Problemy z STB n-tv - odpowiedzi

dem

New member
Witam, prosze pytac o sprawy techniczne zwiazane wylacznie z odbiornikami n-tv, w miare mozliwosci postaram sie odpowiedziec i wyjasnic watpliwosci natury technicznej.
Pozdrawiam
deus.ex.machine

Do Admina - nie wpadlo mi nic do glowy wiec sprobuje stworzyc nowy watek w uzupelnieniu do juz istniejacych.
Jesli okaze sie ze nie jest to dobry pomysl - prosba o przesuniecie watka do wlasciwego.
 

zcott

New member
dem napisał:
Witam, prosze pytac o sprawy techniczne zwiazane wylacznie z odbiornikami n-tv, w miare mozliwosci postaram sie odpowiedziec i wyjasnic watpliwosci natury technicznej.
Rozumiem, że kolega jest "człowiekiem z wewnątrz" i może wnieść coś nowego do tematu? Bo domorosłych fachowców opierających swoje stwierdzenia na domysłach nam tu nie brakuje... :)

--------

Mnie np. bardzo interesuje sprawa algorytmów usuwających artefakty kompresji na wyjściach HDMI a component. Z informacji zamieszczonych przez pana Wojciecha Białka na blogu TNG wynika, że w efekcie obraz na wyjściu analogowym może mieć lepszą jakość niż na cyfrowym:

"Nie bez znaczenia jest też droga sygnału od nbox do telewizora – nbox potrafi poprawiać w pewnym stopniu sygnał, usuwając niektóre zakłócenia, może to jednak robić tylko dla wyjść analogowych – w przypadku HDMI specyfikacja złącza zabrania takich operacji. Także telewizory zwykle nie poprawiają sygnału z HDMI, co innego złącze komponent – tu obraz czasami wygląda lepiej."
"Nbox skaluje i po komponencie i na HDMI. Jednak w przypadku komponentu nbox i telewizory stosują dodatkowe algorytmy (np. usuwania artefaktów MPEG)."


Wydaje mi się to tak głupie, że aż niewiarygodne... Jak to naprawdę wygląda?

--------

Inna sprawa: Wyłączanie wyjścia SCART przy trybach HDMI/component.
Kontroler z STB chyba nie ma trudności z wysterowaniem i skalowaniem dwóch wyjść video jednocześnie. Dlaczego więc nie można wybrać które dwa z trzech mają być aktywne? Dużo osób chciałoby jednocześnie oglądać obraz w HD i puszczać sygnał SD na nagrywarke, albo na drugi telewizor w innym pokoju itp.

Umieszczenie opcji RES tylko jako przycisk na panelu STB zdecydowanie nie ułatwia tu sprawy! :)

--------

Jak można stworzyć urządzenie kompatybilne z HDMI/HDCP, które nie działa prawie z niczym w tym standardzie? :D
Ja wiem, że to jest beznadziejny system, ale standard to standard...
Z tego co czytałem to po zerwaniu połączenia nie zachodzi nawet próba renegocjacji co np. z miejsca eliminuje stosowanie rozwiązań typu przełączniki HDMI.

--------

Z czego może wynikać zgłaszany niekiedy problem "nie wyrabiania się" skalera przy niektórych kombinacjach rozdzielczości? Raczej nie ze zbyt niskiej wydajnosci kontrolera...

--------

Jeżeli dobrze rozumiem to dysk recordera podzielony będzie sztywno pomiędzy VoD (ok. 170GB) i PVR. Dlaczego podział ten nie mógłby być dynamiczny? Przykładowo u kogoś, kto nie wykupi usługi VoD, 2/3 dysku będzie się marnować. A i ja niekoniecznie chciałbym, żeby miejsce, które mogę wykorzystać na własne nagrania, zajmowało 10 kolejnych odcinków Magdy M. :)

--------

Gdyby udało się wyjaśnić choć niektóre z powyższych rzeczy to byłbym wdzięczny.

Pomijam już mnogość spraw typu możliwość edycji kanałów, zmieniania ich kolejności, czy zrzucania nagrań PVR na własny dysk itp., gdyż wynika to raczej z (błędnej) polityki operatora niż z ograniczeń technicznych... :)
 

dem

New member
zcott napisał:
Mnie np. bardzo interesuje sprawa algorytmów usuwających artefakty kompresji na wyjściach HDMI a component. Z informacji zamieszczonych przez pana Wojciecha Białka na blogu TNG wynika, że w efekcie obraz na wyjściu analogowym może mieć lepszą jakość niż na cyfrowym:

"Nie bez znaczenia jest też droga sygnału od nbox do telewizora – nbox potrafi poprawiać w pewnym stopniu sygnał, usuwając niektóre zakłócenia, może to jednak robić tylko dla wyjść analogowych – w przypadku HDMI specyfikacja złącza zabrania takich operacji. Także telewizory zwykle nie poprawiają sygnału z HDMI, co innego złącze komponent – tu obraz czasami wygląda lepiej."
"Nbox skaluje i po komponencie i na HDMI. Jednak w przypadku komponentu nbox i telewizory stosują dodatkowe algorytmy (np. usuwania artefaktów MPEG)."


Wydaje mi się to tak głupie, że aż niewiarygodne... Jak to naprawdę wygląda?

--------

Na HDMI podawany jest "surowy" sygnal wizyjny - standard ten zaklada i chyba czesciowo slusznie ze czesc obrobki wezmie na siebie elektronika TV.

Co do redukcji artefaktow wynikajacych z kompresji MPEG to jest cien szansy na implementacje pewnych algorytmow. Przy czym naklad mocy obliczeniowej jest na tyle duzy ze bedzie to dotyczyc raczej sygnalow SD (ale tez byc moze to te sygnaly najbardziej potrzebuja wsparcia zwazywszy ze potem sa wyswietlane na ekranach wielkopowierzchniowych)

Jesli chodzi o jakosc sygnalu na YPbPr... to istotnie jakosc moze byc subiektywnie lepsza - trudno jednak wyjasnic mi tu bez wnikania w pewne podstawy DSP skad bierze sie ta poprawa. Wszystko rowniez zalezy od jakosci toru TV. Prosze pamietac ze wiekszosc TV posiada tory 8 bitowe, czesc szczegolnie starszych matryc LCD nie potrafi wyswietlic wiecej niz 6 bitow dla subpiksla, pewna pomoc w poprawie jakosci obrazu ogrywa szum ktory jest obecny w sygnale analogowym a ktorego nie ma w sygnale cyfrowym (obecnosc szumu moze "utworzyc posrednie" poziomy kwantyzacji poprzez rozproszenie bledu kwantyzacji - wiem ze to wrednie wyglada, niewiele tlumaczy ale prosze zajrzec do tego linka http://en.wikipedia.org/wiki/Dithering ).

zcott napisał:
Inna sprawa: Wyłączanie wyjścia SCART przy trybach HDMI/component.
Kontroler z STB chyba nie ma trudności z wysterowaniem i skalowaniem dwóch wyjść video jednocześnie. Dlaczego więc nie można wybrać które dwa z trzech mają być aktywne? Dużo osób chciałoby jednocześnie oglądać obraz w HD i puszczać sygnał SD na nagrywarke, albo na drugi telewizor w innym pokoju itp.

Umieszczenie opcji RES tylko jako przycisk na panelu STB zdecydowanie nie ułatwia tu sprawy! :)

--------

Ujme to tak - specyfikacja dekodera na papierze wyglada bardzo imponujaco ale ogrom zadan jakie musza byc wykonane jest jeszcze wiekszy... (pamietajmy ze mowimy o dekodowaniu w czasie rzeczywistym 1920x1080x25 w HP@L4.1 - zadaniu z ktorym ma problem wiele bardzo dobrych PC - mimo optymalizacji kodu - dekoder nie tylko dekoduje obraz ale musi zrealizowac jeszcze wiele innych zadan)


zcott napisał:
Jak można stworzyć urządzenie kompatybilne z HDMI/HDCP, które nie działa prawie z niczym w tym standardzie? :D
Ja wiem, że to jest beznadziejny system, ale standard to standard...
Z tego co czytałem to po zerwaniu połączenia nie zachodzi nawet próba renegocjacji co np. z miejsca eliminuje stosowanie rozwiązań typu przełączniki HDMI.

--------

Specyfikacja HDMI jako dokument nie specyfikuje jednoznacznie wielu rzeczy - te niejednoznacznosci powoduja ze rozni producenci ukladow scalonych maja odmienne wizje realizowania pewnych rzeczy.
HDMI w n-box jest integralna czescia dekodera - w tym sensie producent ukladu okresla jego funkcjonalnosc - pewne rzeczy mozna poprawiac modyfikujac orpgramowanie i obchodzac bledy implementacji, sa jednak bledy ktorych nie da sie poprawic orpogramowaniem.
N-TV jest pionierska w wielu aspektach - w tym i w tej. Duza czesc urzadzen na rynku powstala przed finalizacja specyfikacji, prosze pamietac ze nawet jesli firma opracowujaca uklad scalony wspoltworzy standard to od sfinalizowania do wypuszczenia ukladu moze minac nawet (i zazwyczaj mija) kilkanascie miesiecy. O ile wiem trwaja intensywne prace nad rozwiazaniem problemow w tym bardzo waznym obszarze.

zcott napisał:
Z czego może wynikać zgłaszany niekiedy problem "nie wyrabiania się" skalera przy niektórych kombinacjach rozdzielczości? Raczej nie ze zbyt niskiej wydajnosci kontrolera...

--------

Prosze zwrocic uwage ze skalowanie to nie tylko zmiana rozmiaru, to takze np deinterlacing, deklarowana wydajnosc w specyficznych kombinacjach moze okazac sie jednak niewystarczajaca. Byc moze czesc problemow rozwiaze nowsza wersja oprogramowania.

zcott napisał:
Jeżeli dobrze rozumiem to dysk recordera podzielony będzie sztywno pomiędzy VoD (ok. 170GB) i PVR. Dlaczego podział ten nie mógłby być dynamiczny? Przykładowo u kogoś, kto nie wykupi usługi VoD, 2/3 dysku będzie się marnować. A i ja niekoniecznie chciałbym, żeby miejsce, które mogę wykorzystać na własne nagrania, zajmowało 10 kolejnych odcinków Magdy M. :)

--------

N-tv i n-box sa produktami przeznaczonymi do realizacji okreslonego celu komercyjnego.
Stad jak mysle taka a nie inna struktura podzialu hdd.

zcott napisał:
Gdyby udało się wyjaśnić choć niektóre z powyższych rzeczy to byłbym wdzięczny.
Sprobuje na miare swoich skromnych mozliwosci wyjasnic watpliwosci - przynajmniej niektore.

zcott napisał:
Pomijam już mnogość spraw typu możliwość edycji kanałów, zmieniania ich kolejności, czy zrzucania nagrań PVR na własny dysk itp., gdyż wynika to raczej z (błędnej) polityki operatora niż z ograniczeń technicznych... :)
Prosze miec na wzgledzie ze oprogramowanie do n-box bedzie sie rozwijac - mysle ze cenne bedzie gdy uzytkownicy n-box'ow beda zglaszac u operatora potrzeby - jesli operator dojdzie do wniosku ze w istotny sposob dodanie jakiejs funkcjonalnosci podniesie atrakcyjnosc oferowanego przezen produktu to mysle ze nie bedzie klopotem implementacja tej czy innej funkcjonalnosci.
N-box posiadaja USB2, Ethernet i przypuszczam ze operator wiaze z tymi interfejsami jakies plany - byc moze bedzie to krok w strone potrzeb uzytkownikow platformy - w koncu to uzytkownicy wspoltworza sukces n-tv.
 

zcott

New member
dem napisał:
Na HDMI podawany jest "surowy" sygnal wizyjny - standard ten zaklada i chyba czesciowo slusznie ze czesc obrobki wezmie na siebie elektronika TV.
Chyba jednak ciężko od telewizora wymagać, żeby usuwał makrobloki itp. szczególnie kiedy dostaje goły sygnał i nie wie czy pochodzi on z dekompresji (i jakiej) czy bezpośrednio ze źródła, czy przeszedł skalowanie itp.

dem napisał:
Co do redukcji artefaktow wynikajacych z kompresji MPEG to jest cien szansy na implementacje pewnych algorytmow. Przy czym naklad mocy obliczeniowej jest na tyle duzy ze bedzie to dotyczyc raczej sygnalow SD
Tak, problem jest najistotniejszy dla sygnałów SD. Chciałbym się jednak dowiedzieć jak konkretnie wygląda zastosowanie tych algorytmów w nbox'ie i dlaczego nie można tego robić również po HDMI... Skalować przecież można.

dem napisał:
Ujme to tak - specyfikacja dekodera na papierze wyglada bardzo imponujaco ale ogrom zadan jakie musza byc wykonane jest jeszcze wiekszy... (pamietajmy ze mowimy o dekodowaniu w czasie rzeczywistym 1920x1080x25 w HP@L4.1 - zadaniu z ktorym ma problem wiele bardzo dobrych PC - mimo optymalizacji kodu - dekoder nie tylko dekoduje obraz ale musi zrealizowac jeszcze wiele innych zadan)
Owszem, ale nie zapominajmy również, że jest to procesor zaprojektowany do wykonywania konkretnych zadań i dlatego radzi sobie z nimi znacznie lepiej niż konkurenci ogólnego przeznaczenia... :)
Dalej jestem zdania, że konieczność wyłączenia wyjścia SCART podczas korzystania z któregoś z wyjść HD nie wynika z braku mocy przerobowych tylko ze złej decyzji projektowej... Pytanie tylko, na którym etapie? :)

dem napisał:
N-tv i n-box sa produktami przeznaczonymi do realizacji okreslonego celu komercyjnego.
Stad jak mysle taka a nie inna struktura podzialu hdd.
Większa satysfakcja klientów raczej przyczyniłaby się do realizacji tego celu, czyż nie? :)

dem napisał:
Sprobuje na miare swoich skromnych mozliwosci wyjasnic watpliwosci - przynajmniej niektore.
Dzięki wielkie!
 

dk75

New member
dem napisał:
Jesli chodzi o jakosc sygnalu na YPbPr... to istotnie jakosc moze byc subiektywnie lepsza - trudno jednak wyjasnic mi tu bez wnikania w pewne podstawy DSP skad bierze sie ta poprawa. Wszystko rowniez zalezy od jakosci toru TV. Prosze pamietac ze wiekszosc TV posiada tory 8 bitowe, czesc szczegolnie starszych matryc LCD nie potrafi wyswietlic wiecej niz 6 bitow dla subpiksla, pewna pomoc w poprawie jakosci obrazu ogrywa szum ktory jest obecny w sygnale analogowym a ktorego nie ma w sygnale cyfrowym (obecnosc szumu moze "utworzyc posrednie" poziomy kwantyzacji poprzez rozproszenie bledu kwantyzacji - wiem ze to wrednie wyglada, niewiele tlumaczy ale prosze zajrzec do tego linka http://en.wikipedia.org/wiki/Dithering ).
Można to sprawdzić empirycznie na jakichś dobrych wydaniach DVD.
Mam np. "Saving Private Ryan DTS Special Limited Edition" i po sprawdzeniu na komputerze okazuje się, że obraz jest bardzo mocno zaszumiony. Widziałem również kawałek "Band of Brothers HD" i oprócz większej rozdzielczości obraz wcale nie był lepszy (na komputerze). Tylko sekwencje z komentarzem weteranów przed filmem były czyste i klarowne jak na HD przystało.
Czyli obraz przystosowany do wyświetlania na dużych ekranach ma sztucznie dodawany szum. Poprawia to przejścia tonalne na dużych ekranach ale pomaga również w kodowaniu obrazu w MPEG2 pozwalając unikania makrobloków. Po prostu na powierzchniach bez drobnych detali algorytmy kompresji pomimo dużego zapasu bitrate'u starają się jak najwięcej go zaoszczędzić doprowadzając do wysokiej kompresji i powstawania makrobloków.
Ciekawe czy takie same problemy występują w H264...
 

finlux

New member
Tryby SD w n-ce

Dopiero czekam na mój LCD HD-ready toteż podłączyłem n-boxa Scartem z TVPanasonic 29 100 Hz. Obraz odbieram w trybie SD1 (composite) poniewaz zastosowanie RGB (tryb SD2) bardzo pociemnia obraz.Trudno na to patrzec. Co jest przyczyną takiego ściemnienia?
RGB w sygnałach z Fergusona i Motoroli (cyfrowa Aster Cable) działa świetnie.
BTW - w instrukcji n-boxa jest chyba błąd drukarski. Tryb z RGB to SD2 a nie SD3 jak twierdzi instrukcja.
 

dvd-r

New member
1. Czy jest szansa, żeby przycisk RES, który znajduje się na obudowie był również dostępny z pilota? Programy SD lepiej wyglądają u mnie w trybie 720p a nie 1080. Zaś np Discovery HD oczywiście lepiej w 1080

2. Czy ktos myśli o puszczeniu TVN24 i TVN w 16:9?
3. Co z tymi żółtymi oznaczeniami wieku. TVN ma je najbardziej intensywne. Dlaczego nie przezroczyste albo bledsze? (np. jak na Kinopolska)

4. Gdy mam podłączone 2 telewizory do n-boxa wg: 1 telewizor podłączony przez HDMI a drugi przez Component to obraz na obydwu telewizorach jest tylko wtedy gdy obydwa są włączone
Gdy wyłączę telewizor podłączony przez HDMI to na telewizorze podłączonym przez Component tuner wyświetla komunikat o błędzie HDCP. Fizyczne odłączenie kabla HDMI od wyłączonego telewizora powoduje, że obraz włącza się na telewizorze podłączonym przez Component. Dlaczego tak się dzieje??

Artur
 

Mazoku

New member
1. Czy jest szansa, żeby przycisk RES, który znajduje się na obudowie był również dostępny z pilota? Programy SD lepiej wyglądają u mnie w trybie 720p a nie 1080. Zaś np Discovery HD oczywiście lepiej w 1080
Szansa jest. Trzeba męczyć panie z partyline ;)

2. Czy ktos myśli o puszczeniu TVN24 i TVN w 16:9?
3. Co z tymi żółtymi oznaczeniami wieku. TVN ma je najbardziej intensywne. Dlaczego nie przezroczyste albo bledsze? (np. jak na Kinopolska)
To zależy od TVNu (od którego n-ka jest, przypominam, niezależna - mają tylko wspólnego właściciela).

Gdy wyłączę telewizor podłączony przez HDMI to na telewizorze podłączonym przez Component tuner wyświetla komunikat o błędzie HDCP. Fizyczne odłączenie kabla HDMI od wyłączonego telewizora powoduje, że obraz włącza się na telewizorze podłączonym przez Component. Dlaczego tak się dzieje??
Magia licencji HDCP. To bardzo ezoteryczny standard ;)
 

dem

New member
zcott napisał:
Chyba jednak ciężko od telewizora wymagać, żeby usuwał makrobloki itp. szczególnie kiedy dostaje goły sygnał i nie wie czy pochodzi on z dekompresji (i jakiej) czy bezpośrednio ze źródła, czy przeszedł skalowanie itp.
To zalezy jeszcze od elektroniki - napewno realizacja tego u zrodla jest latwiejsza i przypuszczalnie efektywniejsza

zcott napisał:
Tak, problem jest najistotniejszy dla sygnałów SD. Chciałbym się jednak dowiedzieć jak konkretnie wygląda zastosowanie tych algorytmów w nbox'ie i dlaczego nie można tego robić również po HDMI... Skalować przecież można.
A kto powiedzial ze ClariTV nie bedzie dzialalo na wyjsciu HDMI?
Przewaga YPbPr nad HDMI moze byc w innym miejscu - normalnie poziomowi czerni odpowiada wartosc 16 a poziomowi bieli 235 (mowie o wartosciach probek sygnalu YCbCr). W przetwornikach DA wartosci pomiedzy 16 - 235 zamieniane sa na napiecie - jest dokladnie 220 stopni(poziomow) kwantyzacji sygnalu. Na wejsciu TV w torze YPbPr mamy przetwornik, zazwyczaj 8 bitowy - dzieki temu ze moze on przyjac poziom czerni analogowej za wartosc 0 a maksymalna wartosc bieli za 255 mamy wiecej stopni kwantyzacji - 256, teraz gdy do dodamy do tego szum obecny w sygnale analogowym to moze okazac sie ze obraz ktory ogladamy w TV jest lepszy niz w czysto cyfrowej transmisji - szczegolnie dobrze jest to widoczne np na gradientach.

zcott napisał:
Owszem, ale nie zapominajmy również, że jest to procesor zaprojektowany do wykonywania konkretnych zadań i dlatego radzi sobie z nimi znacznie lepiej niż konkurenci ogólnego przeznaczenia... :)
Dalej jestem zdania, że konieczność wyłączenia wyjścia SCART podczas korzystania z któregoś z wyjść HD nie wynika z braku mocy przerobowych tylko ze złej decyzji projektowej... Pytanie tylko, na którym etapie? :)
Prosze pamietac ze projekt STB jest odpowiedzia na zgloszenie operatora platformy - to operator platformy zamawia STB wg jakiejs specyfikacji - czesto musi nastapic kompromis miedzy funkcjonalnoscia i cena skrzynki - czasem uzyteczna dla kilku % uzytkownikow funkcja moze podneisc koszt calego urzadzenia o kilkanascie %. Jak mysle glownym i nadrzednym celem n-tv bylo zaproponowanie dosc zamknietemu dotychczas rynkowi nowego produktu za atrakcyjna cene - sadzac z reakcji tak klientow jak i konkurentow byla to wlasciwa decyzja. Prosze pamietac ze tak naprawde wiekszosc z rozwiazan technicznych zaoferowanych w n-tv (baz sprzetowa tak nadawcza jak i odbiorcza) maja charakter mocno pionierski - zaden operator nie zaproponowal dotad podobnego rozwiazania (mowie rzecz ajsna o operatorach wschodniej Europy - czesc rozwiazan ma charakter wyjatkowy rowniez w Europie). Logiczne jest ze chcac jak najszybciej wprowadzic HDTV nadawca zdecydowal sie na pewne kompromisy - mysle ze wiek dzieciecy kazdego tak radykalnie nowego produktu wymaga troche wyrozumialosci ze strony klientow - jak mysle n-tv doceni kazdy sygnal ktory spowoduje podniesienie wartosci calego produktu. Prosze zglaszac swoje uwagi, zastrzezenia czy oczekiwania.
Prosze miec na uwadze ze czasem hardware potrafi dosc istotnie ograniczyc pewne zalozenia - sytuacja jest tu zblizona do oprogramowania - zawsze mozna zrobic cos lepeij, zawsze mzona cos lepeij przetestowac, presja rynku jednak wymusza czasem kompromisy - czasem poswieca sie jakas funkcjonalnosc by np poprawic stabilnosc.


zcott napisał:
Większa satysfakcja klientów raczej przyczyniłaby się do realizacji tego celu, czyż nie? :)
Tak i dlatego warto dzielic sie pomyslami, oczekiwaniami, czynnie uczestniczyc w dopasowywaniu funkcjonalnosci do potrzeb i oczekiwan .
Prosze mi wierzyc kazdy jest zainteresowany by dostarczyc produkt jak najlpeszy, taki ktory zaspokoi potrzeby jak najwiekszej ilosci odbiorcow.
Mysle ze n-tv jeszcze nie raz da dowod rzeczywistej troski o potrzeby odbiorcow.
 

dem

New member
dvd-r napisał:
1. Czy jest szansa, żeby przycisk RES, który znajduje się na obudowie był również dostępny z pilota? Programy SD lepiej wyglądają u mnie w trybie 720p a nie 1080. Zaś np Discovery HD oczywiście lepiej w 1080

2. Czy ktos myśli o puszczeniu TVN24 i TVN w 16:9?
3. Co z tymi żółtymi oznaczeniami wieku. TVN ma je najbardziej intensywne. Dlaczego nie przezroczyste albo bledsze? (np. jak na Kinopolska)

Problemy poza moim zasiegiem :), pozostaje zglaszac problemy operatorowi - jesli bedzie to przeszkadzalo duzej czesci klientow, bedzie czesto pojawiac sie "publicznie" to jak mysle jest szansa na zmiany w tym temacie.

dvd-r napisał:
4. Gdy mam podłączone 2 telewizory do n-boxa wg: 1 telewizor podłączony przez HDMI a drugi przez Component to obraz na obydwu telewizorach jest tylko wtedy gdy obydwa są włączone
Gdy wyłączę telewizor podłączony przez HDMI to na telewizorze podłączonym przez Component tuner wyświetla komunikat o błędzie HDCP. Fizyczne odłączenie kabla HDMI od wyłączonego telewizora powoduje, że obraz włącza się na telewizorze podłączonym przez Component. Dlaczego tak się dzieje??

W HDMI zaimplementowany jest mechanizm Hot Plug i to niestety ten mechanizm jest przyczyna takiego a nie innego zachowania STB. Inne metody wykrywania aktywnosci HDMI (inne niz mechanizm Hot Plug Detect) moga byc bardziej zawodne...
 

dem

New member
finlux napisał:
Dopiero czekam na mój LCD HD-ready toteż podłączyłem n-boxa Scartem z TVPanasonic 29 100 Hz. Obraz odbieram w trybie SD1 (composite) poniewaz zastosowanie RGB (tryb SD2) bardzo pociemnia obraz.Trudno na to patrzec. Co jest przyczyną takiego ściemnienia?
Trudno jest mi sie odniesc do tego problemu - z moich obserwacji wynika ze owszem ogolna jasnosc obrazu w trybie RGB jest mniejsza jednak jest to spowodowane wlasciwym poziomem czerni - czarny jest czarny a nie ciemnoszary - sprobuje sprawdzic czy faktycznie pod wzgledem elektrycznym sygnal w trybie RGB spelnia obowiazujace normy.

finlux napisał:
RGB w sygnałach z Fergusona i Motoroli (cyfrowa Aster Cable) działa świetnie.
Sygnal w n-box jest zgodny ze standardem EN 50049-1

finlux napisał:
BTW - w instrukcji n-boxa jest chyba błąd drukarski. Tryb z RGB to SD2 a nie SD3 jak twierdzi instrukcja.
Bardzo mozliwe:
Kolejnosc trybow jest taka jak ponizej - jesli instrukcja podaje co innego to jest to blad. Na szczescie w n-box z hdd beda juz pelne nazwy trybow
SD1 - CVBS
SD2 - RGB
SD3 - Y/C (S-VIDEO)
 

finlux

New member
Dziekuję DEM za komentarze.
Wymieniłem dziadowski Euro-Euro z pudełka n-boxa na lepszy i wszystko OK. Jest RGB. Powinienem byl zrobić to od razu.

Obraz jest b.dobry, bez sciemy.
 
Ostatnia edycja:

smith

New member
Statyczny obraz na Discovery HD jest bardzo dobry ale jak tylko pojawi się ruch to obraz się co chwila przycina. Sprawdzone na 720p(w tym trybie mam najlepszy obraz). Bardzo wiele osób to zaobserwowało. Co jest tego przyczyną? Niestety nowy soft tej poważnej wady nie poprawił.
 

Mac6

New member
dem napisał:
Witam, prosze pytac o sprawy techniczne zwiazane wylacznie z odbiornikami n-tv, w miare mozliwosci postaram sie odpowiedziec i wyjasnic watpliwosci natury technicznej.

Czy jest możliwość, aby przy okazji jakiegoś kolejnego upgrade'u firmware'u rozszerzyć funkcjonalność klawisza RES w N-boxie, tak aby dołożyć mu wysyłanie do telewizora obrazu przeskalowanego do formatu 1080p? Lub aby (alternatywnie) klawiszem RES można było przełączyć N-boxa na tyb AUTO, czyli na wysyłanie do telewizora sygnału w takim formacie, w jakim jest aktualnie nadawany? Czyli jeśli audycja jest nadawana w formacie 720p, to aby szła do telewizora (po HDMI i YPbPr) w formacie 720p, a jeśli jest nadawana w 1080i, to aby szła do telewizora w formacie 1080i.

Generalnie chodzi o to, że jeśli mamy telewizor z natywną rozdzielczością 1920x1080 obsługujący format 1920x1080p to teraz nie ma jak ustawić N-boxa, aby zagwarantować optymalny obraz na telewizorze. Jeśli ustawię RES na 1080i, to przy audycji nadawanej w formacie 720p N-box stratnie skaluje ramki z rozdzielczości 1240x720 nadawane co 1/50 sekundy na półobrazy o rozdzielczości 1920x540 (taka jest rozdzielczość w formacie 1920x1080i) generowane co 1/50s. Oczywiście, gdy ustawię N-boxa na 720p, to przy audycjach nadawanych w formacie 1080i skalowanie jest również stratne.
 

jacekn

New member
Witam (mój pierwszy post na tym forum),

Do "dem": bardzo dobrze, że ktoś z "wewnątrz" aktywnie włączył się w dyskusje na tym forum. Nie jestem jeszcze abonentem n-ki - czekam i jestem na nasłuchu.

Dziwi mnie jedna rzecz: nboksy pochodzą z firmy ADB, która mimo że szerzej nieznana na polskim rynku ma podobno sukcesy na rynku międzynarodowym i z powodzeniem sprzedaje produkty.

nbox jest zaprojektowany, wyprodukowany i oprogramowany na potrzeby telewizji "n", ale jego funkcjonalność przypomina to co jest w modelu ADB-5800S ( z oferty ADB). Skąd więc te problemy z wolnym przełączaniem kanałów, niemożnością układania listy programów i innymi problemami, o których wiadomo z różnych forów i blogów.
Przecież f-ma ADB, istniejąc od kilku lat na rynku powinna się już dawno dorobić pewnych rozwiązań a przynajmniej "know-how" i nie startować z niedorobionym produktem.

Czyżby ich dotychczasowi klienci byli mniej wymagający od nas ?

Druga sprawa: czy programy nadawane oryginalnie w MPEG-2 (np. TV publiczna) są konwertowane do MPEG-4 przez n-kę, czy tylko retransmitowne ?
 

dem

New member
smith napisał:
Statyczny obraz na Discovery HD jest bardzo dobry ale jak tylko pojawi się ruch to obraz się co chwila przycina. Sprawdzone na 720p(w tym trybie mam najlepszy obraz). Bardzo wiele osób to zaobserwowało. Co jest tego przyczyną? Niestety nowy soft tej poważnej wady nie poprawił.

performance issue - prosze pamietac ze mowimy o przetwarzaniu kilkuset MB na sekunde...
 

dem

New member
Mac6 napisał:
Czy jest możliwość, aby przy okazji jakiegoś kolejnego upgrade'u firmware'u rozszerzyć funkcjonalność klawisza RES w N-boxie, tak aby dołożyć mu wysyłanie do telewizora obrazu przeskalowanego do formatu 1080p? Lub aby (alternatywnie) klawiszem RES można było przełączyć N-boxa na tyb AUTO, czyli na wysyłanie do telewizora sygnału w takim formacie, w jakim jest aktualnie nadawany? Czyli jeśli audycja jest nadawana w formacie 720p, to aby szła do telewizora (po HDMI i YPbPr) w formacie 720p, a jeśli jest nadawana w 1080i, to aby szła do telewizora w formacie 1080i.

Generalnie chodzi o to, że jeśli mamy telewizor z natywną rozdzielczością 1920x1080 obsługujący format 1920x1080p to teraz nie ma jak ustawić N-boxa, aby zagwarantować optymalny obraz na telewizorze. Jeśli ustawię RES na 1080i, to przy audycji nadawanej w formacie 720p N-box stratnie skaluje ramki z rozdzielczości 1240x720 nadawane co 1/50 sekundy na półobrazy o rozdzielczości 1920x540 (taka jest rozdzielczość w formacie 1920x1080i) generowane co 1/50s. Oczywiście, gdy ustawię N-boxa na 720p, to przy audycjach nadawanych w formacie 1080i skalowanie jest również stratne.

Tryb 1080p50 nie jest mozliwy z powodu ograniczen samego hardware.

Co do pomyslu na automatyczna zmiane trybu - prosze pamietac ze zmiana trybu trwa jakis czas - ten czas jest zwiazny z negocjacja warunkow polaczenia, nowymi parametrami itd. Implementacja automatycznej zmiany trybow powodowalaby zerwanie obrazu na jakis czas... przyznam sie szczerze ze obawiam sie iz wielu klientow nie zaakceptuje takiego rozwiazania kiedy co jakis czas nastepuje znaik obrazu i negocjowanie nowych warunkow transmisji.
Zgadzam sie ze zasygnalizowany problem jest wazny ale trudno mi sobie wyobrazic jego praktyczna realizacje ktora nie wiazalaby sie z szeregiem uciazliwosci...
 

dem

New member
jacekn napisał:
Witam (mój pierwszy post na tym forum),

Dziwi mnie jedna rzecz: nboksy pochodzą z firmy ADB, która mimo że szerzej nieznana na polskim rynku ma podobno sukcesy na rynku międzynarodowym i z powodzeniem sprzedaje produkty.

nbox jest zaprojektowany, wyprodukowany i oprogramowany na potrzeby telewizji "n", ale jego funkcjonalność przypomina to co jest w modelu ADB-5800S ( z oferty ADB). Skąd więc te problemy z wolnym przełączaniem kanałów, niemożnością układania listy programów i innymi problemami, o których wiadomo z różnych forów i blogów.
Przecież f-ma ADB, istniejąc od kilku lat na rynku powinna się już dawno dorobić pewnych rozwiązań a przynajmniej "know-how" i nie startować z niedorobionym produktem.

Czyżby ich dotychczasowi klienci byli mniej wymagający od nas ?

Druga sprawa: czy programy nadawane oryginalnie w MPEG-2 (np. TV publiczna) są konwertowane do MPEG-4 przez n-kę, czy tylko retransmitowne ?

Wolabym tu nie wystepowac w charakterze obroncy ADB. O ile wiem wiele problemow zwiazanych jest niekoniecznie z oprogramowaniem i projektem n-box ale z niektorymi istotnymi podzespolami.
Czesc "ograniczen" w oprogramowaniu zwiazana jest z wymaganiami samej n-tv do ktorej ADB sie dostosowalo. Wielu operatorow stosuje ksztaltowanie list programow i jak mysle n-tv nie jest tu wyjatkiem. A co do klientow - nie znam az tak dobrze klientow ADB ale mysle ze dobra wiadomoscia dla wszystkich uzytkownikow obecnych i przyszlych jest to (wg informacji ktore posiadam) ze cala platforma ITI jest traktowana priorytetowo... prosze pamietac ze pracownicy ADB tez beda uzytkownikami n-box'ow - mysle ze sa bardzo zainteresowani jakoscia tego co stworzyli a pozniej beda sami uzytkowac.

Co do nadawania programow przez n i transkodowania - o ile wiem zadna inna Polska platforma nie nadaje w systemie h.264 - n-tv bazuja na otrzymanym zrodle i transkoduje je do h.264. Z informacji ktore posiadam wynika ze caly czas trwaja prace nad poprawa jakosci zarowno zrodel jak ustawien koderow. Mysle ze n-tv potrzebuje troche czasu by ustabilizowac jakosc swoich przekazow - i dlatego moj apel o wyrozumialosc zarowno pod adresem ITI jak i ADB.
 

mass[pl]

New member
dem napisał:
performance issue - prosze pamietac ze mowimy o przetwarzaniu kilkuset MB na sekunde...

Widzialem to dzisiaj na stoisku "N" na wystawie SatKrak.
Po lewej sporych rozmiarów Sharp i obraz full hd - piekny i plynny - a po prawej Sony Bravia - obraz z Nsport puszczony w rozdzielczosci 720p
Tragedia... ten dolny napis nie byl plynny tylko poruszal sie skokowo...
czyzby hardware nboxa byl za slaby?
 

smith

New member
Moim skromnym zdanie to jest niedopuszczalne żeby obraz co około sekunde się przycinał... Na Humax'ach czy Pace'ch nie ma takich "stroboskopów" przy odtwarzaniu sygnału HD w trybie 720p, mimo że tamte konstrukcje wydają sie być mniej nowoczesne niż N-box. Tak więc jest możliwe odtwarzanie płynnego obrazu nawet przetwarzając kilkaset MB na sekunde, tylko dlaczego nie w N-ce? Jest to bardzo poważna wada powodująca duży dyskomfort. Na prawdę niełatwo sie delektować skaczącym obrazem, szczególnie oglądając tak wspaniały kanał jakim jest Discovery HD. Płynność ruchu jest równie ważna jak jakość obrazu dlatego mam nadzieję że ktoś się zajmie tym poważnym problemem.
 
Ostatnia edycja:
Do góry