Wypalanie się plazm.

Status
Zamknięty.

ReVoluszyn

New member
Witam przymierzam się do kupna tego TV : Panasonic TH-42PA50E i zbieram informacje na temat wypalania się matryc. Interesuje mnie głownie czego unikać aby na ekranie nie został przykry znaczek na ograniczenia wiekowego, niektore stacje zapodają w rogó wielkie swiecące na zielono kolo itp ... Moze ktoś kto ma doświadczenie z plazmami powie co robić aby tego uniknąć, wiem ze najlepszym wyborem byloby nie oglądać TV a jedynie DVD ale tak sie przecież nie da. Jestem nowy na forum i przepraszam jezeli temat się powtórzył, ale używając przycisku szukaj znalazłem wiele ale chaotycznych informacji na ten temat, proszę posiadaczy plazm o wyrażenie swojej opini. Z góry wielkie dzięki.
 

ReVoluszyn

New member
Sygnal to tuner cyfrowy DVB Ferguson 7018 UCI z cyfrą po kabelku, złącza to standard czyli Euro, Do tego kino domowe Samsunga też przez Euro i DivixPlayer Manta Emperor 2 tez po euro, odległość to ok 3 - 4 m, to TV dla rodziców bo oni są ślepi. A powiedzmy że jest taka sytuacja: leci film przez 3h i nie przełancza się kanału, cały czas jest logo w tym samym miejscu po filmie zmiana kanału i logo w innym miejscu czy w ten sposb tez wypali sie cos ? TV będzie chodził ok 3-5 h dziennie, napewno nie caly czas na tym samym kanale, może ktoś wie które stacje z pakietu cyfry+ dają loga najbardziej wcinające się w matrycę ? Jakich kolorów loga unikać itp, np niektóre stacje mają loga polprzezroczyste itd. A co jezeli mamy np film który nie jest odpowiednio przycięty do formatu 16:9 i np u góry i dołu pozostają czarne pasy czy to też się wrzyna w martrycę ?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
dotychczas nie było takich problemów. Plazmy dopiero po wyśrubowanu kontrastów podatne są do szybszego wypalania. Ale bez przesady. Przecież to sprzęt jest dla klienta -nie odwrotnie. Nie można być zakładnikiem sprzętu.
Kupujący plazmy JVC - nie spotkali się z takim problemem /wyposażone były w przesuwny pixel/ Dlatego podawaliśmy ,że w okresie ich sprzedaży były na podium. Dostaliśmy za to sporo przykrych słów - że Promujemy JVC.
Są jeszcze dostepne plazmy 35"B50 JVC /7500 zł/
Teraz odkryliśmy w trakcie testów że Samsung jest extra .- plazma 42 S5S- nie notuje żadnych sensacji , jest dobrze wyposażony.

Mam inną obawę ,że Twoi rodzice mogą kilka dni oglądać TVP 1. Aby pozbyć się wszystkich wątpliwości. Poszedłbym w kierunku TV LCD 37 SharpaP 50 - 7499 zł. Powinieneś zmieścić się budżecie. TV LCD - nie wypala Loga, ma wszystkie wejścia i wyjścia na wiele lat /hdtv/. I mogą go katować do woli . A Jakość przy 3-4 metrach szczególnie przy, co tu ukrywać słabszym wzroku - będzie extra.
TV LCD pobiera znacznie mniej prądu i jest made in Japan.

Lub też lepiej wyposażony 37 Ga 5 - o wyższej rozdzielczości za 7999 zł

infolinia gg2868228
pozdrawiam
 

ReVoluszyn

New member
LCD odpada, rodziców się poinstruuje zeby nie oglądali za duzo tych samych kanalow. Czyli częściowym rozwiązaniem jest nieustawianie kontrastu na maxa, i zmienianie co jakis czas kanału, a co z kolorami ktore sie wbijają w ekran, czy czarny tez do nich nalezy ? Pisałem już o filmie który ma czarne pasy od góry i diłu co z czymś takim ? Oglądałem dziś w wielu sklepach RTV różne rodzaje plazm i LCD i powiem szczerze że żaden moim zdaniem LCD nie umywa się do tej plazmy panasonica.
 

RMarek

New member
Co do wypalania plazm, to powiem, że niestety problem występuje.Ja byłem przekonany, że mój odbiornik Pioneer 436 XDE jest od tego wolny, ale byłem ostrożny, szczególnie jeśli chodzi o żółte znaczki. Okazało się jednak, że znaczki nie zaszkodziły niczemu, natomiast elegancko wypaliło się logo TVN Turbo. Chyba połączenie kontrastujących obok siebie białego i czerwonego koloru to zrobiło. Powiem jednak, że po kilku dniach nieoglądania TVN Turbo jakby stało się to mniej widoczne. Także lekkie cienie mam w prawym górnym rogu ekranu, tam gdzie wyświetla się większość znaków stacji TV.
Na koniec powiem, że widziałem w sklepie najnowszy model Panasonica PV500 z z wypalonym logo Canal+ HD, alo oni to katują cały dzień na jednym ustawieniu. Tak, że problem niestety istnieje, przynajmniej jeśli chodzi o te dwa modele, o innych nie wiem.
Pozdrawiam
 

ReVoluszyn

New member
Czy to wypalone logo bardzo przeszkadza czy idzie sie przyzwyczaic, bo jest np słabo widoczne ;D Ja zamierzam szanować TV wiec może uda mi się do tego niedopuścić ;D
 

dvd-r

New member
Użytkuje od prawie miesiąca Pioneera 506XDE - i na początku używania oglądałem często TVN na którym jest w sumie najlepszy obraz. Po kilku dniach zauważyłem "ducha" trójkątnego po żółtym oznaczeniu wieku. Oglądałem w trybie Cinema czyli w rościągnietym 4:3. Po kilku dniach ta poświata zniknęła. Widać to gdy wyświetli się jednolicie biały lub żółty ekran, ale trzeba się mocno wpatrzeć i nie wszyscy by to zauwazyli. Co ciekawe od tamtej pory oglądam TVN i inne polskie tylko w 4:3 wtedy znaczek jest mniejszy i nie zauważyłem aby się coś wypaliło. A jestem maniakiem czyli sprawdzam to na planszach różnokolorowych które podaje z czytnika PC-card.
Dziwi mnie, że mój Pioneer nie ma żadnych funkcji zabezpieczających w wersjach profesjonalnych jest funkcja Orbiter. W plazmach NECa jest możliwość odwrócenia kolorów, wyświetlania różnokolorowych plansz i inne, które mają zminimalizować skutki długotrwałego wyświetlania logo.

Podsumowując po tym 1 miesięcznym okresie mogę powiedzieć, że super że wybrałem 50" i uważam, że z mojej odległości niecałych 3 metrów wcale to nie jest za duży ekran. Filmy z DVD ogląda się z zapartym tchem i efekt jest super. Zwykła TV też wygląda nieźle, ale wiadomo najlepszy obraz to nasz TVN czy niemieckie RTL, Pro7, Sat1, VOX, gorzej z TVP1, TVP2.
Nie kupiłem LCD dlatego, że 32 cale miałem poprzednio (zwykły CRT) i chciałem mieć większy obraz. Poza tym w LCD nie ma czerni jakiej bym oczekiwał. W plaźmie czerń to również nie to samo co w CRT, też świeci ale jest lepiej niż w LCD.
Aby cieszyć się telewizją wyskokiej rozdzielczości kupiłem też tuner Quali i kartę na HD-1 - i z tego zestawu też jestem zadowolony. HD-1 nadaje ciekawe programy i koncerty, szkoda, że jest tak mało programów w HD. Różnica w stosunku do zwykłej TV jest ogromna. Należy też wiedzieć, że jest też różnica w samej HDTV, obraz z HD-Forum dużo lepszy od HD-1, HD-2.
Pofdumowując musisz sie zastanowić, czy będziesz oglądał coś w HD np. kupując Kissa czy tuner HD czy tylko zwykłą TV.
Jak zwykła to wybierz może 42".

Artur
 

RMarek

New member
Jeśli chodzi o to wypalone logo, to w normalnym oglądaniu jest wogóle niewidoczne. Jak jest jasne tło to trzeba się przypatrzeć z bliska i wtedy można to zauważyć. Ale jak napisałem po dłuższym kilkudniowym wyświetlaniu obrazu z innych stacji jak gdyby to wypalenie znikało.
 

sewan

New member
W instrukcjach np. Samsunga jest wyrażnie napisane, że nieruchomy obraz może "wypalać" miejscowo ekran. Napisałem specjalnie w cudzysłowiu, bo nie jest to trwałe uszkodzenie, a tylko pewna pozostałość związana z charakterystyką luminoforu.
W Samsungu radzą wtedy zapuścić na kilka - kilkanaście godzin jednolite, niebieskie tło, które ma usuwać takie pozostałości.

Co do zabezpieczeń - przesuwny pixel czy orbitery to zwykła ściema.
Wyobraźmy sobie jednolity obraz wielkości np 4x4 piksele. Co da przesuwanie co jakiś czas obrazu o 2 piksele? Nic. W środku i tak pozostanie nieruchomy jednolity obraz 2x2 piksele....
A co da przesuwanie o 1 piksel (jak w Pionierach) obrazu złożonego z 50 pikseli (np żółtego trójkącika)?
Sami sobie odpowiedzcie.
 

k0gi

New member
hmm, powoli z pioneera 436XDE zaczynam przechodzic na Samsunga 40M61, czy dobrze robie??? Kto mi podpowie??? Aaaaaaaaaa oszaleje, co kupić ?!?!?!

plazma/LCD,,,,,, LCD/Plazma ?!?!?!
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
jeśli masz tylko taki problem - poproś o pokaz
I tak liczy się tylko Twoja opinia.
Obcując z obydwoma telewizorami- moim faworytem jest Pioneer.
Wczoraj demonstrowałem różnice - jednemu z klientów/ niższy model Samsunga/. Też wybrał Pioneera.
Ale ważne też jakie masz oświetlenia w mieszkaniu.
Jak operuje słońce.
Pozdrawiam
 

k0gi

New member
no wlasnie,,, mam aktualnie pokoj z oknem dachowym i dwoma oknami na przeciwko TV, ale na szczescie to strona polnocna, pozniej jednak, tzn tak za 6-10miesiecy przenosze sie do innego mieszkania, ktore jest baaaaardzo naswietlone, od strony poludniowej, neimalze z kazdej strony okna i tutaj zaczynam myslec o LCD,,,,, cholira jasna, czemu ta plazma mnie moze byc matowa jak LCD :(
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Ludzie to temat o wypalaniu plazm a nie lcd czy plazma. Proszę trzymać się tematów bo się śmietnik robi.
 

lukassk

New member
Witam !!!
kiedy kupilem swoja pierwsza palsme tez bardzo sie martwilem co do wypalania ekranu. Moje spostrzezenia sa takie:
1. Wszystkie systemy roznych producentow to tylko chwyty marketingowe, jesli ekran jest podatny na wypalanie to sie wypali tak czy tak.
2. Nawet ekrany najlepszych firm (Panasonic, Pioneer, Fujitsu) wypala sie jesli nie zastosujesz sie do pewnych prostych zasad:
-poczatkowe ustawienia sa bardzo wazne przez jakies 150-300 pierwszych godzin uzytkowania obniz kontrast i jasnosc ekranu nawet jesli to ci obnizy jakosc obrazu, uwierzcie mi podziekujecie pozniej fosfory sa najbardzie podatne na wypalanie wlasnie na samym poczatku)
-druga sprawa to logo programow jesli ogladacie jeden kanal przez caly dzien to nie zdziwcie sie jesli zobaczycie go dnia nastepnego ogldajac juz inny kanal
-jesli przejdziecie przez tezn poczatkowy okres bez zadego loga wypalonego na ekranie pozniej mozecie byc raczej spokojni
 

E&D

New member
Miałem plazmę i powiedziałem - NO MORE- chyba , ze wynajdą jakiś 100% sposob na wypalanie loga np. TVP1 , ktore tak pieknie utrwaliło sie na moim ekranie, na szczęście udało mi się sprzedać to cudo techniki, tak jak ktoś tu powiedział , nie można być więźniem telewizora, teraz mam LCD i jest jak do tej pory ok, obraz żyleta :? :D
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Jest jeszcze taki szczegół, że starsze generacje były dużo bardziej podatne na wypalanie różnych super znaczków, od dzisiejszych generacji plazm.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
rzeczywiście zauważylismy ,że jeśli plazma przepracuje prawidłowo okres przygotowawczy/ tak jak dotarcie auta/ później nic sie nie dzieje.

pozdrawiam
 

k0gi

New member
mam 436 pioneera jakies 3 tygodnie, pracuje prawie codziennie okolo 4-5h,

nie siedze ciagle na jednym programie, ale generalnie najczesciej ogladam filmy na HBO HBO2 i ,,,,,,,,,,,,,,, Canal+

i troszke sie wbilem w szok,,,,

widze dzuszka po trójkącie żółtym i po plusiku canal+ :-o
tylko na jaśniejszych kolorach, np jak ogladam mecz to widze go na zielonej trawce, jest to tak jakby lekko przydymiony w tym miejscu ekran, nie przeszkadza w ogladaniu, zaczolem go w sumie szukac, przygladac sie od poczatku posiadania TV ze wzgledu na to ze tutaj o tym czytalem i moze bym go normalnei nie zauwazyl, mojej zonie np. nic nie mowie, bo ciekawi mnei czy sama nie wiedzac o czyms takim go zauwazy, na razie nic nei zauwazyla. teraz zmienilem rozmiar obrazu, zeby trojkacik byl w innym miejscu, ciekawi mnei czy zniknie czy dostane cholery i sprzedam TV i kupie LCD, szczerze, teraz to nie wiem czy bym kupil Plazme, skoro po 3 tygodniach juz pojawiaja sie "duszki" to co bedzie po pół roku czy roku czasu ??? gdyby mi to ktoś pokazał przed zakupem, takiego wypalonego duszka, nie kupił bym plazmy, oj nie

jesli mi sie to pogorszy w przeciagu dwoch miesiecy, sprzedaje pioneera i kupuje LCD lub TV projekcyjny :-/ zdecydowanie!

czy moze przesadzam??? powie mi ktoś??? jakiśuser któy ma pioneera już np rok ?

gdyby nie jakość obrazu która powala,,,, chyba bym się naprawdę zdenerwował :-( mojej mamie u której TV działa prawie cały dzień, czy ktoś patrzy czy nie, napewno nie pozwolił bym kupić teraz Plazmy ojjjjj nie :-/


szkoda tez, ze nie zostalem poinformowany o tym w chwili zakupu przez sprzedawce, mysle o tym, zeby obnizyc kontrast i uwazac szczegolnie na poczatku posiadania plazmy na wypalanie.
no coz,

Plazma ok, ale chyab tylko do ogladania filmow z DVD i czasem z TV a zdecydowane nie dla osob ktore nie ogladaja TV calymi dniami i czesto kilka wybranych programów :) naprawde gdyby nie jakosc obrazu,,,,,,,,,,,, bylbym wsciekly, chociaz i tak juz jestem troche zly :-(

duszki i wypalanie, to naprawde duuuuuuzy problem plazmy, po trzech tygodniach posiadania pioneera moge to powiedziec z pewnoscia!

i niech mi ktoś powie:
- do jakiego stopnia się to wypali ? czy widocznośćduszków będzie z tygodnia na tydzień większa, czy w końcu będą to całkiem szare wypalone miejsca, czy tylko do pewnwgo stopnia???
- czy to może się cofnąć czy już na zawsze mi to zostanie ?!?!?!

kur....dę!
 

NikT

New member
k0gi napisał:
szkoda tez, ze nie zostalem poinformowany o tym w chwili zakupu przez sprzedawce, mysle o tym, zeby obnizyc kontrast i uwazac szczegolnie na poczatku posiadania plazmy na wypalanie.
A powiedz jaki miałeś ustawiony kontrast i jasność przez te ostatnie 3 tygodnie?
Kto Ci sprzedawał tą plazmę, że nie powiadomił Cię o konieczności zjechania z kontrastem i jasnością oraz rozciąganiem obrazu tak by znaczki nie byływidoczne na ekranie? Wiedziałeś, że czarne pasy także szkodzą plazmie?
 

k0gi

New member
kontrast byl gdzies około 43, jasność, też coś około 40,
a wiedza o wypalaniu pochodzila nei od sprzedawcy a tylko z tego forum, czyli gdybym tutaj nie czytal postow, o niczym bym nie wiedzial i moze za miesiac pewnego dnia przewrocil bym sie w chwili gdy zauwazyl bym jzu konkretnie wypalone duchy :-/

nie wiem co mam myslec, czy sprzedawca powinien czy nie powinien informowac o tym jak na poczatku korzystac z plazmy (czulosc na poczatku na wypalanie, kontrast i reszta ktora teraz dopiero, w chwili gdy zauwazylem duszka i zaczolem tutaj szperac wyczytalem) i czy to naprawde jest tak wazne na poczatku i czy to prawda czy przesada, naprawde nie wiem.
O wypalaniu cos tam wiedzialem, ale nie sadzilem ze az tak i ze tak szybko i nic absolutnie nie wiedzialem o tych powyzszych sugerowanych sposobach na zapobieganie i nie wiem czy to cokolwiek by dalo, ale jesli to prawda i znawc ytematu to potwierdza, oraz jesli sprzedawca powinien mowic o takich kwestiach to neifajnie i bede zly :-( ale wiem ze tego gwarancja nie obejmuje, ale na boga po 3--ech tygodniach ?!?!
a kupilem u kiki :-/
 
Status
Zamknięty.
Do góry