ceny n i trochę o forum

gabat

New member
Szanowni forumowicze, żadko piszę, bo dla mnie forum nie służy do tego, żeby wymieniać informacje na temat pogody w górach i nad morzem, ale jak piszę.....

Do napisania postu sprowokowały mnie przeczytane spekulacje na temat przyszłości cen w n. Szczególnie rozbawiły mnie wypowiedzi typu - zobaczycie za kilka miesięcy, n podniesie ceny, a być może prześcignie C+ i CP. Nie wiem skąd twórcy takich opinii czerpią informacje, bo logika rynkowa wskazuje na zupełnie inny kierunek działania. Nie znam oczywiście biznesplanu n, ale spróbuję przedstawić argumenty.
Rynek można podzielić na klientów: zamożnych, średniozamożnych i tych mniej zamożnych,
Tych pierwszych i tych ostatnich pomijam, bo na nich n nie zbuduje rynku. Celem są średniacy, ale tu sytuacja jest trudna, bo pozostali gracze (kablówka i satelita) kuszą promocjami...niby. Więc cele są dwa: pozyskać nowych klientów i odebrać konkurencji co sie da. Jak to zrobić? Podwyższając ceny? Oferując mdła ofertę, czy niby promocje?

Atuty n na tle konkurencji według ważności wyboru:
- niezły marketing (włączając w to HD i trzeba powiedzieć, że robią to skutecznie – wystarczy poczytać posty),
- niska cena pakietów,
- tania aktywacja,
- bezpłatna dzierżawa,
- odmienna oferta (z tego wynika cena, ale jak się dobrze opakuje w złotko to...znowu marketing).

Osłabiając którykolwiek z atutów, n dałaby oręż konkurencji i szybko by poległa, a nie po to inwestowali x mln. USD. Taki projekt wymaga dobrego biznesplanu i równie dobrego budżetu. Że start jest trudny? Może i tak, ale nie wiemy co w kuluarach szykowała konkurencja. Start Ery i Plusa też był wyścigiem i na początku też były wpadki. Czasami pośpiech wymusza sytuacja. Poczekajmy niech coś zrobią, a potem oceniajmy. Odwrotne działanie prowadzi do polemiki, która przeradza się w żarliwą dyskusję, a ta z kolei w bicie piany, którego na tym i na innych forach, aż nadto.

Walka o rynek trwa i tylko ten, kto dobrze rozłożył siły (USD) zgarnie największy kawałek tortu, a o to przecież w tej zabawie chodzi. Myślących inaczej kieruję w stronę rynku GSM. Jest drożej? Mamy gorszy zasięg? Ubyło usług?

N to potężny kapitał ITI i z pewnością ożywi rynek, podobnie jak rynek GSM ożywiło wejście Idea/TP/Orange, a my wszyscy na tym skorzystamy i ceny z pewnością nie wzrosną!!!
 
Do góry