O co chodzi? Różnica pomiędzy sygnałem cyfrowym a analogowym.

gregor401

New member
Witam. Od niedawna jestem posiadaczem pakietu cyfrowej telewizji DTV z oferty Multimedii, liczyłem że obraz uzyskany po przetworzeniu go na cyfrowy będzie lepszy niz analogowy z tej samej sieci, jest natomiast odwrotnie obraz z analogu jest wyraźniejszy bardziej ostry a dźwięk czystszy niż cyfrowy. Co do kanałów HD to bez uwag, obraz żyleta. Sprzęt jaki mam podłączony to telewizor plazmowy Panasonic P42" G10E, następnie dekoder MM połączony bezpośrednio kablem HDMI Philips z telewizorem, z dekodera kabel antenowy do nagrywarki DVD Sony HDR 750, a ta kablem antenowym i kablem Euro z telewizorem. I tutaj moje pytanie do doświadczonych forumowiczów dlaczego obraz cyfrowy poprzez kabel HDMI jest gorszy niż poprzez antenowy, który idzie przez nagrywarkę i Euro do telewizora. Goście z MM twierdzą że po prostu mam tak ostry sygnał analogowy ale coś mi się wydaje że chrzanią bzdury. Po co mi wtedy ta cała cyfrowa DTV dla 3 kanałów w HD. Dzięki za konstruktywną pomoc.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Standard, było to poruszone w wątku o panasie 10x. Dzieje się tak bo po złączu euro uaktywniają się polepszacze obrazu, tv sam zwiększa rozdzielczość dobrymi algorytmami i dodaje filtry wyostrzające, kontury. Zaś przez HDMI obraz idzie "polepszony" (rozciągnięty) przez dekoder cyfrowy do rozdziałki którą wybrałeś, tv otrzymuje już więc obraz w formacie HD 720 lub 1080 i nie wiele z nim będzie robił, efektem jest właśnie gorszy obraz. Pewnym rozwiązaniem jest ustawienie 576p w dekoderze by tv zajął się większością, ale znowu kanały hd będą wyglądać biedniej. Na razie nie ma chyba idealnego rozwiazania, w usa czy na zachodzie mają bardzo duży wybór kanałów HD, także ich ten problem mniej dotyczy.
 
Do góry