Odległość od ekranu a wielkość a rozdzielczość - poradnik!

lll

New member
@mlynek skoro takie są Twoje odczucia, a telewizor będzie służył do wyświetlania różnej jakości sygnału (również SD) z 2 metrów, moim zdaniem bierz 42 cale i się wielce nie zastanawiaj. Osobiście jestem zwolennikiem dużych ekranów, wpisuję się tym samym w tendencję polecania jak największego ekranu, ale jednak nie w każdym przypadku. Różnice pomiędzy wyglądem filmów w 1080p a telewizją kablową w SD są tak wielkie, że jeśli ktoś ogląda także SD to nie może kupić ekranu nadającego się wielkością wyłącznie do HD, lecz musi pogodzić te 2 rozdzielczości i jakości, kupując jakiś rozmiar "pośrodku". Dlatego też wydaje mi się, że 42 cale w Twoim przypadku to max. Pamiętaj również, że telewizora (o dziwo!) nie kupuje się na całe życie, jak będziesz chciał i się przyzwyczaisz, to za 3 lata zmienisz na 46-calowego OLEDa. ;)
 

sapin

New member
Jesli chodzi o 46 cali bo taki mam tv to przy ogladaniu stron 2m to jest max chyba ze ktoś powiększa do 5 cm czcionkę :D oczywiście przy rozdzielczości 1280x720 bo przy full hd musiał bym siedzieć metr od tv :D tv z takiej odległości tez sie oglada przyzwoicie nie narzekam gorzej jest jak gram w gry online lub jakieś strategie trzeba się namęczyć zęby coś przeczytać z 2 metrów :p ale nie narzekam jest jak jest i nie trzeba kombinować każdy ma swoje oczy i ustawia jak mu pasuje co tu dużo pisać jeden woli 2m drugi 4m Koniec.

Aż odkopię ten cytat :p, jeśli Ty masz problemy żeby odczytać napisy z gier z odległości 2 metrów na 46na fullhd - to gratki; ja nie miałem takich problemów na starym crt 29" z odległości 3metrów, ani na małym lcd'ku z odległości 2 metrów ...
Gratki raz jeszcze :shock:
 

Fankis

New member
witam potrzebuje rady co do wielkości tv do mojego pokoju..miałem 46 cali i było za mało,przy filmach nawet ok,ale do ps3 przybliżałem sofe o jakies 30 cm.jestem na kupnie panasonica stw50 50 calowego i zastanawiam sie czy wystarczy..nie mam możliwości zamówienia prezentacji..:(
wielkość pokoju ?4x4m
jaki sygnał ?sd,blu ray,ps3
Preferowana wielkość matrycy ?50,52,55????
jaka odległość od ekranu ?dokładnie 300cm
jakie urządzenia do podłączenia?ps3,laptop,satelita
jaka klasa cenowa?do 5tyś
więcej oglądasz w dzień czy w nocy?w nocy,córcia bajki w dzień
przy włączonym świetle czy bez światła?bez swiatła
jakie masz nasłonecznienie pokoju ?2 okna..jedno duże na zachód,i jedno na Południe
ile osób zasiada przed telewizorem?1-2
Jaki masz ulubiony program?Sport
jaki masz telewizor?miałem 46 ex720
Ma stać czy wisieć?raczej stać
Co Cię wkurza w telewizorach ?CLOUDING!!smużenia,powidoki
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
^^^
Miniumum 55" ale to i tak przy 3m nie bedzie rewelacji. Ja mam 4m i 64" jest dla mnie maly, po czasie kazdy chce wiecej i wiecej, kazdy do takich wnioskow dochodzi po czasie.
 

maciek1422

New member
A jak to będzie z oglądaniem TV 51 cali z odległości około 4,5m? Bo właśnie się zastanawiam jak to będzie, ale ciężko by było inaczej postawić ten telewizor. Aktualnie mam 46 cali w odległości 3m i jest ok. Głównie chodzi mi o granie na konsoli czy nie będzie za mało z takiej odległości. Na większy telewizor nie mam pieniędzy, mógłbym ewentualnie jakoś przestawić, ale słabo by to wyglądało chyba...
Jeszcze pytanko odnośnie tego na jakiej wysokości powinien stać TV, jak za wysoko jest to się męczą chyba oczy prawda? Na stoliku 80cm powinno być chyba ok...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Teraz u mnie 80" z ok.4m moze ciut wiecej, jakby mi ktos dal 90-95" to minuty bym sie nie zastanawial, z tej odleglosci to jest najnormalniejsza przekatna jaka powinna byc w domu, nie za duzy nie za maly, a ty pytasz o 51" z 4.5m?
Kup taki na jaki starczy pieniedzy.
Wysokosc tv to indywidualna sprawa, z doswiadczenia wiem ze nie ma zlotej rady. Jedni wieszaja wysoko inni nisko, ja zawsze mam na wprost, jak jest za wysoko moze byc tak jak napisales, oko samoczynnie nigdy nie idzie do gory, ja stawiam tv na wprost a nawet ciutke nizej tak aby naturalnie wzrok padal na ekran bez wytezania miesni, ma to znaczenie jak dlugo spedzamy czas przed tv, jak to ma byc tylko 2-3h to bez znaczenia, dodatkow jak jest tv wyzej to mamy wrazenie ze ekran jest wiekszy. Wplyw tez ma rodzaj oparcia w sofie, wysokosc jej, ulozenie glowy i takie tam pierdoly.
 
Ostatnia edycja:

bielikk

New member
Bez reklam
A jak to będzie z oglądaniem TV 51 cali z odległości około 4,5m? Bo właśnie się zastanawiam jak to będzie, ale ciężko by było inaczej postawić ten telewizor. Aktualnie mam 46 cali w odległości 3m i jest ok. Głównie chodzi mi o granie na konsoli czy nie będzie za mało z takiej odległości. Na większy telewizor nie mam pieniędzy, mógłbym ewentualnie jakoś przestawić, ale słabo by to wyglądało chyba...
Jeszcze pytanko odnośnie tego na jakiej wysokości powinien stać TV, jak za wysoko jest to się męczą chyba oczy prawda? Na stoliku 80cm powinno być chyba ok...


NO TO MASZ PROBLEM !!! - "na większy nie mam pieniędzy ..." - STARY - JEŻELI BĘDZIESZ GRAŁ NA KONSOLI TO PRZYSUWASZ FOTEL TAK DO ODLEGŁOŚCI 1m OD TV I MASZ WRAŻENIE JAKBYŚ W CHAŁUPIE MIAŁ ZE 100 CALI, a przy tej operacji dodatkowo nie wydasz ani złotówki.
 

wasylhh

New member
Bez reklam
Jesli chodzi o 46 cali bo taki mam tv to przy ogladaniu stron 2m to jest max chyba ze ktoś powiększa do 5 cm czcionkę :D oczywiście przy rozdzielczości 1280x720 bo przy full hd musiał bym siedzieć metr od tv :D tv z takiej odległości tez sie oglada przyzwoicie nie narzekam gorzej jest jak gram w gry online lub jakieś strategie trzeba się namęczyć zęby coś przeczytać z 2 metrów :p ale nie narzekam jest jak jest i nie trzeba kombinować każdy ma swoje oczy i ustawia jak mu pasuje co tu dużo pisać jeden woli 2m drugi 4m Koniec.

Tutaj to zalecany jest okulista a nie wiekszy tv. Bez obrazy :) Ja u siebie mam 46" powieszony na scianie. Niby jak czlowiek usiadzie prosto to srodek ekranu mam na wysokosci oczu. Niestety to jest bardzo mylne. Nigdy praktycznie nie siedzimy w domu wyprostowani jak na swoim slubie. W domu wiekszosc z nas lubi uwalic sie na sofie i tak poogladac. Wtedy musimy patrzec do gory. Ja osobiscie juz kilka razy mialem nadwyrezony kark od takiego ogladania. TV mam moze 2,5 - 3 metry od miejsca z ktorego ogladam.
 

Long3r

New member
Najważniejsza sprawa, bo nie wiem ile cali wybrać. Pokój malutki 3x3m i czy 40 cali nie będzie za duży? Waham się między 37-40.
Odległość mniej więcej 1.80m, później 2,20m gdy będzie wisiał na ścianie.
Głownie pod konsolę, cyfrówkę naziemną i filmy.
 

placid

New member
Odległość 2-2,5 m jaki rozmiar 32-37 cali , czy 37 nie będzie za bardzo wyolbrzymiał wszelkich niedoskonałości słabszego sygnału z niektórych kanałów sd , filmów z usb 480p ?
 

mateo85

New member
Ja na początku miałem 40 oglądałem z 2m bylo stanowczo za mało zmieniłem na 52" i bylo wow przez dwa tygodnie z dnia na dzień tv maleje w oczach moim zdaniem gdy ma się fundusze i miejsce trzeba zainwestować w rozmiar.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 

sebol81

New member
A ja tak się zastanawiam czy u mnie 80" przy odległości około 2,5 - 3m nie będzie za mało... Aktualnie mam 50" i z perspektywy kilku lat mogę powiedzieć że stosunek odległości do wielkości przekątnej jest dobry do oglądania wiadomości (lub tym podobnych programów)... Do oglądania filmów mówię stanowcze NIET...
 

apocalypse

New member
Ja się tak zastanawiam nad 37 czy 40. Mam mały pokoik. Do tej pory był 32 i troszkę mały był (około 1,5 m od ekranu). Może coś doradzicie? W zasadzie byłem zdecydowany na 40 ale się przestraszyłem w sklepie wielkości...
 

sebol81

New member
Ja się tak zastanawiam nad 37 czy 40. Mam mały pokoik. Do tej pory był 32 i troszkę mały był (około 1,5 m od ekranu). Może coś doradzicie? W zasadzie byłem zdecydowany na 40 ale się przestraszyłem w sklepie wielkości...

W jakim Ty świecie żyjesz, że przestraszyłeś się takiego kurdupla?
Do tej odległości (1,5m) brałbym tylko 50 cali.
 

apocalypse

New member
W jakim Ty świecie żyjesz, że przestraszyłeś się takiego kurdupla?
Do tej odległości (1,5m) brałbym tylko 50 cali.

Heh. Po prostu wydaje mi się, że będzie za duży i będę się męczyć. Naprawdę ktoś ogląda 50 cali z 1 m?
Wydaje mi się, że 37 byłoby dla mnie optymalne ale różnica w cenie żadna a i 37-mek jak na lekarstwo. Mało popularny format?
 
Do góry