dźwięk 5.1 z n-box

pinio1

New member
Witam wszystkich,

na początku od razu zastrzeżenie iż nie jestem specem - dlatego przeglądam forum żeby zgłębić moją wiedzę. Jeśli gdzieś popełniam błąd, proszę o korektę ale także o wyrozumiałość.

Więc.. niedawno kupiłem kino domowe LG LH T 760 IA (chyba całkiem ok jak na moje amatorskie ucho, a zwłaszcza oko) i teraz zorientowałem sie że jednak tego nie przemyślałem dostatecznie...

Otóż w tym KD nie ma żadnego wejścia audio cyfrowego (ani coaxial, ani optycznego), tylko zwykłe analogiczne L/P lub przez SCART. HDMI jest oczywiście tylko OUT. Zresztą – mam wrażenie że w kilku nowszych zestawach wyposażonych w HDMI firm ze średnio – niskiej półki (jak właśnie LG czy Samsung – np. modele HT THQ25, HT TQ25) firmy rezygnują z wejść cyfrowych audio (dlaczego???). Mam wrażenie że wcześniej nawet w tanich modelach zawsze było jakieś złącze cyfrowe audio, ale może się mylę?

Ponieważ będę zaraz brał n, które jak rozumiem coś transmituje z lepszym dźwiękiem (5.1?), a ponadto VOD podejrzewam że też będzie z takim dźwiękiem – to nie widzę możliwości puszczenia tego dźwięku w odpowiedniej jakości z KD. Bo – o ile dobrze rozumiem „na logikę” zwykłe wejście audio analogowe L/P nadaje dźwięk w formacie stereo, a nie 5.1, DD czy DTS... Oczywiście można go potem sztucznie poprawiać za pomocą odpowiednich funkcji KD, ale to z pewnością nie to samo.

Czy ja dobrze rozumuję?

Czy ktoś może wie czy istnieje JAKIKOLWIEK sposób na poradzenie sobie z tym? A może dźwięk przez łącze analogowe nie jest wcale taki zły?

A jeśli nie – to rozumiem że moje KD jest szczerze mówiąc do bani???
I skoro tak jest – to myślę że należałoby przy okazji każdorazowej dyskusji na temat zestawów KD które nie mają żadnego wejścia cyfrowego audio od razu to jasno zaznaczać, uprzedzając lojalnie potencjalnych zainteresowanych.. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z takiego zagrożenia (jak np. ja przed kupnem tego KD).

Byłbym wdzięczny za jakies opinie na ten temat, bo cudownego rozwiązania raczej chyba nie widzę.. :(
 

arsenal

Moderator
VIP
No to pozostają ci dwa sposoby. Albo podpiąć nBoxa pod analogowe wejście stereo i ustawienie w KD Dolby Pro Logic II. Drugie to oczywiście kupno nowego sprzętu z wejściem cyfrowym. Sorry Gregory.
 
Do góry