Montaż anteny do N , opis praktyczny

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Raczej jest to ;indywidualne; ustawienie anteny . Musisz sam spróbować czy ustawienie bliżej czaszy daje lepszy (mocniejszy sygnał ) , czy masz wszystkie kanały itp....
 

muzyk219

New member
Mam pytanie do użytkowników "n".
Od jakiegoś czasu mam spore problemy z ustawieniem anteny 80cm przy kanałach TVN HD,TVN Turbo HD i kilku innych ale też z grupy TVN.
O ile na pozostałych kanałach jakość mam na ok 60-80% to w w/w choćbym nie wiem jak kręcił anteną i konwerterem używając miernika jakość mam od 4 do max 12%.
Czy ktoś zauważyła analogiczny spadek jakości w w/w kanałach? U mnie obraz po przełączeniu z innego programu ,np. TVP HD na TVN HD przez ok minutę mniej więcej jest ok a potem zaczyna zawieszać sie aż po kilku sekundach plansza że sygnał za słaby albo błędne połączenie dekodera itp.
Kombinowałem z anteną w różnym miejscu na balustradzie balkonu( długość w linii poziomej balustrady ok 5 metrów).
Wcześniej miałem antenę w połowie długości ale budynek na przeciwko trochę "zasłaniał widok" lecz mimo to sygnał był wyższy. Pomyślałem że odsunę antenę na balustradzie max o pozostałe 2,5 metra bo teoretycznie wtedy antena powinna mieć zdecydowanie lepszy widok i budynek na przeciwko odsłaniał znaczną cześć nieba.
Paradoksalnie jakość spadła do 4% najczęściej.
Fakt ze antena ustawiona wcześniej niby będąca przysłonięta przez budynek było to ok 3 miesiące temu a dzisiaj coraz częściej mam problem by odebrać bez zakłóceń programy TVN-owskie. Spotkał się ktoś z podobnym przypadkiem? proszę o poradę.

Czasza 80cm.
Dekoder 250GB.
Konwerter - TRIAX Quad TQD 002
Freq 10.7-12.75 GHz
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Wiesz zapewne że ustawiając antenę na nkę trzeba mieć sporo cierpliwości ;) spróbuj na początek ;przekręcić ; konwerter w uchwycie w odwrotną stronę do ruchu wskazówek zegara , jeżeli to nie pomoże to przybliż/oddal konwerter do/od anteny , a na koniec regulacja anteny zarówno w pionie , jak w poziomie. Może być że trochę ją poruszyło przy ostatnich mocniejszych powiewach. Pamiętaj że po zmianie ustawień odczekać trochę czasu , a i sprawdz miernik w dekoderze nki.
 

Wołek 1967

New member
Jestem użytkownikiem N-ki od trzech lat i nigdy nie miałem kłopotów ,kilka dni temu wymieniłem (po remoncie elewacji) antenę 90-tkę na nową 80-tkę i na konwerter podwójny na hod bird i astrę.Sam zamontowałem i ustawiałem antenę bez miernika.Teraz wiem że mogłem pozostać przy 90-tce bo jak pada mocno deszcz i jest wiatr to trochę klatkuje obraz a przy ant.90cm tego nie było przez trzy lata ! teraz jest :sad:.Przed chwilą sprawdziłem na dekoderze jakość i siłę przy zachmurzonym niebie. TVNHD S.96,J.16-20% ,Polsat HD S.95,J.56%, Kuchnia HD S.94%,J.18-22,TVPHD S.94%,J.42-46%,Discovery S.96,J.42-46% na kanałach nie hd s.74-98%,j 70-88%. ,z Astry wszystkie kanały HD- S.95-100%.J 80-100%. Zaznaczam że podobne % były przy antenie 90-tce ale prawie nigdy nie klatkowało. Proponuję się jeszcze pomęczyć ustawieniem anteny lub poprosić kogoś z miernikiem.
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
@Wołek 1967 czy masz na drodze sygnału ; jakąś; przeszkodę? , a co do Twoich parametrów Astra 100% ,a na H.Bird tak słaba jakość to trochę dla mnie dziwne . Osobiście korygował bym ustawienie anteny (po milimetrze) , a jaką markę konwertera obecnie masz?
 

muzyk219

New member
Wiesz zapewne że ustawiając antenę na nkę trzeba mieć sporo cierpliwości ;) spróbuj na początek ;przekręcić ; konwerter w uchwycie w odwrotną stronę do ruchu wskazówek zegara , jeżeli to nie pomoże to przybliż/oddal konwerter do/od anteny , a na koniec regulacja anteny zarówno w pionie , jak w poziomie. Może być że trochę ją poruszyło przy ostatnich mocniejszych powiewach. Pamiętaj że po zmianie ustawień odczekać trochę czasu , a i sprawdz miernik w dekoderze nki.

Miernik w dekoderze sprawdzam cały czas mając wpięty w kabel miernik wychyłowy. Tylko za pomocą miernika wychyłowego ustawiam antenę. Konwerter i oddalałem i przekręcałem po milimetrze w każdą stronę.Analogicznie jeśli chodzi o czaszę.
Antenę nie ustawiam pierwszy raz w życiu więc wiem jak to się robi, spokojnie... Chodzi mi o to że tylko na tych TVN-owskich programach jest u mnie słaba jakość rzędu 4-12%. Pomyślałem że skoro od ok 3 miesięcy nic nei zmieniałęm to moze w tym czasie ogólnie jakość w/w programów u innych użytkowników n-ki też spadła.
Skoro Wołek 1967 podaje u siebie 16-20% więc to też wcale nie wiele. Będę chyba musiał z powrotem przesunąć antenę w paradoksalne miejsce ,czyli częściowo przysłonić ją przez budynek na przeciwko.
Głupie rozumowanie ale chyba akurat te miejsce jest najcelniejsze dla moich warunków.
Jeśli czytający koledzy mogą to proszę o podanie % na programach TVN-owskich ile mają na jakości sygnału względem mniej więcej innych programów.
Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz,czy ewentualna zmiana konwertera na inny,lepszy(tylko co to znaczy lepszy) by coś dała?
 

Wołek 1967

New member
jędrzejj 1957 pisał że mam słabą jakość ,więc zabrałem się dziś do poprawy ustawienia anteny.Właśnie przed chwilą zakończyłem ustawianie anteny (bez miernika)aby poprawić ,, jakość w%" i udało się: Tvn HD j.32%, Tvn7 j.69%, Polsat HD 60% ,Discavery j.48% ,HBO 60%, ttv j.100%,stars tv j.100% TvpHD j.48%, z Astry np.ZDF HD j.88%,Tv trwam j.62%. Siła na wszystkich kanałach ok.70-100%.Na ekranie nie za uwarzyłem zmiany w obrazie czy było 20% czy 100%.Jest dobry czysty obraz.Wymieniłem kabel do anteny na tzw.do anteny sat. W tym czasie co ustawiałem antenę przyjechał sąsiad i mówił,że u niego ustawiała N-kę jakaś firma z miernikiem i parametry ma podobne tzn. jakość i siłę sygnału. Może się komuś przydadzą te moje doświadczenia .pozdr...
 

Wołek 1967

New member
jędrzejj 1957 pisał że mam słabą jakość ,więc zabrałem się dziś do poprawy ustawienia anteny.Właśnie przed chwilą zakończyłem ustawianie anteny (bez miernika)aby poprawić ,, jakość w%" i udało się: Tvn HD j.32%, Tvn7 j.69%, Polsat HD 60% ,Discavery j.48% ,HBO 60%, ttv j.100%,stars tv j.100% TvpHD j.48%, z Astry np.ZDF HD j.88%,Tv trwam j.62%. Siła na wszystkich kanałach ok.70-100%.Na ekranie nie za uwarzyłem zmiany w obrazie czy było 20% czy 100%.Jest dobry czysty obraz.Wymieniłem kabel do anteny na tzw.do anteny sat. W tym czasie co ustawiałem antenę przyjechał sąsiad i mówił,że u niego ustawiała N-kę jakaś firma z miernikiem i parametry ma podobne tzn. jakość i siłę sygnału. Może się komuś przydadzą te moje doświadczenia .pozdr...

Posiadam:Konwerter satelitarny MONOBLOCK INVERTO BLACK PRO 0,2dB, antena sat.czasza 80 cmx75cm
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Konwerter należy do ; lepszych;i raczej dobrze współpracuje z nką więc tu raczej nie powinno się szukać przyczyny małej jakosci sygnału. Jeżeli masz dobry dostęp to leciutko skręć konwerter w uchwycie .
 

d6500

New member
Mam nc+ siła sygnału 82 jakość 53 i jakoś nie mogę podnieść jakości sygnału na więcej niż 55-56 obraz ok , mieszkam na południu polski .
Poprawę jakości uzyskałem przez przesunięcie conwektera . Jakaś rada jak poprawić jakość sygnału do hm 80% . Ogólnie wszystko działa dobrze, ustawiałem w leko pochmurny dzień.
 

psiaja

Member
Czołem
Planuję zakup zestawu sat do NC+
Na chwilę obecną jestem nastawiony na antenę Corab 80cm (800-SA-J, X80)
I teraz pytanie - jaki Konwerter wybrać:
- SINGLE Opticum/Orton LSP-02G / LSP-04H
- INVERTO IDLR-SINL40- EXTND-OPP (wart dopłaty do wcześniej wymienionych)?
Coś innego?
Całość będzie podłączona do modułu CAM w Samsungu F6770
Proszę o poradę
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Posiadam Corab 90 , a do tej antenki Televes Quad , oraz moduł Cam CI+Polsat i NC+Mix. Współpracują razem bez problemowo , nie mam problemów z sygnałem nawet przy słabych parametrach pogodowych. Oczywiście gdy spada ; ściana; deszczu , czy śniegu to i ten zestawik nie pomoże :D.
 

psiaja

Member
jedynym odbiornikiem będzie sam TV, więc proszę o poradę, jaki konwerter single będzie lepiej współgrał z anteną Corab
dzięki!
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Posiadałem w przeszłości Golden Interstar , Opticum , Inverto , a teraz od prawie roku Televes który jest dość stabilny. Z tego co wiem obojętnie czy Singiel czy Twin , czy Quad te konwertery dobrze współpracują z Corab.
 
Ostatnia edycja:

ibotto

Member
Oczywiście należy założyć co najmniej dual lub quad. Instalację zrobić od razu dwuprzewodową (quad- czteroprzewodowa), tak aby docelowo podłączyć recorder. To jest jedna robota a na przyszlość jak znalazł. Nie wiem jak wygląda nagrywanie po USB przy wyłączonym telewizorze. W razie kolizji programów też masz zonk, bo nie mozesz jednego ogladac a drugiego nagrywać. Docenisz gdy rodzina się powiększy i każdy ma swoje ulubione programy - EPG pomoże.
Moja lokalizacja to 15E, wskazania: siła 100%, jakość 90-98% zależnie od kanału, antenę ustawiałem w marcu 2008 metodą stryczka - raz a dobrze.
 
Do góry