Wybór platformy - Cyfra czy n?

Nasty Rudolf

New member
Witam.

Jestem w trakcie rozwazania wyboru platformy cyfrowej. Do wyboru n lub Cyfra (Polsat z obecna oferta chyba odpada). Platforma glownie dla mojej mamy, wiec kryteria nastepujace:

- koniecznie Animal Planet, do tego jak najwiecej kanalow z podobnego gatunku, czyli wszelakie National Geographic, Discovery itp.

- kanaly sportowe kompletnie nieistotne.

Warunek drugi "ratuje" oferte Cyfry (bo tam za sport trzeba placic krocie), natomiast warunek pierwszy ogranicza wybor do dwoch mozliwych opcji pakietowych:

- n Prezenty, czyli 38zl za pol roku, 48zl za drugie pol, czyli srednio 43zl/miesiac, a do tego (jesli dobrze rozumiem) darmowe udostepnienie dekodera HD lub recordera za 100zl. Pytanie, czy ta aktywacja jest rzeczywiscie jednorazowa (nie trzeba jej powtarzac w przypadku przedluzenia umowy po roku) i czy za dekoder nie ma dodatkowych oplat?

- Cyfra 42zl za 10 miesiecy i 60zl za kolejne 3, czyli srednio 46,15zl za miesiac. Dekoder za darmo (na wlasnosc lub udostepnienie - zalezy ktory). Niestety tylko SD.

Czy pominalem/przekrecilem jakis istotny szczegol oferty? Co jeszcze powinienem wiedziec i ktora opcje polecacie? Czy sa jakies istotne roznice w jakosci odbioru w przypadku omawianych platform i dekoderow (oczywiscie porownujemy sygnal SD)? Slowem - pomozcie. :p
 

Bartos81

Member
Bez reklam
raczej nikt nie podejmie za Ciebie decyzji czy Cyfra czy N
sam musisz zdecydować co wybrać, przeglądnij szczegółowe oferty oraz regulamin obydwu platform i sam zdecyduj.

W N nie ma National Geographic ale jest wg mnie o tyle lepiej że wybierasz pakiety tematyczne i np nie musisz płacić za coś czego nie oglądasz, jak dla mnie np sport czy bajki.
 

Nasty Rudolf

New member
Nie chodzi bynajmniej o podjecie za mnie decyzji, tylko o zwrocenie uwagi, czy sa jeszcze jakies aspekty, ktore pominalem. Tak jak z tym brakiem NG na przyklad.

No i ta jakosc transmisji mnie zastanawia + jakosc owych dekoderow.

Co do zawartosci pakietow, to sadze, ze sa w miare porownywalne. W n po pol roku wyleca sportowe i dla dzieci, wiec straty sie nie odczuje. Nie ma National Geographic, ale za to jest Discovery HD, a do tego TVN HD i (kiepski bo kiepski) TVP HD, ktore raczej sie nie zmarnuja. ;)
 

yarson

New member
Ładnie pieknie opisałeś swoje wymagania, wiec nie wiem o co chodzi :confused:
ceny sa podobne wiec dobrac tylko programowo i tyle.
Moim zdaniem nie ma co myślec co będzie po 12 miesiacach umowy (czy będziesz płacił za aktywacje czy nie). To jest krótki okres czasu, a dużo w tym czasie moze sie pozmieniac (zawsze mozesz zakończyć i podpisac ponownie).

Nikt Ci nie powie jakie warunki bedą za rok.....
Warto sie zastanowić też czy potrzebny Ci recorder w N ??
Są jeszcze jakies gratisowe programy np w HBO w N przez 2 miesiace itp.
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
Stałem przed podobnym wyborem po koniec roku i wybrałem C+.
Była dobra promocja i przeważyła obecność na tej platformie Planete (dobry dokument BEZ reklam w trakcie programu). Od kwietnia również w C+ mając najnowsze modele dekoderów HD będzie można odbierać naziemną tv cyfrową, o ile jest się w jej zasięgu.
 

pit1c

New member
Ja aktualnie zrezygnowałem z N - miałem n-box bez dysku. Teraz czekam na jakas promocje z Cyfry.
Dlaczego Cyfra? - przewazyla oferta programowa - dobra oferta dla rodziny. Ja mam co poogladac, zona i malenstwo.
Cenowo - calkiem podobnie, moze Cyfra ciut drozsza.
Tuner wg opinii z forum lepszy jest w N-ce.
W Cyfrze chce wyprobowac PVR'a - narazie nie stac mnie na zakup niezaleznego dekodera...

Pozdrawiam
 

ridick8

New member
nie masz się nad czym zastanawiać. tylko cyfra+ chociarzby dlatego 1 morzesz rozdzielić sygnał na kilka tunerów poprzez spliter płacac jeden abonament! 2pracujekarta z dekoderami niezależnymi od cyfry+ dużo większe możliwości od dekoderów dedykowanych możesz na jednym tunerze mieć cfrę + cyfrowy polsat i telewizję na kartę 3 o ofercie programowej nie ma co gadać zwłaszcza o sporcie w n
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
podepne sie do tematu- mam n-recorder poniewaz jednak umowe moge rozwiazac w kazdej chwili zastanawialem sie nawet przez pewien czas nad wzieciem cyfry, nie jestem szczerze mowiac na biezaco z ofertami pakietowymi i sprzetowymi wiec pytanie
-czy cyfra ma recorder jak n-ka -jaki jest ewentualny koszt jego dzierzawy czy wykupu czy czegokolwiek co oni tam chca...? (ewentualnie jesli lepszym wyborem jest wlasny zakup jakiegos tunera to jaki jest to koszt?)
-nie interesuje mnie sport - raczej kanaly filmowe , discovery,mtv hd- jak wyglada cenowo najbardziej optymalna oferta?
-kanaly hd sa standardowo w ofercie czy trzeba robic jakies doplaty?
-i chyba jedna z najwazniejszych spraw ktora moze wplynac znacznie na moja decyzje-jak wyglada sprawa wyboru sciezki dzwiekowej na kanalach filmowych?! -poprostu "nie trawie" lektora i praktycznie nie ogladam filmow w tej wersji
bede wdzieczny za info od kolegow bedacych w temacie na biezaco
 

Nasty Rudolf

New member
Wynajem dekodera HD w Cyfrze to chyba 15zl miesiecznie, a za kazdy kanal HD trzeba doplacic po kilka zlotych. Niestety - HD w Cyfrze tylko dla bogatych.
 

m@rcin

Member
@Nasty Rudolf, pierwszym postem odpowiedziałeś sobie sam na pytanie czego oczekujesz.
A ostatnim tylko potwierdziłeś. ;)
Osobiście mam cyfrę+ bez HD, dekoder niezależny. Zawsze mogę zmienić operatora (c+, CP, TnK) bez zmiany dekodera (oprócz N-ki oczywiście, chociaż pewnie i to się zmieni ;) ), rozdzielić sygnał na kilka odbiorników, oglądać programy nie tylko z HB i Astry, ..itp itd.
Przy podjęciu decyzji kierowałem się podobnymi kryteriami wyboru: czego właściwie oczekuję? jakie programy mnie interesują? HD czy SD?.... i muszę stwierdzić że na dzień dzisiejszy podjąłem słuszną decyzję :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Pozdrawiam
 

Chattab

New member
Witam,

Odgrzewam temat, bo nie chcę zakładać nowego. Do wyboru mam Cyfrę+, N i UPC. Zapoznałem się z ofertą programową, zrobiłem sobie małe zestawienie i wyszło mi tak:

1) Cyfra+
+ Canal+ (zależy mi bardzo na koszykówce NBA)
+ dekoder HD z nagrywarką - dzierżawa tylko 10 zł/miesiąc
+ MTVNHD (normalna muzyka i koncerty zamiast "Penetratorów", "Zakochaj się w Tili Tequili" i "Kumpelki Paris Hilton")
+ kilkaset kanałów FTA (zależy mi zwłaszcza na "orientalnych")
+ korzystna promocja (50% przez 10 miesięcy, umowa na 13 miesięcy)

- mało kanałów HD
- mimo wszystko droższa od N (myślę o pakiecie Podstawowym - wychodzi 60 zł/miesiąc

2) N
+ elastyczne pakiety (wybieram tylko to, co mnie interesuje)
+ dużo kanałów HD
+ niska cena (38 zł/6 miesięcy, potem 48 zł/6 miesięcy)

- brak Canal+ (nici z NBA)
- mniej kanałów niż w Cyfrze+
- w opcji z dekoderem z nagrywarką konieczność wypożyczalnia filmów (VOD)

3) UPC
+ całkiem niezła oferta (Pakiet Max)
+ możliwość wykupienia pakietu Canal+
+ brak anteny, praktyczna bezawaryjność i bezobsługowość (korzystałem już z UPC analogowego)
+ w pakiecie można wziąć Internet, który też sprawuje się bardzo dobrze

- drogo - prawie dwa razy drożej niz w Cyfrze! (min. 115 zł/miesiąc z Canal+)
- żenująca oferta kanałów HD - nie opłaca się brać dekodera HD

Waham się już raczej tylko między Cyfrą a Enką, i w związku z tym mam następujące pytania:

1) Czy jakość odbioru jest lepsza na którejś platformie (obraz i dźwięk)? Sprzęt będzie podłączony do TV LCD 32" (Sharp Aquos).
2) Jak wygląda sprawa z dekoderami Cyfry i N (awaryjność, wieszanie się, aktualizacja oprogramowania). Myślę o Philipsie PVR HD w Cyfrze i zwykłym (srebrnym) dekoderze HD w N.
3) Czy antena o średnicy czaszy 80 cm wystarczy w obu przypadkach?
4) Jak wygląda sprawą z obsługą klienta (montaż zestawu, terminowe dostarczanie rachunków, możliwość wzięcia faktury na firmę i płacenia przez Internet)?
5) Czy gdzieś nie ma jeszcze jakichś "haków i kruczków" (w rodzaju tego VOD w Ence), które mogą mi zepsuć humor przez cały okres trwania umowy?

Z góry dziękuję za pomoc!
 

p@well

New member
Chattab postaram się Ci podpowiedzieć, ale wiedz, że to subiektywna ocena.
W obecnej sytuacji promocyjnej jeżeli masz możliwość wydania 62 zł za miesiąc możesz mieć obie platformy.
- Masz czaszę 80cm, więc żaden problem w dwóch sytuacjach, nawet razem. Pewnie czekał by Cię koszt zmiany konwertera na np. quad (polecam tani a sprawny Inverto QUAD SILVER TECH - koszt ok. 60zł), oraz doprowadzenia z czaszy do dekoderów 3 przewodów - jeżeli nie masz żadnego.
- W C+ zależy Ci na canal+, więc możesz obecnie zakupić pakiet powitalny razem z canal+ - 0 za aktywację i koszt 24zł przez 10 miesięcy, potem już 48zł przez kolejne 3 miesiące - jeżeli chciałbyś zachować canal+. Następnie liczyć, że po rozwiązaniu umowy lub rozmową z konsultantem podtrzymasz warunki początkowe. Jeżeli PVR to musisz liczyć się z kosztem wynajmu lub zakupem dekodera jeżeli tylko zwykły SD, to jest za darmo.
- n-ka jeżeli na białym dekoderze to koszty 0 za aktywację i 38zł, potem 48zł sam wiesz, a dekoder za darmo; wiec razem masz 24+38zł na pół roku czyli 62zł potem 10zł wiecej.

ad 1. jakość odbioru jest raczej podobna. Nie mogę potwierdzić ze swojego przypadku, gdyż u mnie jest różnica klas dekoderów.
ad 2 o dekoderach było już dużo wątków na tym forum i dużo krytyki jednych i drugich, chcesz wiedzieć więcej to znajdziesz tematy. Wiedz tylko że dobre informacje przekazywane są tylko 4x , a złe 3 krotnie częściej.
ad 3 czasza 80 w zupełności wystarczy - ważne jest by zamontowana była tak by w promieniu odbioru nie było przeszkód.
ad 4 obsługa według mnie w C+ jest na wyższym poziomie (to był również argument bym pozostawił na dłużej tą platformę) extra kontakt internetowy, pomoc w promocjach, ICA i brak opłat za rezygnowanie z pakietów. Opłaty kartą lub przelewem przez net właśnie przez ICA.
N-ka zaczyna się poprawiać - nkontakt@ i telefony odbierane po kilku minutach itp. Strefa abonenta raczej raczkuje, choć dane do przelewu i konto jest podane. teraz wdrażają info na EPG o płatnościach.
Montaż - zawsze zależy od Ciebie - dilerzy n i C+ mają swoich ludzi, ale możesz umówić się z innym zaufanym montażystą.
ad 5 haczyki? hmmm... zawsze są jak nie zapoznasz się dokładnie z umową. Takie podstawowe:
- n-ka - zaraz po podpisaniu umowy musisz pamiętać, że wszystko co dostajesz za darmo lub terminowo musisz odmówić przynajmniej kilka dni przed końcem ostatniego dnia miesiąca używania inaczej masz liczone, a odmowa po miesiącu i płacisz za rezygnację (w górę zawsze za darmo).
- jeżeli się nie mylę wypowiedzenie przy zakupie nie na odległość (czyli nie przez internet) 3 miesiące, w c+ 1 miesiąc
- C+ rezygnacja z pakietu za darmo, ale na koniec miesiąca a używanie na minimum 1 miesiąc.
Więcej na szybko nie pamiętam, ale jak masz jakieś konkretne pytania, to pisz również na priv. Jak będę mógł to pomogę.
Pozdro
 
Ostatnia edycja:

acton777

New member
Bez reklam
1) moje odczucia: obraz porównywalny, z lekkim plusem dla N, dzwięk: kłopot w N z dolby ( trzeba w menu zmieniać, którędy ma iść dzwięk :???: ).
2) więcej problemów z białymi dekoderami Nki, niz PVRami C+, do tego coraz głośniej o uruchomieniu DVBT w tym tunerze ;) .
3) Tak.
4) Tu i tu podobnie: obie wystawiają faktury na firmę, mozna zrobić stałe zlecenie zapłaty ( w C+ mozliwość polecenia zapłaty z banku lub kartą kredytową). Montaz: większość punktów sprzedazy ma swoich montazystów, C+ ma swoją sieć assistans: montaze w razie zamówienia przez tel. lub net, bezpłatne usuwanie usterek itp.
Poznań i okolice: polecam swoje usługi :D
5) Trzeba dokładnie czytać umowę i pamiętać kiedy wyłączyć gratisy.
 
Ostatnia edycja:

magdak

New member
Mialem ten sam problem.Wybralem UPC 124zl na 2 lata za neta 2MB i tv zarowno analogowa jak i cyfrowa max + canal plus.Minusem tego wyboru jest brak mozliwosci ustawienia wlasnej kolejnosci listy programow i glosna nagrywarka.Ale oferta programowa i ilosc kanalow hd bezkonkurencyjna za te pieniadze.
 

Hardi

New member
Chattab napisał:
2) N
+ elastyczne pakiety (wybieram tylko to, co mnie interesuje)
+ dużo kanałów HD
+ niska cena (38 zł/6 miesięcy, potem 48 zł/6 miesięcy)

- brak Canal+ (nici z NBA)
- mniej kanałów niż w Cyfrze+
- w opcji z dekoderem z nagrywarką konieczność wypożyczalnia filmów (VOD)
przy minusach zapomniałeś dodać jeszcze coś baaaardzo ważnego: wieczne różnego rodzaju kłopoty i problemy, to z sygnałem to dekoderem itd. z resztą wystarczy wejść na forum n'ki i poczytać o wiecznych kłopotach z tą platformą...

sam planuję olać n'kę i przejść do C+, ale gdybym miał możliwość to wziąłbym kablówkę, a najchętniej Vectra
 
Ostatnia edycja:

Hardi

New member
magdak napisał:
Mialem ten sam problem.Wybralem UPC 124zl na 2 lata za neta 2MB i tv zarowno analogowa jak i cyfrowa max + canal plus.Minusem tego wyboru jest brak mozliwosci ustawienia wlasnej kolejnosci listy programow i glosna nagrywarka.Ale oferta programowa i ilosc kanalow hd bezkonkurencyjna za te pieniadze.
trzeba było wziąć Vetre, tam jest możliwość zrobienia swojej listy kanałów, a nawet utworzyć kilka list :)
 

Chattab

New member
Panowie,

Dziękuję za cenne spostrzeżenia. Oświećcie mnie jeszcze proszę, na jakie koszty muszę być przygotowany "na dzień dobry" w przypadku Cyfry+? Montaż = 150 zł + antena 80 cm = 98 zł + aktywacja = 1 zł. Coś jeszcze? Uchwyt na ścianę (ile to kosztuje?)? Kabel antenowy (powiedzmy 5 m - ile to kosztuje?)? Kabel HDMI? O czymś zapomniałem?
 

acton777

New member
Bez reklam
Chattab napisał:
Panowie,

Dziękuję za cenne spostrzeżenia. Oświećcie mnie jeszcze proszę, na jakie koszty muszę być przygotowany "na dzień dobry" w przypadku Cyfry+? Montaż = 150 zł + antena 80 cm = 98 zł + aktywacja = 1 zł. Coś jeszcze? Uchwyt na ścianę (ile to kosztuje?)? Kabel antenowy (powiedzmy 5 m - ile to kosztuje?)? Kabel HDMI? O czymś zapomniałem?

uchwyt 15- 50 PLN, koncentryk 0,60- 3 PLN\m, HDMI 30- 300 PLN
wszystko zalezy od długości\jakości danych materiałów.
 
Do góry