NAT Type 3 - Livebox

kber81

New member
Używając Livebox'a (tak wiem, że to kiepski pomysł) z PS3 (domyślne ustawienia) w teście połączenia mamy właśnie NAT type 3 co oznacza, że mogą się pojawić problemy z grą sieciową - osobiście doświadczyłem sporych problemów w Tekken 5 DR. Często wywalało mnie z pokoi i pojawiał się Network Error. Oto jak poprawić komfort połączeń i cieszyć się grą w sieci bez przeszkód .

Po zdiagnozowaniu, że mamy NAT type 3 (Internet Connection Test)

wchodzimy na stronę konfiguracyjną livebox'a - 192.168.1.1 (domyślne id i hasło to admin)

następnie wybieramy zakładkę serwery LAN i dodajemy następujące porty:



Lokalny adres IP to oczywiście adres waszego PS3, który znajdziecie w opcjach sieciowych konsoli. Jest to rozwiązanie lepsze niż otwieranie wszystkich portów UDP i TCP (tj. od 0 do 65535). Po sprawdzeniu powinniście mieć NAT type 2. Jest to ważne bo obok komunikacji (headset), porty odpowiadają również za komunikację pomiędzy PS3 i możecie mieć tak jak ja w Tekkenie problem z odnalezieniem innych konsol w sieci. Pozdrawiam, kber81
 
Ostatnia edycja:

dnc

Moderator
VIP
Bardzo ciekawa sprawa, dlatego podpinam. Jak będziesz miał jeszcze jakieś pomysły na rozwiązanie problemów pisz śmiało.
 

craxa

New member
NAT Type3-NAT Type2

witam
prosze o pomoc w ustawienu routera.
Mam router DSL-G624T ,gdy go uruchomoiłem to na PS3 wyskoczył mi NAT Type3.
Podobno można ustawić router tak aby na konsoli był NAT Type2 .
Nie wiem co gdzie wpisać w ustawieniach routera , dla mnie to czarna magia
Jeśli ktoś jest kumaty w tych sprawach to prosze o kontakt.
 
Ostatnia edycja:

bananoke

New member
kber81 napisał:
Używając Livebox'a (tak wiem, że to kiepski pomysł) z PS3 (domyślne ustawienia) w teście połączenia mamy właśnie NAT type 3 co oznacza, że mogą się pojawić problemy z grą sieciową - osobiście doświadczyłem sporych problemów w Tekken 5 DR. Często wywalało mnie z pokoi i pojawiał się Network Error. Oto jak poprawić komfort połączeń i cieszyć się grą w sieci bez przeszkód .

Po zdiagnozowaniu, że mamy NAT type 3 (Internet Connection Test)

wchodzimy na stronę konfiguracyjną livebox'a - 192.168.1.1 (domyślne id i hasło to admin)

następnie wybieramy zakładkę serwery LAN i dodajemy następujące porty:



Lokalny adres IP to oczywiście adres waszego PS3, który znajdziecie w opcjach sieciowych konsoli. Jest to rozwiązanie lepsze niż otwieranie wszystkich portów UDP i TCP (tj. od 0 do 65535). Po sprawdzeniu powinniście mieć NAT type 2. Jest to ważne bo obok komunikacji (headset), porty odpowiadają również za komunikację pomiędzy PS3 i możecie mieć tak jak ja w Tekkenie problem z odnalezieniem innych konsol w sieci. Pozdrawiam, kber81

ja mam tez lifeboxa i mam domyslnie type 2
bez dodawania adresow
chyba nic tylko sie cieszyc =]

istnieje tez type 1? - jest to jakis lepszy typ polaczenia?
 

Monkin

New member
Bez reklam
Trochę odgrzebię kotleta w temacie Liveboxa. Może się komus przydać ta informacja.
Użyszkodnikom grającym w sieci przez Liveboxa w celu uniknięcia kłopotów z lagami może pomóc również przestawienie trybu pracy Liveboxa w opcję FAST zamiast przeplotu (interleaved). Ale to musi wykonać TPSA. Robią to w 5 minut.
Mam Neo 6 MB i czasem na sieci rwało, bo pingi na terenie kraju wynosiły 50-80 milisekund.
Zadzwoiłem do TPSA na pomoc techniczną . Pogadałem z technikami bez ściemniania, że gramy z synem na PS3 online i mamy lagi. Zapytałem czy aby nie mam ustawionej pracy Lbx na przeplot. Okazało się, że tak. Zapytałem, czy zmiana trybu pracy na FAST zmniejszy mi ping. Technik potwierdził, że nawet bardzo. Poprosiłem o zdiagnozowanie mojej linii. Po kilku minutach czekania technik powiedział, że zmiana na FAST nie powinna spowodowac kłopotów z pracą łącza( błędy pakietów i błędy CRC). Ale gdyby zaczynało rwać połączenie z netem po zmianie opcji, to mam zadzwonic ponownie i przywrócą stare ustawienia Neo ( czasem ponoć wali się synchronizacja po przejściu na FAST).
I teraz najważniejsze -po zmianie na FAST średni czas ping na terenie kraju to 10 do 28 milisekund. Jakość grania online uległa zasadniczej pprawie. Lagów praktycznie nie zauważam.
 
Ostatnia edycja:

Redundantor

New member
Monkin dzięki za genialne info - nie mam co prawda liveboxa, ale inny router (ASUS).

Też miałem problem z pingami z neo. Zadzwoniłem na tepse i zmieniłem z interleaved na fast i:

Przedtem ping:
Badanie onet.pl [213.180.146.27] z 32 bajtami danych:
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=31ms TTL=58
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=31ms TTL=58
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=31ms TTL=58
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=110ms TTL=58

Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach:
Minimum = 31 ms, Maksimum = 110 ms, Czas średni = 50 ms

Po zmianie:
Badanie onet.pl [213.180.146.27] z 32 bajtami danych:
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=16ms TTL=58
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=15ms TTL=58
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=15ms TTL=58
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=14ms TTL=58

Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach:
Minimum = 14 ms, Maksimum = 16 ms, Czas średni = 15 ms

To informacja miesiąca dla użytkowników neo. Powinni to ustawienie domyślnie włączać.
 

goliat6664

New member
Korzystam z liveboxa z opcja interleaved i mam neo 2 Mbps.
Na konsoli mam NAT Type 2, czyli ping powinien byc w miare ok. A tu lipa, na konsoli mam takie wyniki:
- packet loss proba niezdolna
- ping ponad 60 ms
- jitter ponad 10 ms
Tylko to jest dziwne, bo jak robie test na kompie to mam takie wyniki:
- packet loss 0%
- ping ponizej 50 ms
- jitter 1 do 3 ms
Moge jeszcze dodac ze w grach mam praktycznie 0 lag-ow, ale zielony pasek wskazuje 3 kreski. Chcialbym uzyskac ping na ps taki sam jak na kompie, da rade to zrobic bez zmiany liveboxa na fast???
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
To nie jest niestety takie proste kolego.

Kluczowe są słowa Monkina:

"Po kilku minutach czekania technik powiedział, że zmiana na FAST nie powinna spowodowac kłopotów z pracą łącza( błędy pakietów i błędy CRC). Ale gdyby zaczynało rwać połączenie z netem po zmianie opcji, to mam zadzwonic ponownie i przywrócą stare ustawienia Neo ( czasem ponoć wali się synchronizacja po przejściu na FAST)."

Nie na każdej linii przełączenie na fast poprawi sytuację a wręcz przeciwnie może ją tragicznie pogorszyć a to z racji jakości tej linii.
Podobnie sytuacja zależna jest od prędkości Twojego łącza, o ile pamiętam taką magiczną granicą jest 4 mbps.
Jeśli takie parametry jak tłumienie linii czy odstęp szumu od sygnału SNR coś Ci mówią to będziesz wiedział o co chodzi.

Pozdrawiam,
 

Monkin

New member
Bez reklam
To nie jest niestety takie proste kolego.

Nie na każdej linii przełączenie na fast poprawi sytuację a wręcz przeciwnie może ją tragicznie pogorszyć a to z racji jakości tej linii.
Podobnie sytuacja zależna jest od prędkości Twojego łącza, o ile pamiętam taką magiczną granicą jest 4 mbps.
Jeśli takie parametry jak tłumienie linii czy odstęp szumu od sygnału SNR coś Ci mówią to będziesz wiedział o co chodzi.

Pozdrawiam,

Nie zaglądłem od kilku tygodni na forum z powodu wyjazdu, ale dokładnie - to co napisał kol. Masta mówił mi wlaśnie technik z TPSA podczas diagnozowania mojej Neo.
Nie napisałem tego, bo po prostu mi jakoś wyleciało z pamięci, a poza tym nie jestem aż tak technicznie oblatany :niewiem:. Podczas diagnozowania technik prosił o włączenie PS3 lub kompa i pobuszowanie w sieci aby mógł na bieżąco śledzić parametry Neo. Przy okazji dowiedziałem się, że mogę na mojej linii bezproblemowo przejść na 20 Mb. :cool:
 
Do góry