Tv Kablowa Gawex Bydgoszcz - Tv Cyfrowa Hd

Alcatraz

New member
Witam!

Otwieram temat, w którym chciałbym poruszyć zagadnienie bydgoskiej telewizji kablowej Gawex. Firma ta od 1 grudnia 2008 roku wprowadziła do swojej oferty cyfrową tv, także w wersji HD. Jeśli ktoś już jest abonentem Cyfrowego Gawexu - zapraszam do pisania na ten temat. Zagadnienia to przede wszystkim - jakość, oferta, sprzęt jaki oferują oraz "możliwości rozwojowe". Zapraszam!

Przy okazji pytanie. W cyfrowych kablówkach najczęściej spotyka się tunery o maksymalnym symbol rate na poziomie 7Mbps (wejściowy rate 15Mbps) oraz tylko MPEG2. Czy takie parametry techniczne gwarantują jakość na poziomie platform cyfrowych?

Pozdrawiam!
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
nie wiem jak ich hd ale mam sd. Przesiadłem sie z upc bo sa tańsi o poławę a w n-ce nie mam polastu. NIestety połowe tańszy abonament ale i o połowe gorszy obraz.
 

Alcatraz

New member
Masz SD analogowa czy cyfrową? Jeśli jest słaba jakość to zgłoś im to! Porównywałem obraz między UPC, Gawexem i jeszcze jedną małą kablówką. Gawex w tym porównaniu wypadał bardzo dobrze. Może u Ciebie ktoś w okolicy kradnie sygnał i dlatego się popsuło.:D Niech sprawdzą przyczynę. Pozdrawiam
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
mam analog. i o ile sygnał idzie do tylko do 42 '' lcd to jest ok ale jesli rozdziele sygnał na 2 tv to juz tragedia. I to nie wina trójnika ba testowałem chyba z 6.
 

Alcatraz

New member
Dlatego właśnie nie rozdzielam sam. Jeśli kablówka podłączy mi drugie gniazdo np. w innym pokoju to jest odpowiedzialna za jakość sygału. Jeśli sam rozdzielę sygnał to po pierwsze nie wyjdzie mnie dużo taniej (dobry trójnik musi swoje kosztować, w przeciwnym wypadku jest kiepska jakość) a po drugie nie mam już czego reklamować w kablówce. Sam rozdzielałem to sam jestem odpowiedzialny za jakość. I w pewnym sensie mają rację. OK ale troszkę off się nam robi... Wróćmy do cyfrówki HD w Gawex. Może ktoś ma już doświadczenia?
 

qwertsys

New member
rowniez sie zastanawiam, nad cyfr HD. wiem ze oferują jakis tuner Homecast, ale w necie za duzo o nim nie moge znalezc, a jak znajde to nie ma pochlebnych wypowiedzi na jego temat.
 

Alcatraz

New member
Witam!

A więc mam juz cyfrową kablówkę z tunerem Homecast 5101. Nie chcę za bardzo się tu rozpisywać ale uważam, że złe opinie na temat Homecasta są niesprawiedliwe a przynajmniej mocno przesadzone. Jakość obrazu SD na poziomie Fergusona 7318 (tuner SAT), może nawet lepsza. Przełączanie kanałów wystarczająco szybkie. Jakość obrazu HD oczywiście rewelacja. Wygląd i funkcjonalnośc OK. Szkoda, że nie można tworzyc listy programów za pomoca komputera - byłoby łatwiej i szybciej. No ale nie wymagajmy cudów!

Mam tylko jedno pytanie do ludzi, którzy Homecasta mają, mięli lub po prostu znają odpowiedź. Podłączyłem go do monitora IIYAMA przewodem HDMI. Jeśli wyłączę tuner z pilota (standby) monitor nie przechodzi w stan czuwania - tak jakby a wyjściu HDMI ciągle coś było. Inaczej jest z kompem podłączonym po DVI. Wyłączam kompa - monitor przechodzi w standby. Co prawda komp wyłącza się całkowicie, nie przechodzi w stan czuwania jak tuner no ale... jeśli ktoś wie poproszę o odpowiedź :)
 

Alcatraz

New member
Jako, że nic nowego w temacie się nie dzieje chciałbym wpomnieć o Forum Bydgoskiej Telewizji Kablowej Gawex, które znalazłem pod adresem http://www.gawex.fora.pl/ Mam nadzieję, że stanie się ono źródłem prawdziwych, aktualnych i ciekawych informacji o tej firmie:)

Pozdrawiam
 

MAdam

New member
Chciałem odświeżyć troszkę temat Gawex - u w Bydgoszczy, a głównie cyfrowej telewizji. Proszę o cierpliwość w czytaniu, ponieważ będzie tego sporo, ale mam nadzieje, że zgłoszą się jacyś ludzie z Bydgoszczy i podzielimy się doświadczeniami.
Mieszkam w Fordonie w Bydgoszczy, ludzie z rejonu wiedzą, że Gawex obejmuje prawie cały fordon (ponad 100 tys. mieszkańców) oraz część reszty Bydgoszczy. Mieszkam w bloku, w którym instalację ma tylko gawex. Na moje nieszczęście nie mam możliwości powieszenia anteny satelitarnej, ponieważ balkon i okna mam zupełnie po drugiej stronie hot bird i astry. W 2007 roku nawet na crt było widać, że sygnał analogowy jest po prostu słaby, straszne szumy itd. Zgłaszałem oczywiście, panowie przychodzili, badali i stwierdzali, że faktycznie słaby, bo firma, która robiła instalację to ją „spier.....” i oni nic na to nie poradzą. Na to ja pytam, a kto w takim układzie odebrał taką instalację od tej firmy i przecież płacę abonament do gawexu a nie do innej firmy. Na usłyszałem odpowiedź, że mogę zrezygnować. Bardzo chętnie bym to zrobił, ale w bloku nie ma innych operatorów, a jak już pisałem, nawet na wielkich wysięgnikach nie mam szans na satelite. I tak musiałem przetrwać, a najlepszym lekarstwem w 2008 roku, jak miałem już Panasonica 42PV80, było nie oglądanie tv, tylko komputera i dvd. Nadmienię, iż z internetu jestem byłem i jestem nadal zadowolony.
Na to okazało się, że nadchodzi zbawienie w drugiej poł. 2008 roku wchodzi „wymarzona tv cyfrowa:. Oczywiście szybko zakupiłem tą usługę oraz dekoder cyfrowy w wersji HD (na początku cena kosmos, ja załapałem się na promocję w grudniu 2008 za 250zł i ta cena obowiązuje do dzisiaj. Dostałem dekoder Kaon KCF-S660HDCO. Podłączyłem wtedy już do LCD w 40 calach i jeśli chodzi o obraz to było naprawdę dobrze. Miałem wrażenie, że prawie tak jak na n-box u rodziców. W porównaniu do tragicznego analoga cieszyłem się ogromnie. Po tych chwilach szczęścia zabrałem się za sortowanie kanałów. I tu niespodzianka. W tym dekoderze nie można sortować w żaden sposób kanałów, tak w żaden. Nie mogłem w to uwierzyć, myślałem, że zepsuty. Miałem do czynienia z kilkoma tunerami satelitarnymi i tam nigdy nie było kłopotów. Oczywiście funkcje sortowania kanałow są, ale 90% nie działa. Gdy udało mi się zmienić kolejność programów przez jedną z funkcji okazało się, że po zapisaniu zmian i tak się nic nie zmienia. Zawsze wracało do ustawień wg oryginalnej kolejności. Działa funkcja dodawania do ulubionych(pakietów tematycznych) i można nawet tam sortować, ale i tak po zapisaniu zmian wraca do kolejności wg częstotliwości. Pomyślałem – no nic pójdę z tym problemem do „specjalistów” z Gawexu. W koncu nie chcę mieć cały czas przypadkowej kolejności programów. Panowie na mój problem stwierdzili, że nie mają czasu na podłączenie i chcieli mi dać drukowaną instrukcję, bo na pewno nie umiem sortować kanałow. Wziąłem ją do ręki i okazało się, że było napisane jak ustawić kanały (dokładnie tak jak robiłem), ale ta funkcja i tak nie działała,. Panowie z uwagi na brak czasu zaproponowali, abym wziął dekoder HOMECAST, „..bo faktycznie te Kaony to gorsze są...” usłyszałem(to czemu na początku dali mi gorszy?). Nie dyskutowałem, tylko wziąłem inny dekoder mając nadzieję, że faktycznie tamten był trafiony. Podłączyłem Nowy dekoder HOMECAST i od razu po odpaleniu zauważyłem, że paski z poziomem sygnału i jakości są o 30 nawet 40% niższe! Na to zauważyłem wyskakujące na większości programów, nawet na HD zielone artefakty. Pojawiały się i znikały. Pomyślałem, że coś z instalacją się stało, skoro dzień wcześniej nie było zakłóceń na „gorszym dekoderze Kaon”. Zgłosiłem usterkę. Za kilka dni pojawili się panowie z miernikami sygnału (inni niż „specjaliści z biura”, okazało się, że jest normalnie, bez szału ale normalnie z sygnałem. Zgupiałem. Przecież wymieniłem dekoder po to abym mógł sortować kanały, więc sprawdziłem czy działa funkcja sortowania. Okazało się że działa i jest banalna. Ale co z tego skoro teraz mam artefakty, słaby sygnał i wyrażnie gorszy obraz-pikseloza na większości kanałów SD. No nic udałem się do biura specjalistów z Gawexu. Panowie „specjaliści” mieli już czas na podłączenie Homecasta i widać było u nich też te artefakty. Na to dostałem odpowiedź, że to jest normalne, zielone plamki muszą wyskakiwać, taki urok tv cyfrowej. Po czym drugi z Panów stanowczo twierdził, że na analogu osiąga się przecież lepszą jakość i żaden dekoder cyfrowy nie osiągnie takiej jakości. Chcialem wyjść i trzasnąć drzwiami, ale cały czas rozsądek podpowiadał:”nie masz wyjścia, jesteś na nich skazany, uspokój się.
Poprosiłem o podłączenie poprzedniego dekodera {KAON}, który oddałem, bo nie można było wysortować kanałów, ale obraz na nim miał normalną wg mnie dobrą jakość i przede wszystkim bez zielonych plamek. Powiedziałem, że ja chcę poprzedni dekoder, ale niech mi pokażą jak sortować w nim programy. Zgodzili się i podłączyli poprzedni dekoder KAON. Pan zabrał się za sortowanie komentując jakie to proste. Jednak po dokonaniu zmian i ich zapisaniu okazało się że miałem rację. Wtedy zrozumiałem, że mam wybór pomiędzy Dekoderem KAON (z normalnym obrazem bez błędów, ale z nie działającymi funkcjami), a Dekoderem HOMECAST (z fatalnym obrazem jak na cyfrowy oraz zielonymi artefaktami). Wybrałem oczywiście Kaon-a. Po powrocie do domu podłączyłem go i obraz był gładki bez artefaktów i słabego sygnału.
Jestem z tym dekoderem już ponad rok. Programy powrzucałem sobie do ulubionych pakietów tematycznych i przeskakuje po nich po prostu, oczywiście nie mogę zmienić w tych pakietach kolejności, ale aż tak mocno mi to nie przeszkadza. Pojawił się natomiast problem formatowania letterbox (skądinąd niepotrzebnie wymyślonego formatu) odkąd przesiadłem się z Samsunga na Sony. Jak wiadomo zoom w Sony po HDMI nie działa tak jak z wew. tunera, czy tak jak w Samsungu, że na każdym źródle można było rozciągać letterboxa do góry i w dół. W takim układzie pozostało mi formatowanie w dekoderze KAON, oczywiście okazało się że ta funkcja też nie działa! I to mnie rozzłościło! Jest funkcja do zmiany formatu, dusisz klawisz na pilocie dekoder mruga, ale nic nie zmienia, tak jak z sortowaniem. Po prostu większość funkcji w tym KAONie nie działa. Rodzice też mają Sony, ale w n-box możesz sobie w ustawieniach formatu ustawić co ma robić dekoder jak dostanie sygnał letterbox.
Podsumowując moją wypowiedź chcę podkreślić, że nie mam na celu ośmieszenia całego Gawexu, chcę tylko aby przyłożono się do tematu TV CYFROWEJ, ponieważ odnoszę wrażenie, ze jest to tylko musowa z ich punktu widzenia usługa. Musowa dlatego, aby abonenci w dobie dużych tv LCD nie odeszli masowo do platform satelitarnych. No niestety ja gdybym miał taką opcję to na 100% bym odszedł. Inna sprawą jest oferowany internet, który jest na bardzo wysokim poziomie i dlatego uważam, że warto Panowie włodarze z Sieci Kablowej Gawex podejść poważnie do tematu telewizji cyfrowej. Osobiście mam nadzieje, że ta komedia, której byłem uczestnikiem pod koniec 2008 roku była skutkiem raczkowania tej nowej usługi jaką była wtedy tv cyfrowa.
Na marginesie czy ktoś z Gawexu ma Kaon-a? I jak u niego z funkcjami?
 

boxster

Member
Odkopię i ja...
Od ok 6 m-cy posiadam pakiet tv cyfrowej z opcją HD i ogólnie posiadając dekoder Technisat HD4 byłem dość zadowolony... dość bo co jakiś czas znikał mi sygnał HD z kanału NatGeoWild, a na innych losowych kanałach HD często pokazywał się komunikat o braku sygnału, ale zagryzłem zęby i jakoś się do tego przyzwyczaiłem. Teraz natomiast totalne przegięcie. Gawex niby zaoferował włączenie 2 dodatkowych kanałów HD za free do końca miesiąca października i w związku z tym faktem postanowiłem przestroić dekoder od zera. Oczywiście powyższą czynność wykonywałem wielokrotnie i nigdy nie było problemów, wszystkie kanały wskakiwały... ale co dzieje się teraz to już totalna kpina. Zamiast ~100 kanałów wstraja się tylko ich cześć i nie wiedzieć czemu w zupełnie losowy sposób oraz w dowolnej ilość, ale nie udało mi się wstroić więcej niż 40. Dodatkowo na drugim tv kineskopowym pojawiła się lekka kasza z którą też nic nie można zrobić. Dokładnie nie wiem o co chodzi, ale coś mi tu śmierdzi słabym sygnałem i mam tylko nadzieję, że serwisanci nie odprawią mnie z kwitkiem i tekstem w stylu, że mogę zrezygnować z ich usług.
 

bads

New member
Witam, ja natomiast na sygnał SD i HD z "Gawex-u" nie mogę nic złego powiedzieć, jest wysokiej jakości. Może powodem tego jest dekoder, ja korzystam z modułu wspólnego interfejsu (CI-Common Interface), który znajduje się z tyłu TV (mam Panasonic-plazma). Natomiast jeśli chodzi o kanały to sam wszystko znajduje kodowane i free, żadnego problemu z tym. Tak na przyszłość przy kupnie TV,to radzę wpierw się zaznajomić co dany odbiornik oferuje, bo teraz jest dużo promocyjnych TV, za nie dużą cenę, ale podczas eksploatacji przychodzi rozczarowanie.
Pozdrawiam
 

boxster

Member
Też mam plazmę Panasa PY80, a dekoder to Technisat Digit HD4. Problem częściowo został rozwiązany, bo serwisant przyciął zbyt mocny sygnał i kanały powróciły. Jest nadal problem z analogiem, nadal mam kaszę i nie wiem o co chodzi. Czy sygnał za mocny, czy za słaby???
 

jvb666

New member
Witam,

posiadam LCD LE 46d550, oraz dwoch dni tv cyfrowa na module CAM ( poki co podstawowy pakiet)
Pytanie czy ktos z was rowniez ma/mial problem z "artefaktami" na czesci kanalow?

Obraz na Polsat Sport - ok, obojetne jakby dynamiczny nie byl, a na polsacie gdzie w danym momencie obraz jest niemal statyczny widoczne sa bledy obrazu i to wielkosci 2x2 cm lub cale pasy 10x2 cm.

Jakies sugestie ?

Szwagier rowniez ma te opcje ( on ma dodatkowo kanaly sportowe Canal+) i rowniez obserwuje podobny efekt ( na zupelnie innym tv - 32 cale), gdzies podobno doczytal ze karta "musi sie wygrzac". Co radzicie ?
 
Do góry