odległość oglądania

bankroot

New member
ponieważ wielokrotnie powtarza się pytanie do potencjalnego klienta o odległość z jakiej będzie oglądał treść na ekranie plazmowym, proszę o podanie z Waszego punktu widzenia jako praktyka jaki zakres odległości oglądania przypada na przekątną ekranu.
Czy jest to np. 5 czy może 7 przekątnych ekranu ?

czy powinno się np. kupić plazmę 50" przy odległości oglądania 3,5 m?

pozdrawiam
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
jest też drugie pytanie - jaki masz sygnał ?
to podstawowa informacja.
LCD czy Plazmę można oglądac nawe z 1 -go metra jeśli masz sygnał HDTV. Tak było na targach w Berlinie. Nawet Plazmę 102" i 82" ludzie oglądali 1-2 metry.
Jesli masz sygnal cyfrowy - to 50 " cieszy oko z odleglości 3,5 - 4 metry, mniejszy rozmiar - to 3 metry . Zależy jakie masz z kolei zlącza. Po HDMI wszystko gra extra.
Więc pytan jest jednak więcej.
Są równiez różne zapotrzebowania klienta . Rózne warunki domowe - słońce , kominek, kąty oglądania .
pozdrawiam
 

bankroot

New member
oczywiście nie mam sygnału HDTV (wątpie, aby ktoś ogladał aktualnie więcej niz 1% czasu sygnał ze źródeł HDTV - mówię o Polsce).
Załóżmy więc typowy przedział: 80 % kablówka, 20% DVD.
zatem HDMI nie ma specjalnie zastosowania (przynajmniej na razie).
Cóż zatem w tym przypadku ?

co kupić do oglądania z 3m ?
co kupić do oglądania z 5 m ?

PS. Do tego należy dodać wątpliwość, czy przypadkiem kiedyć nie będziemy chcieli przenieść ekranu na inna ścianę ;(
 

funatic

New member
Re: Jaka Plazma 42": LG, Panas czy Samsung ?

Witam wszystkich,

Tia, wszystko zależy od wszystkiego... niemniej są pewne zasady z tym zwiazane. Zapraszam do odwiedzenia linku

http://www.homecinematips.com/

Dla profi może są to trywialne uwagi, ale dla poczatkujacych moga byc cenne. Sa tak prawie wszystkie cenne podpowiedzi zwiazane z kinem domowym, nie tylko odleglosci...

Tymczasem pozdrawiam

FUNatic
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
3- metry z kabla 32"
4 -metry 42"
5 - metrow 50"
moża zastosowac te ekrany i byc zadowolonym z kablówki
Ale tu rownież sygnal jest różny.
Przy Cyfrze można skrócic odleglośc o 0,5 metra
dvd - do 1-go metra / zależy od dvd i filmów/
HDTV - odleglośc bez znaczenia

ale..........
zależy od rodzajow LCD i plazm . Bo różni producenci maja rożne parametry.
Dlatego ważne jest - odpowiedź na postawione wszystkie pytania

pozdrawiam
 

c1

New member
Witam - tak dla informacji i wiedzy dla innych
wg. HDTV for Dummies - odleglosc od punktu siedzenia do obrazu po prostu dzielimy przez 2.5.
- wynik to optymalna wartosc przekatnej obrazu.
dla przykladu
przy 5m [ok. 200"] - oraz powinien byc 80"

czyli ok 15" na kazdy 1m.
zarowno dla 4:3 16:9 dla TV i HD.

c1
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ja bardzie optuję za polską teorią. U nas inny sygnał . Mierzymy starannie u klientów odległości. i Potwierdzają nasze wyliczenia. Na sklepach też są wymierzone odleglości wg. standardow podanych.
Sprawdzaja się.
Pozdrawiam
 

Glova

New member
Poczytalem artykuly na stronie wskazanej przez funatic'a i tam pomiar jest bardzo prosty, czyli 1'' = 10cm. To sie nawet zgadza z teoria kiki'ego, czyli 32'' = 3m (dla kabla).
Pytanie co w przypadku gdy mamy powiedzmy 2,8m w najdalszym miejscu? :) Moze lepszym wyborem bedzie 26''? W koncu to tak jak 28'' CRT, czyli wcale nie tak malo...
Zreszta tak sobie wczoraj siedzialem z miarka na kanapie i przychodzily mi dziwne mysli - a co jak usiade na ziemii, albo pochyle sie do przodu (w koncu to z 40-50 cm mniej)

Eh, a juz myslalem, ze wybralem TV... ;)

pozdrawiam
 

Stanley56

New member
odległeość ogladania

Witam

proszę użytkowników Pioneera PDP 427 o informację:

jaka jest z praktyki, minimalna odległość ogladania programów zapewniająca jak najlepsze wykorzystanie parametrów obrazu.
Czy dla odległości 3,5 - 4,5 m warto kupować plazmę 42``?

Pozdrawiam
 
Odległość, z jakiej będziemy mogli komfortowo oglądać wyświetlany w telewizorze obraz, zależy przede wszystkim od wielkości ekranu i jego rozdzielczości. Należy tak ją dobrać, aby patrząc na ekran nie były widoczne pojedyncze elementy, z których obraz jest tworzony (piksele). Wówczas złudzenie realności tego, co oglądamy w odbiorniku - a co znacznie odbiega od tego, co obserwujemy na co dzień w otaczającej nas rzeczywistości, bo przecież obraz telewizyjny jest dość mały i do tego dwuwymiarowy - jest większe. Przy oglądaniu telewizji o standardowej rozdzielczości PAL niezbędny dystans dzielący widza od odbiornika jest określany przez specjalistów najczęściej tak: "oglądający powinien siedzieć przed telewizorem w odległości odpowiadającej sześciokrotności wysokości ekranu" lub "1 cal przekątnej ekranu wymaga 10 cm dystansu, tzn. jeśli ekran telewizora ma np. 32'' należy go oglądać z odległości ok. 3 m" oraz "prawidłowa dla zdrowia odległość od telewizora podczas oglądania programu odpowiada dystansowi 3 - 4 przekątnych obrazu" . Natomiast przy oglądaniu telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) zalecane odległości są zwykle dwa razy mniejsze, chociaż pojawiają się nawet opinie, że w tym przypadku dystans nie ma żadnego znaczenia. Istniejące zalecenia i metody wyliczania optymalnej odległości, z jakiej widz powinien patrzeć na ekran, należy traktować jako wskazania orientacyjne, lecz pomocne np. przy podejmowaniu decyzji, jakiej wielkości ma być ekran telewizora, który będzie stał w określonym pomieszczeniu.
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Stanley56 napisał:
Witam

proszę użytkowników Pioneera PDP 427 o informację:

jaka jest z praktyki, minimalna odległość ogladania programów zapewniająca jak najlepsze wykorzystanie parametrów obrazu.
Czy dla odległości 3,5 - 4,5 m warto kupować plazmę 42``?

Pozdrawiam

było już kilka razy na forum, kłania się opcja szukaj:hmm:
 

ArtS007

New member
Bez reklam
To jest kwestia tak indywidualna, że po prostu trzeba samemu dowiadczyć. Ja nie mam problemu oglądając z trzech metrów 42" TV.

ArtS :)
 

Stanley56

New member
Witam ponownie,

bardzo dziękuję za udzielone odpowiedzi, lecz chyba nie zostałem dobrze zrozumiany. Teoretyczne zalecenia znanie mi są z róznych lektur. Pouczanie, że było kilka razy na forum nie jest zbyt taktowne, bo ja proszę o pomoc konkretnych użytkowników konkretnego modelu a tego nigdzie indziej nie znalazłem.

Tak więc ponawiam pytanie do konkretnych adresatów którzy zechcieliby sie podzielić swą wiedzą w tym temacie.

Pozdrawiam
 

dnc

Moderator
VIP
Tylko, że zalecenia są stosowane dla wszystkich typów TV. Nie ma znaczenia jaki posiadasz, ponieważ obraz jest taki jaka wielkość matrycy czy kineskopa. Dlatego patrzeć się należy nie na markę a na rozmiar ekranu. Od niego bowiem zależy odległość jaką powinieneś zająć by wygodnie i komfortowo oglądać telewizję.
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Stanley56 napisał:
Witam ponownie,

bardzo dziękuję za udzielone odpowiedzi, lecz chyba nie zostałem dobrze zrozumiany. Teoretyczne zalecenia znanie mi są z róznych lektur. Pouczanie, że było kilka razy na forum nie jest zbyt taktowne, bo ja proszę o pomoc konkretnych użytkowników konkretnego modelu a tego nigdzie indziej nie znalazłem.

Tak więc ponawiam pytanie do konkretnych adresatów którzy zechcieliby sie podzielić swą wiedzą w tym temacie.

Pozdrawiam


Drogi panie Stanley56, nie wiem co jest nietaktownego w pouczaniu, że coś było poruszane na forum conajmniej kilka razy. W ten sposób można wątki mnożyć w nieskończoność, a ich przeszukiwanie robi się kłopotliwe. Jeżeli jednak chce zadać takie samo pytanie jakie juz padało, proszę DOPISAĆ się do istniejącego wątku. Mnożenie wątków zaśmieca forum. Jeżeli nie przekonują pana teoretyczne podstawy zakresu odległości oglądaniu, to już zupełnie nie powinny pana przekonać opinie uzytkowników. Odległość oglądania jest sprawą indywidualną i zależy w głównej mierze od sygnału. To, że ktoś ogląda 50 cali z 1 metra, nie oznacza, że dla pana będzie to odległość akceptowalna.
Dołączam pana wątek do już istniejącego (moim zresztą skromnym zdaniem wyjaśniającego pana wątpliwości). PZDR
 

AWGUST72

Klub HDTV.com.pl
VIP
kiki :

HTML:
Ciekawostką jest ,ze sporo ludzi ma wady wzroku.
Wiec akceptacja jest inna
pozdrawiam


Drogi panie Stanley56, nie wiem co jest nietaktownego w pouczaniu, że coś było poruszane na forum conajmniej kilka razy. W ten sposób można wątki mnożyć w nieskończoność, a ich przeszukiwanie robi się kłopotliwe. Jeżeli jednak chce zadać takie samo pytanie jakie juz padało, proszę DOPISAĆ się do istniejącego wątku. Mnożenie wątków zaśmieca forum. Jeżeli nie przekonują pana teoretyczne podstawy zakresu odległości oglądaniu, to już zupełnie nie powinny pana przekonać opinie uzytkowników. Odległość oglądania jest sprawą indywidualną i zależy w głównej mierze od sygnału. To, że ktoś ogląda 50 cali z 1 metra, nie oznacza, że dla pana będzie to odległość akceptowalna.
Dołączam pana wątek do już istniejącego (moim zresztą skromnym zdaniem wyjaśniającego pana wątpliwości). PZDR


... i to by było na tyle.Nic dodać nic ująć.A nowicjuszom zyczę trochę pokory:)

POZDRO!
 
Ostatnia edycja:

jarmalik

Member
Bez reklam
F_R_A_N_E_K napisał:
Natomiast przy oglądaniu telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) zalecane odległości są zwykle dwa razy mniejsze, chociaż pojawiają się nawet opinie, że w tym przypadku dystans nie ma żadnego znaczenia.

Ma istotne, ponieważ przy zbyt dużej odległości nie widać odpowiedniej ilości szczegółów z jakich składa się obraz HDTV i cała "zabawa" traci sens nie mówiąc o kasie wydanej na te przyjemności;) Jeśli siedzisz za daleko, wówczas obraz HD niczym nie różni się od SD (ewentualnie formatem a i to nie zawsze)
 
Do góry