Problem ze skokami jakości sygnału...

Axl2000

New member
A wiec...srednio jakosc sygnalu w moim zestawie wynosi 50% (TNV-y, eurosporty itd.)

Jednak N-Sport HD, Discovery HD, AXN=y i Cinemaxy jakosc im skacze 28-34%, niby da sie jeszcze ogladac ale wartosc ta jest baaardzo niebezpieczna. Wczoraj wieczorem było w okolicach 38-44% i nie bałem sie ze wnagle strace obraz lub dźwięk. A dzisiaj rano (słońce, czyste niebo) wlaczam TV biore Discovery HD, wlaczam diagnostyke i widze 28-34% (da sie jeszcze ogladac) (reszta kanalow ok, 40-50%) i oczy jak 5 złotych zrobiłem. Ide do ojca a ten mowi ze tak moze byc bo sie nagrzewa przez słońce tralalala, akurat w to nie wierze, może mi ktoś poradzić, dopomoc? :/
 
Ostatnia edycja:

mystic

New member
Jesli Ci odbiera bez zakłuceń czyli np "pixelowy" czy zaników obrazu lub dźwięku to czy będziesz miał 35% czy 90% nie wpływa to na jakość obrazu, który widzisz na ekranie. Pasek "jakość" jest marginalnie ważny, co innego pasek "sygnał" tu sprawa wygląda analogicznie odwrotnie.

Jeśli masz dobry obraz to po co się stresować jakimiś skokami na paskach, nie lepiej pooglądać TV?
 
Ostatnia edycja:

Axl2000

New member
mystic napisał:
Jesli Ci odbiera bez zakłuceń czyli np "pixelowy" czy zaników obrazu lub dźwięku to czy będziesz miał 35% czy 90% nie wpływa to na jakość obrazu, który widzisz na ekranie. Pasek "jakość" jest marginalnie ważny, co innego pasek "sygnał" tu sprawa wygląda analogicznie odwrotnie.

Jeśli masz dobry obraz to po co się stresować jakimiś skokami na paskach, nie lepiej pooglądać TV?

siła sygnału 90%, jakosc skacze i to jakosc wlasnie jest tu najwazniejsza widze to ja i mowi to znajomy sasiad sateliciarz ;) (przy 20% nie da sie ogladac)...swoja droga ruszylem leciutko antene w prawo, jest mocno przykrecona wiec tylko lekko wygialem talerz (1-2cm) ktory wrocil do swojego dawnego polozenia i tak i jaskosc wzrosla do 40% z +...nie wiem jak mogla sie antena jakos poruszych, no chyba ze ptak usiadl, wiatr zawial...:/
 

Czarny38

New member
Axl2000 napisał:
siła sygnału 90%, jakosc skacze i to jakosc wlasnie jest tu najwazniejsza widze to ja i mowi to znajomy sasiad sateliciarz ;) (przy 20% nie da sie ogladac)...swoja droga ruszylem leciutko antene w prawo, jest mocno przykrecona wiec tylko lekko wygialem talerz (1-2cm) ktory wrocil do swojego dawnego polozenia i tak i jaskosc wzrosla do 40% z +...nie wiem jak mogla sie antena jakos poruszych, no chyba ze ptak usiadl, wiatr zawial...:/
Wcale nie musiało Ci się nic przestawić poprostu te kanały korzystają z innego transpondera.
 

mystic

New member
Po ustawieniu anteny w pożądanej pozycji, ważne by śruby mocujące tależ do masztu dokręcać raz jedną raz drugą po 1 - 2 obroty klucza. Dokręcając najpierw jedną o kilka - kilkanaście obrotów a następnie drugą, jest duża szansa że tależ zmieni pozycję o 1-2 cm co w stosunku do pozycji satelity czyni odległości, które niwelują wysiłek włożony w prawidłowe ustawienie anteny.

Czarny38 napisał:
Wcale nie musiało Ci się nic przestawić poprostu te kanały korzystają z innego transpondera.

Lub kanały mają niskie bitrate w stosunku do innych. Nadawcy chcąc oszczędzić miesce na transponderach stosują takie myki.
 
Ostatnia edycja:

valdi

New member
Witam
Moze mi ktoś wytłumaczy jak to jest
Na pasku jakości mam 100% a stope błędu 7,1
na pasku jest 92% stopa 6.8
Dla mnie im większa jakość tym mniejsza stopa logiczne ?
 

Axl2000

New member
Czarny38 napisał:
Wcale nie musiało Ci się nic przestawić poprostu te kanały korzystają z innego transpondera.

wiem ze z innego transpondera ale skoki na tym samym kanale sa od 28 do 46 powiedzmy w zaleznosci od ruszenia anteną 0,5cm...
 

Czarny38

New member
Axl2000 napisał:
wiem ze z innego transpondera ale skoki na tym samym kanale sa od 28 do 46 powiedzmy w zaleznosci od ruszenia anteną 0,5cm...
Nie wiem czy dobrze rozumię ale jeżeli ruszasz anteną o ok 0,5cm i masz taką różnice to absolutnie prawidłowa reakcja. Zmiany takie mogą być nawet zależne od pogody (zachmurzenie) szczególnie przy małych czaszach.
 

Axl2000

New member
Czarny38 napisał:
Nie wiem czy dobrze rozumię ale jeżeli ruszasz anteną o ok 0,5cm i masz taką różnice to absolutnie prawidłowa reakcja. Zmiany takie mogą być nawet zależne od pogody (zachmurzenie) szczególnie przy małych czaszach.
ja dopiero startuje z satelitarką wiec jakby co moja wiedza jest rowna prawie 0 ;) dziekuje za info :)
 

TiNiO

Member
axl2000 50% to troche mało ;/ jaki ty masz talez bo wyglada mi to na 60 cm ;) wstał 90 cm i bedziesz miał 90%-100% ale jeśli masz talez 90 to ja nie wiem co popsułes ;)
 

Kermit16

New member
Jakość sygnału na N

Może ktoś mi pomoże? Notorycznie 2 razy dziennie trace jakość sygnału do 0. Około 12.00 i potem 19.00 traci sie jakosc i nie mozna nic obejrzec. Najdziwniejsze ze mija godzina 20.00 i jakosc wraca z powrotem na 50-60%, a na tvn turbo nawet na 98%. Dziwne jest to, ze na cyfrze te same kanały giną tzn wszystkie z paczki TVN. Razem z zakupem N kupiłem nowy konwerter, ale niechce mi się wierzyć, ze to jest jego wina. "Miłe Panie" z hot line N-ki jak je pytam co jest grane to mowia ze mam antene zle ustawioną. ALE DLACZEGO CYFRA ODBIERA IDEALNIE I FTA NA N=ce TAKZE JEST OK?!
Może ma ktoś podobne problemy?
 

krzyszt0f

New member
Posiadam od niedawna n -ke. prawie na wszystkich programach siła sygnału 100 % i jakość 100 %. Na n-sport siła sygnału 100% a jakosć od 76% do 80%. Co może być przczyna przy tych parametrach ze czasami obraz sie zacina(leca kwadraty) ? Najczesciej dziejesie to na n-sport, TVP 1, TVP 2, i na AXN -ach
 

dem

New member
valdi napisał:
Witam
Moze mi ktoś wytłumaczy jak to jest
Na pasku jakości mam 100% a stope błędu 7,1
na pasku jest 92% stopa 6.8
Dla mnie im większa jakość tym mniejsza stopa logiczne ?

BER czyli "stopa" to ilosc bledow - im jest ona mniejsza tym lepiej
dla n-box najmniejsza "stopa bledow" to 0.0*10E-7 (pewna hipotetyczna wartosc wynikajaca z budowy demodulatora)
 

Driverek

New member
....ja rónież mam "problem" skaczącej jakości sygnału.
Siłę mam na jednakowym poziomie 93%, a jakość skaczze na wszystkich kanalach w przedziale 60-72%, nizależnie od kanału i pogody.
Od czego zależy jakość sygnału? tylko od ustawienia anteny??? Mam talerz 90cm, ustawiany przez fachowca z serwisu, i w zasadzie nie narzekam na obraz jaki widzę na TV, może poza kilkoma kanałami jak TVP1 TVP2 oba SPORTKLUBY i Cinemaxy.
 

AWGUST72

Klub HDTV.com.pl
VIP
Driverek napisał:
....ja rónież mam "problem" skaczącej jakości sygnału.
Siłę mam na jednakowym poziomie 93%, a jakość skaczze na wszystkich kanalach w przedziale 60-72%, nizależnie od kanału i pogody.
Od czego zależy jakość sygnału? tylko od ustawienia anteny??? Mam talerz 90cm, ustawiany przez fachowca z serwisu, i w zasadzie nie narzekam na obraz jaki widzę na TV, może poza kilkoma kanałami jak TVP1 TVP2 oba SPORTKLUBY i Cinemaxy.
Mam u siebie to samo tzn siła sygnału stoi na stałe 89% a jakość wacha się od 66-74%.Z tym ,że ja sam montowałem antenę. Pytany o te same zagadnienie tzw"fachowiec" mówił coś jak w malignie o ewentualnych przyczynach:
-wiejącym wietrze
-wygiętym napewno przy samodzielnym montazu talerzu(sknera jeden co?)
-kłopotach dostawców sygnału
-źle dobranym kablu i jego montażu
-nieumiejętnie zamocowanym konwerterze (znowu to samo-sknera !)
-częściowym zasłonięciu anteny np przez inny blok albo wysokie drzewo
-antenie siatkowej n-ki a jak się dowiedzaił że mam Triaxa to patrz jak wyżej
-inne "pie....y" ,ktorych nawet nie zapamietałem

Brakowało tylko wpływu obcych i byłby komplet.Również miła pani z infolinii N-ki nie potrafiła mi niczego wytłumaczyć.Tak więc przestałem sie stresować a kolega forumowicz wytłumaczył iż po uzyskaniu jakości sygnału powyżej 60% nie powinno juz byc zauważalnej rożnicy niz jakbyśmy np zdołali wydusic z anteny 95 %

Ważniejszy jest BER -ja mam na stałe 1.0 E-2 i obraz żyletka
 
Ostatnia edycja:

Driverek

New member
....a u mnie od dwóch dni nastąpił ni z tąd ni z owąd spadek jakoścu sygnału ze wspomnianych kiedyś 60-72% na 50-64% co przełożyło się na wzrost BER od 2.0-3.6 i znaczne pogorszenie jakości wielu kanałów :(
Co jest?
 

Driverek

New member
....jakość 89%a BER 7????
Ja już nic z tego nie rozumiem. Myślałem, że im lesza jakość, tym mniejszy BER i tym lepszy obraz.....
 

Driverek

New member
..no i pokreciłem delikatnie konwerterem. Najpierw w prawo, patrząc na czasze, ale jakość sygnału spadła do ok 30%, potem jeszcze delikatniutko w prawo ale bez zmian, wiec dawaj w lewo, milimetr po milimetrze, stopniowo, aż moim oczom na pasku jakości sygnału ukazało się 80-92% BER 8.0 E-4, lub BER9.0 E-3 i tak skakało :]
Stwierdziłem więc, że "za duże to BER - błedy) i mimo dobrej jakości sygnału wg paska, postanowiłem powrócić po milimetrze w prawo, aż uzyskałem jakość wahającą się stale w granicach 70-80% przy BER1.2 E-2, i tak zostawiłem stwierdziwszy, że"tu" ilość błedów jest mniejsza. I teraz pytanko: Czy dobzre zrobiłem? Pytam bo nigdy nigdzie nie spotkałem się z prostym łopatologicznym wyjaśnieniem jak to jest z tym BER i czy wogóle zwracać na to uwage czy jedynie na pasek jakości sygnału.
Dodam też że jakośc kanałów z którymi wcześniej był problem przyjakości sygnału 54-60% znacznie się poprawiła, ale to nadal nie ideał i na kanałach takicj jak np. TVP1, TVP2, TVP3, Cinemax, i kilka innych występuje pikseloza znana z divixów, zwłąszcza na ciemniejszych i intensywniejszych kolorach.
 

TolBoy

Member
Możesz jeszcze przesunąc konwerter bliżej lub dalej od anteny, w uchwycie samego konwertera jest tam jakaś tolerancja u mnie ok 1-2cm.
 
Do góry