PS3 jako odtwarzacz filmów Matroska (.mkv)?

Bambolo82

Banned
Cześć!

Jestem kinomanem i zastanawiam się nad uzupełnieniem mojego zestawu a/v (jaki widać w moim podpisie) o PS3. Filmów Bluray na razie nie ma w Polsce albo są koszmarnie drogie i niedostępne w wypożyczalniach. Jakość filmów DVD, Xvid czy Divx mnie nie satysfakcjonuje, bo oglądam projektorem do kina domowego na ekranie 92" i zalezy mi na jakości HD.

No więc zostaje na razie tylko jedna opcja: filmy w formacie .mkv (matroska).

PS3 nie odtwarza formatu .mkv, natomiast słyszałem i czytałem że są sposoby na przerabianie filmów .mkv na pliki vob (.m2ts) lub też strukturę Bluray, ktore PS3 odtwarza z płyt, pendrive, dysku zewnetrzenego albo po sieci.

Poproszę aby ktoś kto ma PS3 i doświadczenie w takich przeróbkach matroski na formaty zgodne z PS3 napisał, czy jest to wykonalne i jakimi programami i jak to robi? Czy może lepiej dać sobie spokój i zaczekać na tanie odtwarzacze Bluray i na razie oglądać filmy .mkv tylko poprzez komputer?

Podobno filmow przerobionych z .mkv na vob nie można na PS3 przewijać oraz widać zielone pasy na dole i górze ekranu jeżeli film matroska ma niestandardową rozdzielczość poziomą (filmy .mkv często w poziomie mają zamiast 720 linii 532 albo 688 linii). Ponadto, podobno program mkv2vob nie daje rady z dzwiękiem DTS i działa tylko z filmami z dzwiękiem AC3.

Poproszę o wskazówki, sugestie i opinie osób które praktycznie zetknęły się z tematem.

PS. Jak byłem młodszy to byłem wielkim fanem Playstaion (1 i 2). Teraz bardziej interesują mnie filmy i muzyka, a gierki tylko okazjonalnie. Tak czy siak z sentymentu do tych fajnych czasów trzymam kciuki za Playstaion

;)
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Bambolo82 napisał:
Cześć!

Jestem kinomanem i zastanawiam się nad uzupełnieniem mojego zestawu a/v (jaki widać w moim podpisie) o PS3. Filmów Bluray na razie nie ma w Polsce albo są koszmarnie drogie i niedostępne w wypożyczalniach.
Filmy BluRay oczywiście są w Polsce dostępne, ostatnio nawet potaniały :D
Są też oczywiście dostępne w wypożyczalniach w coraz to większych ilościach :)
Poza tym kupno w zagranicznych sklepach internetowych jest błogosławieństwem dla fana HD jakim wygląda, że jesteś :)

Jakość filmów DVD, Xvid czy Divx mnie nie satysfakcjonuje, bo oglądam projektorem do kina domowego na ekranie 92" i zalezy mi na jakości HD.
To mi się podoba :)

No więc zostaje na razie tylko jedna opcja: filmy w formacie .mkv (matroska).
Jest to opcja, że tak powiem najtańsza ale na pewno nie jedyna patrząc na moje uwagi wyżej.

PS3 nie odtwarza formatu .mkv, natomiast słyszałem i czytałem że są sposoby na przerabianie filmów .mkv na pliki vob (.m2ts) lub też strukturę Bluray, ktore PS3 odtwarza z płyt, pendrive, dysku zewnetrzenego albo po sieci.
Prawda.

Poproszę aby ktoś kto ma PS3 i doświadczenie w takich przeróbkach matroski na formaty zgodne z PS3 napisał, czy jest to wykonalne i jakimi programami i jak to robi?
Jest to wykonalne - programów generalnie jest kilka - wg mnie najlepszy to MKV2VOB.

Czy może lepiej dać sobie spokój i zaczekać na tanie odtwarzacze Bluray i na razie oglądać filmy .mkv tylko poprzez komputer?
To już ocenisz sam jak pobawisz się softem.

Podobno filmow przerobionych z .mkv na vob nie można na PS3 przewijać oraz widać zielone pasy na dole i górze ekranu jeżeli film matroska ma niestandardową rozdzielczość poziomą (filmy .mkv często w poziomie mają zamiast 720 linii 532 albo 688 linii). Ponadto, podobno program mkv2vob nie daje rady z dzwiękiem DTS i działa tylko z filmami z dzwiękiem AC3.
Filmy można przewijać, pasy zielone wystepują tylko przy strukturze BluRay i przy innej liczbie linii poziomych filmu niż 720 lub 1080.
To nie M2V nie daje rady z DTSem tylko PS3 obsługuje DTS tylko z płyt DVD lub struktury BluRay.

Przykład pięknego zielonego pasa:



Poproszę o wskazówki, sugestie i opinie osób które praktycznie zetknęły się z tematem.
Jak masz jakieś pytania to wal.

PS. Jak byłem młodszy to byłem wielkim fanem Playstaion (1 i 2). Teraz bardziej interesują mnie filmy i muzyka, a gierki tylko okazjonalnie. Tak czy siak z sentymentu do tych fajnych czasów trzymam kciuki za Playstaion

;)

Pozdrawiam,
 
Ostatnia edycja:

w1lly

New member
@ Bambolo82
Mam podobną sytuację co Ty, ale nie dysponuje czasem żeby móc to szybko przetestowac, wiec jak cos to proszę Cie jak już Ci sie cos uda z tym wykombinowac napisz jak to wyszło. aha i jeszcze jedno do plików mkv są przeważnie tez polskie napisy, czy na ps3 tez bedzie taka możliwośc oglądać w wersji z tymi własnie napisami?
ściągnałem sobie kiedyś własnie Skarb narodów 2 w wersji, z którą poradziała sobie moja ps3-ka, ale niestety bez polskich napisów. Czy jest możliwe do takiej wersji jakimś sposobem wgrac polskie napisy? Napiszcie..
Z góry dziękuje
Pozdrawiam
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Generalnie uzyskanie polskich (czy tam jakichkolwiek) napisów polega na whardkodowaniu (trudne słowo :) ) ich do filmu.
Napisy mogą znajdować się już w pliku MKV albo mogą być dołączone z pliku SRT.

Istnieje możliwość uzyskania normalnych napisów (takich, które można włączyć/wyłączyć podczas odtwarzania filmu) ale tylko w strukturze BluRay a do tego film musi mieć dokładnie 720 albo 1080 linii żeby nie było powyższego green bar'a.
Niestety takich filmów nie jest za wiele.

Pozdrawiam,
 

w1lly

New member
tak tylko ja mowiłem o plikach txt , które są "sprzedawane" osobno. czy cos takiego można wgrać w plik mkv? a może inaczej - przerobić plik z napisami txt na srt? coś takiego jest możliwe?
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
Tak, a ja mówiłem o plikach SRT "sprzedawanych" osobno.
Można dograć napisy do MKV ale raczej nie ma to sensu skoro M2V przyjmuje napisy z zewnętrznego pliku SRT.

Do przeróbki TXT na SRT używam Subtitle Workshop.

-----------------------------------------------------------------------

Kolejnym przydatnym softem do sprawdzania parametrów filmu jest programik MediaInfo.

Do sprawdzania filmu na PC używam VLC.

Do ewentualnego wypalania na płytki (szczególnie większych plików w UDF) polecam ImgBurn.

Streamowanie filmów do PS3 - TVersity.

Pozdrawiam,
 
Ostatnia edycja:

w1lly

New member
Super! Udało mi sie przekonwertować film mkv do wersji PS3 - i wyszło super. ale na mojej wiście nie działa ten programik do przeróbki napisów txt do srt - gdy sobie wgrywam plik do tego programu nagle przestaje dzialac i wysypuje sie program.
prosze o pomoc w tej sprawie bo już jestem prawie na samym końcu...
z gory dziękuję i pozdro
w1lly
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Pamiętaj, że jeśli jesteś już PO konwertowaniu filmu to by dodać napisy będziesz to musiał zrobić raz jeszcze.
Ja nie używam Visty więc może ktoś inny poleci jakiś inny soft do konwersji napisów.

Pozdrawiam,
 

w1lly

New member
Znalazłem w necie opis jak tego dokonać - znaczy się jak przerobić txt na srt (instrukcja krok po kroku dla poczatkujących ;) ) ale po przerobieniu tych napisów zostaje mały problem - brak polskich znaków, no jakoś chyba da się ten problem przeskoczyć, piszcie...
aha małe jeszcze małe pytanko....
ja jeszcze nigdy sam nie konwertowałem filmów a juz tym bardziej mkv na PS3 ale wczoraj jak rozpocząłem konwersje to za 2 dodziny mialem ok 30% to normalne ze prawie cały dzień to trwa czy cos po krzaczyłem?
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Na jakim sprzęcie to robisz?

Czy był tylko podmieniany kontener czy cały film był przekodowywany?
Jeśli był kodowany to jakim kodekiem?

Dodawałeś jednocześnie napisy?

Czy audio masz w DTS czy AC3?

To są czynniki, które mają bezpośredni wpływ na czas konwertowania.

Co do konwertowania TXT na SRT to po prostu zdobądź jakiś soft, który działa pod Vistą i wszystko powinno być OK.

Pozdrawiam,
 
Ostatnia edycja:

w1lly

New member
brx napisał:
No cóż, może się powtórzę, ale SubEdit-Player konwertuje txt na srt z polskimi znakami i działa z Vistą.

o super dzięki, do exportu nie doszedłem ale działa na xp i super wychodzi srt. wielkie dzięki

ale...
próbowałem na mojej viście zainstalować subedita (dodam mojego ulubionego z XP-ka) ale nawet z niby łatka mi nie działa, nie rozumiem ale mniejsza z tym na drugim laptopie to moge robić, choć może coś zle instaluje prosze o podpowiedź
 

cin0

New member
witam,

przy probie konwersji z mkv do np. mpg (przy uzyciu mk2vob) dostaje komunikat unsupported audio codec: VORBIS..
dodam ze mam zainstalowane kodegi ogg vorbis, ffdshow..
co moze byc nie tak?
 

brx

New member
Jeżeli używasz mkv2vob w wersji 2.1.1 lub wyższej, to nie powinno być problemów.
Rozwiązaniem problemu może być zmiana formatu ścieżek zapisanych w kontenerze MKV. Będziesz musiał wyodrębnić ścieżki z pliku .mkv (tutaj opis) i skonwertować je do formatu np. AC3 (program BeLight).

Następnie tworzysz nowy kontener mkv z wybranymi ścieżkami (mkvmergegui) i wracamy do mkv2vob :D
 
Do góry