Montaż anteny do N , opis praktyczny

Emhabe

New member
piotrwzk napisał:
Witam

Mam problem z ustawieniem anteny. Kupilmem "n" wczoraj. Talerz i konwerter kupilem oddzielnie w MM. Zmontowałem tależ założyłem konwerter (gniazdem na kabel w dół) i zamontowałem na maszcie. Ustawiłem podobnie jak sąsiad z 6 i 8 piętra. Jeżeli sąsiedzi mają anteny to zakłądam że u mnie też powinno złapać. Próbowałem 2 godz i nic nie złapałem. Siła sygnału 70-90% w zalezności od ustawienia talerza ale jakość sygnału ciągle mam 0%. Czy jest możliwe że żle zamontowałem konwerter? Czy trzeba go jakoś ustaiwać (kręcić nim)? Co mam nie tak?

Zauważyłem dziwną reakcję nboxa. Po wyłączeniu na pilocie albo na panelu nboxa tuner po kilku sek samoczynnie się uruchamia i próbuje szukać połączenia z satelitą (standardowy obraz przed złapaniem satelity).
Czy coś z moim nboxem jest nie tak?

pozdrawiam

Przyłączam się do pytania, mam dokładnie to samo: przy sile sygnału 70-75% jakość sygnału zero, nbox nadaje na zmianę komunikaty "trwa pobieranie listy kanałów" oraz "brak sygnału - sprawdz podłączenie dekodera". I jeszcze coś zauważyłem - znudzony tymi komunikatami próbowałem go wyłączyć z pilota, ale dosłownie po trzech sekundach sam się włączał z powrotem i dawaj od nowa to samo. Jedyna rada pani z partyline to "kręcić anteną dalej"... Jest możliwość że soft jest zwalony? Są jakieś sposoby na jego podmianę? Boję się że orły z MM nie dadzą rady...
 

aule

New member
Emhabe napisał:
Przyłączam się do pytania, mam dokładnie to samo: przy sile sygnału 70-75% jakość sygnału zero, nbox nadaje na zmianę komunikaty "trwa pobieranie listy kanałów" oraz "brak sygnału - sprawdz podłączenie dekodera". I jeszcze coś zauważyłem - znudzony tymi komunikatami próbowałem go wyłączyć z pilota, ale dosłownie po trzech sekundach sam się włączał z powrotem i dawaj od nowa to samo. Jedyna rada pani z partyline to "kręcić anteną dalej"... Jest możliwość że soft jest zwalony? Są jakieś sposoby na jego podmianę? Boję się że orły z MM nie dadzą rady...

Jeżeli nbox sam się włacza może to być wina softu. Zrób reset i wtedy zobacz co się stanie. Jezeli miałeś tależ z CYFRY+ to nie koniecznie będzie dobrze ustawione bo "n"-ka kozysta z innych transponderów. Więc może być konieczna minimalna korekta (nie więcej iż 1cm przesunięcia)

Można też pokręcić lekko konwerterem. Zawsze też możesz wejść do menu instalatorskiego i tam pogmerać z częstotliwością. Wcześniej już ktoś o tym pisał. Albo ine ustawienia. Dopuki nie będziesz miał jakości dobrej Twój nbox sie nie dogada z sygnałem kontrolnym ani z aktuwacyjnym.
 

Emhabe

New member
aule napisał:
Jeżeli nbox sam się włacza może to być wina softu. Zrób reset i wtedy zobacz co się stanie. Jezeli miałeś tależ z CYFRY+ to nie koniecznie będzie dobrze ustawione bo "n"-ka kozysta z innych transponderów. Więc może być konieczna minimalna korekta (nie więcej iż 1cm przesunięcia)

Można też pokręcić lekko konwerterem. Zawsze też możesz wejść do menu instalatorskiego i tam pogmerać z częstotliwością. Wcześniej już ktoś o tym pisał. Albo ine ustawienia. Dopuki nie będziesz miał jakości dobrej Twój nbox sie nie dogada z sygnałem kontrolnym ani z aktuwacyjnym.

Reset tylko poprzez wyłączenie zasilania? Antena jest z "n"ki dopiero co zakładana, robiłem to sam według wskazówek z tego forum, opierając się na danych z menu serwisowego nboxa - czyli według podawanej przez niego siły sygnału. Pani z partyline podała mi kombinację klawiszy do resetu, ale nie bardzo się chciał zresetować, pomagała tylko wtyczka z prądu:)
 

Czarny38

New member
Emhabe napisał:
Przyłączam się do pytania, mam dokładnie to samo: przy sile sygnału 70-75% jakość sygnału zero, nbox nadaje na zmianę komunikaty "trwa pobieranie listy kanałów" oraz "brak sygnału - sprawdz podłączenie dekodera". I jeszcze coś zauważyłem - znudzony tymi komunikatami próbowałem go wyłączyć z pilota, ale dosłownie po trzech sekundach sam się włączał z powrotem i dawaj od nowa to samo. Jedyna rada pani z partyline to "kręcić anteną dalej"... Jest możliwość że soft jest zwalony? Są jakieś sposoby na jego podmianę? Boję się że orły z MM nie dadzą rady...
Zacytuję tu kolęgę Yuiren :

UWAGA! W wielu dekoderach Nki jest blad (widzialem juz takie 4 na 11 ogolnie).
Maja blad w fabrycznych ustawieniach transpondera.
Prawidlowa czestotliwosc to : 11439 !!!!!!!!
Ustawiamy ja ZANIM zaczniemy krecic antena po wcisnieciu klawiszy :
Menu/żółty/7/2/8

Osobiście miałem 11449 i chodziło mi tak samo jak po zmianie na 11439 ale możliwe że łatwiej będzie szukać. Miałem jedynie słabszą siłe na paczce discavery ale poprawiła minimalna korekta czaszy na zachód.
 
Ostatnia edycja:

Emhabe

New member
aule napisał:
RESET to

przyciskając w takiej kolejnośći i trzymając każdy.

MENU - RES - strzałka w prawo (trzymasz aż się wyłączy)

Szczerze mówiąc to właśnie próbowałem, i to dosyć długo trzymając i jak mawiają Rosjanie "keine reaktion"
 

Yuiren

New member
Kazdy Nbox sam sie wlacza jesli niejest aktywowany i niema sygnalu z satelity. Niewiem dlaczego tak sie dzieje, ale widzialem juz kilkanascie sztuk i wszystkie sie tak zachowywaly. Po wcisnieciu klawisza Power na dekoderze po kilku sekundach znowu sie uruchamial.

Jesli zrobicie twardy reset softu to pamietajcie ze zeby wejsc spowrotem do funkcji serwisowych musicie wcisnac przycisk SETUP, ZOLTY, 7,2,8 .
Podczas twardego resetu klawisze trzeba trzymac bardzo dlugo, 10-20 sekund.

Kombinujcie z czestotliwoscia miedzy 11439 a 11449. Ostatnio spedzilem 2 godziny na ustawianiu anteny na 11449 i nic nieznalazlo, zrezygnowany zmienilem na 11439 i mialem 80% jakosci.
Ale widzialem juz dekodery ktore pracuja na 11449 idealnie. Trudno jest mi powiedziec dlaczego tak sie dzieje.
 
Ostatnia edycja:

Czarny38

New member
piotrwzk napisał:
Witam

Mam problem z ustawieniem anteny. Kupilmem "n" wczoraj. Talerz i konwerter kupilem oddzielnie w MM. Zmontowałem tależ założyłem konwerter (gniazdem na kabel w dół) i zamontowałem na maszcie. Ustawiłem podobnie jak sąsiad z 6 i 8 piętra. Jeżeli sąsiedzi mają anteny to zakłądam że u mnie też powinno złapać. Próbowałem 2 godz i nic nie złapałem. Siła sygnału 70-90% w zalezności od ustawienia talerza ale jakość sygnału ciągle mam 0%. Czy jest możliwe że żle zamontowałem konwerter? Czy trzeba go jakoś ustaiwać (kręcić nim)? Co mam nie tak?

Zauważyłem dziwną reakcję nboxa. Po wyłączeniu na pilocie albo na panelu nboxa tuner po kilku sek samoczynnie się uruchamia i próbuje szukać połączenia z satelitą (standardowy obraz przed złapaniem satelity).
Czy coś z moim nboxem jest nie tak?

pozdrawiam
Podobny objaw będzie gdy czaszę skierujesz na inną satelitkę niż hotbird :neutral: Co do włączania się to normalny objaw dopuki nie jest prawidło zestrojona antena i aktywowana "n"-ka.


Dla mniej wprawionych:
Do ustawiania anteny najlepiej jeżeli to możliwe używać tunera analogowego wtedy wyszukujemy program na hotbirdzie i próbujemy wyeliminować jak najwięcej tkz. dropów (czarne poziome kreseczki) i na tak wstępnie ustawionej antenie można już ostateczną korękte robic z tunkiem cyfrowym. Zapytacie dlaczego? ano dlatego że tunery cyfrowe mają delikatne opóźnienie w zaskoku sygnału na wizji i mierniku sygnału, zbyt szybki ruch anteną powoduje że zanim zaskoczy miernik to już zdążymy zmienić pozycje.
 

Emhabe

New member
Czarny38 napisał:
Podobny objaw będzie gdy czaszę skierujesz na inną satelitkę niż hotbird :neutral: Co do włączania się to normalny objaw dopuki nie jest prawidło zestrojona antena i aktywowana "n"-ka.


Dla mniej wprawionych:
Do ustawiania anteny najlepiej jeżeli to możliwe używać tunera analogowego wtedy wyszukujemy program na hotbirdzie i próbujemy wyeliminować jak najwięcej tkz. dropów (czarne poziome kreseczki) i na tak wstępnie ustawionej antenie można już ostateczną korękte robic z tunkiem cyfrowym. Zapytacie dlaczego? ano dlatego że tunery cyfrowe mają delikatne opóźnienie w zaskoku sygnału na wizji i mierniku sygnału, zbyt szybki ruch anteną powoduje że zanim zaskoczy miernik to już zdążymy zmienić pozycje.


Eeeee no fajnie, ale jak już po ustabilizowaniu po kręceniu antena miernik w nboxie pokazuje siłę sygnału constans 70-72% ?
 

Czarny38

New member
Emhabe napisał:
Eeeee no fajnie, ale jak już po ustabilizowaniu po kręceniu antena miernik w nboxie pokazuje siłę sygnału constans 70-72% ?
A jaką masz jakość sygnału? Jeżeli siłe masz 70-80% a jakość masz 0% i delikatne korekty nie dają efektu to może znaczyć że masz skierowaną na inną satelitę.
 
Ostatnia edycja:

Czarny38

New member
EMEM napisał:
Cześć. Znalazłem dwa zestawy antenowe pod recordera doradźcie proszę który lepszy:

antena triax
konwerter triax

lub

antena emme esse
konwerter MTI

Ta druga antena bardziej mi się podoba bo jest... czerwona i pasuje do dachu :).

Dzięki za podpowiedzi.
Ja osobiście mogę Ci polecić ten drugi zestaw a w szczególności tą firmę sam u nich kupuje, jest to solidny sklep gdzie niedość że tanio kupisz to jeszcze dobrze doradzą co Ci potrzebne. Co do samego zakupu to jeszcze się wstrzymaj aż będzie na 100% pewne jaki konwerter będzie potrzebny. Te czasze są bardzo dobre montowałem już kilka od nich. Chodzi oczywiście o SatSklep prowadzony przez firmę Eltech.
 

deoc

New member
Boze chyba nie dam rady - macie jakies "tips&tricks" dla mnie - Sila sygnalu 89% jakosc 0% :/
91% to maks - teraz mam tak ustawiona przy DVB-S2 11439 MHz 27,500MS/s polaryzacji poziomej i roll-off 0.35
 
Ostatnia edycja:

Yuiren

New member
Hm, Tips&Tricks...probowales ze sloncem ? O 12.55 ustaw antene na slonce, a potem przesun okolo dwoch centymetrow w dol. Zafixuj, sprawdz jakosc (nie zwracaj uwagi na sile), przestaw na 11449, potem 11439, sprawdz polaryzacje pozioma, pionowa. Nie pomaga, przestaw okolo 0.5 centrymetra pionowo w gore lub w dol, powtorz. I tak w kolko, az znajdziesz. Jesli sie nieuda, wezwij kogos z miernikiem albo analogiem.
Aha, mozesz jeszcze pojechac do punktu sprzedazy i poprosic zeby Ci sprawdzili tuner, w MM w Lodzi wrocily 3 uwalone ze 100 sprzedanych (mam wtyke).
 

deoc

New member
Ja juz chyba wiem - poprostu musze sobie maszt kupic jutro :p Bo jak odczepilem antene z miejsca i trzymalem ja 30cm w lewo (poprostu mam balkon na przeciwko i nad soba....) to bylo nawet 40% - co prawda przez chwile, no ale jak bedzie stabilnie to bedzie na pewno OK :) Takze jutro jade po jakis "maszt" i wtedy powalcze :) A juz sie napalilem na ogladanie dzis...
 

EMEM

New member
Czarny38. Dzięki za odpowiedź.

Rzeczywiście w tym sklepie mają wybór dodatkowych części takich jak maszty, obejmy kominowe itp. a będą mi potrzebne.

Na n-infolinii upewniłem się, że do recordera jest potrzebny kowerter Twin.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

owain

New member
Yuiren napisał:
Hm, Tips&Tricks...probowales ze sloncem ? O 12.55 ustaw antene na slonce, a potem przesun okolo dwoch centymetrow w dol.

witam ponownie, w sumie kaze moje czytaie tego forum uwarunkowane jest tym, czy moje mieszkanie do ktorego za miesiąc sie przeprowadzam zobaczy n-kę... zatem czy te ustawienia są mniej wiecej aktualne dla rzeszowa? balkon mam na południowy wschód i "po linii bloku" antena zamocowana na balkonie moze bedzie widziec... czy jesli o tej porze zobaczę z balkonu słońce to znaczy ze jest szansa? i jak bardzo przeszkadzają np płyty sąsiednich balkonów? Sorki za wkurzające pytania ale nigdy ani się nie interesowałem ani nie miałem tv-sat a teraz mogę mieć konieczność... sąsiedzi będą pewnie instalowac 60cm z n-ki przy pomocy ich instalatora (albo kogo przyśle rzeszowski MM), wiec moze zaczepie faceta by zmierzył sygnał piętro nizej (sąsiedzi szczesliwi mają balkon na pd-zach) NIestety nie wchodzi w grę konwerter podwojny i ciagniecie od sasiadów czy antena na dachu:(
Czy ewentualne zainstalowanie sobie swojej 90 cm może pomóc ?
Czy w uzyskaniu odpowiedzi pomoże zapewnienie że ubóstwiam Kevina Smitha?;)
 
Ostatnia edycja:

piotrwzk

New member
Witam

Jeżeli nie nie możelcie złapać sygnału to sprawdźcie czy częstotliwość jest ok u mnie była o 10 za wysoko :(, po zmienia szybko złapałem sygnał). Teraz mam trochę problem z jakością. Wiekszość FTA i TVN mam 100% i tam niema problemu ale reszta kanałó z "n-ki" jest na poziomie jakości 75-80% no i przycina obraz. Czasza jest już i tak większa od tej którą sprzedają z nboxem (70cm, 7 piętro, żadnych przeszkód). Czy kanały z n-ki są na innym ustawieniu anteny lepsze? Czy ktoś ma 100% na wszystkich kanałach na podobnej antenie?

pozdrawiam
 

Czarny38

New member
piotrwzk napisał:
Witam

Jeżeli nie nie możelcie złapać sygnału to sprawdźcie czy częstotliwość jest ok u mnie była o 10 za wysoko :(, po zmienia szybko złapałem sygnał). Teraz mam trochę problem z jakością. Wiekszość FTA i TVN mam 100% i tam niema problemu ale reszta kanałó z "n-ki" jest na poziomie jakości 75-80% no i przycina obraz. Czasza jest już i tak większa od tej którą sprzedają z nboxem (70cm, 7 piętro, żadnych przeszkód). Czy kanały z n-ki są na innym ustawieniu anteny lepsze? Czy ktoś ma 100% na wszystkich kanałach na podobnej antenie?

pozdrawiam
Jeżeli masz jakość na poziomie 75-80% to nie powinno ci nic przycinać, to wystarczająca jakość!!!.

Sama wielkość anteny nie zawsze niestety ma naistotniejsze znaczenie, ważne jest równierz jakość wykonania (kształt) czy dobrze skupia sygnał. Miałem przypadki anten od prywaciarzy 80cm co chodziły gorzej niż oryginalna angielska 60cm. Niestety tego na oko nie da się stwierdzić. Dlatego jednemu na 70-tce może chodzić 80% drugiemu 90%.
 

SlawMax

New member
Problem z sygnałem

Witam. Od wczoraj jestem prawie szczęśliwym posiadaczem n-ki. Prawie - bo odbieram tylko kanały FTA. Najdziwniejsze jest to, że Siłę sygnału mam 66%, jakość od 82 - 100%. Zmieniałem też częstotliwość (faktycznie była o 10 za wysoka) i nic. Twardy reset i nic. Dwa telefony do partyline i tylko sugestia kręcenia anteną. Ale co mam kręcić skoro sygnał jest ok. Nadmieniam, że przeskoczyłem bezpośrednio z cyfry. Czy możliwe jest, że sygnał mam prawidłowy ale to nie jest ta satelita:confused:.Pewnie pozostaje mi wrócic do punktu sprzedaży i tam coś zadziałać. A może ktoś miał już taki problem?
Pzdr.
 
Do góry