Full HD vs. przekątna TV

blur123

New member
Już wyjaśniam o co mi chodzi: Zacznę od tego, że poświęciłem trochę czasu i pochodziłem po sklepach w celu "obserwacji" sprzętu :D. Przyglądałem się np. obrazowi na tv 32" na którym lecialo jakieś demo HD, tv miał rozdziałkę 1366 x 768 . Stałem jekieś 2 m od ekranu( bo to chyba min jak na 32" ) no i... ja tam pikseli nie widziałem :D. No właśnie. Interesują mnie wasze opinie na ten temat:
Przy jakiej rozdzielczości ma sens FUlLL HD? Tylko zaznaczam, że nie chodzi mi tu o maniaków którzy widzą piksele z 1 km, tylko tak dla przeciętnego człowieka.

Sam mam dylemat czy kupować teraz HD READY czy czekać aż stanieją FULL HD?
 

blur123

New member
arsenal - to bardzo ciekawe wykresy...

ale bardziej mi chodziło o nasze opinie na ten temat. Jak to w życiu: teoria - teorią, a w praktyce...?
 

arsenal

Moderator
VIP
W praktyce? Tak się złożyło, że mój tv 50" 720p jest 3 metry od kanapy(idealnie według tego wykresu) i fakycznie widac wszystkie szczegóły obrazu HD a i kanały SD da się oglądać:D
 

marcintgr

New member
P
arsenal napisał:
W praktyce? Tak się złożyło, że mój tv 50" 720p jest 3 metry od kanapy(idealnie według tego wykresu) i fakycznie widac wszystkie szczgóły obrazu Hd a i kanały SD da się oglądać:D

Proponuje żebyś sobie postawił zdjęcie koło tv w formacie A4 o rozdzielczości np full HD to zobatrzysz jakie szczególy widzisz na tv 720p z 3 metrów a jakie na zdjęciu!! no chyba że jestes krótkowidz to rużnicy moze nie zobatrzysz! A wracając do tematu to puki mamy full hd to nie ma obawy żeby rozdzielczośc była za duża na ekranach 40-50" z 3 metrów!!
 

Jeromer

New member
marcintgr napisał:
P


Proponuje żebyś sobie postawił zdjęcie koło tv w formacie A4 o rozdzielczości np full HD to zobatrzysz jakie szczególy widzisz na tv 720p z 3 metrów a jakie na zdjęciu!! no chyba że jestes krótkowidz to rużnicy moze nie zobatrzysz! A wracając do tematu to puki mamy full hd to nie ma obawy żeby rozdzielczośc była za duża na ekranach 40-50" z 3 metrów!!

Coś kolega pomieszał. Zdjęcie w formacie A4 ma 14,37". A według wykresu to z ok. 1 metra powinno być 20"(1080p) a dla 720p jakieś właśnie 14". Jestem pewny, że z 3 metrów przy 14" i dla 720p nieweiele szczegółów da się rozróżnić. Tabela nie kłamie. ja osobiście mam 32" 720p i odległość 2 - 2,5m(zależy gdzie uda mi się zasiąść) ale gdyby miałby to być TV 1080p to nie zawachałbym się przed 50".
 

helper

New member
Jeśli mogę...

w małym pomieszczeniu umieszczasz 32" i nie masz wyboru, ponieważ nie planuje się full HD o takiej przekątnej
w dużym pomieszczeniu umieszczasz 37" lub więcej i tu masz wybór: HD Ready lub full HD; wszystko zależy od sygnału i odległości od oglądającego od tv - im lepszy sygnał, tym mniejsza odłegłość i /lub większa możliwa przekątna ekranu
co do zakupu: podobnie jak w przypadku HD Ready, nigdy nie będzie dobrego momentu na zakup full HD, ponieważ ceny będą regularnie spadać; tak to już z elektroniką jest
 

cygan

Member
arsenal napisał:
W praktyce? Tak się złożyło, że mój tv 50" 720p jest 3 metry od kanapy(idealnie według tego wykresu) i fakycznie widac wszystkie szczegóły obrazu HD a i kanały SD da się oglądać:D


Idealnie...? Uważam, że się pomyliłeś. Twoje dane są dokładnie na wartości granicznej dla 720p(10feets-3metry). To punkt przejścia 720p na 1080p gdzie prawdopodobnie możesz(lub ktoś inny) zobaczyć na swoim tv "kwadraciki" (zapewne przy stabilnym obrazie-bez ruchu). Optymalne pole dla Twego tv jest zacieniowane (to pomiędzy granicznym wartościami dla rozdzielczości)- więc ok.38''-47''. Więc umowny "idealny" punkt dla 3m w 720p wychodzi nie mniej nie więcej tylko równo 42'' :) Dla tej samej odległości (3metry) przy 1080p idealnym jest tv o rozmiarze 62''.

Mój pierwszy post... Mam nadzieję,że dobrze zanalizowałem wykresy :)
Sprawdzałem w praktyce...jest oki!
Pozdrawiam
 

KKuba

New member
Bez reklam
Pisałem już na ten temat, a jeszcze wiecej na ten temat jest w czerwcowym Audio-Video. Podsumowująć rozważania redakcji, to należy pamiętać o tym o czym mówią zresztą też te wykresy. Przecietna zdolność widzenia oka ludzkiego to jedna minuta kątowa. Zakładając, że typowa gęstość rastra matrycy (rastra, a nie pixela!) wynosi około 0,81mm to wychodzi nam próg widzenia na 2,9m. Teraz patrzymy na przekątną matrycy i wychodzi nam... 50 cali. Oczywiscie to jest średnia i nie dotyczy osób z ponad przeciętnym wzrokiem (a są takie na tym forum). Ale wnioski są dość oczywiste. Dla 90% ludzi matryca FullHD mniejsza niż 50 cali, z odległości około 2,7m nie będzie rozróżnialna od matrycy WXGA. A dlaczego 2,7m? Bo z badań wychodzi, że średni Kowalski ma tak ustawiony telewizor. Ze zdziwnieniem stwierdziłem (nie wiedziałem o tych badaniach), że też tak mam.
P.S. Jestem średnim Kowalskim nie widzę ŻADNEJ różnicy na materiale 1080i (National Geographic HD) między paneelm WXGA i Full HD z odlegóści 2,7m. Może na płycie BR bym coś zobaczał, ale przyznam szczerze - nie wierzę w to.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
o tym pisaliśmy już wielokrotnie.
Przy doborze wielkości , każda wątpliwość może być rozwiana tylko na pokazach. Szczególnie przy tak granicznych odległosciach.
Co prawda w sklepie stoi tak, że najwiecej osób staje przy nim zachwycajac się jakością z odległości 3 metry. Ale w domu jest inaczej. I nie posiadasz wyłącznie HDTV i PS 3 .
 

andrea1

New member
z moich obserwacji

Z moich analiz wynika,że full HD nie stanowi obecnie dylematu jeśli chodzi o rozdzielczość. HD ready jest wystarczające. Problemem są inne parametry obrazu: np najważniejsze smużenie po poruszajacym się elemencie. Najnowsze rozwiązania w postaci 100 Hz i czasu 4 ms doskonale eliminują efekt smużenia. Rozwiązania te SHARP powiązał z podniesieniem rozdzielczości do 1080p (full HD). Taki TV gwarantuje więc pełnię wrażeń.
Wybór zależy więc od zasobności kieszeni, prawda jest taka, że im droższy tym lepszy obraz. Aktualnie nowe SHARPy 46 '' 100 Hz, 4 ms ok. 9500 zł.
Pozdrawiam
AG
 

Huzar

New member
Zupełnie się nie zgodzę. Osobiście nie chce mi się oglądać filmów zawierających tylko 720 linie. Przy FullHD moża dopiero mówić o kinowej jakości.

Pozdrawiam
Huzar



Z jakiej odległości oglądasz te 1080p i na jakiej wielkości matrycy?


Jakoś mi ten wątek zaginął.

Odległość od oczu do ekranu to ok 2,5m. Wilkość matrycy to 55'.
Różnicę między 720p a 1080p widać gołym okiem, do tego ważny jest oczywiście odpowiednio wysoki bit rate materiału.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
Huzar ... Twoje spostrzeżenia zgadzaja się z danymi z tabelek tutaj onegdaj zamieszczonych. Masz dobry wzrok i dobry sprzet i jest fajnie. Ale z wiekszej odległości, np. 4 m. juz zapewne tej róznicy nie zauważysz.
 

Huzar

New member
gatar napisał:
Witam.
Huzar ... Twoje spostrzeżenia zgadzaja się z danymi z tabelek tutaj onegdaj zamieszczonych. Masz dobry wzrok i dobry sprzet i jest fajnie. Ale z wiekszej odległości, np. 4 m. juz zapewne tej róznicy nie zauważysz.

No tak, a z kosmosu to tylko chiński mur widać. :-D
 

Sliper

New member
arsenal napisał:
Oto pierwszy wykres pokazujący od jakich odległości należy optymalnie oglądać telewizję o poszczególnych rozdzielczościach:

Drugi wykres pokazuje rekomendowane odległości przez THX:

Czy te mistyczne (przynajmniej dla mnie) wykresy są gdzieś dostępne w wersji widzialnej?
 

janusz

New member
Bez reklam
Mam pewną wątpliwość co do sensu zakupu odbiornika HD Ready.
Odbiorniki Full HD wcale nie są droższe, różnica w cenie występuje tylko dlatego, że są one w ogóle nowocześniejsze i stąd róznica w cenie. Nowsze odbiorniki to nowocześniejsze matryce i więcej nowych technologii.
Przsykład;Samsung seria 62-2200 zł; 82-2800 zł; 87-3300 zł. Widać, że każda kolejna seria jest o kilkaset zł droższa i Full HD nie ma nic do rzeczy. Kupując Full HD jest pewność, że to nowoczesny odbiornik. Co ciekawe nawet w marketach przy sygnale SD obraz jest przeważnie lepszy niż w HD Ready.
Podsumowując: warto kupić Full HD bo płaci się za lepszy odbiornik, a nie za Full HD.
 

przemmo78

New member
Trochę się porozglądałem za telewizorami full HD i HD ready, który będie pasował do komputera (chodziło mi o stworzenie centrum multimedialnego: komputer, internet, gry (dla syna :) oraz filmy. Jako że sporo znajomych pokupowało już różna telewizory tzn. fHD oraz HDr, postanowiłem zrobic małe "tour the friends" i podpatrzec TV w akcji. Po obejżeniu wszystkich telewizorów, niektórych kilkukrotnie (wychodziłem w stanie pozwalającym jedynie na zapamiętanie drogi powrotnej, co i to trwało jakieś 1/2h dłużej) postanowiłem wybrac ... HD ready "40 (byłem trzeźwy!!). W tym momencie wielu forumowiczów powieśi na mnie przysłowiowe psy, ale już tłumacze swój wybór. Jak wiadomo każdy odbiornik (monitor, LCD, plazma) działa najlepiej w swojej maxymalnej rozdzielczości. Gdzie każdy piksel wysłany z nadajnika odpowiada pikselowi wyświetlanemu na odbiorniku. Sprubujcie odczytac dokument, lub przeglądac forum na telewizorze nawet i "40 w rozdzielczości 1920 x 1080. Gwarantuje osoba z doskonałym wzrokiem z 2,5m po 20min ma już problemy z czytaniem. Złożyłem sobie porządnego kompa do tego telewizor "40 podłączony na przewodzie HDMI. I wszystko śmiga suuper!
To jest moja opinia i może kogoś przekonam, doradzę przy wyborze sprzętu.
 
Do góry