Dynamiczna zmiana jasnosci ekranu w plazmie,

bastek888

New member
Witam,

Zakupiłem niedawno plazme Samsung PS50A756. Wszystko jest super tylko zauwazylem jedna rzecz, ktora mnie troche zaskoczyla a chodzi o dynamicznie zmieniana jasnosc obrazu. Sprobuje opisac ten efekt a wyglada on tak, ze czym bardziej ekran jest wypelniany najjasniejszymi elementami np. kolor bialy obejmuje caly ekran to obnizana jest znacznie janosc obrazu. Widac to np. na reklamowkach gdzie prawie caly ekran wypelnia biel i wtedy tez te zmiany janosci widac po fontach osd majac otwarte MENU ekranowe TV. Najlepiej to widac dopiero jak podlaczymy komputer i nie wazne czy bedzie to po vga/dsub czy po zlaczu hdmi. Otwieram poprostu okno np. notatnika z bialym tlem i jesli jest ono male to mamy piekne biale tlo a jesli powiekszamy okno to stopniowo nastepuje spadek janosci niestety calego ekranu nie tylko bialego tla okna. Wiec zmiana tej janosci wplywa tez na odwzorowanie innych barw i elementow w innych kolorach. Jesli tlo tego okna notatnika wypelnia inny kolor a zmienilem specjalnie tlo np. ciemniejszy bialy czy kolory obejmujace tylko jedna ze skladowych RGB to efekt zmiany jasnosci przy zwiekszaniu obszaru/wielkosci okna jest mniejszy. Ogolnie janosc jest najwieksza wtedy gdy caly ekrna jest CZARNY a najmniejsza wtedy gdy caly ekran ma swiecic na BIAŁO. Na forum znalazlem info, ze jest to typowe dla wiekszosci plazm i wynika to z tego, ze producenci wlaczaja taka opcje ze wzgledu na oszczedzanie energii i polepszenia jakosci obrazu. Jest tez mozliwosc, ze jest to opcja, ktora mozna wylaczyc w menu serwisowym TV. Wchodzac do tego menu znalazlem opcje dynamic dimming ale ona chyba uzywana jest w LCD. W tej plazmie Samsunga dynamic dimming ma wartosc ON i niestety po przelaczeniu na OFF nic sie nie dzieje a po ponownym wejsciu do menu serwisowego znowu jest ON przy dynamic dimming a sprawdzilem z ciekawosci i inne opcje tego podmenu reaguja na zmiane off/on. Prosze o jakies wskazowki i uwagi.
 

XoR

New member
na moim 37pv80 mam ten sam efekt i całkowicie to mi nie przeszkadza, napewno mniej się męczy wzrok i jasne elementy w ciemnych scenach wydają się jaśniej świecić :eek:k:

w sumie to widoczne to jest głównie w pulpicie, w grze czy w filmie tego nie widać za specjalnie :popcorn:

co ciekawe w LCD jest podobna aczkolwiek odwrotna funkcja, jak jest ciemno to się obraz zciemnia a jak jest jasno to rozjaśnia i to w sumie dopiero jest durnota :hmm:
 

ivf

New member
u mnie A451 zachowuje się dokładnie tak samo jeśli wartość "podświetlenie" ustawi się na minimum. jednak wystarczy zwiększyć wartość podświetlenia, a efekt ustępuje. w "wyższych" modelach samsunga jak np ten A756 ludzie narzekają na biel gdy jest jej dużo czyli wypełnia większą część ekranu.. to już widocznie taka ich wada.. moje zdanie jest podobne - zapewne chodziło o oszczędność energii - większy panel, większa rozdzielczość czyli większe średnie zużycie.. masakryczne średnie zużycie.. czymś musieli chyba tą oszczędność wymusić..

w moim modelu (mniejszy rozmiar i rozdzielczość) nie było potrzebne chyba tak drastyczne wymuszenie zmniejszenia zużycia energii, dzięki czemu biel jest biała zarówno w małych ilościach na ekranie, jak i po wypełnieniu całego ekranu.. tak to widzę ;)
 

prezes_jelonek

New member
Witam:) mam LG 32PG6000 i efekt jest identyczny a jeszcze bardziej widoczny jeśli włączymy opcję CZYSTY KONTRAST. I też się zastanawiam jak to wyłączyć...pozdrawiam
 
Do góry