Zakłócenia obrazu Cyfra+ 1080i - Samsung LE40A656AiF

greg57100

New member
Posiadam dekoder HD Cyfra+Philips DSR 6201 HD podłączony do HDMI telewizora LCD Samsung LE40A656A1F. Podczas oglądania jakichkolwiek programów HD jak i SD przy włączeniu w menu tunera rozdzielczości 1080i na ciemnych obiektach (czerń i jej odcienie do brązów itp) widoczne są bardzo cienkie poziome linie lub pasy o wyraźnie innym odcieniu. Problem znika gdy powrócę do 720p. W odtwarzaczu dvd ze skalowaniem HDMI przy żadnej rozdzielczości nie ma tego problemu. Sprawdzałem nie zakłóca obrazu ani antena naziemna, głośniki czy też inne urządznie, zmieniałem kable HDMI, zmieniałem gniazda HDMI w TV, zawsze to samo. Wyłączałem w opcjach TV również 100 Hz, i inne funkcje poprawy obrazu - redukcja szumów czy DNie itp, bez rezultatu.
I teraz pytanie czy ktoś ma taki problem i jak go rozwiązał, czy to wina tunera - uszkodzenie, czy uszkodzony TV?
Gdybając może to wada fabryczna tunera który błędnie skaluje z oryginalnego 720p do 1080i, choć właśnie na poniższym forum wyczytałem, iż Cyfra+ nadaje HD w 1080i więc nie bardzo. Mam również wrażenia,że na National Geographic HD nie ma tych zakłóceń.
Wiec już sam nie wiem czy to uszkodzenie TV, tunera czy po prostu trzeba to zaakceptować. Dodam, iż na poprzednim TV HD nie miałem takiego problemu ale był to LCD HD Ready bez Full HD. Pozdrawiam i za pomoc z góry dziękuje.
 

spikeff

New member
To normalne. Sygnał nadawany przez platformy cyfrowe w 1080 jak zauważyłeś na końcu posiada literkę " i " co oznacza sygnał z przeplotem charakteryzujący się właśnie takimi efektami wizualnymi. Natomiast sygnał nadawany w 720 na końcu posiada literkę " p " oznacza nadawanie progresywne, czyli bez przeplotu, a efektem jest to że nie posiadają w/w pasków. Tu nic nie da wymiana TV czy dekodera satelitarnego. Jak zauważyłeś nowe DVD posiadają skalery obrazu do 1080p i wtedy nie widzimy tych linji. Jeśli chcesz rozwiązać ten problem to musisz zakupić jakiś dobry wzmacniacz AVR do kina domowego który będzie konwertował sygnał z 1080i na 1080p, wtedy podłączasz dekoder cyfrowy pod wzmacniacz, a wzmacniacz do TV po HDMI

Pozdrawiam
 

awujotka

New member
Bez reklam
Hmmm, ciekawa teoria:hmm:
U mnie mimo że sygnał też jest 1080i takowych pasków nie ma. Więc gdyby to byłaby prawda, to raczej wszyscy użytkownicy platform cyfrowych na takowe paski by się skarżyli, a tak nie jest...

Wg mnie dobrze było było sprawdzić inny tuner. I wtedy sprawa będzie jasna - wina tunera czy "i":p
 

spikeff

New member
awujotka napisał:
Hmmm, ciekawa teoria:hmm:
U mnie mimo że sygnał też jest 1080i takowych pasków nie ma. Więc gdyby to byłaby prawda, to raczej wszyscy użytkownicy platform cyfrowych na takowe paski by się skarżyli, a tak nie jest...

Wg mnie dobrze było było sprawdzić inny tuner. I wtedy sprawa będzie jasna - wina tunera czy "i":p

Mogę się pokusić na w/w stwierdzenie, bo posiadam dwa dekodery sat, jeden od C+, drugi nTV, na obu występują te paski choć bardzo słabo widoczne i tylko przy określonych warunkach. Uaktywniły się one tylko wtedy jak zmieniłem TV na Full HD dekodujący sygnał zarówno 720p, 1080i i 1080p (Panasonic TH-42PY800), w poprzednim TV Samsung PS 42C91H tego efektu nie było, ponieważ ten TV był HD Redy i wyświetlał 720p, pomimo, że przyjmował sygnał w 1080i, ale skalery TV i tak wyświetlały w 720p. Jak w dekoderach zmienie na opcje wyświetlania w 720p efekt ustępuje. Jeśli puszczam film z BR w 1080p efektu linji niema. Zauważ TV z jakim pracuje dekoder jest również Full HD. (pytanie do Ciebie jakim TV Ty dysponujesz? Full HD czy HD Redy).
Warto się zapoznać:
http://laki.dvhk.pl/faq/hdtv_1080p.htm
http://cca.net.pl/nowa_strona/index.php?option=com_content&view=article&id=1161&Itemid=163
Ponadto w moim Panasonicu jeśli wyłączę funkcje Intelligent Frame Creation problem znika

pozdrawiam
 

tom226

New member
Mialem ten sam problem posiadajac dekoder HD bez dysku wymienilem na PVR i paskow nie widac mowa oczywiscie o 1080i .Sadze,ze to wina oprogramowania w dekoderze bez dysku
 

greg57100

New member
Tuner sat 1080p?

W związku z powyższym czy są na rynku tunery hd generujące obraz 1080p, a raczej skalujące go do tej rozdzielczości??
 
Do góry