Jak sprawdzić sygnał satelitarny (zanim napiszesz czytaj 1wszą stronę!)

bio_hazard

New member
Witam

To moj pierwszy post, aczkolwiek sledze forum od jakiegos czasu (szczegolnie tematy o tylnoprojekcyjnych :)) - moje pytanie nie jest moze scisle zwiazane z tematyka forum, ale z tego co widze nie brak tu fachowcow i zapalencow - wiec mysle ze mi pomozecie :)

Otoz na dniach przeprowadzam sie na nowe mieszkanie. Nie specjalnie chce miec doczynienia z kablowka (bo jest to ta sama ktora do tej pory mialem) chyba ze w ostatecznosci :/ Chce zalozyc sobie talerz. Nosilem sie z zakupem Cyfry (no bo co innego?), ale biorac pod uwage domniemany start nowej platformy, co ma byc na dniach (???) wstrzymam sie na razie z decyzja.
Ale nie o tym w sumie chcialem... Problemem jest to (tak mi sie wydaje) ze mam tak nieszczesliwie umiejcowione mieszkanie na winklu bloku, ze wydaje mi sie ze bez sporego wysiegnika antena sygnalu nie zbierze... Tzn na tej scianie anteny widze tylko na tym drugim koncu i juz skierowane sa minimalnie w strone bloku. Na moim koncu bloku facet mial antene zainstalowana na wysiegniku na parterze (jest tam taki taras wysuniety ze 2,5 metra jeszcze i na barierce tego tarasu facet zainstalowal antene) ale mu konwerter ukradli :/
Ale wyzej w tej czesci bloku nie widze zadnych anten... przypadek? moze.. ale watpie...
Chcialbym spytac czy sa jakies mierniki sygnalu z satelity, ktore pozwalaja bez instalowania sprzetu ocenic czy antene da sie w danym miejscu zamontowac, ew. jakiej dlugosci wysiegnik trzeba by zastosowac.
Bo panienka ze stoiska C+ powiedziala ze nie ma takich (po uprzednim telefonie do montera), a szukalem tez troche w sieci i znalazlem np. cos takiego http://ed.vector.com.pl/83661.xml ale wynika z opisu ze to sie podlacza do anteny, jak tez i inne modele na tej stronie.
Wiec moze faktycznie nie ma czegos takiego i zeby sie przekonac czy sie da po prostu trzeba zainstalowac cale to badziewie (zestaw sat) i sprawdzic?
 

dnc

Moderator
VIP
Porządne mierniki sygnału satyelitarnego sa drogie, poniważ można nimi ustawić bardzo dokładnie antenę na każdego satelitę. Mierniki dostępne w sklepach Sat po 40-50 zł sa do d....y, poniważ pomiar jest bardzo skomplikowany, a po za tym to jest miernik dokładnego dostrojenia, a trzeba mieć już ustawiona wstępnie antenę na satelitę. Czy jest sens kupować ten drogi mierni? Raczej nie. Koszt w stosunku do tego co się osiągnie jest wysoki. Gdybyś zawodowo ustawiał antenę to tak, a prywatnie, to lepiej ustawiać przy pomocy tunera sat. Bardzo dobrym pomysłem jest też mieć tuner DVB do kompa. Są programy, którymi można dokładnie wyregulować antenę, ponieważ ustawia się transponder i ruszając anteną szuka się go na niebie i potem dokładniej dostraja, siłę sygnału i jego jakość.
 

bio_hazard

New member
dzieki za odpowiedz :)

nie, nie - ja nie chce kupowac zadnego miernka (przynajmniej narazie :)) - po prostu chcialem wiedziec czy np. przed zamowieniem montazu sprzetu, ktos moze przyjechac do mnie (z cyfry np.) z magicznym aparacikiem i powiedziec "da sie" albo "nie da rady" lub jakiego dlugiego kija do anteny musze wystrugac ;) bez montazu tego calego badziewia - ale widze ze raczej marne szanse...

bo wlasnie chcialem uniknac sytuacji kiedy rozlozy sie wszystko, podlaczy - a sie okaze ze kiszka...:|
 

dnc

Moderator
VIP
Jeśli chciałbyś sprawdzić sygnał musiałbyś mieć antenę już zamontowaną. Inaczej się nie da bo nie wiadomo gdzie dokładnie ona będzie i jak będzie ustawiona, jak daleko od ściany, pod jakim kątem będzie konwerter. Samo sprawdzenie jest możliwe, tylko przy założeniu anteny. A może poprosisz jakiegoś sąsiada, który mieszka w lepszym miejscu bloku i udostępni Ci ścianę. A w zamian np. kupisz konwerter z dwoma wyjściami i większą czaszę i pozwolisz podłączyć mu się do swojej instalacji. Będziesz miał pewność, że Ci się nic z tym nie stanie bo on i Ty jedziecie na tym samym wózku.
Jeśli chodzi o samo sprawdzenie to wystarczy kompas. Sprawdź jak jest ustawiony budynek i patrz na południowy-wschód. To także pozwala określić jak bardzo budynek zasłaniać będzie sygnał. W ostateczności załatw sobie zawieszenie jej na dachu (jeśli istnieje taka mozliwość technicznie.).
 

Mazoku

New member
Żeby szybko wstępnie sprawdzić czy nic nie stoi na drodze między twoją anteną a satelitą wystarczy:

1. Sprawdzić w np. Google Earth położenie swojego domu (wysokość i szerokość geograficzną).

2. Wklepać do kalkulatora. Satellite orbit to 13 dla Hotbirda (satelity, a właściwie konstelacji satelitów, z której korzystają Cyfra+, Cyfrowy Polsat i wkrótce prawdopodobnie ITI).

3. Pole Dish azimuth (deg E relative to magnetic north) podaje azymut w stopniach (w Polsce powinno być to ok. 180-190). Bierzesz kompas i sprawdzasz czy w lini prostej nie ma przeszkód.

4. Pole Dish elevation (deg) podaje kąt nad horyzontem, w który celować musi antena. Tu musisz się zdać na oko, chyba że masz pod ręką sekstant ;)
 

tuptus55

New member
dnc napisał:
No cóż... kolega nie czytał mojego postu powyżej? Oj, oj...:rolleyes:
Czytałem tylko opisywany tutaj przez bio_hazard problem dotyczy instalacji na scianie budynku. Ja zaproponowałem instalację na dachu.
Bardzo spodobał mi się pomysł mazoku do ustalenia czy da się odbierać satelitę. Zamiast sekstantu mozna zastosować poziomicę z regulacją kąta. W Castoramie 90zł chyba, że ktoś znajomy posiada.
Ale pomysł z Google Earth super.:cool:
 

bio_hazard

New member
tuptus55 napisał:
Zawsze mozna zamocować antene na dachu.
ekhmmm... mieszkam na 2 pietrze - blok ma ich 10...

dnc >> hmm.. z sasiadami nie bardzo chcialbym wchodzic w jakies uklady (a jak mu sie naraze - to mi zasabotuje kabel albocos ;)) zreszta obok mieszka staruszka, ktora ma troche nie teges w glowie, a to ma prad w klamce, a to winda ja kopie, nawet do lozka ma jakies przebicia :p; a potem jest klatka schodowa, a potem nie wiem... chyba ze wyzej...eee... nie bede na razie kombinowal - moze sie obejdzie bez takich :)

no Mazoku - to juz jest cos :) jak znajde chwile, to sie pobawie, kompas gdzies mialem, a w pionie nie powinno byc problemu :)
 
Ostatnia edycja:

kowal

New member
Kurcze! W kwietniu miałem podobny problem co kolega Bio Hazard. Wtedy też najpierw próbowałem wyliczyć to "na słońce" ( kiedyś miałem zajęcia z astronomii ) ale niestety poddałem się w połowie obliczeń:( - starość nie radość. Taka strona bardzo by mi wtedy pomogła, ale cóż nie chciało się dobrze poszukać to trzeba się było nagimnastykować. Mój blok też stoi na linii północ-południe ( teraz wiem że praktycznie w kierunku na HotBirda ) w środku jest trochę grubszy a ja mam mieszkanie na północnym krańcu bloku ( okna od zachodu i balkon od wschodu ). Kupiłem najdłuższy dostępny wysięgnik do anteny ( 120 cm z czego 20 cm na mocowanie do muru balkonu ) podłączyłem tuner i TV i przez ponad 3 godziny szukałem jakiegoś sygnału ( 6 piętro, śrubki mocujące czasze ponad 1 metr poza balkonem, obracanie czaszy kijem od szczotki itd:-D ). W końcu się udało; złapałem sygnał z astry, potem kręcąc czaszą na zachód łapałem jeszcze jakiegoś satelitę ( chyba Eutelsat ) jednak niestety Hot Bird był już "w cieniu" bloku. Na szczęście po dokładnych oględzinach ( właśnie cienia na czaszy i cienia na drugiej stronie bloku) tak zainstalowanej satki doszedłem do wniosku, że powinno się udać złapać HB na satce zainstalowanej od strony zachodniej. I faktycznie wystarczył zwyczajny 70 cm wysięgnik i czasza jest w 100% we wiązce HotBirda.
Gdybym wtedy miał adres tej stronki pewnie poszło by dużo sprawniej, naprawdę duże uznanie dla jej twórców...
 
Ostatnia edycja:

miciu10

Member
A czy ktoś korzystał ze stronki: dishpointer.com
Wydaje się, że dzięki niej możemy wyznaczyć dokładną linię gdzie ma być skierowana antena. Gorzej jeśli google nie mają dobrych zbliżeń naszego regionu.
 

Piasek80

New member
Wczoraj 4h walczyłem z anteną: oczywiście musiał zacząć padać deszcz także kur... ostro. O co chodzi: ze względu na to ze chatka obsadzona była po budowie świerkami z każdej strony i że od tego czasu upłynęło już 30 lat mieszkam ... w lesie. Wszystkie świerki od stron: wschód, południe i zachód są 2-3m wyższe niż chata. Innymi słowy nie mam gdzie zamontować anteny. Ale, obok domu stoi budynek, ma odsłoniętą jedną ścianę, żadnych drzew, budynków na linii zatem tam umiejscowiłem antenę. problem był z kablami ale stwierdziłem ze zrobie to raz a pożądnie. Kupiłem dobry kabel "ekranowany" ?? do 120dB, (dedykowany do HDTV SAT) wymierzyłem wszystko, poprowadziłem go w rurkach "peszel" po ścianie, dalej w ziemi i po rynnie, przez ścianę do pomieszczenia. Wyszło 20m. Kąt anteny ustawiłem odpowiedni dla mojego regionu czyli ok 29,5 (satka z zestawu TP) ale tuner Polsatu. Wpięliśmy satfinder (taki tam za 20zł) sygnał jest na kablu, wszystko OK ale... moc sygnału ZERO. Wszelkie możliwe kombinacje anteną, wymieniłem konwerter na inny sprawny od kumpla to samo. Sygnał ZERO. Tuner podpiąłem u kumpla bo już zgłupiałem - działa bez zarzutu, u mnie moc ZERO. Gdzie tkwi przyczyna problemu ??
Kabel starałem się kłaść z dużą dokładnością także nie ma opcji żeby się złamał/przełamał. A może kabel za długi ?? W końcu to 20m... no ale to by ZERO nie było. Poza tym w instrukcji obsługi dekodera tepsy jest napisane żeby kabel nie był dłuższy jak 30m a mój ma 20 zatem powinno chodzić. Dziwi mnie to tym bardziej że kumpel który montował to samo u siebie zaraz po podpięciu anteny, która jeszcze na ziemi leżała miał już pasek mocy na dekoderze Polsatu, później było dopiero precyzyjne regulowanie, a u mnie ZERO.
 

Piasek80

New member
Działa.
Problem tkwił w ... tunerze cyfrowego Polsatu. Po prostu ustrojstwo samo nie chce znaleźć sygnału. Podpięliśmy dopiero starego analoga Ferguson z paskami pokazującymi siłę moc i jakość sygnału i ustawiliśmy antenę "na cacy".
Wczoraj było pochmurnie i deszczowo a mimo to na 3m zwykłym chińskim gównianym kablu po 80gr za metr pokazywał moc sygnału 99%, jakość sygnału 90%:D (jeszcze się dostroi jak będzie ciepło). Tyle pokazywał analog. Cyfrowy polsat z racji pasków - wartości bardzo zbliżone. Następnie podpiąłem tuner cyfrowy już w domu (na 20m kablu wysokiej jakości) i moc sygnału to już 80% a jakość 50%
O tyle zleciały parametry sygnału tylko przez 20m kabla (swoją drogą na tym chińskim dziadostwie pewnie by już nie odbierał po 20m). Zatem byle do wiosny gdzie jak sie zrobi cieplej przestawię antenę ciut wyżej aby cała czasza była odsłonięta i powalczę z precyzyjnym dostrojeniem (wzmocnieniem jakości sygnału) bo obecnie odbiera mi prawidłowo tylko część pakietu HD.
 
Do góry