PS3 Media Server

lighthammer

New member
Witam,

mam problem z płynnością obrazu 1080p streamowanego poprzez LAN do PS3 (z Media Servera który stoi na laptopie). Obraz się rwie - już mnie to wnerwia :D

Moja konfiguracja:

Laptop:
T5500 (Core Duo), 2GB RAM 667, LAN 100Mbit

Router:
Asus WL-500G Premium V1 (procesor 240MHz) z linuxem Olega 1.9.2.7-10 (2008-03-30).
Wszystko połączone skrętką 5e.

Zastanawiam się gdzie występuje problem - wydaje mi się, że laptop się wyrabia (maksymalne obciążenie procesora podczas wysyłania filmu [przetwarzania MEncoder] nie przekracza 70%. Nie ma różnicy czy film wysyłam z podłączanego do laptopa przez USB dysku twardego, czy też z dysku w niego wbudowanego. Maksymalne obciążenie sieci nie przekracza 40% (wg. taskmanagera). Nie ma różnicy w płynności przy zwiększaniu bufora programowego w Media Serwerze, nic nie daje także degradownie ustawień jakości obrazu (czy jest to: keyint=1:vqscale=1:vqmin=1 /* Lossless Quality, Crazy Bitrate */ , czy też: keyint=25:vqmax=8:vqmin=3 /* Low quality, Low-end CPU or HD Wifi Transcoding */).

Czy winny może być router? Nie chce mi się w to wierzyć. Mógłbym kupić obudowę NAS + switcha gigabitowego - tylko co mi to da, skoro laptop ma interface 100Mbit - a MEdia Server musi stać na kompie. Macie jakieś sugestie?

Pozdrawiam
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Jakiego softu używasz do streamowania? Generalnie nie tylko streamujesz ale również transkodujesz w czasie rzeczywistym.

Pozdrawiam,
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Możesz spróbować np. Tversity.
Ze swojego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że nawet przy samym streamowaniu bez transkodowania niektóre filmy 1080p z bardzo dużym bitrate'm tną się czasami po LANie.

Pozdrawiam,
 
Ostatnia edycja:

lighthammer

New member
Walcze z Tiversity, nie moge odtworzyć filmów które udało się streamować za pomocą PS3 Media Server (PS3 wyświetla komunikat: The data is corrupted). Ale skoro u Was działa, to pewnie ja coś skopałem. Film ten (IMAX Blue Planet 1080P,TrueHD DD5.1) wyświetla się bez problemu na laptopie (z doinstalowanymi najnowszymi filtrami ffdshow i z Haali Matroska Splitter - nie instalowałem kodeków z pakietu Tiversity) zabierając przy tym mniej niż 50% mocy procesora (Media Player Classic) i nie tracąc płynności - wydaje mi się, że laptopa mogę wyelminować z kręgu podejrzeń vel. "wąskie gardło" ;)

W konfiguracji Tiversity zmieniłem wyłącznie parametry łącza (100Mbit) i maksymalną rozdzielczość video na FullHD (1920x1080 pix) i jak na razie nie działa - zarówno z transkodowaniem jak i bez (force always nic nie dało). Czy coś robie nie tak? Próbowałem przeczytać wątek na temat konfiguracji Tiversity na tym forum, ale nie dałem rady - wymiękłem przy eskalacji konfilktu ze słodzonym napojem gazowanym w roli głównej :D

P.S.
1. Jeśli Tiversity jest poprawnie napisane i faktycznie działa, to powinno zagwarantować większą wydajność niż PS3 Media Server w Javie. Przynajmniej teoretycznie. Jedną z głównych wad platformy JAVA jest to, że przez uniwersalnoś (niezależności od architektury i OS) programy wykonują się wolniej niż te pisane w językach "natywnie" kompilowanych (np. C++).

2.W którymś z poprzednich wątków znalazłem "opiewanie" zalet NAS - wg mnie taka macierz nie ma zalet a wyłącznie wady (jeśli idzie o wykorzystanie jej jako Media Server do PS3). Tą samą funkcjonalność zagwarantuje router Asus WL-500gP, ma on możliwość podpięcia dysku USB oraz konfiguracji Media Servera z poziomu zarządzalnego OS. Podłącznie dysku poprzez USB to koszt ok. 30zł, a porządny NAS to jakieś 500pln. Transfery będą zapewne mniejsze, ale funkcjonalność ta sama - oba rozwiązanie nie dają możiwości transkodowania formatów nieobsługiwanych przez PS3.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

johnwoo

New member
Powiem tak, Tversity jest OK dopóki to co chcemy puścić na PS3 działa bez problemu... Jeśli nie działa, krzyż na drogę :) Po wypróbowaniu n różnych tutoriali odnoszę wrażenie że ten soft działa chyba w sposób losowy w zależności od typu instalowanych kodeków jak i kolejności instalowania i konfigurowania... Mimo wielu godzin spędzonych nad tym programem nie udało mi się doprowadzić do transkodowania pliku wraz z napisami zewnętrznymi. W PS3MediaServer poszło od kopa, to chyba o czymś świadczy.

Sam mam problem z filmem 1080p, gdyż przy streamowaniu go na PS3 (po transkodowaniu z napisami) wyswietla ona bitrate rzędu 125 Mbps!!! Do tego dochodzi bitrate dźwięku rzędu kilku Mbit... Czyli przekracza przepustowość mojej 100Mbit-owej karty sieciowej i film mocno rwie... Muszę chyba zainwestować kilkadziesiąt złotych w kartę gigabitową, ty niestety nie masz takiej alternatywy :/

Pytanie czy sama PS3 potrafi przetworzyć w czasie rzeczywistym tak duży bitrate? Być może problem leży po stronie samej konsoli...

Jeśli nie potrzebujesz napisów do filmu możesz jeszcze spróbować odpalić go bez transkodowania w PS3MediaServer z użyciem tsMuxera... Trzeba ustawić go jako główny program remuxujący zamiast mencodera i wtedy masz szansę zobaczyć film bez zbędnego przekodowywania.

Życzę powodzenia :)
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
johnwoo napisał:
(...)Pytanie czy sama PS3 potrafi przetworzyć w czasie rzeczywistym tak duży bitrate? Być może problem leży po stronie samej konsoli...(...)
Wystarczy taki film skopiować na dysk konsoli i się przekonać.
Te wszystkie materiały u mnie tnące się po LANie z dysku śmigają bez problemu.

Pozdrawiam,
 

joker

New member
johnwoo napisał:
Powiem tak, Tversity jest OK dopóki to co chcemy puścić na PS3 działa bez problemu... Jeśli nie działa, krzyż na drogę :) Po wypróbowaniu n różnych tutoriali odnoszę wrażenie że ten soft działa chyba w sposób losowy w zależności od typu instalowanych kodeków jak i kolejności instalowania i konfigurowania... Mimo wielu godzin spędzonych nad tym programem nie udało mi się doprowadzić do transkodowania pliku wraz z napisami zewnętrznymi. W PS3MediaServer poszło od kopa, to chyba o czymś świadczy. ...
Witam

Ja skorzystałem z tej stronki http://davieslim.wordpress.com/2008/07/20/tversity-to-ps3/

w wielkim skrócie: odinstalowac wszystkie kodeki :)

zainstaluj ffdshow, reset, menu start/programy/ffdshow/konfiguracja kodeka video ffdshow zaznacz subtitles
zainstaluj haalispliter, reset
zainstaluj tversity, bez kodeków (nie instaluj kodeków wbudowanych w tversity), reset

Jeśli jesteś posiadaczem Visty pamiętaj abyś wyłączył kontrolę konta (user control czy jak to się tam nazywa co każe każdą opcję potwierdzać).

załóż hasło na swój profil (albo załóż jeszcze jedno konto),w narzędzia administracyjne/usługi znajdź usługę tversity we właściwościach usługi wprowadź nazwę użytkownika wraz z hasłem.

przystępujemy do konfiguracji tversity
- w pliku profiles.xml (plik znajduje się w katalogu z programem media server), poszukaj sekcji "Playstation 3", następnie parę linijek niżej winien być napis mpeg16 zmień na mpeg2. zapisz plik.
- uruchom ikonkę tversity z pulpitu, uruchomi się miły interfejs, przejdź do zakładki "Settings" (jeśli jeszcze nie uruchomił się tversity obok "Settings" znajdziemy ikonkę rozłączonej wtyczki, w "Settings" wciskamy "Start Sharing"),wybieramy Sony Playstation 3 z Media Playback Device, następnie ikonka "Transcoder", tu 'When to transcode" ustawiamy jeśli chcemy puścić film z napisami zaznaczamy "Always", ale gdy zależy nam dźwięku 5.1 (tak tversity wszystko mieli do stereo 2.0) wtedy żegnajcie napisy, to zaznaczamy "Never" wtedy tylko pamiętać trzeba aby video było zjadliwe dla naszego ps3, dalej ustawiamy "Video resolution" w moim przypadku 1280x720, jeszcze tylko "Optimization" na "Quality", "Connection" na "Wired", "Compression" na "Minimum" i wciskamy "Save" i to by było na tyle jeśli chodzi o konfigurację.

Wspomnę tylko o dźwięku 5.1, jeśli posiadamy film w pliku mkv aby usłyszeć więcej przestrzeni skorzystałem z mkv2vob, programik ten szybko prze konwertował tak jak trzeba film (w moim przypadku shrek 3), wszystko co trzeba ładnie zapaliło się na amplitunerze.

U mnie ten sposób działa za każdym razem, choć zdarzył mi się na początku że w złej kolejności instalowałem kodeki albo je aktualizowałem wtedy najczęściej albo tracimy obraz, albo w najlepszym razie znikają nam napisy.

Pamiętajmy o odpowiednim ustawieniu firewalla, aby przepuszczał tversity.

Jako że do tego zestawu używam laptopa własnie z Vistą, prawie zawsze używam hibernacji niestety po ponownym uruchomieniu laptopa, tversity jest martwe trzeba pamiętać o jego zresetowaniu.

Pozdrawiam
 

johnwoo

New member
No właśnie... To nie jest opis konfiguracji programu intuicyjnego... :) Jak widać po PS3 Media Server da się to zrobić po ludzku a do tego żeby jeszcze działało pod Linuxem.

Tversity było jedne z pierwszych na rynku i chwała mu za to, ale od 6 miesięcy nie posunęło się praktycznie nawet o krok do przodu w kwestii zastąpienia czymś bardziej zjadliwym tych wszystkich czarów, że o trzymaniu za niego kciuków jak za czasów Atari 800XL nie wspomnę...

PS3 Media Server jest na najlepszej drodze do zdetronizowania Tversity i życzę mu jak najlepiej...
 

lighthammer

New member

Dzięki za informacje. Udało mi się odpalić filmy, ktorych nie mogłem uruchomić na PS3 Media Server (np. BBC PLANET EARTH), ale na Tiversity nie mogę uruchomić Blue Planet (The data is corrupted). PS3 Media Server działa jednak lepiej - na Tiversity przy oglądaniu Terminatora w 720p czasami mam szarpanie obrazu, a PS3 MS odtwarza go bez problemów. W przypadku Tiversity pomogło zmniejszenie bitrate obrazu i dzwięku - nic takiego nie trzeba robić w PS3 MS.

Przedstawiona przez Ciebie konfiguracja skaluje obraz do 1280x720 (HDReady), do tego zmniejsza bitrate obrazu i dzwięku - to tak jakbyś miał płytę CD Audio i słuchał jej w wymuszonej jakości mp3 128kbps. Ale lepsze to niż nic, przynajmniej obejżę sobie filmy 1080p bez nerwów.

Pozdrawiam

Edit:
To samo da się zrobić z użyciem PS3 Media Server (skalowanie do mniejszej rozdzielczości itp) za pomocą skryptów AviSyntha, np:

Kod:
#for any H264 HD content (redondant with the main option): vcodec == h264 && width >= 1280 :: -mt -lavdopts fast
#to upspeed a 24p video to 25p:                            framerate == 23.976 :: -mpegopts tele_src=24000/1001:tele_dest=25

jak będę miał chwile to spróbuje z tym powalczyć.
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
Dlatego ja się nie bawię w transkodowanie w locie tylko korzystam z mkv2vob :eek:k:
Transkodowanie w locie obniża jakość, co do tego nie ma wątpliwości.

Pozdrawiam,
 

ps_user

New member
Bez reklam
Powiedzcie, czy PS3MediaSerwer udostępnia materiał tylko dla PS3? MediaSerwer przepuszczam przez serwer sieciowy do którego podłączeni są inni użytkownicy, czy materiał jest tu udostępniany wszystkim? Jeśli tak, to jak zablokować innych?
 

lighthammer

New member
czy materiał jest tu udostępniany wszystkim?

Jest udostepniany tym, którzy próbują się łączyć "Media Klientem" na port 5001 Twojego Media Servera. Nie wiem czy serwer jest w stanie obsłużyć np. dwa połączenia jednocześnie (wątpie w to - jak chcesz to możesz to sprawdzić przez podłączenie drugiego PS3 do sieci), więc jeśli już się połączysz to raczej nikt się nie dostanie do Twoich zasobów PS3 Media Server.

Dlatego ja się nie bawię w transkodowanie w locie tylko korzystam z mkv2vob

Trzeba było tak od razu - byś mi zaoszczędził walki z kodekami itp. :D, sam zacząłem to robić i wszystko gra.

Pozdrawiam
 

new

New member
Czy ktoś ma problem z pobraniem wersji 1.04 ? Bo moja pobiera sie do 6 MB i wywala błąd.
 

new

New member
Tak i wywala error nsis ? Nie mam pojęcia o co chodzi.

Wersja 1.03 którą miałem wcześniej ściągnęła sie kiedyś bez problemu dziś chcę uruchomić i woła o aktualizacje i cały czas wywala ten błąd przy ściąganiu.
 
Ostatnia edycja:

ps_user

New member
Bez reklam
lighthammer napisał:
Jest udostepniany tym, którzy próbują się łączyć "Media Klientem" na port 5001 Twojego Media Servera. Nie wiem czy serwer jest w stanie obsłużyć np. dwa połączenia jednocześnie (wątpie w to - jak chcesz to możesz to sprawdzić przez podłączenie drugiego PS3 do sieci), więc jeśli już się połączysz to raczej nikt się nie dostanie do Twoich zasobów PS3 Media Server.
Dzięki, ale nie wiesz skąd ja wezmę drugą konsolę i trzecie gniazdko abonenckie w sieci? :p
To że ktoś z sieci podłączając PS3 będzie widział moje zasoby, jest oczywiste, bo przecież udostępnianie nie jest w żaden sposób ograniczane hasłem, rozpoznawaniem MAC'a itd. U mnie w sieci raczej nie ma drugiej PS3, a chodziło mi raczej o programy z PC które mogły kontent przeglądać.

Hehe to nie jest rozwiązanie, które mogę wykorzystać. Ale sprawdzę to inaczej, zamiast PS3 podepnę laptopa i poszukam PS3MediaSerwera w ten sposób.
 

new

New member
Pomogło wyłączenie zapory . A wnosi chyba to że jest język polski . Bo we wczesniejszym naszego języka nie było.
 

lighthammer

New member
Dzięki, ale nie wiesz skąd ja wezmę drugą konsolę i trzecie gniazdko abonenckie w sieci?

Hej, wiem - poproś 'Zająca' o switcha i drugą konsolę :D

To że ktoś z sieci podłączając PS3 będzie widział moje zasoby, jest oczywiste, bo przecież udostępnianie nie jest w żaden sposób ograniczane hasłem, rozpoznawaniem MAC'a itd

Dokładnie - mnie chodziło o to, czy PS3 Media Server to taki prawidziwy server potrafiący dystrybuować zawartośc do wielu hostów (wielopołączeniowy), czy też działa wyłącznie z jednym klientem.

zamiast PS3 podepnę laptopa i poszukam PS3MediaSerwera w ten sposób.

A jakiego klienta użyjesz? Jeśli Ci się nie uda spróbuj wyłączyć usługę uPNP i zobacz czy server będzie widoczny. Jakby nie był widoczny, a manualne wyszukiwanie by go znajdowało to miałbyś połowiczne rozwiązanie. Mógłbyś jeszcze zmienić port - tak czy siak, nię będzie to bardzo bezpieczne. Dobrze by było, gdyby server potrafił streamowac wyłącznie do jednego klienta - wtedy, tak jak pisałem wcześniej, po połączeniu nikt by nie widział Twoich zasobów. Po zakończeniu oglądania filmu zatrzymasz PS3 Media Server na komputerze i tyle.
 
Do góry