Czy tłumik sygnału pogorszy także jakość.

SlawMax

New member
Witam. Cały czas mam problem ze stabilnością obrazu i dźwięku. Ostatnio dowiedziałem się, że mogę mieć zbyt silny sygnał i to powoduje problem. Czy ktoś może mi odpowiedzieć, czy tłumik sygnału pogorszy także jakość??
 

kamcyk26

New member
Specyfika sygnalu cyfrowego jest taka ze albo jest wystarczajaco mocny i mamy obraz albo jest za slaby i nie widzimy nic. Natomiast jakosc zalezy tylko od nadawcy. Oczywiscie na granicy mocy sygnalu pojawia sie zaklocenia ("szatkowanie" obrazu i dzwieku) ale nie ma mowy o zmianach kolorow, ostrosci itp.
 

dem

New member
SlawMax napisał:
Witam. Cały czas mam problem ze stabilnością obrazu i dźwięku. Ostatnio dowiedziałem się, że mogę mieć zbyt silny sygnał i to powoduje problem. Czy ktoś może mi odpowiedzieć, czy tłumik sygnału pogorszy także jakość??

za slaby sygnal jest zly bo demodulator potrzebuje pewnego minimalne C/N by odebrac i zdemodulowac dane.

zbyt silny sygnal jest zly - jesli przekroczymy pewien poziom sygnaly wejsciowego to mimo ze jest wysokie C/N to sam stopien wejsciowy w demodulatorze powoduje powstanie zaklocen intermodulacyjnych pogarszajacych jakosc sygnalu czyli przesterowany stopien wejsciowy moze powodowac klopoty.

Zazwyczaj trudno w warunkach odbioru sygnalow z satelity uzyskac sygnal o tak wysokim poziomie by przesterowac stopien wejsciowy ale jest to mozliwe.

I jako ze to ja sugerowalem uzycie tlumika to jednak przypominam ze sugerowalem tez by najpierw potwierdzic obecnosc sygnalu o zbyt wysokim poziomie jakims przyrzadem pomiarowym.


A dla ciekawych - analogowy sygnal z LNB podawany jest do mieszacza a nastepnie do demodulatora, na wejsciu demodulatora znajduje sie szybki przetwornik A/C (np 8 bitow, 80 milionow probek na sekunde), potem taki cyfrowy sygnal trafia do dalszej obrobki (a dokladnie dwa sygnaly I i Q) - po demodulacji i korekcji bledow uzyskuje sie dane cyfrowe ktore obrabia sie w dalszej czesci odbiornika.
 
Do góry