Dlaczego filmy wygladaja jak jakis teatr?

ant00

New member
Witam,
Moje pytanie moze wydawac sie dosc dziwne, jednakze nie daje mi to spokoju. Ostatnio zakupilam plasme (wybor padl wlasnie na plasme, choc i tak do konca nie wiem czy byl on sluszny.... ) . Po raz pierwszy mam taki telwiozor, wczesniej mialam CRT, i jest jedna rzecz ktora starsznie mi przeszkadza, a czego nie zauwazylam w sklepie: kiedy ogladam obojetnie czy zwykla tv czy DVD wszystkie filmy wygladaja jakos sztucznie, jakby teatralnie, nie ma tego filtra charakterystycznego np. dla kina amerykanskiego i wszystko wyglada doslownie jak jakas Moda na Sukces albo Klan. Nie chodzi o kolory czy ajkos obrazu -te sa raczej bez zarzutu, ale dlaczego filmy wygladaja jak nakrecone jakas kamera amatorska, wygladaja jak nie filmy...
Czy ktos jeszczez zawazyl cos takiego? Czy jest to moze wina konkretnie modelu, czy poprostu wsyztskie plasmy tak maja? Czy w przypadku LCD nie ma takiego problemu?

Mam Samsunga PS42Q97HDX/XEU 42" HD ready.

Bardzo prosze o porade, gdyz nie wiem czy zwracac go do sklepu i wymieniac na LCD czy poprostu sie do tego przyzwyczajac... (strasznie mnie to drazni, nie moge skupic sie na filmie)
 

jalowa

New member
Pewny nie jestem, bo plazmy nigdy nie mialem ale mam lcd samsunga 40m87dbx i ustawieniach jest takie cos jak movie plus, albo poprawa filmow jesli masz polskie menu, jak to wylaczysz to powinno byc ok. Jak mialem to wlaczone mialem taki sam efekt jak ty, wszysto wyglada jakbys ogladal teatr a nie film. A jesli nie masz czegos takiego w menu to nie ja juz ci nie pomoge.
 

zn21

Member
czy na wszystkich stacjach TV masz takie wrażenie? To wynika chyba z małej rozdzielczości sygnału wejściowego. Im lepszy sygnał tym efekt "teatru" będzie ustępował. Poza tym ustawiając odpowiednio obraz można zminimalizować ten efekt. A jak sytuacja wygląda na programach HDTV?
Jak powiadał Pawlak można przywyknąć ale warto poregulować!
 

tomaszek12

New member
U mnie na Sony Full HD

jest tak samo tylko u mnie to się nazywa tryb filmowy (wygląda jak teatr ale poprawia ostrość filmu) i jak to wyłącze to jest normalny obraz.
Dodam tylko że meczy nie da się w tym trybie oglądać bo jest za dużo ruchu i mecz wygląda jak poklatkowany.
 

maurooooo

New member
:)

Mnie ten plastikowy obraz jest wylacznie widoczny tylko w lcdkach z zalaczona funkcja 100hz ale mowiac szczerze ogladajac np obraz na panelu od 40cali w zwyz wole ten plastik niz migotajacy obraz w 50hz:) Niestety cos za cos , musza to dopracowac:)
 

zn21

Member
ja uważam, że obraz teatralny zależy od żródła. Na małym ekranie tego nie widać bo im mniejszy ekran tym lepszej jakości ponieważ technika TV ma poażną wadę! Ze zwiększeniem przekątnej nie zwiększa się rozdzielczość bo jest stała
 

Romanoff

New member
zn21 napisał:
ja uważam, że obraz teatralny zależy od żródła. Na małym ekranie tego nie widać bo im mniejszy ekran tym lepszej jakości ponieważ technika TV ma poażną wadę! Ze zwiększeniem przekątnej nie zwiększa się rozdzielczość bo jest stała

Witaj,

Nie wiem skąd masz takie dziwne domysły. Efekt ten jest zalezny od tego czy tv posiada uklad kompensacji ruchu czy też nie.
Akurat ten Samsung posiada taki układ więc jak komus sie nie podoba taki obraz to można ten układ wyłączyć(Movie Plus/Poprawa Filmów).

100Hz też nie za bardzo ma tutaj znaczenie- np telewizory JVC i Panasonica (modele P80,V80,LX70,LX700) są 100Hz ale układu kompensacji ruchu nie posiadają i na nich nie ma efektu "teatru".
Najlepszymi rozwiazaniami w tej kwestii dysponuje firma Philips, gdyż zarówno układy do kompensacji jak i systemy 100Hz można osobno włączać,wyłączać w telewizorach tych marek(czyli np 100Hz działa ale kompensacja nie,lub na odwrót, lub oba systemy nie działają/lub działają równocześnie).

Pozdrawiam
 

ant00

New member
DZIEKI ! Wystarczylo wylaczyc ta opcje Movie Plus i obraz jest juz normalny :mrgreen: super ! teraz mozna ogladac ! a juz chcialam oddawac tv do sklepu ;)
Co wlasciwie daje ta opcja kompensacji ruchu oprocz glupiego wrazenia i smuzenia na krawedziach ?


Romanoff napisał:
Najlepszymi rozwiazaniami w tej kwestii dysponuje firma Philips, gdyż zarówno układy do kompensacji jak i systemy 100Hz można osobno włączać,wyłączać w telewizorach tych marek(czyli np 100Hz działa ale kompensacja nie,lub na odwrót, lub oba systemy nie działają/lub działają równocześnie).
czy w takim razie Phillipsa plasmy sa lepsze? Czy istotna jest mozliwosc wlaczania i wylaczania opcji 100Hz? A jak dziala Samsung PS42Q97HDX/XEU?
 

wololo

New member
Wreszcie! Jalowa! Dzieki wielkie za prostą a jak skuteczną podpowiedz! Mnie juz też powoli ten efekt 'moda na sukces' czy 'teatr telewizji' zaczynał drażnić. Tłumaczyłem sobie to dobrą jakością i tym, że obraz jest tak płynny, 100Mhz itd, ale okazuje się, że można to wyłączyć! Yeah!

:eek:k:
 

kaliope

New member
Witam, chce kupić jakiś telewizor LED 50-55 cali tylko właśnie przeraża mnie obraz z jak z teatru telewizji, mody na sukces itd. Moi znajomi maja LCD smasung 100hz i nie mogę poprostu patrzeć na ten obraz ogądajac film lub reklamy. Czytałem opinie o Panasonic TX-55CS630E który ma 400hz i ktoś napisał, że ma taki efekt. Co zrobić żeby nie było takiego efektu? Jakiego telewizora szukać? Ile musi być herzów? Jak się będzie miał tani Hitachi 55HBW62 100hz do tego panasonica TX-55CS630E 400hz?
 

slawko_23

New member
Bez reklam
Ten tani Hitachi ma tak naprawdę matrycę 50/60 Hz, a Panas ma 100/120 Hz. Zawsze można tą funkcję tzw upłynniacz wyłączyć.
 

mathun

New member
Dziękuje Panowie!

Temat pomógł mi rozwiązać problem z moim nowym LG 55UK6500. Dziwie się trochę że szukając pomocy w Internecie trafiłem na artykuł w którym to autor próbował wmówić czytelnikom że tak ma być i że to jest ten urok jakości 4K, że wszystko wygląda idealnie, a zarazem jak "teatr TV". No i trafiłem na Wasz wątek z przed 11 lat. Zastanawiam się jak ludzie sobie z tym radzą :D bo mnie ten teatr tv już pierwszego dnia tak zdenerwował że chciałem oddać TV do sklepu. Telewizora używam tylko do oglądania filmów, mam podłączony do niego czytnik blu-ray i dvd. taka jakość teatru nie jest dla mnie i zupełnie nie o to mi chodziło przy wyborze nowego odbiornika. Dzięki Wam poszukałem odpowiedniej opcji w menu telewizora i teraz wszystko działa jak należy :)

W moim LG, ta opcja nazywa się TrueMotion (jak podaje producent jest to "System udoskonalenia płynności obrazu") i rzeczywiście, wszystkie ruchy są bardziej płynne. W pierwszej chwili jak tę opcję wyłączam to zauważam dużą różnicę, aktorowi się trochę ręce trzęsą, ma mniej płynne ruchy.. a po paru sekundach widzę że to jest to. Po wyłączeniu tej opcji mam obraz w super jakości, a filmy wyglądają jak w kinie.
Jeszcze raz dzięki za wskazówki.

Dziwi mnie tylko fakt że opcja "TrueMotion" w ustawieniach fabrycznych jest włączona przy każdej opcji oglądania, bez znaczenia czy przełączę na "film", "sport"..czy jeszcze na inne ustawienia.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Te opcje upłynniania obrazu stosuje się do oglądania filmów nagranych kamerą video zwłaszcza gdy obraz jest nagrywany z prędkością 25 kl/s. W kinie zupełnie się nie sprawdzają bo powoduję efekt "opery mydlanej".
 
Do góry