Docieranie nowej plazmy

dream4you

New member
z testów KIKIego widać że nowe modele mają już więcej zabezpieczeń przed nieprzyjemnym ...

ale Panasonic twardo broni stanowiska że docieranie / wypalanie plazmy to MIT.
 

Fazzzzi

New member
A mam takie pytanie odnośnie "docierania":
Czy włączenie tego białego, pionowego, przesuwającego się paska może posłużyć za "docieranie". Jeżeli tak, to na jak długo należy uruchomić ten tryb?

Co do wypalania plazmy poprzez włączenie kanału bez sygnału (śnieżenie) można przeprowadzić po kilku dniach użytkowania? Czy można to robić "na raty" na przemian z normalnym oglądaniem?
 

digitalus

Banned
Bialy przesuwajacy pasek sluzy do likwidacji powidokow np gdy na ciemnym ekranie zauwazysz powidoki wtedy mozesz uruchomic bialy przesuwajacy sie pasek."Docieranie" to ustawienie nizszych wartosci, jasnosci,kontrastu ostrosci.Docieranie bylo zalecane w starszej generacji plazm.Jest nawet list od przedstawiciela panasonica w niemczech.
Temat z 2007 roku
FAQ Panasonic TH-42 PV 71 F, Panasonic - HIFI-FORUM
http://www.hdtv.com.pl/forum/panaso...nic-polska-w-s-potrzeby-docierania-plazm.html
Docieranie nie jest obowiazkowe , jesli chcesz mozesz skorzystac.
cytat z strony internetowej....
przez około 300 godzin plazma powinna grać na kontraście i jasności ustawionych przynajmniej na środkową wartość albo mniejszą. I to jest właśnie docieranie, po tym czasie można te parametry ustawić sobie na wyższe wartości.Opisane działanie "docierania plazmy" ma ją chronić w najbardziej ryzykownym okresie czasu, kiedy jest najbardziej narażona na powstanie "powidoków".
 
Ostatnia edycja:

Fazzzzi

New member
To ja chyba będę non stop na dotarciu :) Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było zjechanie z kontrastem i jasnością do 2/5 wartości maksymalnej,, bo mi po oczach dawał telewizor, tyle że nie miałem wylaczonego trybu eco. To moja pierwsza plazma, więc nie bardzo wiem jak kontrolować stan matrycy, jak sprawdzać czy te powidoki się pojawiają, jak to w rzeczywistości wygląda, bo narazie tylko o nich czytam :). Jest to efekt bardzo widoczny?
 

Dżyngis-chan

New member
O plazmę należy cały czas dbać, unikać statycznych obrazów (loga stacji), innych formatów niż 16:9, włączone przesunięcia obrazu.
Daje po oczach? :)
A podobno to potrafią tylko LCDeki.
Jak nierównomierne wypalenie wgląda bardzo łatwo sprawdzić, włącz na co najmniej 2 godziny obraz stabilny (typu zdjęcie ulubionej osoby).
 

Fazzzzi

New member
Daje po oczach? :)
A podobno to potrafią tylko LCDeki.
I ja takie wrażenie odnosiłem oglądając telewizory w sklepach, ale jak już kupiłem Panasonica UT50 to się przekonałem, że to chyba chłyt martetindody z jakimiś ustawieniami, żeby ludzie LCD brali (nie wiem po co?) Czytałem, że ta plazma strasznie źle radzi sobie ze światłem słonecznym, a wczoraj miałem okazję się przekonać, że pomimo światła z okna pod kątem 45 stopnii (od godziny 16 do około 17 tak mam) nie musiałem ruszyć żadnym parametrem, żeby spokojnie oglądać. Nie wiem, czy LCD dużo więcej wyciągnąłby w takich warunkach, a jak pisałem - mam kontrast i jasność zmniejszone poniżej ustawień fabrycznych.
Aż chciałbym zobaczyć, na jakich ustawieniach ja bym oglądał te oczojebliwe LCDiki, ciekawe czy mieścił bym się w minimum skali :)

Jak do tej pory z własnego (bardzo krótkiego) doświadczenia widzę, że jeżeli ktoś nie jest miłośnikiem obrazów z efektem HDR - High dynamic range imaging to raczej ciężko przegiąć z parametrami. Wydaje mi się, że w miarę zużycia matrycy, te parametry będą szły w górę, ale na obecną chwilę nie widzę takiej potrzeby.

Czy docieranie ma sens? Jak się poczyta o plazmach, co to za zwierz, jak go robią i jak działa, to logicznym wydaje się nie katowanie tego telewizora nie zależnie od czasu jego pracy. Niestety matryce PDP narażone są na powidoki i nierównomierne wypalanie, ale w porównaniu z częstotliwością problemów LCD z pixelami (na które nie ma rady), to chyba stanowi atut plazmy, a nie jej wadę jak podają niektórzy sprzedawcy.
Puściłem biały pasem z poziomu menu i faktycznie przez pierwsze 5-6 pasków widać było systematycznie znikające logo i tyle. Myślę że przy bardziej wyżyłowanych ustawieniach mogło by to zająć więcej czasu, ale to chyba nie jest jakiś wielki problem.

Reasumując:
Dla pieszczotliwego traktowania PDP - stanowcze TAK
Dla włączania śnieżenia w celu "wypalenia" - stanowcze NIE
http://pl.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Jeśli chodzi o jasność LCD i PDP, to LCD potrafi utrzymać maksymalna na całej powierzchni ekranu czego nie potrafią (a raczej są ograniczone ze względu na pobór mocy i wydzielane ciepło) PDP, stad w sklepie widać wyraźną różnicę, ale jak zwrócimy uwagę różnica ta jest tylko przy obrazach jasnych pełnoekranowych.
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Sprzedawca często o tym wspomina, ale klient i tak tego nie widzi wiec się nie przejmuje, no 1 na 30 to zauważy a 1 na 50 powie ze chce przez to plazmę albo LCD innej firmy.

Ostatnio zrobiłem w sklepie test, w specjalnym pomieszczeniu postawiłem obok siebie ST50 i PFL8007 oba skalibrowane i pokazywałem klientom, ku mojemu zaskoczeniu praktycznie 90% wybrało LCD, a zdecydowanie lepsza czerń nie przekonała ich do ST50, przyznawali ze jest lepsza ale wola 8007 bo dla niech obraz na nim przyjemniej się oglądało...
 
Ostatnia edycja:

Kadajo

New member
Bez reklam
Problem leży w mentalności, wszystko widzieli, wszystko im tłumaczyłem, tylko ze mieli to gdzieś (czyt. nie przeszkadza im), co do ceny to właśnie tu zawsze było milczenie, ceny były schowane i dopiero po pokazie mówiłem ile kosztują TV ;) Moje to były 55" wiec różnica w cenie wynosiła ponad 2 kola.

Ale dodam ze Philips wypadł bardzo dobrze przy Panasonicu, naprawdę bylem pod wrażeniem praktycznie brak cloudingu + całkiem niezła czerń.
 

pierwszyy

Member
No tak, klienci o mentalności: "sąsiedzi kupili duży tv za 5000, my też musimy taki kupić - założenia: ma być większy i droższy od tv sąsiadów (reszta ma drugorzędne znaczenie)"

A co do czerni: panasonic
Calibrated black level (black screen) 0.0083 cd/m2
Calibrated black level (ANSI checkerboard) 0.0109 cd/m2

philips
Calibrated black level (black screen) 0.052 cd/m2
Calibrated black level (ANSI checkerboard) 0.052 cd/m2

ale i to pewnie nie przeszkadza kupić klientom philipsa...
 

UczciwyCygan

New member
Chciałbym dotrzeć plazmę, używając szumu.
Kanały TV są tylko cyfrowe, więc po odłączeniu kabla antenowego jest komunikat : Brak usługi.
Szum pojawia się w tle przy wyszukiwaniu kanałów analogowych, ale ich już brak. Jak wywołać szum ?
TV LG 50PH670/660
 

Kadajo

New member
Bez reklam
To ze nie ma programow analogowych nie oznacza ze nie mozesz uruchomic tunera analogowego.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Do góry