ie Multiroom – montaż zwykłej anteny i satelitarnej na wiele odbiorników

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Prawie Multiroom – montaż zwykłej anteny i satelitarnej na wiele odbiorników

Witam ekspertów.

Kończę obróbkę dachu i wnętrza domku. Jest to moja pierwsza instalacja antenowa, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc. Chiałbym na tym etapie dokonać możliwie najlepszych zakupów i odpowiednio poprowadzić kable. Dane są nastepujące:

- dobra antena szerokopasmowa do odbioru zykłej telewizji naziemnej (TVP1, TVP2, TVPinfo, Polsat, TVN)
- dobry zestaw satelitarny do nBox Recordera
- dobry osprzęt
- 4 telewizory

Mieszkałem do tej pory w bloku, więc nie miałem wpływu na sygnał. Podłączałem tv i był. Teraz dom, więc sam muszę o to zadbać dodatkowo zachciało mi się Nki. Dom ma kiepskie połośenie, jeslśi chodzi o sygnał, tzn jest jednym z niśszych na ulicy, sygnał mogą zasłaniać sąsiednie budowle i drzewa. Założenia są takie:

1. Zakup dobrej anteny do odbioru pięciu ww programów i rozgałęzienie tego sygnału na 4 telewizory. Zatem powienienem nabyć dobrą antenę (chyba ze wzmacniaczem), dobry kabel antenowy, rodzielacz sygnału. Czy to wystarczy czy jeszcze powinienem kupic pojedynczy wzmacnicz sygnału i zamontować go przed rozdzilaczem czy kupić 4 wzmacnicze i założyć je za rozdzielaczem?

2. Zakup zestawu satelitarnego do Nki, czyli odpowiednio dobra i duża czasza, stojaki, kabel satelitarny oraz najwazniejsze: konwerter, myślałem o quad, ale nie wiem czy monoblock. Nie znam się za bardzo. Powinien mieć 2 wyjścia do nbox recordera i pozostale 2 na 2 inne telewizory. Wiem, ze obecnie nie ma możliwości w Nce rozgałęzić sygnał tak, by na innych telewizorach móc ogłądać niezależnie programy, ale chciałbym już na przyszłość. Nawet nie wiem czy zostane przy Nce za rok, ale jak mi się odwidzi, to przynajmniej będą już kable w ścianach. A czy istnieją konweretery quad z widocznością na 2 satelity, zez z DiSeq?

Czybędę potrzebował jakiegoś sumatora sygnałow, by połączyć oba (naziemny i satelitarny) do nBox recodera? Ale wtedy chyba nbox i tak nie zobaczy, np. Polsatu? Myślę, że istalacje zamontuje sam lub z pomocą znajomego by zminimalizowac koszty montażu. Potem najwyżej zamówię montera do poprawnych ustawień jakości sygnałow. Może wtedy skasuje mnie za jedno ustawienie, a nie na 4 telewizory. Widze, że wielu forumowiczów poleca stronę hollex.

Proszę o podpowiedzi, propozycje zakupów lub rozwiązań. Jak jest to rozwiązane u Was?
Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Witaj,

Najprosciej i najbardziej optymalne rozwiazanie:

TV naziemna:
Antena kierunkowa (np. TRIAX) do tego antena radiowa! Dwoma kablami z tych dwoch anten do zwrotnicy!

TV satelitarna:
multiswitch 9/8* + czasza co najmniej 80cm (TRIAX) dwa konwertery quattro inverto ! Z konwerterow 8 kablami do multiswitcha!

Kabelek ze zwrotnicy wpinasz do wczesniej polaczonych z satelity i z multiswitcha masz juz gotowe wyjscia... podpiac tylko kabelek do tunera i wszystko smiga!

Nie jest to najtansze rozwiazanie ale najlepsze!!

* jesli nie zalezy Tobie na dwoch satelitach (HotBird i Astra) mozna zastosowac multiswitch dla jedenj satelity! wyjsc tez jest od 4 do 16 zatem.... jak wolisz!

Sumatorow stosowac nie trzeba przy tej instalacji! Jesli chodzi o wzmacniacz to najwyzej dla naziemnej ale to juz wyjdzie w praniu czy bedzie potrzeba!
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wielkie dzieki za odpowiedź. Musze to przetrawic
Pozdrawiam

Czyli na jedna satelite potrzebuję konwertera quad, a na dwie dwa typu quad ustawione w zezie z DiSeqc czy moze być np. jakis monoblock octo?

Czy warto inwestowac w odbior z dwóch satelit czy wystarczy jedna? Czy kanały (programy) nadawane na jednej mozna spotkac tez na innej czy raczej beda zupełnie inne? Chodzi mi o to, czy w ogole oplaca sie miec dodatkowe kilkaset programów z drugiej satelity czy i tak wystarczy mi z jednej. Wiem, ze to glpie pytanie, ale chciałbym juz zainwestowac na lata, ale też wyposrodkowac z ceną.
 
Ostatnia edycja:

Gucio50

New member
Bez reklam
krzysztofradio napisał:
Wielkie dzieki za odpowiedź. Musze to przetrawic
Pozdrawiam

Czyli na jedna satelite potrzebuję konwertera quad, a na dwie dwa typu quad ustawione w zezie z DiSeqc czy moze być np. jakis monoblock octo?

Czy warto inwestowac w odbior z dwóch satelit czy wystarczy jedna? Czy kanały (programy) nadawane na jednej mozna spotkac tez na innej czy raczej beda zupełnie inne? Chodzi mi o to, czy w ogole oplaca sie miec dodatkowe kilkaset programów z drugiej satelity czy i tak wystarczy mi z jednej. Wiem, ze to glpie pytanie, ale chciałbym juz zainwestowac na lata, ale też wyposrodkowac z ceną.


To co ci kolega napisał to lipa.
Nki NIE da się rozdzielić na kilka telewizorów, tak aby każdy oglądał co innego. Musisz więc mieć tyle tunerów nki ile masz odbiorników TV lub sygnał AV podzielić na nie, a wtedy wszyscy ogląśdają to samo w jakości SD a nie HDTV

Moja propozycja:

1 Dobra antena naziemna i kabel coaxial TV ew wzmacniacz/rozdzielacz na cztery Tv
2. Dla każdego tunera nki dla rekordera 1 QUAD, rekorder ma 2 głowice,
dla dekodera Twin i odpowiednio 2 kable lub jeden od anteny do tunera.

Z Tunerów nKi kablem HDMI do TV lub Ampolitunera.
 
Lipa to telewizja N i to co wyprawia! A jesli juz ma ciagnac kable to lepiej pod instalacje z multiswitchem chocby nawet 5/x ! W takiej instalacji przeciez opartej na multiswitchu Nka tez pojdzie!
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dziekuję za pomoc.

Wiem juz, chłopaki, ze nie rozdzielę sygnału nki niezaleznie, ale moze w przyszlosci sie obudzą i cos ciekawego zapropnują, jaknie to zmienię dostawce. Dlatego chcialbym juz dzis tak zrobic, by w przyszlosci nie kuc scian czy wiercic w dachu :) Moje trazniejsze pytanie brzmi, czy do odbioru 2 satelit przez n recorder potrzebuje az 2 quadow z diseqc? Czy moze nie warto bawic sie w dwie satelity i wystarczy jeden quad? Jakie macie zdanie, doswidczenie?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Facet w sklepie zaproponował mi quada monoblocka na 2 satelity z wyjsciem na 4 kable a do naziemnej zwyklą antene logarytmiczną za 40 zł.
 
Do góry