Komponent

gabat

New member
Loewe Xelos A37 czy Sony KLV-V40A103???????????

Kupiłem Panasonica 37" jakość przy odtwarzaniu DVD super. Zacząłem drążyć sprawę komponentu (podobno poprawia jakość), myślę o zmianie dekodera Cyfry z firmówki na Samsunga. W materiałach firmowych Samsunga piszą, że musi być ekstra. Czy ktoś badał temat, czy warto o tym myśleć?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
Komponent poprawia jakość - ale jak chodzi Tuner Samsunga - nie wiem czy gra extra , bo nie widziałem.
Samo złacze poprawia jakość.
pozdrawiam
 

KIRAB

New member
Kupuj tego Samsunga, bo ja miałem podobny dylemat i nakombinowałem się strasznie z tymi tunerami. Wreszcie sprawdziłem Samsunga i jeśli chodzi o odbiór Cyfry+ nie ma nic lepszego. Daje bardzo dobry obraz, ma doskonałe EPG programowe i proste menu. Nie oczekuj natomiast rewolucji po podłączeniu przez komponent, nie ma wielkich różnic w porównaniu z połączeniem przez scart tego sprzętu.
Tak, że nawet nie stosując komponentowego połączenia będziesz miał b. dobry obraz.Polecam.
 

tuptus55

New member
Na złączu SCART mogą być sygnały komponent lub RGB. Czy sa trzeba sprawdzać w instrukcji obsługi czy jest możliwość ustawienia na złączu SCART jaki rodzaj sygnału jest obsługiwany.
Jesli nie ma ani komponent ani RGB to różnica pomiędzy kompozyt czy SVIDEO, a komponet jest widoczna gołym okiem (dla dobrego sygnału (DVD lub TVN z cyfry+).
 

gonszcz

New member
Opisywany tu jest chyba Samsung DSB-A200C (lub A300W) -
podobno źle współpracuje z modułem RealityCAM CI - jaki moduł polecilibyście do tego modelu?
 

sewan

New member
Gwarancja na LCD Sharp - pytanie do SerwisSharp

RGB i komponent poprzez Scart wysyłany jest z użyciem tych samych styków (w końcu są pochodnymi od siebie)

Tak więc:

1. Urządzenie wysyłające musi mieć możliwość zdefiniowania, czy na odpowiednich stykach ma być wysłany komponent, czy RGB;

2. Urzadzenie docelowe musi mieć te samą możliwość, choć sporo TV ma możliwość automatycznego rozpoznania i przeliczenia sygnału komponent na RGB (tzn. niezależnie, co się wysle, i tak bedzie obraz...;-)))

Poza tym, masz rację, było. Trzeba się wysilić i poszukac.
 

kaz

New member
czy z tego co piszesz wynika, że jest to możliwe przy połączeniu SCART->SCART ?
a w przypadku COMPONENT->SCART ?
 

gabat

New member
Jestem nowicjuszem w temacie Wideo a padło wiele stwierdzeń, niezrozumiałych. Mówicie, że Scrat może przesyłać sygnał komponentowy ale to chyba nieprawda bo w Panasonicu są wejścia Scrat x3 i komponent x1. Zagdlądałem na WWW Panasonica i tam również występują złącza komponetowe w DVD. Twierdzą, że podłączając sygnał DVD do TV tą drogą uzyskuje się skanowanie progresywne. Więc jak to jest "komponent przez Scrat"? Bzudra?!
 

kaz

New member
sam pisałem niedawno, że COMPONENT nie ma bezpośredniego przełożenia na SCART ale jeśli ktoś ma inne informacje to niech poda źródło,
w jaki sposób jest przenoszony sygnał luminancji i składowe koloru?
 

sewan

New member
Rozdzielczość WXGA 1280 x 768 pikseli SXGA 1366 x 768 pikse

w jaki sposób jest przenoszony sygnał luminancji i składowe koloru?

Jak to, jak?
Przewodami, oczywiście. :lol:

A wszystkie potrzebne do zrozumienia tematu informacje macie wyżej.
 

kaz

New member
gabat napisał:
Jestem nowicjuszem w temacie Wideo a padło wiele stwierdzeń, niezrozumiałych. Mówicie, że Scrat może przesyłać sygnał komponentowy ale to chyba nieprawda bo w Panasonicu są wejścia Scrat x3 i komponent x1. Zagdlądałem na WWW Panasonica i tam również występują złącza komponetowe w DVD. Twierdzą, że podłączając sygnał DVD do TV tą drogą uzyskuje się skanowanie progresywne. Więc jak to jest "komponent przez Scrat"? Bzudra?!
co powiesz na ten temat?
dodam, że tak samo ma np. KISS.
 

tuptus55

New member
A wszystko dlatego, że na pinach RGB może być sygnał komponent.
Tu KLIK jest rozpiska złacza scart.
Dla sygnału komponent na pinach 7 (B)jest Cb/Pb, 15 (R)jest Cr/Pr, 11 (G) jest Y
W nawiasach RGB bez nawiasów komponent. Co jest na złączyu scart ustawia się w telewizorze lub źrodle sygału.

Generalna uwaga: Jesli chcesz pomocy jak podłaczyć TV z innym urządzeniem PODAWAJ MODELE URZĄDZEŃ!!!
 

kaz

New member
W porządku. Co prawda nie podajesz źródła informacji ale o taką odpowiedź mi chodziło tzn. który pin do czego.
Mam jednak nadal pytanie dotyczące progresywnego skanowania uzyskiwanego tą drogą, czy spraowadza się to tylko do tego czy też każdy sygnał idzie normaknie?
 

Gydi

New member
mam tv sanyo 21'' z 1996 dvd yamaha s550 kabel scart pelny za stowe . wlaczona funkcja progressive scan w dvd daje wspanialy obraz. co Wy na to?
 

kaz

New member
komponent

gabat napisał:
Jestem nowicjuszem w temacie Wideo a padło wiele stwierdzeń, niezrozumiałych. Mówicie, że Scrat może przesyłać sygnał komponentowy ale to chyba nieprawda bo w Panasonicu są wejścia Scrat x3 i komponent x1. Zagdlądałem na WWW Panasonica i tam również występują złącza komponetowe w DVD. Twierdzą, że podłączając sygnał DVD do TV tą drogą uzyskuje się skanowanie progresywne. Więc jak to jest "komponent przez Scrat"? Bzudra?!
o to pytam.
 

tuptus55

New member
Kaz podaj model TV i model źródła sygnału to będę w stanie ci odpowiedzieć. Bo diabeł tkwi w szczegółach.
Na kablu scart można ustawić RGB lub komponent. W źródle sygnału obraz progresive lub interlaced. W TV tez jest wiele opcji, a każdy producent ma inne kombinacje.
 

kaz

New member
Czyli takie połączenie nie posiada ograniczeń technicznych z góry narzucających schemat pracy, wszystko zależy od sposobu zastosowania?
 

sewan

New member
Dzizaz.... :lol:

No dobra, wczoraj miałem zły dzień, więc zacznijmy od początku.

Scart wymyślili w latach '80 łebscy ludzie, którym zależało na wygodzie obsługi urządzeń powszechnego użytku. W jednym złączu umieścili konektory różnych standardów, i tak zresztą to nazwali:
S (S-video) - C (composite) - A (audio) - R (RGB) - T (diabli wiedzą co to miało znaczyć, może po prostu "scar" źle by się kojarzyło. :wink: Niektóre źródła podają Transparency - chodzi o źródłowanie sygnału).

Niedawno temu, kiedy rozpowszechnił sie komponent (jest to zresztę nazwa semantycznie i logicznie nieprawidłowa, ale stała się nazwą "handlową" i weszła do użytku powszechnego. Trudno), ktoś wpadł na pomysł, żeby Scartem przesyłać komponent zamiast RGB (lub zamiennie). Dodali w menu urządzeń możliwość definiowania rodzaju sygnału na złaczu Scart i już.

Tyle teorii.

Teraz praktyka.
Komponent umożliwia przesyłanie sygnału progresywnego. Nie ma znaczenia, jakiego rodzaju złączem przesyłany jest sygnał, o ile jest prawidłowo rozpoznanawany przez odbiornik. Możnaby go przesłać kablem np. głośnikowym i zamocować w złączach za pomocą zapałki - tez powinno działać. :D

To, że Scart wygląda jak wygląda, komponent z reguły na złącza typu cinch, a S-Video - S-Video, nie oznacza, że sygnał MUSI być przyporządkowany poszczególnym rodzajom złącz. Chyba, że mamy do czynienia z konwersją sygnału pomiędzy standardami - wtedy wymaga to zaawansowanych urządzeń do konwersji.
Ale jeśli nie, to jest to normalne połaczenie kabel-kabel.

Mam nadzieję, że teraz już jasne.
[/b]
 
Do góry