HD w rozdzielczości 1024x768

krzysr

New member
Witam,
Mam pytanie. Czy na plazmie mającej rozdzielczość 1024x768 mozna uzyskać sygnał HD 720i czy większy? Jestem amatorem w tej dziedzinie. Przeczytałem ze 720i to rozdzielczość 1280x720 co sugeruje ze takiego obrazu nie można uzyskać na plazmie z rozdzielczością 1024x768. Jeśli mam rację to jak ma się do tego HD Ready, którym sygnowane są te odbiorniki?
 

badej

New member
Na ekranie o rozdzielczości 1024x768 nie uzyskasz żadnej rozdzielczości HD. Raz, że są one panoramiczne a (a rodziałka 1024x768 taką nie jest), dwa tak jak wspomniałeś, HD to minimum 720p (nie ma 720i). a jak to się ma do znaczka HD Ready? To proste, owy znaczek informuje jedynie, że telewizor akceptuje rozdzielczości HD, ale nie musi ich wyświetlać( przy puszczeniu sygnału HD na takim tv nstąpi przeskalowanie w dół to rozdzielczości natywnej ekranu - wiąże się to ze stratami w jakości obrazu, a przecież nie o to tutaj chodzi).
 

krzysr

New member
Czyli tak naprawdę większość plazm oferowanych na polskim rynku nie mają nic wspólnego z sygnałem wysokiej rozdzielczości. Zatem najlepiej zainwestować w LCD które maja juz rozdzielczości rzędu 1366 x 768?
 

dnc

Moderator
VIP
krzysr napisał:
Czyli tak naprawdę większość plazm oferowanych na polskim rynku nie mają nic wspólnego z sygnałem wysokiej rozdzielczości. Zatem najlepiej zainwestować w LCD które maja juz rozdzielczości rzędu 1366 x 768?

Tylko, że LCD z 1366x768 to też nie jest pełne HD. Ponieważ pełne HD to albo 1280x720p albo 1920x1080i lub p. W wypadku plazm rozdzielczość pionowa jest mniejsza niż 1280, a w przypadku LCD większa. I tu i tu następuje przeskalowanie obrazu co zawsze wiąże sie z utratą jakości. Jakby na to nie spojrzeć tylko LCD 1920x1080 oraz plazmy 1280x720 dają pełne HDTV. Inne skalują i jako takie, dla wielu, nie spełniają norm HD. Inna sprawa, że od rozdzielczości pionowej ważniejsza jest rozdzielczość pozioma. Czyli nie zobaczymy różnicy pomiędzy 1024x768 a 1366x768. Bo wzrok mniej reaguje na utratę jakości w pionie niz w poziomie. Wystarczy spojrzeć na kanały DVB-S. Bardzo mało jest takich które mają pełną rozdzielczość 720x576. Większość ma albo 528x576 albo 540x576 albo nawet 480x576. Znam takie kanały, które mają lepszą jakość przy takiej rozdzielczości niż przy pełnej. Liczy się także bitrate. To on sprawia, że obraz jest wyrazistszy i pełniejszy. Ponieważ większa ilość pikseli jest "opisana" przez większą ilość danych.
 

krzysr

New member
Moze to trochę z innej beczki ale. Czy podłączając do takiej plazmy o której mówimy odtwarzacz DVD z HDMI i z funkcją skalowania obrazu uzyskamy lepszy jakościowo obraz niż na DVD podłączonym przez złącze component?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
w zdecydowaniej większości plazm różnica jest znacząca , ale zdarzyła się nam plazma która nie pokazywała różnic. /wspaniała różnica była w plazmach samsunga S5S/.
Więc lepiej sprawdzić samemu .
Dodam tylko ,że jakość HDTV doprowadzona do obecnie dostepych plazm i LCD i tak powala każdego na kolana swoją jakoscia.
Sprawdź w sklepie na programach pokazowych.
Żeby tak już teraz było w domu w programach TVP - to spełniłoby sie nie jedno marzenie.
 
Do góry