Co lepsze do gier 720p czy 1080i?????

Mistic

New member
Witam tak jak w temacie, która rozdzielczość nadaje się lepei do gier bo spotkałem się z opinią że 720p lepiej radzi sobie w dynamicznych scenach natomiast 1080i,czyli nie full HD bo FullHD to 1080p to tak dla wyjaśnienia :), jest rewelacyjny do obrazów stałych. Jak myślicie???
Pozdrawiam.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
robiłem test z sygnału 720 p i 1080 i . Teoretycy i opowiadacze twierdzili właśnie ,że 720 p jest znacznie lepiej.
Ja po godzinie ślęczenia i chęci specjalnych przewag w jedną lub w drugą stronę - nie mam nic do powiedzenia. NIC
Nie widzę żadnych różnic - ale inni tez nie widzieli , spośród tych którzy obserwowali porównanie.
Na wręczeniu Złotych Pikseli - przeprowadziliśmy test na przedstawicielach różnych firm i na dziennikarzach - którzy wybierali na zasadzie przypadku a różnice były znacznie większe - bo 720 P i 1080 p. Więc decyzje pozostawiam Tobie.
pozdrawiam
 

hojlo1

New member
Bez reklam
(było to i tutaj)

...sprawa nie jest jednoznaczna i każdy test robiony z błędem zafałszuje wynik.
Zasada (ogólnie) : "źródło - przesył - cel" i zmiana jednego elementu zmieni wynik.

Jak gierka jest np 720p to tak powinna być odtwarzana.

Jednak w grach to czynnik malo istotny (łatwo w trakcie "produkcji" manipulowac materiałem i skłaniam się ku temu ,ze im więcej pixeli , tym lepiej...).
Monitory są progresywne.... .

Co do zaś ogólnie obrazu (a raczej TV), to przypomnę ten namiar:
http://www.suma.com.pl/axis/s_progresywne.htm
i jasno wynika, co potrafi progresywne źródło (więc po co to potem interlaced/deinterlaced....).

Więc każdy test nie obejmujący "źródła" nigdy nie da rozstrzygnięcia !!!

Pozdrawiam. ;)
 

Dawidowski1000

New member
Testy i teściki....

Witam.

Ja podzielę sie własnymi doświadczeniami na temat 720p i 1080i
Posiadam TV LCD Full HD SONY 40X2000 + XBOX 360 + PLAYSTATION 3 + TV N-nowej generacji

Przeprowadziłem testy na PS 3 i TV N przełanczjąc sygnał pomiędzy 720p a 1080i. Na telewizorze Full HD obraz wyświetlany w rozdzielczości 1080i okazuje się być znacznie lepszym rozwiązaniem niż 720p. Sprawdzałem, testowałem sygnały na PS3 w grach: Gran Turismo HD, Ridge Race 7. Róznica jest dosyć spora. Natomiast pomiędzy 1080i a 1080p róznica wystepuje ale w znacznie mniejszym stopniu niż to ma miejsce w 720p a 1080i. Róznica w 1080i a 1080p jest taka że występują w mniejszym lub większym stopniu widoczne bardziej postrzępione krawędzie i niekiedy migotanie obrazu, innymi słowy. Jeżeli masz TV FULL HD to rozdzielczość jak najbardziej 1080i, ponieważ TV full HD w rezultacie usuwa przeplot, który uwcześniej otrzymał, następnie wstawia bufor ramki i wyswietla obraz jako progresywny. Zgadzam się że obraz podany w pełnym 1080p bedzie trochę lepszy niż 1080i. Obraz w 1080p będzie wyraźniejszy, ładniejszy, niż sygnał podany w 1080i . Taka sama sytuacja jest na Tv N- nowej generacji. Obraz w 1080i jest porostu ładniejszy.
Co innego gdy nie ma się TV full HD, wtedy sytuacja jest zupełnie odwrotna i należy w takim przypadku wybierać rozdzielczośc
720p.
Wyżej wymienione testy przeprowadziłem w 4 osobowym składzie i wybór był jednoznaczny - 1080i na Full HD a 720p na odbiornikach HD Ready.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

hojlo1

New member
Bez reklam
Dawidowski1000, ale i twój test nic nie wyjaśnia.

Prawdziwy test (którego nie jestesmy w stanie zrobić)np:
- mecz piłkarski
- ustawione 2 kamery (jedna 1080i, druga 720p)
- przesył osobnymi torami (żadnych zmian sygnału)
- odbiorniki obok siebie (jeden w 1080i, drugi w 720p)
- ogladamy....

Tak prawdopodobnie oceniają (oceniali), ci co opisują od lat swoje spostrzeżenia (zanim u nas HD się pojawiło w TV)... .

Gdzie masz pewność (u nas w kraju), że odbierasz tak, jak opisałem???

Dlatego obecne testy nic nie dają.

Pozdrawiam. ;)
 

Dawidowski1000

New member
Do hojl1

Ja i 4 inne osoby poprostu widzimy gołym okiem różnicę, nie potrzebujemy bardziej elokwętnych testów.

Pozdrawiam

PS. Sygnał był podawany po HDMI.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Dawidowski1000 napisał:
Ja i 4 inne osoby poprostu widzimy gołym okiem różnicę, nie potrzebujemy bardziej elokwętnych testów.

Pozdrawiam

PS. Sygnał był podawany po HDMI.

Wydaje mi się, że nie zrozumiałeś co napisał kolega, z drugiej strony takie testowanie jednak też się mija z celem bo dostajemy i tak kilka razy przetworzony sygnał.

Pozdrawiam
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...wystarczy czysta staranność (choćby w czytaniu postów).

Podałem specjalnie namiar na ewentualne źródło "do rozważań".
Właśnie na tym rzecz polega, ze materiał porogresywny ma być przesłany bez żadnego przetwarzania.
Jest to mozliwe i praktykowane...,ale raczej nie u nas.
Stąd każde inne tłumaczenie jest bez sensu.
Widac, to co widać,...i tylko tyle.

Pozdrawiam. ;)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Dawidowski1000 - byśmy się zrozumieli.
Ja absolutnie nie neguję tego co widzisz(cie)! ;)

Problem w tym, ze praktycznie nie mamy możliwości porównania róznych sygnałów. :(
 

incognitos

New member
Jeżeli w display settings na konsoli macie zaznaczone 576p 720p i 1080i to w menu chodzicie w 1080i ale gry automatycznie przy uruchamianiu są i tak wyświelane w 720p (chyba że gra obsługuje również rozdzielczość 1080i). Natomiast jeżeli gra jest tylko pod 720p to konsola wyświetli ją w 720p i nie zeskaluje do 1080i bo po prostu tego nie potrafi !!! - ... tu link http://ps3.ign.com/articles/746/746492p2.html
 

Mistic

New member
Narazie większość gier chodzi w 720p ale z czase znajdą się gry FULL HD gdzie będą obsługiwane rozdzielczości zaczynająć od 720p, 1080i oraz kończąc na full hd czyli 1080p.
Pozdrawiam.
 

wrx

New member
Bez reklam
A czy, tak naprawde, nie chodzi o to CO i JAK finalnie widzimy? A nie, czy taki sposob testowania, czy inny, jest OK?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...jak mozna dokonać testów nie znając np materiałów do testów (własciwie... dokonac mozna - ale jak zinterpetować)?

Przykład:
720p i 1080i ma NBA Street Homecute. Na tym można by sprawdzić bo teoretycznie ten tryb obsługuje.
Więc pytania (przed testem):
- Czy to w sumie na nośniku są 2gry (czyli ta sama, ale w 2 wersjach)
- Czy jednak jedna?
- Jak jedna, to w faktycznie jakiej rozdzielczości?
- Jak wynik zinterpretować? (potrzebe są 2 gry, kazda natywna)
.........
Ps - dochodza tez inne problemy :
Mamy np. wzorzec 1080p (grę) i okazuję się, że wypada najgorzej, bo np w Panasonicu 70V już odkryto, ze w trybie 1080p "nie wyrabia" z wyświetlaniem grafiki (jest "to" w dziale Panosonica).
Co da taki test?
Pozdrawiam. ;)
 
Ostatnia edycja:

Mistic

New member
Ja już sprawdziłem, pobrałem GranTurismo HD z PlayStation Store, ta gra działa wewszystkich rozdzielczościach 720p, 1080i oraz 1080p czyli full HD, TV na jakim gram to samsung N71B czyli nie Full HD ale 1080i wyciąga, włączyłem gierke w trybie 720p a potem 1080i i powiem tak, zero różnicy, nic, no może zegary a raczej czcionka na zegarach bardziel czytelna ale to może być tylko siła sugesti pod wpływem świadomości tego że gra dzaiła w wyższej rozdzielczosci.
Pozdrawaim.
 

zotac

New member
720p czy 1080i w grach na 32" LCD

Witam
Chciał bym się dowiedzieć czy jest jakaś różnica tak jak w temacie pomiędzy tymi rozdzielczościami.Osobiście mam TV HD Ready i gram w rozdzielczości 1280x720 i przyznam że jakość jest niezła.TV mam podpiętego pod PC kablem DVI-HDMI.Chodzi mi głównie czy różnica będzie znacząca na TV 32" Full HD.

Pzdr
 

mietek099

New member
Temat dotyczy różnicy między 720p a 1080i. Róznica między 720p a 1080i na TV Full HD będzie taka sama jak na TV HD Ready, natomiast różnica między 720p a 1080p na TV Full HD będzie widoczna jedynie przy sygnale 1080p i odpowiedniej odległości od TV.

Popatrz na tą tabelę: http://www.hdtv.com.pl/upload/rte/rozdzielczosc_chart.jpg

Wracając do tematu. Technicznie 1080i jest najsłabszą jakością obrazu z trzech zaliczających się do HD. Zaczynając od najgorszej, prezentuje się to tak: 1080i, 720p, 1080p. Oczywiście czy zauważymy różnice gołym okiem między 1080i a 720p to już zależy od wielu innych czynników.
 
Ostatnia edycja:

Forest89

Active member
Bez reklam
Wszystko zależy na jakiej odległości się siedzi. Ja siedze dość blisko swojego 37 calowego LCDeka i rozdziałka Full HD jest dla mnie ważna bo obraz jest ostrzejszy. Jak usiąde trochę dalej to faktycznie różnicę bardzo trudno dostrzec ;)
 
Do góry