Co zdrowsze dla oczu LCD czy plazma ?

1siedem

New member
WItam,

zastanawiam się co do wpływu na oczy. CRT z częstością wyświetlania 50Hz nie były zdrowym rozwiązaniem. LCD to brak "migotania" obrazu - krzyształ zmienia kolor ( w skrócie) A wplazmie? rozumiem ze komórka plazmy między wyświetleniem jednego koloru a kolejnym stanem wzbudzenia gazu wygasza się (nie do zera ale jednak) - stąd migotanie obrazu w plazmach, co przy 100Hz trudno jednak zauważyć (regenaracja rodopsyny czy innego licha w siatkówce oka jest dość wolnym procesem).
Mimo wszystko wychodzi na to ,że lcd przy swej większej jasności jest "zdrowszy". DOchodzi jeszcze krążąca po sieci informacja, że przy lcd mrugania jest o 40% zwiększone- ponoć wskutek większej jasności co mnie nie przekonuje, bo mruganie to nawilżanie oka i z jasnością tv mało chyba jednak jest związane.
W skrócie - niech Ktoś oświecony dogłębnie w tym temacie oświeci mnie i przy okzaji innych,
pozdrawiam
 

digitalus

Banned
Witam
na kilku stronach w internecie mozna przeczytac...
[FONT=Tahoma, sans-serif]Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Osace (Japonia) udowodniły, że zbyt jaskrawy obraz jest dużo bardziej męczący dla oczu. Badani z jednej strony określili obraz plazmowy jako ciemniejszy i mniej błyszczący niż w telewizorze LCD, z drugiej – mniej męczący i bardziej wyraźny. Okazało się, że godzina oglądania telewizora plazmowego powoduje wzrost aktywności powieki o ok. 10%, natomiast LCD o 40 %
[/FONT]oczywiscie zaraz mozna miec skojarzenie osaka-japonia-panasonic. czyli badania nie musza byc wiarygodne.
przeciez to bzdura bo panasonic produkuje tez telewizory lcd.to prawie tak jakby napisal. nie kupujcie telewizorow lcd panasonic i innych firm.
 
Ostatnia edycja:

kapsell

New member
Bez reklam
lcd plazma

Mysle za zaden tv nie jest zdrowy dla oczu. Ale ktory bardziej to trzeba by dotrzec do jakis miarodajnych badan lekarskich. Jesli bys zadal pytanie ktory bardziej meczy wzrok to juz co innego.
 

don111

Banned
moje oczy wola plazme
w nocy nie mogłem wysiedzieć czasami przy LCD (mimo kombinacji alpejskich z ustawieniami kontrastu, podświetlenia, jasności)
przy plaźmie jest super, obraz jest łagodny - stonowane kolory przy kilkukrotnie wyższym kontraście (czyli widac szczegoly i lepsze przejscia barw przy znacznie mniej jaskrawym obrazie niz w LCD), do tego obraz jest bardziej płynny i jednolity (brak tego charakterystycznego obrysu jak w LCD)
a migotania nie widze w ogole przy 100hz...
 

1siedem

New member
o jeśli chodzi o LED-y w porównaniu z plazmami?
rozważam samsungs ps 50 b650 (850 odpada bo bzyczy), toshibe 47/55 zv 635 dg, sharpa 52 lu 700.
Najchętniej zapłaciłbym najmniej... ale jeśli oczy mają być mniej przeciążone...
 
Do góry