Jak dbać o ekran plazmy

wlod

New member
Jestem od dawna posiadaczem TV Panasonic 42PV60E. Po kilkunastu miesiącach uzytkowania na ekranie sa smugi. Jakich środków nalezy użyć aby dokładnie i bezpiecznie przemyć ekran aby nie pozostawały smugi i rozmazania na ekranie. Gdzie takie środki mozna kupić?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jakich środków uzywałeś?
Bo jeśli detergentów - to starłeś powłokę antyrefleksyjną.
Taki przypadek juz mieliśmy .
Używaj delikatnej sciereczki i wody lub płynów PH 0.
 

dnc

Moderator
VIP
Ja stosuję metodę chuchania na ekran i ścierania brudu suchą szmatką do okularów. Może to jest śmieszne, ale działa :eek:k: . Po za tym po półtorej roku użytkowania zauważyłem, że o dziwo do ekranu nie przywiera tak dużo kurzu jak np do kineskopu.
Nawet monitor LCD trzeba ścierać przynajmniej raz w tygodniu.
 

AWGUST72

Klub HDTV.com.pl
VIP
dnc napisał:
Ja stosuję metodę chuchania na ekran i ścierania brudu suchą szmatką do okularów. Może to jest śmieszne, ale działa :eek:k: . Po za tym po półtorej roku użytkowania zauważyłem, że o dziwo do ekranu nie przywiera tak dużo kurzu jak np do kineskopu.
Nawet monitor LCD trzeba ścierać przynajmniej raz w tygodniu.

Jak tez tak robię ale w odniesieniu do monitora komputerowego i faktycznie działa. Obawiam się iz przy 42 calowym to bym się zachuchał na smierć:grin:

A tak przy okazji, dnc stosujesz chuch zwykły czy tez promilowy ;) ?
 

gatar

Active member
Bez reklam
AWGUST72 napisał:
A tak przy okazji, dnc stosujesz chuch zwykły czy tez promilowy ;) ?
Przy chuchu promilowym można stracić równowagę i uszkodzić plazmę lub siebie. :D Wskazana duża ostrożność.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
kiki napisał:
Jakich środków uzywałeś?
Bo jeśli detergentów - to starłeś powłokę antyrefleksyjną.
Taki przypadek juz mieliśmy .
Używaj delikatnej sciereczki i wody lub płynów PH 0.

kiki, czy miałeś na myśli skalę pH? Bo jeśli tak, to właśnie poleciłeś potraktowanie ekranu ekstremalnie silnym kwasem solnym! Nie wiem jak on to przeżyje:eek: Myślę że bardziej odpowiednie będą płyny pH 7 czyli obojętne. Pozdrawiam;)
 

dnc

Moderator
VIP
AWGUST72 napisał:
Jak tez tak robię ale w odniesieniu do monitora komputerowego i faktycznie działa. Obawiam się iz przy 42 calowym to bym się zachuchał na smierć:grin:

A tak przy okazji, dnc stosujesz chuch zwykły czy tez promilowy ;) ?

Zawsze jestem trzeźwy. Gdybym był na gazie to pewnie bym oparł się o ekran i uszkodził go, a tego bym nie chciał. Dlatego przed sprzątaniem zawsze badam się alkomatem :) ,
po za tym ścieranie szmatką robię na sucho, a chucham tylko tam gdzie jest brud, który ściereczka nie wyczyści.
 

wlod

New member
No właśnie. Nie wiem czy starłem powłoke. Żona uzywała Pronto na którym wyczytałem żeby nie stosować do plazm i LCD. Pronto odstawiłem przemyłem wodą i powstały smugi. Teraz uzywam środka do plazm w żelu Omega z deleikatną sciereczką i jest lepiej ale ekran nadal nie jest idealny moze po kilku zabiegach dojdzie do siebie.
 

wolk13

New member
Pytanie. Jakimi środkami czyścić nowe plazmy. Pytam bo teraz już nowe tv nie posiadają szyby a co za tym idzie nie wiem jak potraktować taki panel.:)
 

1zibi

New member
czysty ekran

witam jestem młodym forowiczem zastanawiacie się czym czyścić ekrany lcd plazma moje zdanie jest takie szmatką z mikrofibry zwilżoną letnią wodą ,taką szmatkę można kupić w sklepach gospodarstwa domowego sam używam od wielu lat i jest to najlepsza metoda.
Pozdrawiam i życzę czystych bezsmugowych ekranów.
 

kotbury

New member
wlod napisał:
No właśnie. Nie wiem czy starłem powłoke. Żona uzywała Pronto na którym wyczytałem żeby nie stosować do plazm i LCD. Pronto odstawiłem przemyłem wodą i powstały smugi. Teraz uzywam środka do plazm w żelu Omega z deleikatną sciereczką i jest lepiej ale ekran nadal nie jest idealny moze po kilku zabiegach dojdzie do siebie.

Trochę niedobrze - Pronto ma woskowe składniki impregnujące drewno - zamiast wyczyścić, ekran zapaskudził się jeszcze bardziej.
A czym? Nasączone chusteczki do czyszczenia też zostawiają ślady bo rozmazują kurz na mokro - zgodzę się z przedmówcami, że najlepsza jest miękka i niepyląca bawełniana szmatka (za pierwszym razem lekko wilgotna) + chuchanie :). Ostatnio do nowych TV z matowymi ekranami dołączją nawet szmatki.
 

juggler

New member
Ja swoja plazme czyszcze szmatka dostarczana razem z TV. PIeknie zbiera kurz i wszyskie odciski palcow ,poniewaz mam male dziecko to mam ich codziennie naprawde wiele.
 

SCOTI

New member
Do zakupionej plazmy miałem dostarczoną specjalną ściereczkę. Jeszcze jej nie używałem ponieważ kupiłem specjalną szmatkę z mikrofibry JAN NIEZBĘDNY. Czyści bardzo dokładnie nawet na sucho. Polecam.
 

byczy

New member
ja mam plazme od marca i ani razu nie uzylem ani sciereczki ani innego szuwaksu do czyszczenia ekranu, nie wiem czemu ale do okola jest kurz a na wyswietlaczu ani jednego pylku
 

kol350

New member
Jak nie którzy zauważyli ekrany plazmowe prawie nie przyciągają kurzu ,
ale jeśli już to ja używam odkurzacza z mięką końcówką a później mięka szmatka nawilżona czystą wodą i na koniec sucha szmatka .
Tą metodę stosuję od roku i wszystko jest ok.

Radzę uważać na różne środki chemiczne ze względu na delikatną powłokę antyrefleksyjną.
 

Liptonosz

New member
Bez reklam
Ja w przypadku lcd stosowałem metode chuchania. Co prwda probowałem jakis specyfikow oraz wilgotnych sciereczek ale one tylko rozmazuja kurz. Nie ma to jak dobre chuchnięcie+czysta bawełniana szmatka.
 

Cameron30

New member
Witam.
Mam pewien problemik. Otóż od piątku jestem szcześliwym posiadaczem Panasa 42PV8 i tuż po zainstalowaniu go na ścianie postanowiłem przetrzeć ekran, gdyż podczas montażu i nakładania TV na uchwyt pokazało sie na ekranie kilka śladów paluchów etc.
Użyłem do tego specjalnego specyfiku firmy Vivanco, który polecił mi sprzedawca w sklepie gdzie nabywałem uchwyt (zwykły płyn do ekranów LCD i plazm etc.. za 29 PLN).
Zrobiłem to dołączoną do płynu ściereczką...
Niestety po wykonaniu tej czynności siwterdziłem dziwne, takie "benzynowe" plamy na ekranie... minęło parę godzin.. a plamy nie zniknely... próbowałem więc po dwóch dniach przetrzeć ekran zwykłą, lekko zwilżoną ściereczką z mikrofibry... ale niestety efekty są znikome...
Czy ktos z Was jest w stanie mi doradzić co z tym fantem zrobić... ?? W końcu potraktowałem ekran płynem do tego przeznaczonym, a tymczasem taki zonk.... zwłaszcza pod światło paskudnie to wygląda i zdecydowanie psuje efekt mojego nowego nabytku.. :(
Mam nadzieje, że to nie jest jakies trwałe uszkodzenie powłoki..... :???:
 
Do góry