Gt30e

adriansan

New member
Witam.
Po czytaniu wielu postów, kilku testów, wybrałem model 42GT30E. Chciałbym się podzielić kilkoma uwagami...:
Najpierw zacznę od MINUSÓW:
Gniazda - trochę chyba niedopracowane gniazda do telewizora, w gniazda na dole ledwo się wciska, są w zagłębieniu i trzeba dobrze zgiąć kabel żeby weszło do odpowiedniego gniazdka, dlatego pewnie dali tyle adapterów bo scarta by tam za nic nie wsadził:). Gniazda na bokach mogłyby być bardziej wsunięte za telewizor bo znowu trzeba zgiąć kabel żeby nie wyszedł poza obrębem telewizora i nie był widoczny(kable HDMI).
Odgłosy - niestety myślałem ze będzie lepiej. Mam 42 cale, siedzę ok 2,5 metra od tv i trochę słychać odgłosy zza telewizora, takie bzyczenie (wysokie tony) zwłaszcza gdy jest jasny obraz. Niestety słychać też wiatraki, zwłaszcza ze czasem chodzą nie jednostajnie tylko "rytmicznie"... Mogli inżynierowie trochę pomyśleć i dać większe wiatraki kręcące się wolniej, byłoby ciszej a wydajność taka sama... tutaj MINUS mimo tego ze mam aneks kuchenny i większość czasu chodzi mi za ścianka działową lodówka wiec nawet nie słyszę tych odgłosów, ale jak przestanie chodzić lodówka, a w tv leci cicha scena to to słychać i trochę niestety mnie to martwi.. zobaczę jak będzie dalej... chyba trzeba będzie z tym żyć bo nie sadze by to podlegało gwarancji, mogę jedynie zwrócić do sklepu z reklamacją. Musze to przemyśleć. Ciekawi mnie czy LCDki tez maja tą przypadłość, chyba mogę zrezygnować z naturalnych kolorów na rzecz wieczornej ciszy:)
Migotanie - zwłaszcza widoczne przy jasnym obrazie, przy neutralnym i ciemnym już nie, jest to minus aczkolwiek da się z tym żyć i oglądać (póki co)
Obsługa - brak możliwości wybierania trybu obrazu jednym guzikiem z pilota - muszę wejść w menu i tam wybrać obraz->potem tryb i dopiero wybieram. Chyba ze nie zauważyłem tego w instrukcji...
Czerń - nie wiem czy to kwestia tego ze nie mam skalibrowanego tv, ale przy wyłączonym świetle wieczorem ekran nie był nawet ciemno szary, wydawał mi się jasny dosyc, chyba zbyt jasny jak na ta plazmę. Próbowałem coś tam ustawiać ale bez skutku, nie wiem czy kalibracja coś pomoże.
Z właczonmym lekkim światłem w pokoju juz jest lepiej, czerń wydaje sie bardziej czarniejsze..:)
Gradacja odcieni - niby ok. 6100 odcieni ale jednak widać schodkowe gradienty, szkoda. Ciekawe jak na tym polu radzą sobie inne plazmy lub LCDki.

PLUSY:
- Ładne kolory
- 600 Hz - myślałem że to tylko slogan reklamowy nie widoczny, jednak daje rade i robi ładną płynność, nie jest to takie mocne jak w LCDkach z odświeżaniem 200 czy 400 HZ ("opera mydlana"), ale dużo lepiej wyglądają niektóre filmy które po wyłączeniu tego por prostu "skaczą" przy animacjach. Korzystam głownie podczas normalnego oglądania, przy filmach czasem wyłączam a czasem nie:) Dobra rzecz.
- Skalowanie - mam Cyfre+, jednak dekoder jest nędzny i mam obraz z dekodera po SCARCIE. Według mnie skalowanie bardzo dobre, oczywiście niektóre stacje, niektóre filmy mają kiepską jakość i gorzej tow wygląda, ale ogólnie bardzo mis ie podoba co ten tv robi z sygnałem SD. Bałem się że będzie masa artefaktów na krawędziach, jakaś pikseloza (czasem widziałem to w sklepach na LCDkach), ale jest super.Czasami na TVNie obraz wygląda prawie jak HDReady;) Wiec jak zmienię dekoder na lepszy i obraz puszcze po HDMI myślę ze będzie dużo lepiej.
Podłączyłem też DVD najpierw po SCARTY a potem po HDMI (Techlinka). Rożnica bardzo widoczna. Film z DVD bardzo dobrze wyglądał, nie miał tej ostrości co pewnie by była na BD, ale jestem mile zaskoczony.
Dźwięk - myślałem ze będzie gorzej, zwłaszcza ze dużo osób pisało jak to głośniki TV nie nadają się do niczego. Tutaj dźwięk jest wyraźny, oczywiście nie ma co oczekiwać efektów jak w kinie domowym, basów co nam od nich okna drżą, ale do normalnej telewizji może być, filmy też ujdą. Dodam ze nie jestem audiofilem:)

To tyle na razie z moich kilkudniowych obserwacji. Uczucia mam mieszane, trochę jednak przeszkadzają mi odgłosy prace tego TV i gradienty jakie on wyświetla zwłaszcza na ciemnym tle... trochę to żenujące. Zastanawiam się tylko czy kupując LCD tez nie miałbym takich kiepskich gradientów i takiego bzyczenia, LCD potrzebuje mniej prądu wiec może i bzyczenie dużo mniejsze...
Nie wiem co o tym tv myśleć, jednak ogólnie napisze ze myślałem ze będzie lepiej...
Pozdro
 
Ostatnia edycja:

cactusek

New member
Bez reklam
W LCD nie będzie bzyczenia chyba że trafisz jakis wadliwy typ. Za to będzie kilka innych bardzo poważnych wad.
Co do słabej czerni to na pewno ustawiłeś tryb telewizora na domowy? Wygląda jakbyś miał ustawiony sklepowy.
 

jungle

New member
Wielkie Dzięki Adriansan za ten post tzn. za ten konkretny post o tym tv GT30E również przymierzam się do zakupu tego tv ale nadal się waham głownie chodzi mi właśnie o to migotanie . Jeśli miałbyś jeszcze trochę czasu napisz coś więcej o tym migotaniu czy to naprawdę przy dłuższym oglądaniu jest uciążliwe, jak inni domownicy znajomi czy widza to migotanie . No i napisz coś może o 3d jak to wygląda w tym tv . Oprócz tego tv brałem pod uwagę jeszcze sharp le 830 (led) ale gdzieś wyczytałem na tym forum ze ma problemy z tunerem DVB-S czy modułem ci+ no i jeszcze samsung d7000 (led) zostaje .
 

adriansan

New member
cactusek - jakie poważne wady są w LCD które przeszkadzają w oglądaniu?

jungle - migotanie nie jest oczywiście takie jak w crtkach gdy patrzysz katem oka, ale dla mnie jest widoczne w dzień przy jasnym obrazie na tv, gdy obraz jest naturalny i ciemny to nie widać. Bardziej widać gdy oglądasz obraz nieruchomy, np zdjęcia z pena, czy chodzisz po interfejsie Viera tools. Także gdy oglądasz w dzień zdjęcia to widać jak dla mnie, gdy oglądasz popołudniu i wieczorem filmy i normalną TV to raczej nie.Czy to przeszkadza... mi aż tak bardziej nie przeszkadza jak te odgłosy i gradienty (skaczące rozjaśnianie obrazu), gdyby toi była jego jedyna wada to pewnie bym to olał, moja żona tego nie widzi wiec jedne pewnie zobaczy drugi nie, musiałbyś się do sklepu wybrać i popatrzeć na niego.
Zauważyłem jeszcze jedną rzecz, gdy coś oglądam i nacisnę np przycisk głośności to wtedy obraz się lekko rozjaśnia.

3D nie testowałem, nie mam okularów i raczej nie bede miał, kupiłem wersje 3d bo miałamiec lepszy obraz i niebzyczeć jak wersja G:)

W podobnej cenie masz VT20, okulary dwie pary w gratisie i pewnie lepsza czerń, chociaż nie wiem, mogłem wziąć tego, ale pomyślałem ze nowszy będzie lepszy...
 
Ostatnia edycja:

adriansan

New member
tylko z tego co czytałem własnie w necie to ta poprawka dotyczy raczej skoków jasności np w filmie przy nagłej zmianie sceny. Mi chodzi o brak łagodnego przejścia z czerni do bieli tylko dzieje się to skokowo. Skoki ledwo widoczne są tez przy naciśnięciu volume np., przy zmianie sceny w filmie nie ma. Te poprawki chyba miały dotyczyć G30 z tego co się orientowałem ale pewien nie jestem.
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
tak jest w każdej plaźmie, w większym/mniejszym stopniu (nie potrafi utrzymać stabilnej jasności przy dużym kontraście)
różnica tym większa im wyższy kontrast, ale to żaden problem, takie nagłe skoki są przy włączeniu kontrastowego menu i poza tym w niczym nie przeszkadzają
z tą czernią to mnie zaskoczyłeś... podejrzewam że masz złe ustawienia obrazu, może za wysoka jasność ? no chyba że oczekiwałeś czerni jak w kineskopie :)
odnośnie zamiany na LCD to wierz mi, że nie warto... masz sporo lepszy model od mojego PY8 a ten wypada gorzej od jednego z lepszych LCD (LG LX9500) tylko pod względem efektowności obrazu, ten drugi ma jednak gorsze kolory (specyfika LCD, nie chodzi o kalibrację), oraz kiepski czas reakcji - z ulepszaczami natomiast które to poprawiają - ma dużo mniej naturalny ruch co mnie strasznie boli
gdyby nie local dimming (całkiem dopracowany, nie tak jak np w Philipsie 9705) i 3d (już na przyszłość) który powala w nocnym oglądaniu, to bym się pozbył tego tv bez wahania, w sumie nadal się zastanawiam czy go nie zamienić na plazmę (G30 lub GT30)
 
Ostatnia edycja:

jungle

New member
dzięki adriansan . ja nadal jestem na etapie poszukiwania tv bylem zdecydowany na vt30e ale po większym zastanowieniu wydawać 6,5 tys na tv to trocha przesada . a czy vt20 niema takich samych bolączek jak gt30 ( bzyczenie , skaczące rozjaśnianie obrazu ) ?
 

adriansan

New member
don111 - nie oczekiwałem czerni jak w kineskopie bo musiałbym kupić plazmę za 20 tysięcy a nie 3,5, co jest swego rodzaju paranoją, technologia która kosztuje grosze ma lepszy obraz niż technologia kosztująca krocie:) ja się pytam gdzie ten postęp??? 21 wiek jest przecie a telewizory maja gorszy obraz niż crtki z lat 90:). Oczekiwałem bardzo ciemnego szarego:)
Poniżej telewizor wyłączony i włączony (poruszony bo robione 4 sekundy z ręki):

OFF:
tvoff.jpg

By adriansan at 2011-08-22

ON:
tvon.jpg

By adriansan at 2011-08-22

SPODZIEWAŁEM SIE TEGO:
tvon2.jpg

By adriansan at 2011-08-22

Spróbowałem jak najwierniej oddać to co widzę, choć było ciężko. Jeśli chodzi o kontrole jasności to w sumie działa tylko zwiększanie jasności (czarne staje się jaśniejsze), poniżej 0 zmniejsza się tylko jasność bieli, czarne pozostaje bez zmian, wiec to nie ma wpływu, kombinowałem z gamma itp i tez nic, nie wiem czy to tak powinno wyglądać, wydaje mi się ze powinno być ciemniej. Może to kwestia ustawień w opcjach serwisowych itp... nie wiem. Ja raczej lubię ciemniejszy obraz niż jaśniejszy wiec u mnie jasność jest w granicach od 0 do -5:)

jungle - na pewno vt20 ma mniej widoczne migotanie, bo w w roku 2010 plazmy miały "wolniejszy" fosfor czy jakoś tak:) a czy bzyczy itp, czy wiatraki są głośne to już nie wiem. VT20 była chyba najlepsza plazmą w zeszłym roku, G30/GT30 w tym roku chyba nie są póki co:)
 
Ostatnia edycja:

masloww

New member
Bez reklam
i kup tu człowieku nowy telewizor
jak nie buczy to świeci albo inne dziadostwo
podzielam w pełni twoje twoje rozgoryczenie adriansan:
nie oczekiwałem czerni jak w kineskopie bo musiałbym kupić plazmę za 20 tysięcy a nie 3,5, co jest swego rodzaju paranoją, technologia która kosztuje grosze ma lepszy obraz niż technologia kosztująca krocie:) ja się pytam gdzie ten postęp??? 21 wiek jest przecie a telewizory maja gorszy obraz niż crtki z lat 90

p.s.
"
Finally given up on the TX-P50GT30 with me just in the process of returning my third one and will be asking for a refund. I found the GT30's to have to many problems that made watching it very annoying. Having owned a Panasonic PZ85, PX70, PW5 with none of them giving me any problems. This years GT30 has got to be the worst Panasonic TV I have ever bought, this is what I found to be annoying.

1. Fan noise
2. Buzzing
3. Fluctuating screen
4. Green Ghosting

All of the above mentioned were really bad on all three GT30's to the point of making the TV unwatchable. As a result I'm giving up on this years Panasonic's and will be going back to my PZ85. Anyway thought it was only right to let people know as this is totally unacceptable for Panasonic to be releasing TV's of this quality, totally unacceptable
"
Panasonic GT30 owners thread *Part 3* | AVForums.com - UK Online
 

adriansan

New member
Podejrzewam ze w modelach większych te objawy są jeszcze większe, bo się bardziej grzeją wiec i wiatraków może być więcej albo szybciej chodzą i bzyczenie pewnie większe bo więcej prądu żre:) dlatego kupiłem model najmniejszy bezy tych objawów nie było...
te plazmy powinni reklamować jako najlepsze plazmy do oglądania
w słuchawkach:)
Myślę ze chętnie bym go zareklamował, ale żonie on pasuje, poza tym telewizora szukałem ze 2 tygodnie, czytałem fora itp, wiec nie chce mi się drugi raz tego robić i tak samo nie wiadomo na co trafie, nie będzie tych wad będą inne...
CO do czerni, to w testach sieciowych czerń wypada dobrze ale te testy zazwyczaj robi się po jakiejś profesjonalnej kalibracji, wiec zastanawiam się nad tym.
 

don111

Banned
jeśli to zdjęcie oddaje w miarę rzeczywistość to trochę dziwne że czerń jest taka jasna... spróbuj może na początek ustawień z jakiegoś serwisu testującego np flatpanels, hdtv.co.uk itp
może jest jakaś funkcja włączona, która rozjaśnia obraz (pobaw się w menu włączeniem i wyłączeniem różnych opcji, np xv kolory)
czy czerń jest identyczna na wszystkich wejściach/źródłach obrazu ?
 

adriansan

New member
wziąłem ustawienie z flatpanels, to mi takie ziarno wyszło że daj spokój... zmieniłem na tryb Normalny i nie ma ziarna, natomiast czerń jest ta sama. Wyłączyłem wszystkie "ulepszacze", kontrast, jasność itp na minimum, nawet gammę na 2.4 wziąłem i jest to samo. Tak jakby to nie kwestia ustawienia w trybach tylko jakby za dużo mocy było dawane na panel...
Na razie sprawdzałem na cyfrze+ po scarcie i na filmach z pendrive'a, ale z drugiej strony - czarny to czarny, czy po scarcie czy po hdmi...
 
Ostatnia edycja:

cactusek

New member
Bez reklam
Wiesz, masa ludzi narzeka na wiele rzeczy w tym telewizorze ale naprawde prawie nikt na czerń więc prawdopodobnie masz coś totalnie skopane w ustawieniach (ale wiekszosc już sprawdziłeś) albo po prostu jakąś wadę matrycy lub układu sterującego obrazem. Porównałbym na twoim miejscu obraz na takim samym modelu telewizora np w sklepie w pokoju- ciemni. Dopiero potem zgłaszał to na serwis.
 

adriansan

New member
Trochę nie mam czasu na sprawdzenie bo mija niedługo ewentualny czas możliwości oddania TV, poza ty nie uśmiecha mi się jeździć po sklepach i szukać tego telewizora... Póki co napisałem do Panasonica. Odpisali ze można zgłosić naprawę gwarancyjna w celu ekspertyzy lub porównania z innymi takimi odbiornikami (to w kwestii "bzyczenia", ale podejrzewam ze jasności tez).
PS. Zastanawiam się czy wyjściem nie jest kupno czegoś takiego:)
Sony KV-40XBR800 40'' Television HDTV | eBay
kiedyś robili solidne telewizory wiec pewnie jeszcze pochodzi, obraz pewnie ładny, 720p wystarczy, 100Hz i czarny to czarny:) Jedyny minus ta jego wielka dupa:) ale zawsze można wyrżnąć w ścianie szczelinę:)
 

adriansan

New member
Witam.
Będąc ostatnio w sklepie oglądałem swój telewizor i inne modele Panasonica w tym G. Nie wiem na ile jest to prawdziwe bo trudno oceniać warunki sklepowe do domowych, ale czarny wydawał mi się czarniejszy niż u mnie:)
Postanowiłem sprawdzić jedną rzecz. Owa "jasność czarnego koloru" występuje w każdym z trybów w trybie domowym. Spróbowałem włączyć tryb sklepowy. Nie sprawdzałem wszystkich trybów tylko dwa, na jednym (Kinowy) było to samo co u mnie czyli zbyt jasny czarny, ale w trybie dynamicznym gdy przełączyłem na kanał na którym nic nie ma, po zniknięciu numeru kanału obraz zrobił się prawie CZARNY! Taki jak bym chciał mieć! Taki jaki widziałem w testach! Niestety był taki dopóki nie nacisnąłem jakiegoś przycisku np volume, wtedy po pojawieniu się czegokolwiek na ekranie czarny kolor się rozjaśniał, co jest dla mnie dziwne. Także wydaje mi się ze ten TV ma wadę jakąś, nie wiem nie znam się na tym, ale skoro w jednym trybie jest czarnym w innym nie to musi to być jakaś wada fabryczna.
Czy jakiś posiadacz G30, GT30 mógłby to sprawdzić u siebie?
Pozdrawiam

PS. własnie bawiąc się ustawieniami w trybie Dom, wybierając Dynamiczny zauważyłem to samo co w Sklepowym...
 
Ostatnia edycja:
Do góry