testy bo dzis sa takie a jutro beda inne...zawsze bedziesz mial swiadomosc ze masz najnowszy model! a elektronika to nie wino.... 11" roznicy miedzy tym co masz teraz to akurat tyle zeby poczuc roznice ale nie przytloczyc pokoju...
kupisz hd redy - bedzie dobrze , masz kase na full hd - bierz full hd - gorszy napewno nie bedzie!
tak wiec- meska decyzja i po temacie !!!
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
mat74 napisał:
[...]
moja rada- kup 46" panasonica seri 10- nie czytaj ani nie czekaj na nowe testy bo dzis sa takie a jutro beda inne...[....]
11" roznicy miedzy tym co masz teraz to akurat tyle zeby poczuc roznice ale nie przytloczyc pokoju...

Nie mozna przytloczyc pokoju 50" z odleglosci 2.60cm, ktos kto ma JUZ dylematy pomiedzy 46" a 50" powinien zawsze zdecydowac sie na
>50" nigdy na odwrot. Takie watpliwosci to juz jest sygnal ktory
jednoznacznie mowi co wybrac.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
<armanig> prosze wyedytuj swoj oatatni post-jak namieszasz jeszcze z 50-tka.....:roll:
<broda> ma czasem 1.5 m od telewizora - jak sie polozy na brzuszku....
 
Ostatnia edycja:

broda1725

New member
Bez reklam
mat74 powiem ci że masz racje żona już patrzeć na mnie/forum HDTV:twisted: nie może bo siedzę po nocach i ślęce i szukam tematów, testów. A ja już emocjonalnie nie wytrzymuje, chciałbym aby kasa była wydana dobrze. Bo już raz popełniłem błąd kupując 26" no ale cóż człowiek się na błędach uczy.

A tak pozatym to ciesze się że zaczynam być znany na tym forum :D;):D.
I jeszcze jedno dzięki za te słowa, czasem takie naprawde pomagają.

Pozdrawiam.

Mat jesteś gość z tym brzuszkiem to się uśmiałem ale to prawda :D

Edit: Mnie to chyba zaczną nie nawiedzić na tym forum bo zaczynam być upierdliwy jak starsza pani.
 
Ostatnia edycja:

toms83qwe19

New member
No ale tak to jest jak się wybiera tv. :D
Najpierw problem z marką, potem z określonym modelem a na końcu z rozmiarem. I tak w kólko same wątpliwości.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
<broda1725>
ciesze sie ze nie odebrales zle mojego posta- naprawde nie bylo w nim ani odrobiny zlosliwosci-rozumiem ze chcesz wydac jak najrozsadniej pieniadze i wcale ci sie nie dziwie- przeciez z nieba nie leca.... pamietaj tylko ze najwazniejsze to zdrowie i spokojne nerwy-swoje i rodziny...;)
a co do mojej porady w kwesti TV naprawde napisalem ci to co uwazam za najlepszy wybor -dodam ci tylko ze sam posiadam plazme panasa od 2 lat - spelnila i spelnia oczekiwania (oczywiscie rozsadne..:))

pozdrawiam

ps.wiesz co ....- wlasciwie to jak juz kupisz ten TV to czegos bedzie mi na tym forum brakowac....:grin:
 

broda1725

New member
Bez reklam
Nie no spoko, ciesze się że dostałem taka odpowiedz. Widzisz mam dylemat bo mam kasiory 3500zł tyle żona pozwoliła ;). No i widzisz żona mówi że 42 HD Ready styknie, i prądu mniej ciągnie i nie za duży. 50" HD Ready mówi że już mi w głowę bije i że będzie za duży w pokoju, co do 46" powiem że najchętniej bym go kupił oczywiście do kwoty 3500zł a za tą kasę to jedynie PY8 ale znów rodzą się pytania żony ile to ciągnie wat a z mojej strony że ma gorszą znów elektronikę niż PV80 czy X10 no i że gorzej skaluje SD niż HD Ready. Jedyny plusik jaki przemawia to to że ma te 4" więcej w stosunku do 42".
Żeby mi ktoś odpowiedział że np. 42" optymalnie się ogląda z 2,5m to było by git. I dał bym sobie spokój.


PS. Powiedz kolego czego ci będzie brakowało ? nie mów że mnie ?:D
 
Do góry