Montaż anteny do N , opis praktyczny

Yuiren

New member
W zwiazku z pytaniami o instalatora i faktem nieznalezienia takiego opisu na tym forum, postanowilem napisac swoj wlasny. Krok po kroku.
Profesjonalista niejestem, ale kilka anten juz ustawilem i dzialaja nawet :)

Kilka faktow.

Sygnal N, tak jak wszystkich pozostalych platform cyfrowych nadawany jest z satelity z floty Hotbird, jego polozenie to 13 stopni Wschod (13E).

Satelity umieszczone sa nad rownikiem, a wiec nasza antena musi "patrzec" na poludnie.

Antena musi widziec satelite, bardzo ciezko bedzie odbierac sygnal instalujac ja na parterze 13 pietrowego budynku ustawionego za innym 13 pietrowym budynkiem (a wiem ze w Polsce sa takie osiedla...o Jezu...).

Ustawienie anteny bedzie inne dla kazdego polozenia w Polsce. Nazywa sie to kątem offsetowym, dla polski Polnocnej ustawienie czaszy bedzie prawie pionowe, dla polski srodkowej odchylenie od pionu bedzie wynosilo okolo 10-15 stopni, dla Polski poludniowej nawet 20-30 stopni.

Trzeba tez powiedziec ze Polska znajduje sie w roznych strefach footprintu, i sygnal bedzie rozny dla roznego polozenia. Innymi slowy dla ludzi ze sciany wschodniej moze byc pikseloza, dla zachodniej polnocy, obraz zyleta. Lepiej te roznice widac na analogu, z sygnalem cyfrowym niepowinno byc tak duzo problemow. W razie niskiej jakosci lub mocy sygnalu mozna sprobowac powiekszyc srednice anteny, na 95% pomoze.

A teraz samo ustawienie, potrzebny bedzie jakis miernik mocy sygnalu. W kazdym tunerze/dekoderze jest taki, jesli niemozemy patrzec na telewizor musimy zaopatrzyc sie w jakis miernik sygnalu (40zl w gore), ponoc najlepiej ustawia sie anteny na ZESTROJONYM analogowym tunerze satelitarnym (bo przy bardzo slabym sygnale na cyfrze moze byc niebieski ekran, a na analogu bedzie "costam przeswitywalo").

Instalacje anteny rozpoczynamy od jej przymocowania do masztu, slupa czy co tam macie, na tyle mocno by nie przesowala sie pod wlasnym ciezarem, lecz na tyle slabo by mozna bylo nia obracac w dowolnej plaszczyznie. Konwerter ustawiamy w pozycji neutralnej, czyli zaczep po srodku podzialki. Antene orientujemy na poludnie, i ustawiamy pod takim kątem jak opisalem wczesniej. (Jesli niewiecie gdzie jest poludnie, kupcie kompas, albo popatrzcie na inne anteny na blokach/domach, 99,9999% bedzie ustawiona w prawidlowym kierunku).
Po prawidlowym zamocowaniu, zaczynamy przesuwac antene najpierw w prawo, potem w lewo szukajac sygnalu, jesli cos zaczyna sie dziac (pojawia sie sygnal z poczatku malej mocy w mierniku w dekoderze lub mierniku zewnetrznym (najlepsze sa wychylowe, 59zl), to mamy prawidlowy kierunek, ustawiamy poziomo tak by sygnal byl jak najwiekszy, wszystko BARDZO powoli i niewielkimi krokami, nastepnie ustawiamy pionowo. Po czym znowu poziomo i pionowo, i tak w kolko, do uzyskania obrazu powinno wystarczyc 70-80%, ale radze wyszukac polozenie dla minimum 98% bo poziom sygnalu moze spadac wraz z pogarszaniem sie pogody. Fine tuning to obracanie konwerterem, w prawo lub w lewo. Moze (ale niemusi) to poprawic jakosci odbioru.
Jesli nic niemozemy znalezc pamietajmy ze mozemy przejsc do nastepnego kroku pomijajac krok poprzedni. Czyli jesli nic nieznajdujemy przesuwajac poziomo, zacznijmy przesuwac pionowo poczawszy od pozycji wejsciowej. Mozna tez przesuwac ruchami kolistymi.
Po odnalezieniu zadowalajacej nas jakosci dokrecamy sruby, ale radze uwazac i dokrecac bardzo powoli, bo mozna niechcacy zmienic kąty anteny i zabawa zacznie sie od poczatku.

Ustawienie anteny dla calkowitego laika nie powinno zajac dluzej niz 2 godziny, jesli zajmuje, sprawdzcie kable, jesli niepomoze, zadzwoncie po instalatora. Czasem ma sie pecha.

Jesli beda jakies pytania prosze pisac, postaram sie odpowiedziec.
Moge tez opisac jak ustawic konwerter zezujacy.

Jesli komus to potrzebne moge podac wzory na zysk, kąt offsetowy, wspolczynnik dobroci i takie tam pierdoly.
 

Alvaro

New member
Jeśli mozna, to bardzo prosiłbym jeszcze o kilka słów na następujący temat: jest ustawiona antena z dwoma konwerterami, na Hot Birda i na Astrę. Z tego co wiem, to do odbioru "n" obydwa konwertery bedą musiały być skierowane na Hot Birda. Czy da się to w miarę prosto przestawić (i jak?), czy trzeba wzywać instalatora?
 

Yuiren

New member
Nie trzeba nic przestawiac, kabel podpinasz bezposrednio do konwertera glownego (w 99% jest to Hotbird bo z niego sygnal jest slabszy) ignorujac konwerter zezujacy ktory ustawia sie osobno.
Wyjatkowo zdarza sie sytuacja w ktorej obydwa konwertery sa ustawione centralnie (zwykle jeden jest centralnie drugi jest zezujacy). W tym wypadku zalecalbym zmiane takiego ustawienia i ponowna kalibracje.
Dla N potrzebny jest tylko jeden konwerter, drugi ignorujemy, albo jesli mozna to usuwamy.
 
Ostatnia edycja:

Yuiren

New member
A jeszcze jedno.

U mnie polaryzacja jest ustawiona na 7 stopni w prawo. Co znaczy ze konwerter musimy skrecic o 7 stopni w prawa strone.

Dla matematykow znalazlem jeszcze bardzo pomocna tabelke przy ustawianiu azymutu i elewacji bazujac na szerokosci i dlugosci geograficznej. Oto ona :

azymut.gif
 

Alvaro

New member
Alvaro napisał:
Jeśli mozna, to bardzo prosiłbym jeszcze o kilka słów na następujący temat: jest ustawiona antena z dwoma konwerterami, na Hot Birda i na Astrę. Z tego co wiem, to do odbioru "n" obydwa konwertery bedą musiały być skierowane na Hot Birda. Czy da się to w miarę prosto przestawić (i jak?), czy trzeba wzywać instalatora?

Zapomniałem dodać, że to pytanie dotyczy nboxa recordera (tego od listopada), gdzie będzie wejście na 2 konwertery i obydwa muszą być na HotBirda. W takim wypadku, jesli teraz antena jest ustawiona na HB i na Astre, czy bedzie trzeba przestawić całą czaszę czy wystarczy tylko sam konwetrer od Astry?
 

Yuiren

New member
Uuu, tego niewie nikt. Niemam pojecia jak pracuja anteny do VOD. Prawdopodobnie masz racje, ze musza byc ustawione identycznie, ale czy wystarczy zainstalowac konwerter zezujacy czy to musi byc system centralny czy jeszcze jakis wynalazek to przykro mi ale niewiem. N niepodaje zadnych danych dotyczacych rekordera i anten do niego.
 

wb-ferma

New member
dwa pytanka: jeżeli mam antene cyfry ustawioną na HB to wystarczy przepiąć kabel czy muszę cos kombinowac z anteną.
drugie: jaka jest możliwość podpięcia dwóch tunerów n i c+pod jedną antenę z jednym konwenterem ?
 

Czarny38

New member
wb-ferma napisał:
dwa pytanka: jeżeli mam antene cyfry ustawioną na HB to wystarczy przepiąć kabel czy muszę cos kombinowac z anteną.
drugie: jaka jest możliwość podpięcia dwóch tunerów n i c+pod jedną antenę z jednym konwenterem ?
Nic nie trzeba kombinować przepiąć i powinno hulać u mnie hula OK.
Co do drugiego pytania to zależy jaki masz drugi tunerek jeżeli ma dwa wtyki antenowe wejście i wyjście czyli tkz przelotka to tak. Łączysz w szereg oba z tym że można używać kazdego z osobna, chyba że na tej samej polaryzacji.
 
Ostatnia edycja:

EMEM

New member
jakośc zestawu antenowego n-ki

Skoro mowa o antenie, napiszcie coś o jakości zestawu antenowego n-ki. Czy np bardziej się opłaca kupić inny zestaw na rynku czy ten n-ki jest dobry?
 

Agent_7454

New member
Cena jest porównywalna z tanimi zestawami dostepnymi na rynku.
Jeżeli jesteś sam w stanie zamontować taki zestaw to ok. O jakości samej anteny będzie można coś powiedzieć po jakimś czasie.
 

wb-ferma

New member
dzieki za odp. co do dwóch tunerów to mysle ze jakiś najprostrzy, dobrej jakości rozdzielacz sygnału tzw trójnik powinien załatwić sprawe. jak stestuje to napisze.
 

Yuiren

New member
do Wb-ferma, zgodnie z tym co kolega powiedzial nic nie trzeba kombinowac, zahula odrazu. Ale! Podlaczenie dwoch tunerow to juz wiekszy problem.
Z tego co narazie udalo mi sie dowiedziec, wiekszosc tunerow "przelotowych" nieprzekazuje sygnalu 1 do 1. Brakuje sygnalu zmiennej polaryzacji, ten sam problem moze wystapic przy podlaczeniu trojnika. Najlepszym wyjsciem bedzie zakup konwertera typu dual lub quad. Ma on 2 lub 4 wyjscia na tunery. Jedyny problem to poprowadzenie drugiego kabla.
Sa tez tak zwane multiswitche (dosc drogie), ale niemam z nimi duzego doswiadczenia.
 

zigreg

New member
Moje zdanie jest takie:
Z umowy wynika że antena i konwerter jest własnością operatora przez cały
okres umowy, wobec tego nie ma sensu brać anteny z konwerterem od N-ki
tylko sobie normalnie kupić. Przecież po rezygnacji nie będę zdejmował anteny
z budynku chyba ten kto to wymyślił miał jakieś zaćmienie.
Cena jest bardzo podobna do tej w N-ce

zigreg
 

wb-ferma

New member
Yuiren napisał:
do Wb-ferma, zgodnie z tym co kolega powiedzial nic nie trzeba kombinowac, zahula odrazu. Ale! Podlaczenie dwoch tunerow to juz wiekszy problem.
Z tego co narazie udalo mi sie dowiedziec, wiekszosc tunerow "przelotowych" nieprzekazuje sygnalu 1 do 1. Brakuje sygnalu zmiennej polaryzacji, ten sam problem moze wystapic przy podlaczeniu trojnika. Najlepszym wyjsciem bedzie zakup konwertera typu dual lub quad. Ma on 2 lub 4 wyjscia na tunery. Jedyny problem to poprowadzenie drugiego kabla.
Sa tez tak zwane multiswitche (dosc drogie), ale niemam z nimi duzego doswiadczenia.

układ z trójnikiem powinnien sie sprawdzic przy korzystaniu z osobno z jednego bądz drugiego tunera. kombinowalem kiedys cos takiego na krótko przez wcinke do kabla antenowego i sie sprawdziło. z dwóch jednoczesnie to wyższa szkoła jazdy nowe dziury w scianie;)
 

jarwisz

New member
Bez reklam
zgadzam się z kolegą @wb-ferma
trójnik powinien załatwić sprawę
obecnie mam podłączone 2 tunery pod trójnik - wszystko działa /Dream7000s+8018USB/
jest to dobre gdyz duzo kanałów jest na tej samej polaryzacji /np.pakiety/ i wtedy mam podgląd na 2 różne programy jednocześnie /mam 2 TV/

pozd
 

aule

New member
Yuiren napisał:
Uuu, tego niewie nikt. Niemam pojecia jak pracuja anteny do VOD. Prawdopodobnie masz racje, ze musza byc ustawione identycznie, ale czy wystarczy zainstalowac konwerter zezujacy czy to musi byc system centralny czy jeszcze jakis wynalazek to przykro mi ale niewiem. N niepodaje zadnych danych dotyczacych rekordera i anten do niego.


Do recordera trzeba konwerter typu dual bo nbox ma dwa tunery. Jeden do PVR i VOD a drugi do normalnego oglądania kanałów.
 

kieronb

New member
Jestem w tycm temiacie trochę świerzy i nie moge złapać sygnału na N. pojechałem podłączyłem boxa u kuzyna na cyfrze żeby się zaktywował i żebym miał dostęp w menu do dostrajania!! niestety ruszam i ruszam anteną i ciągle mam na wskażnikach: sygnał 60 - 70 & a jakość 0! koło nunera kropka czerwona! ktoś pomoże?
 

bar

New member
zigreg napisał:
Moje zdanie jest takie:
Z umowy wynika że antena i konwerter jest własnością operatora przez cały okres umowy, wobec tego nie ma sensu brać anteny z konwerterem od N-ki
tylko sobie normalnie kupić. Przecież po rezygnacji nie będę zdejmował anteny z budynku chyba ten kto to wymyślił miał jakieś zaćmienie.
Cena jest bardzo podobna do tej w N-ce
zigreg
Chyba jest w tym sporo racji, w regulaminie roz. IV jest taki oto fragment: "14. Dekoder, Karta dekodująca, udostępniony Abonentowi Zestaw antenowy nie są własnością Abonenta i nie stają się nią także w przypadku zapłaty przez Abonenta odszkodowania, o których mowa powyżej. W przypadku, gdy Abonent terminowo, prawidłowo i bez przerw wykonuje swoje zobowiązania względem ITI Neovision, po upływie 3 lat od daty zawarcia umowy, nabywa uprawnienie do zakupu Dekodera, Karty dekodującej i Zestawu antenowego na warunkach specjalnych."

po 3 latach ew. moze oddadza ci go za 1zl, ale do tego czasu warowac trzeba przy Nboxie..., chyba faktycznie lepiej zlozyc sobie zestawik z wolnej reki...

Moze ktos cos polecic, jakis standartowy zestawik? jakiej wielkosci talerz zalecacie (zakladajac, ze moze kiedys cos jeszcze dojsc do N`ki)
 

Zibi32

New member
kieronb napisał:
Jestem w tycm temiacie trochę świerzy i nie moge złapać sygnału na N. pojechałem podłączyłem boxa u kuzyna na cyfrze żeby się zaktywował i żebym miał dostęp w menu do dostrajania!! niestety ruszam i ruszam anteną i ciągle mam na wskażnikach: sygnał 60 - 70 & a jakość 0! koło nunera kropka czerwona! ktoś pomoże?
mialem to samo, dzwon na infolinie !!.... powiedza co robic... u mnie po roznych przestawieniach diseq- pozniej LNB 1..2..3 ...w koncu twardy res ... i poszlo. Choc poziomy sygnalu 65-70 % wiec bez rewelacji.
 
Do góry