Bolące oczy :(

pawelt

New member
Mam od tygodnia Samsunga PS50B551 i... bolą mnie oczy.

Przez pierwsze dni oglądałem zwykła kablówkę i było ok. Kłopoty zaczęły się, gdy puściłem obraz HD i FHD.
Ustawienia kolorów, kontrastu itp dałem na dość niskie i to nie pomaga. Po obejrzeniu wczoraj faktów na TVNHD cały wieczór bolały mnie oczy i dzisiaj jest to samo. Będzie mnie to trzymało cały dzień, tak jak poprzednim razem. Wtedy oglądałem około godziny trailery w FHD i następny cały dzień to był ból oczu, głowy, zmęczenie i zawroty głowy.

U okulisty bywam dość często ze względu na pracę przy komputerze. Nic niepokojącego nie mam z nimi. Wcześniej miałem CRT 29 i nigdy mnie oczy nie bolały.

TV oglądam z ok 3,5m.
Żony oczy nie bolą.


Czy ktoś miał podobnie? Nie wiem czy to wina moich oczu, ustawień, telewizora.
Może to minie samo? Może oczy po prostu muszą się przyzwyczaić? albo za mała odległość?

Kurcze, taki piękny telewizorek i obraz HD a ja nie mogę się nim nacieszyć :-(
 

Picuszek

New member
Skoro twoja luba nie ma z tym żadnych problemów to znaczy że chodzi tu o twoje oczy. Generalnie dziwny przypadek.
Moja rada: zjedż z ustawieniami obrazu jeszcze trochę niżej he he :D
 

kapsell

New member
Bez reklam
Po tym co piszesz na pewno nie jest to wina twoich oczow. Watpie by zmiana tv (na plazme, bo i tak jest) cos dala. Moze to kwestia przyzwyczajenia. Jak bardzo boli to daj sobie spokoj z tv.
 

Picuszek

New member
Jak nie wina jego gałek ocznych to czego ? Przecież jego żony i zdecydowanej większości użytkowników tego TV jakoś nie bolą oczy
(gdyby było inaczej pojawiłoby się już sporo podobnych skarg).
 

soplus

Active member
Bez reklam
Niektórzy zauważają migotanie obrazu, niektórzy nie. Ty jesteś pewnie wśród tych "szczęśliwców". Spróbuj obejrzeć gdzieś HD na tv plazmowym lub innym LCD.
 

pawelt

New member
Czyli raczej to nie wina TV? Mało osób się uskarża na bóle oczu i głowy?

W czwartek i piątek oglądałem obcego na analogówce i jakiś film na DVD i było wszystko ok. Jestem prawie pewien, że to od obrazu HD, ale jeszcze będę to sprawdzał.
 

Picuszek

New member
Myślę że po prostu potrzebujesz dość długiego okresu czasu aby przyzwyczaić swoje patrzałki do jakości HD i tyle :smile:
 

pawelt

New member
wczoraj ze szwagrem poprzyglądaliśmy się trochę programom HD i rzeczywiście strasznie męczą oczy.
Zauważyliśmy ponadto, że często drżą, tzn jakby przeskakiwały linie poziome. Najbardziej widoczne to było na tenisie, gdy linie poziome i ukośne jakby nie mogły się zdecydować na którym pikselu się wyświetlić i przeskakiwały.
Im bardziej statyczny obraz tym mniej drżenia. Podejrzewam, że to może być przyczyną męczenia oczu.

Czy ktoś wie jak sobie z tym poradzić? Da się może zmniejszyć obraz HD, żeby pokazywał go hd ready, a nie na full HD? (tzn zmniejszyć obraz tak jak to jest przy innych kanałach? - tzn piksel do piksela)
 

kryss

New member
Ustaw wyświelanie w trybie progresywnym, bez przeplotu. Może jesteś szczęśliwcem który nie widzi migania ale męczy to Twoje oczy. Tyle że B551 to zwykłe 50Hz i w progresywnym trybie brak płynności obrazu będzie jeszcze bardziej widoczny. Może jesteś szczęśliwcem i też tego nie zobaczysz :) Pobaw się ustawieniami. :)
 

pawelt

New member
Ustaw wyświelanie w trybie progresywnym, bez przeplotu. Może jesteś szczęśliwcem który nie widzi migania ale męczy to Twoje oczy. Tyle że B551 to zwykłe 50Hz i w progresywnym trybie brak płynności obrazu będzie jeszcze bardziej widoczny. Może jesteś szczęśliwcem i też tego nie zobaczysz :) Pobaw się ustawieniami. :)

hej, a jak to się robi???
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Ustaw wyświelanie w trybie progresywnym, bez przeplotu. Może jesteś szczęśliwcem który nie widzi migania ale męczy to Twoje oczy. Tyle że B551 to zwykłe 50Hz i w progresywnym trybie brak płynności obrazu będzie jeszcze bardziej widoczny. Może jesteś szczęśliwcem i też tego nie zobaczysz :) Pobaw się ustawieniami. :)
Napisz coś więcej o 50Hz.
 

pawelt

New member
znalazłem coś takiego:
"One slight drawback would be watching dark content in a brightly lit room. The Samsung B550 presents a very true, well calibrated but darker image and this combination darker content and brighter room light may cause some eyestrain.Solve the problem temporarily by turning the contrast up to 100%"

Tyle, że ja przeważnie miałem kontrast dość wysoki 80-90.
Może po prostu nie powinno się w dzień, w jasnym pokoju oglądać ciemnych filmów do tego na trybie film, a w ciemnym pomieszczeniu jasnych obrazów na trybie dynamicznym??
Tzn może można, ale męczy to wzrok i takie osoby jak z "wymęczonymi" oczyma bardziej to odczuwają :/

Dodam, że moją żonę ani razu jeszcze oczy nie bolały, ani nie były nawet lekko zmęczone, a ogląda więcej ode mnie. A ja mam to średnio co 2 dni :/
 
Do góry