Gran Turismo 5

-AS-

New member
Jako, że jest na tym forum paru fanów tej serii, więc zakładam wątek dedykowany, aby wszystko trzymać w jednym miejscu.

Znalazłem bardzo ciekawy, świeży wywiad z twórcą serii GT - Kaz Yamauchi, który odpowiada na pytania dotyczące Prologue, pełnej wersji, a także zniszczeń (a raczej ich braku), Forza 2 i paru innych rzeczach. Dla zainteresowanych bardzo miła lektura. Dołączone są także nowe screen shot'y (parę z wewnątrz samochodów).

Wywiad jest tutaj (po angielsku).

Pozdrawiam fanów GT ;)
 

-AS-

New member
Ściągnąłem demo z japońskiego PSN Store i oto moje wrażenia:

Grafika 5/6
Zdecydowanie poprawiona w porównaniu do GT4 i GT:HD, ale to żadna nowość, bo każdy się tego spodziewał. Trasa Suzuka nie powala ilością szczegółów na poboczach. Te co są, są zrobione w miarę ładnie, widać jak trawa porusza się od wiatru czy też przejeżdżających szybko samochodów. Modele samochodów zrobione są po prostu rewelacyjnie, jeszcze w żadnej grze do tej pory, nie widziałem takiego stopnia realizmu. Zauważyłem parę małych graficznych niedociągnieć (nic poważnego), ale mam nadzieję, że będą one rozwiązane, gdy pełna wersja ukaże się w sklepach.

Dźwięk 4/6
nie powala. Czasami mam wrażenie, że jest on bardzo podobny do tego z GT4. Koła piszczą podobnie, dźwięk silnika jest podobny. Poprawiono natomiast dźwięk (szum) wiatru - i tego w grze i w replay'ach. W GT4 przeszkadzał mi szum w czasie gry, który niemal zagłuszał wszystkie inne dźwięki, tutaj nie ma już tego problemu, co cieszy. Także w replay'ach, gdy samochody przejeżdżają obok statycznej kamery, dźwięk jest dużo bardziej realistyczny. Niemniej jednak mam nadzieję, że dźwięk zostanie dopracowany w końcowej wersji jeszcze bardziej.

Sterowanie 5/6
Wg mnie sterowanie jest poprawione w stosunku do poprzednich wersji, szczególnie, gdy włączymy sobie tryb Professional (a nie Standard) trzmanie się samochodu na zakrętach jest dużo bardziej realistyczne. Sztuczki, które wychodziły w GT4 - np. hamowanie przed zakrętem, wejście w zakręt, gaz opór już na początku zakrętu i wyjście idealne - już nie wychodzą; trzeba manipulować gazem, starać się zachować idealny tor jazdy. Na professionalu jest dość trudno, zagrałem z 5 razy i ani razu nie wygrałem.

AI 5/6
Sztuczna inteligencja przeciwników jest również poprawiona. Oczywiście starają się oni jechać po idealnym torze jazdy (tak jak każdy kierowca wyścigowy/rajdowy), ale nie są oni już do niego przyklejeni, starają się Ciebie wyprzedzić, gdy zwalniasz, a nie po prostu wjechać Ci w bagażnik. Walka pomiędzy samochodami sterowanymi przez komputer również jest lepsza, da się zauważyć jak zjeżdżają czasami na pobocza, aby tylko wyprzedzić przeciwnika na hamowaniu, czy prostej. Jeszcze nie idealnie, ale dużo lepiej.

Ogólnie 5/6
Nie lubię wyciągać wniosków o grze na podstawie dema (szczególnie, gdy jest to tylko demo dema), ale w tym wypadku pokuszę się o dość optymistyczny werdykt. Demo to ma parę niedociągnięć szczególnie jeżeli chodzi o dźwięk, ale również od strony graficznej, ogólnie jednak zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie i, co najważniejsze, nie rozczarowuje. Widok z wnętrza samochodu jest zrobiony rewlacyjnie. Fani serii, na pewno, znajdą coś dla siebie, Ci, którzy spodziewali się dołączenia karabinów i połączenia GT z GTA z pewnością się rozczarują. Gran Turismo to w dalszym ciągu Gran Turismo - dla jednych to będzie minus, ale dla mnie to plus.

Pozdrawiam
 

lbk

New member
Cóż... nie podzielę Twojego optymizmu. Gran Turismo było do tej pory dla mnie pewniakiem i samochodową ikoną Playstation, mimo że grałem jedynie w 3 część serii. W GT HD jeżdziło się całkeim przyjemnie (teraz wiem dlaczego - nie było przeciwników ;)) i był to dla mnie dobry prognostyk na przyszłość - jak zrobią pełną wersje to będzie TO!
Niestety demo dema (cud, że darmowe ;)) rozczarowuje. Otrzymujemy katalog pięknie wymodelowanych samochodów z niesamowitą ilością detali, cudnymi refleksami na lakierze, ładnie odwzorowanymi wnętrzami (fajnie padają cienie) i... 16 klocków, które obijają sie o siebie na torze :(
Otoczenie jest niestety na poziomie znacznie niższym. Tor zieje pustką i sterylnością, sprawia wrażenie zawieszonego wysoko w chmurach (nie wiem, może faktycznie taka specyfika Suzuki). Trawa i piach są płaskie, plastikowe i świecą w słońcu. Po wycieczce poza tor nie zostaje na nich żaden ślad (na replayu wygląda to jak pojazd sunący po szkle). Takich dupereli psujących obraz całości jest przynajmniej jeszcze kilka. Samego modelu jazdy nie będę się czepiał, jednak w połączeniu z walką na torze wypada wybitnie średnio.
Autorzy chyba obrali zły kierunek, bo 1080p i 60fps to nie wszystko.
Wiem już, że GT Prologue nie kupię. Wolę zainwestować w arcade`owego NFS-a i móc rozbić samochód. Mam nadzieję, że w pełna wersja stanie się grą na miarę obecnej generacji konsol...

-AS- - na prawdę nie liczyłem na karabiny maszynowe i połączenie z GTA, ale świat idzie do przodua ta seria (jak na razie) zdaje się stać w miejscu.
 

RadekG

New member
Dzięki za interesujące opinie. Widzę małe zainteresowanie, ale na pewno zainteresowanych jest wielu.

Osobiście dopiero zacznę zabawę z HD i być może Playstation, ale raczej PS2 ;). Kiedyś grałem chyba w GT1/ GT2 u znajomego i strasznie mnie wciągneło, chciałbym do tego wrócić. Jesli możesz to opisz wrażenia z każdej serii (1-4) zwłaszcza odn. grafiki (starszej generacji) i jej prezentacji na aktualnym sprzecie HD/HD ready... Myślę, że wzbogaci to temat o zarys historyczny serii :D i przyblizy temat nowym rajdowcom, takim jak ja.
Nie wiem czy warto bawić się w szukanie GT1 na allegro czy pozostać przy GT4 i zbierać na PS3 (czego na razie chciałbym uniknąć).
BTW - czy GT5 wyjdzie na PS2 czy już jest to sprzet zapomniany?
 

koven

New member
lbk napisał:
Autorzy chyba obrali zły kierunek, bo 1080p i 60fps to nie wszystko.

Juz w necie pojawiło się info, że gra jest upscalowana do tej rozdziałki, bo trochę jej brakuje (ma 1280x1080 jeśli dobrze pamiętam) Krążą też screeny z drzewami i publicznościa 2D
 

-AS-

New member
Nie zapominajmy, ze jest to tylko demo dema, wiec do wydania pelnej wersji producenci moga zmienic jeszcze dosc duzo rzeczy. Nie polecam wydawania werdyktow o finalnej wersji gier na podstawie dem.

Tak, jak napisalem wczesniej. Demo mi sie w miare podoba, oczywiscie zauwazam rowniec te wszystkie niedociagniecia, o ktorych piszecie, ale wazniejsza jest dla mnie przyjemnosc grania, a ta znajduje w tym demie. Szczegolnie gdy uzywam widok z wnetrza samochodu. Wiadomo jednak, ze to co podoba sie jednemu, innego moze irytowac.

Pozdrawiam
 

-AS-

New member
Dostępne są już samochody, które były zamknięte - Nissan GTR (bez maski), nowe Subaru Impreza WRX, Lexus ISF i Mazda Atenza. Wszytskie mają już widok z wnętrza.

Uaktywniony jest też już GT TV - 4 filmiki do obejrzenia.

Z nowości - fani Top Gear, będą zadowoleni - w pełenej wersji GT5 będzie tor testowy z Top Gear + odcinki Top Gear do ściągnięcia - czytaj tu.

Pozdrawiam

PS. Demo wciąga mnie coraz bardziej. Przyjemność z jazdy - :eek:k:
 
Ostatnia edycja:

kber81

New member
Myślę, że kilka rzeczy powinno być uwzględnionych gdy mówi się o GT. Po pierwsze jest to jedna z największych gier w znanym wszechświecie. Łącznie sprzedano niemal 50 milionów egzemplarzy. GT4 Prologue to ponad 1,5 miliona sprzedanych kopii a sama 4 to ponad 8 milionów. Porównywanie np. PGR to poprostu żart. Nie ten kaliber. To tak jak porównywanie Killzone do Halo. Gra od zawsze prezentowała się świetnie, oferowała szereg opcji tuningowych itp. Wszystko to jednak znaleźć można w innych grach tego typu. Podstawą sukcesu GT jest gameplay. Zupełnie zatem nie dziwi mnie fakt, że gra nie zmieniła swojej formuły tj. uszkodzenia, zderzenia itp. są potraktowane w sposób marginalny. GT oferuje bardzo złożony model jazdy i na niej się koncentruje. Dobry gracz nie obija się o auta - to nie carmageddon.

Moje odczucia odnośnie prologue. Grafika ładna, auta świetnie. Zgadzam się natomiast z opinią, że trasy są puste i niedopracowane. Bardzo dobrze odwzorowano dynamikę jazdy jest to zwłaszcza odczuwalne w widoku z kokpitu. Bardzo wiernie odwzorowanego zresztą, ze świetną grą cieni. Muzyka ok. To co dla mnie jest najważniejsze to fakt, że to jest ciągle GT i w przeciwieństwie do osób, które oczekują zmiany modelu jazdy - to jest największy atut.
 

-AS-

New member
Pomyślałem, że odswieżę ten wątek jako, że zamówiłem dzisiaj GT5 Prologue z Hong Kong'u. Domyślam się, że minie jakieś 2 tygodnie zanim do mnie dotrze z powodu świąt i nawału pracy na pocztach. Niemniej jednak nie omieszkam opisać swoje wrażenia. Czytając jednak opinie ludzi, którzy już grają w Prologue od paru dni/tygodni, nie spodziewam się rozczarowania
 

Mistic

New member
-AS- czekam na opis wrażeń :) jestem fanem serii GT, dla GranTurismo3 A-Spec kupiłem PlayStation 2, a dla GT5 i paru innych serii kupiłem PlayStation 3, a co do systemu zniszczeń oglądałem wywiad z Panem Yamauchi i powiedział on że na 100% będzie w GranTurismo 5, a do Proluqe możliwe jest że w najbliższym czasie znajdzie się patch na PSN który będzie zawierał zniszczenia do Proluqe.
Pozdrawiam.
 

-AS-

New member
Ostatnie 6 godzin spędziłem grając w GT5 P (dzisiaj odebrałem) i muszę powiedzieć, że ta gra jest niesamowita. Zrobiłem sobie teraz krótką przerwę, bo ręcę mi już odpadają od sciskania pada, ale zaraz wracam, tylko coś zjem. Coś czuję, że dzisiaj w nocy nie pośpie sobie. Prawdopodobnie też przez najbliższe parę dni mnie nie będzie ;)
Pisząc w skrócie:

grafika - rewelacja
dźwięk - poprawiony w stosunku do dema, rewelacja
model jazdy - rewelacja

Jest to najlepsza gra samochodowa/wyścigowa jaką grałem w życiu (a w trochę już ich grałem)!

Rozegrałem na razie tylko 2 wyścigi on-line (jeszcze nei mam zbyt dobrych samochodów), tylko po to, żeby zobaczyć jak to wygląda i nie jestem rozczarowany - żadnych lagów.
 

TOMG

New member
Witaj As

Pochwal się gdzie kupiłeś GT5p.
Przeszukałem linki podane na forum do sklepów w Azji,ale tam jest dostępna wersja Japan region free.
Czy to nie przeszkadza?
 

-AS-

New member
Gra GT5P jest po japońsku (80% gry, reszta po angielsku), ponieważ jest to wersja japońska. Europejska wersja planowana jest (nie jestem pewien jednak, czy jest to oficjalna data) na marzec. Czy to przeszkadza? Na początku może i tak, ale jak poznasz co jest co, jest dużo lepiej. Są strony w necie, które mają przetłumaczone najważniejsze funkcje gry (np. opcje itd), tak abyś mógł wszystko ustawić (z japońskiego na angielski).


Historia mojego zakupu tej gry jest trochę zawiła. Zamówiłem grę z www.renchi.com, ale chwilę później na innej stronie znalazłem osobę prywatną, która chciała sprzedać tą grę (taniej) w UK (ja mieszkam w UK), więc długo się nie zastanawiając zrezygnowałem z mojego zamówienia z RenChi i kupiłem od niego.

Są trzy sposoby na zakupienie GT5P.
1. Zamówienie ze sklepów internetowych z Azji, np. RenChi. (otrzymasz płyte Blu-ray z grą)

2. Kupienie gry na EBay, są ludzie, którzy się tam ogłaszają (jednak większość z nich i tak wysyła grę z Azji, mimo tego, że niektórzy piszą, że są z UK). (otrzymasz płyte Blu-ray z grą)

3. Kupienie karty do PS3 z 5000 yen'ami, sciągnięcie gry z japońskiego PS Store (kosztuje bodajże 4800 yen'ów). Wystarczy zapłacić takiej osobie na EBay, ona wyśle maila z numerem karty z yenami, po załadowaniu yen'ów na PS3 wystarczy wejść na PS Store (japoński) i ściągnąć gre (trzeba mieć japońskie konto w konsoli) (wersją do ściągnięcia - bez płyty Blu-ray)

Pozdrawiam
 

phaeton

New member
Osobiście jestem maniakiem GT4, jest to gra najlepiej odwzorowująca rzeczywiste zachowanie samochodu. Jeździłem wieloma samochodami z racji tego że pracuję w branży i GT4 w doskonały sposób pokazuje różnice pomiędzi nimi. Mam nadzieję, że 5-ka będzie jeszcze lepsza graficznie bez dużych zmian w zachowaniu samochodów.

No i jestem ciekaw jak poradzi sobie z nią plazma, na którą jestem chyba skazany :/
 

-AS-

New member
Napiszę tak, 5tka nie ma nic wspólnego z 4ką. Wszystko jest zrobione od podstaw. I muszę napisać, że to bardzo dobrze. Dlaczego? Dlatego, że jest dużo lepsza niż 4ka. Jeżeli wydaję Ci się, że zachowanie samochodów w 4ce było realistyczne, to poczekaj aż zagrasz w 5tke.

Wszystko jest lepsze w 5tce, niż w 4ce. O grafice nawet nie wspomnę, bo po prostu nie ma porównania.

Rzuć okiem jakie oceny dostaje od użytkowników w UK, którzy ściągneli tą gre z Azji - LINK

Pozdrawiam

PS. Nie wiem o jakiej plaźmie piszesz, ale moja radzi sobie wręcz wyśmienicie :eek:k:
 

Cube822

New member
Panowie a ja pisze w sprawie pomocy:confused: Moze ktorys z szanownych kolegow doradzi czy jest jeszcze jakas szansa sciagnac demo GT5 ,a jezeli tak to skad:) Bede bardzo bardzo wdzieczny , bo jest to jedna z gier dla ktorych kupilem ps3:) Pozdrowionka!
 

-AS-

New member
Wydaje mi się, że dema GT5Prologue już nie ma na japońskim PS Store, ale pewien nie jestem. Można tam znaleźć pełne GT5P, ale trzeba za nie zapłacić - opisałem to wcześniej w tym wątku.

Pozdrawiam
 

-AS-

New member
Jest możliwość grania z 15-oma graczami przez internet. Niestety nie można grać we dwóch na jednym ekranie. Tylko single player albo on-line mode.

Pozdrawiam
 

kts

New member
...no AS a jak jezdzisz na Profesional- model jazdy, i bez wspomagaczy,
czy jak "baba"(zartowalem) model" jazdy na arkade i wszystko na on???
 
Do góry