Porażka w ustawieniach dzwięku Nboxa

maxpoll

New member
Dzisiaj dotarło do mnie jak poważne utrudnienie zafundowała mi n-telewizja w swoim Nboxie !!!
Otóż posiadam całkiem niezgorszy TV LG 42 PX5 podłączony do n-boxa przez HDMI , telewizor ten nie posiada dekodera dolby digital - zresztą jak wiekszość dziś dostępnych na rynku - a tu w nboxie w setupie w ustawieniech TELEWIZOR można ustawić dzwiek na zwykły lub przestrzenny. Zupełnie nie rozumiem czemu akurat w ustawieniach telewizora bo zmieniajac te ustawienia zmieniamy od razu wyjscie audio na optyku do amplitunera , bo chyba nie do TV z wejsciem optyczym dzwieku bo po co jak jest HDMI )
No i na czym polega ten zonk ??? otóż jesli chcmy słuchać dzwięku Dolby Digital jesli jest takowy nadawany przez stację TV poprzez podłączony kabel optyczny do amplitunera kina domowego, to w ustawieniach TELEWIOR w nboxie musimy włączyć dzwiek przestrzenny , ale jesli to zrobimy to możemy zapomnieć o ogladaniu TV bez włączonego wzmacniacza - bo żadnego dzwięku na swoim TV - N I E U S ł Y S Z Y M Y jesli nadawane są tylko w Dolby digital , a wszystko za sprawą durnowatego połączenia - więc mamy dwa wyjścia

albo włączony dzwięk przestrzenny na łączu HDMI do TV i zarazem na kablu optycznym do amplitunera i brak dzwięku w TV ale za to gra amplituner w Dolby Digital : ))

albo wyłączony dzwiek przestrzenny - ale na HDMI i na optyku ??? wiec TV odtwarza wszystkie stacje normalnie ale nie ma żadnego kanału w DD na amplitunerze : (((

Czyż to nie jest troszkę dziwne np. jak włączyłem dzisiaj włączony dzwięk przestrzenny bo oglądałem film na TVN bo nadają w DD5.1 i chce ogladać film z efektami , to jak wychodze z domu i mówię dzieciakowi żeby sobie potem włączył Cartoon Network - to muszę albo pamiętać by zmienić ustawienia w n-boxie na dzwiek zwykły albo tłumaczyć dziecku , że aby mieć dzwiek to MUSI właczyć amplituner i go ustawić na odpowiednie wejscie TVsat - bo ten kanał dzieciecy też nadaje w DD 5,1 i na TV nie ma głosu . No po prostu Paranoja .:sad::sad::sad::sad::sad::sad::sad::sad::sad::sad::sad:
 

Czarny38

New member
Podłącz dodatowy kabelek chincz audio przyporządkowany do wejścia hdmi (DVI) to powinno załatwić problem. To przykładowe foto akurat samsunga.

 
Ostatnia edycja:

Brytt

New member
Krótkie podsumowanie...

Przeczytałem wszystkie posty na temat telewizji "N" i nasuwa się tylko jeden wniosek : "N" to po prostu jedna wielka POPIERDÓŁKA.
A miało być tak pięknie - podłącz i oglądaj. Żal.....
 

PiotrasGr

New member
Podłączenie dodatkowego kabla dokładnie nic nie da, bo na tych wyjściach z n-boxa też jest podawany sygnał DD, więc i tak na TV będzie cisza.
 

Czarny38

New member
PiotrasGr napisał:
Podłączenie dodatkowego kabla dokładnie nic nie da, bo na tych wyjściach z n-boxa też jest podawany sygnał DD, więc i tak na TV będzie cisza.
Mylisz się i to bardzo. N-box posiada standardowe wyjście foni 2 X chincz prawy i lewy kanał. Działa na 100% sam mam tak podłączone. Sygnał DD może być przesyłany jedynie cyfrowo w przypadku N-boxa tylko przez optyczne i złącze hdmi.
 
Ostatnia edycja:

PiotrasGr

New member
Napewno podpiąłem do odpowiedniego wejscia, bo wszystkie inne mam juz zajęte i dokładnie nic to nie zmienia. Zastanawiam się tylko nad jednym, skoro po kablu HDMI telewizor dostaje dźwięk DD, z którego dekodowaniem sobie nie radzi, to co spowoduje, że przełączy się na odtwarzanie dźwięku, z wejścia po cinchach ? Szukałem w menu TV ale nie ma żadnych opcji dotyczących przełączania wejść fonii.
 

AKI

Member
Fonia działa równolegle tzn. DD po optyku do amplitunera a stereo z eurozłącza do TV i mam dzwiek równocześnie na TV i amplitunerze.
Oczywiście w ustawieniach N-ki jest Dolby Digital.
 

maxpoll

New member
Pomimo rady aby podłączyć dodatkowy kabel z wyjscia n-boxa do TV niestety muszę stwierdzić że to połaczenie nie działa.
W moim TV LG PX5 mam pod wejsciem HDMI i przyporządkowanym do niego wejsciem video PC wejscie audio i niestety po podłączeniu poprzez mały cinch stereo 3,5mm tzw. słuchawkowy TV dzwięku nie odtwarza, pomimo że sprawdzałem to wyjscie w nboxie audio - czy sygnał jest wysyłany , i na zwykłym wzmacniaczu odbiór jest prawidłowy ,
To TV jednak jeśli ma podłączony HDMI to nie pozwala na odtwarzanie dźwięku z innych zródeł , a dzieku DD nie potrafi rozkodować - ból straszny jak widzicie bo bedę skazany na wieczne włączanie amplitunera czy chcę czy nie chcę bo inaczej nie bede miał dzwieku na wszystkich kanałach nadających tylko w DD .

P.S. dodam że jestem bardzo zdziwiony, że TVN potrafi nadawać w 2 systemach tzn. w dzwięku zwykłym 2 kanałowym jak i w DD , i w takim wypadku wystarczy u mnie z pilota ustawić dzwiek na zwykły i w TV jest ok a w amplitunerze jest DD
 
Ostatnia edycja:

Mazoku

New member
dodam że jestem bardzo zdziwiony, że TVN potrafi nadawać w 2 systemach tzn. w dzwięku zwykłym 2 kanałowym jak i w DD
TVN musi tak nadawać, bo z tego samego transpondera korzystają też inne platformy i sieci kablowe, a ich dekodery nie radzą sobie z niczym innym poza zwykłym MP2. Kanały z transponderów zarezerwowanych dla n nadają tylko w AC3 (Dolby Digital), bo format ten jest bardziej wydajny od MP2.

To TV jednak jeśli ma podłączony HDMI to nie pozwala na odtwarzanie dźwięku z innych zródeł , a dzieku DD nie potrafi rozkodować
Jest to więc przede wszystkim problem telewizora, nie nboxa.

Jednak można zasugerować paniom na partyline, że przydałaby się możliwość oddzielnego ustawienia formatów dźwięku na HDMI i S/PDIF. Jeśli architektura nboxa na to pozwala, to jest to tylko kwestia update'u oprogramowania. N jak na razie wydaje się reagować na uwagi swoich klientów. Trzeba z tego korzystać, póki kasa ich nie zaślepi ;)
 

dem

New member
Nie ma w tej chwili technicznej mozliwosci by na S/PDIF bylo co innego niz na HDMI...
W kazdym razie sprawdze co da sie z tym zrobic i zglosze ten problem...
 

maxpoll

New member
Cytat:
To TV jednak jeśli ma podłączony HDMI to nie pozwala na odtwarzanie dźwięku z innych zródeł , a dzieku DD nie potrafi rozkodować
Cytat:
Jest to więc przede wszystkim problem telewizora, nie nboxa.
Nie zgadzam sie z tym że jest to wina telewizora , proszę mi wskazać inny TV który potrafi pokazać wizję z jednego wejscia AV a dzwięk z innego wejscia audio - z możliwością wyboru - bo bez wyboru do każdego wejscia video jet przyporzadkowane tylko jedno wejscie audio .

Zauważyłem taką analogię :
Jesli w Nboxie ustawimy dzwiek na DDigital to na wyjsciu SPDIF po optyku podłączonym do każdego amplitunera bedzie zawsze odtwarzany jakiś dzwięk tzn. jesli bedzie to audycja w DD to amplituner włącza taki system i chodzi dzwiek przestrzenny , jesli bedzie to tylko audycja ze zwykłym dzwiekiem stereo to amplituner też ją odtworzy tylko jako zwykłe stereo badz ewentualnie opcjonalnie można wybrać "sztuczne sourandy"

Natomiast jesli w Nboxie ustawimy stereo to na wyjściu będzie na stałe zwykłe stereo i nic sie na to nie poradzi .
Więc moim zdaniem wystarczyło by aby na Nboxie na wyjściu SPDIF było zapodane na stałe DDigital, a amplituner w razie jego braku i tak odtworzy zwykłe stereo . Natomiast do telewizorka może pozostać możliwość wyboru czy to DD czy stereo .

I wtedy było by O.K. :bober:
 
Ostatnia edycja:

autorus

New member
Kolego nie wiem w czym jest problem, mam ten sam tv i wszystko działa ok.
Mam podłączony tv z nbox po hdmi i dzwięk na tv. Przed chwilką sprawdzałem żeby się upewnić.

Mam podłączony nbox z tv przez hdmi, oraz chinch. Amplituner wyłaczony.

Jak chcę słuchać dd to włączam applituner podłączony po optyku i chula.
Może źle podłączyłeś te chinch.


Witam jeszcze raz, no wiec faktycznie oglądałem baby tv i tam nie ma dd i dlatego napisałem że jest dzwięk. Niestety jak kolega napisał dzwięku nie ma , niestety. Jedynym wyjściem jest oglądanie po component, ogólnie ja tak robię bo moim zdaniem mam leprzą jakość niż po hdmi. :)

Ja mam tv z nbox podłączone przez:
hdmi, component, scart, optyk i chinch jednocześnie.
Zwykłe audycje oglądam po component, filmy w dd 5.1 albo component albo hdmi, jak chcę coś nagrać to scart.
I to chyba tyle.


Autorus
 
Ostatnia edycja:

maxpoll

New member
Autorus napisał :
Ja mam tv z nbox podłączone przez:
hdmi, component, scart, optyk i chinch jednocześnie.
Zwykłe audycje oglądam po component, filmy w dd 5.1 albo component albo hdmi, jak chcę coś nagrać to scart.
No no widzę, że kolega napisał, iż ma podłączony Nbox do TV także przez złącze optyczne ??? - nie żle , ja do tej pory szukam tego wejscia w TV i przyznam, że musi być super zamaskowane bo nie mogę go odnaleźć :rolleyes:

A może to jakaś specjalna tajna wersja TV LG PX5 z optykiem :hihi::hihi::hihi:

A Na poważnie to nie po to mam TV z wejsciem HDMI i Nboxa z HDMI abym kombinował i podłączał przez kilka wyjść te same urządzenia , a jak zechcę nagrywarkę podłączyć to bezposrednio do n-boxa i już.
 

pmcomp

New member
maxpoll napisał:
Nie zgadzam sie z tym że jest to wina telewizora , proszę mi wskazać inny TV który potrafi pokazać wizję z jednego wejscia AV a dzwięk z innego wejscia audio - z możliwością wyboru - bo bez wyboru do każdego wejscia video jet przyporzadkowane tylko jedno wejscie audio .

Bardzo proszę: mój Panasonic 37PV60. Należy tylko w opcji HDMI w TV wybrać analog ... i po sprawie.

Pozdro
 

dem

New member
Apropos - prosze sprawdzac co podaje EDID w menu Diagnostyka - Prosze wejsc do Diagnostyki, naciskac OK do czasu az nei poakze sie lista obslugiwanych trybow graficznych i audio 0 problem dotyczy tylko osob posiadajacych TV podpiete do n-box laczem HDMI.
n-box wysyla tylko takie audio jakie raportuje TV, jesli TV raportuje format w sposob niewlasciwy n-box jest bezradny.
 

PiotrasGr

New member
dem napisał:
Apropos - prosze sprawdzac co podaje EDID w menu Diagnostyka - Prosze wejsc do Diagnostyki, naciskac OK do czasu az nie pokaze sie lista obslugiwanych trybow graficznych i audio - problem dotyczy tylko osob posiadajacych TV podpiete do n-box laczem HDMI.
n-box wysyla tylko takie audio jakie raportuje TV, jesli TV raportuje format w sposob niewlasciwy n-box jest bezradny.

To nie jest kwestia tego, że TV źle raportuje format dźwięku. Problem polega na tym, że większość telewizorów niestety nie radzi sobie z dźwiękiem w formacie DD lub nie ma możliwości zmiany wejścia dźwięku. Jak dla mnie to najlepszym rozwiązaniem była by możliwość niezależnego ustawiania formatu dźwięku na HDMI i SPDIF. Niewiem czy jest to technicznie możliwe w n-boxie, jeśli nie to połownicznym wyjściem z tej sytuacji byłby jakiś guzik na pilocie, chociażby jeden z tych niewykorzystanych do szybkiego przełączania formatu dźwięku, bo przebijanie się za każdym razem przez menu telewizor i podawanie pinu jest wielce upierdliwe.
 
Do góry