pelen zakres RGB czy ograniczony ?

Spojler

New member
Witam. Ostatnio sie zastanawiam czy gry na naszych PS3 sa wyswietlane w pelnym zakresie RGB czy ograniczonym. Gdy gram w dead space 2 na full RGB to jest za ciemno i musze podnosic jasnosc w TV a jak jest na limited to jest ok tylko kolory sa jakby gorsze. Czy cos wiecie na ten temat?
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Ustawiasz Full Rgb
Ściągasz i odpalasz na ps3 ten obrazek: http://img82.imageshack.us/img82/7531/75285378fbutmplsgreysca.jpg

I teraz działasz pilotem tv tak, żeby było widać wszystkie paski - najjaśniejszy czyli biały ma być najjaśniejszy jak to możliwe a czarny ma być czarny. Działasz jasnością, kontrastem i gammą na pilocie tv. Jak "zeżre" jasne paski to zmniejsz kontrast lub/i jasność, jak zeżre czarne to zwiększ jasność albo/i gammę. Kombinuj, ustawiaj i jak znajdziesz złoty środek to voilla.

Ciemne paski to ciemne obszary obrazu (cienie itp) a jasne to jasne obszary obrazu (jasne chmury itp.). Musi być widać wszystko.

Teraz kolory - ściągasz ten obrazek: http://www.lagom.nl/lcd-test/img/colorbands.png i odpalasz go na ps3.

I tak działasz kolorami na pilocie (jeśli ma 3d cms czyli ustawienie każdego koloru z osobna) żeby było widać każdy odcień. Jeżeli lubisz gry "kolorowe" i ustawiasz kolory na tv na powiedzmy 80 to kilka pasków od prawej zeżre ale spokojna głowa - większość gier video ma mniejszą paletę kolorów i to nie ma znaczenia że tv nie pokaże wszystkich odcieni (dodatkowo gry na konsole są tak ustawione że na ustawieniu kolorów na 50 są blade także na testowym obrazku zeżre kilka pasków a w grze już nie).


Taką kalibrację powinieneś zrobić dla każdego zródła - dla np. cyfry+/n/polsatu, do pc, do bluraya itp. To jest podstawa podstaw dobrego obrazu i najważniejsza część kalibracji tv.

Po takim ustawieniu tv nie powinno być potrzeby regulacji (bywają takie w grach) czegokolwiek i w każdej grze powinno być wtedy widać wszystko co powinno.

Należy się 154659zł.
 
Ostatnia edycja:

Spojler

New member
Dzieki wielkie za odpowiedz. Mam Sharpa 46 812 i sie zastanawialem czy dziala na nim full RGB. Troche czytalem na necie i cos tam pisali ze menu PS3 dziala w full a gry to zalezy od producenta.
No dobra to trzeba sie pobawic kalibracja.
 

slawek82

New member
Ja mam Sharpa 810,gralem na ograniczonym,zastosowalem sie do tego co kolega napisal wyzej czyli ustawilem na full RGB ,musialem zwiekszyc jasnosc ,lekko zmniejszylem kontrast i jak dla mnie jest spora poprawa jakosci koloru.Palety odcieni kolorow faktycznie przy zwekszeniu kolorow zabieraly paski po prawej stronie ,sprawdzilem normalnie gdy wszystkie paski byly widoczne bylo za blado ,jak zwiekszylem duzo lepiej.Na F1 2010 I Fifa11 i Bad Company2 jest duzo lepiej.Podziekowania dla Sierzanta
 

Spojler

New member
Pobawilem sie troche kalibracja przy wlaczonym full RGB i tak np przy obrazkach testowych swojego sharpa ustawilem jasnosc 13, kontrast 28, kolor 0, ostrosc 1. Jednak gdy wlaczylem dead space 2 to zeby obraz testowy w grze bylo ledwo widac musialem jasnosc ustawic na 16. Czyli plansza testowa i gra potrzebuja innej jasnosci. Jak w trybie gra macie poustawiane?
 
Do góry