Multimedia a DVB-C

biczuuu

New member
Nie jestem specem od telewizji, jestem dość techniczny, natomiast trzeba mi uzupełnić wiedzę. Mam następujący problem: W mieszkaniu teściowej jest instalacja Multimedii. Kiedyś był abonament na telewizję, ich dekoder i internet. Teraz rozwiązana umowa telewizyjna, został sam net. W domu 2 telewizory (sygnał rozdzielony zwykłym rozdzielaczem) - LG 26LD320 oraz Samsung LE40A451C1. TV LG odbiera kanały prosto z kabla - nie wiem czy jest to sygnał analogowy czy DVB-C (24 kanały z multiplexa i jeszcze jakieś za darmo z multimedii, jest tego koło 50-60 kanałów). Samsung z kabla nie odbiera nic, domyślam się, że to brak dekodera DVB-C. Zakupiłem zatem Opticum HDXC2 (DVB-C), podłączyłem pod samsunga i też niewiele wykrywa. Co prawda znajduje 7 kanałów ale kodowanych. I teraz istota problemu, co robię źle? Czy multimedia nadaje inny lub inaczej sygnał, którego nie mogę zdekodować i potrzebuję innego urządzenia, czy muszę ustawić jakieś konkretne parametry wyszukiwania? Podłączałem również dekoder DVB-T dla testu, lecz nic nie wykrył. Nie chcę abonamentu, bo mieszkanie często stoi puste, więc TV płatna jest zbędna, co mogę zrobić by odbierać darmowe kanały z kabla, przecież LG sobie z tym radzi. Nie chcę też nowego TV ;) Z LG nie jestem w stanie wyciągnąć informacji jak dekoduje te kanały, więc nie mam żadnej ściągi. Poproszę o uzupełnienie mojej wiedzy.
 

merx

New member
Jeśli na lg podczas przełączania kanałów jest opis aktualnego programu to masz sygnał cyfrowy. W niektórych tv po naciśnięciu na pilocie 'info' pojawia się częstotliwość oraz opis dvb-c, dvb-t czasem jak w sony ikona telewizora z literą w środku c,t,s,a. Jeśli twój tv posiada opcję sprawdzenia jakości sygnału to tam może pokazywać częstotliwość aktualnie wybranego kanału. Co do opticuma to spróbuj użyć opcji blindscan. Dla pewności zrób skanowanie na kablu do którego podpięty jest lg.
 

biczuuu

New member
Dekoder DVB-C Opticuma podłączony gdziekolwiek, nie wykrywa nic ponad jakieś 7 kanałów kodowanych. Telewizor LG podpięty gdziekolwiek wykrywa koło 60 kanałów (24 kanały darmowe oznaczone DTV w info i 30 analogowych). TV Samsunga wpięty w kabel bez rozdzielacza wykrywa jakieś 4 kanały lecz bardzo zaszumione. Z tego wynika że LG ma czułą głowicę ale też wbudowany jakiś dekoder, którego nie mają inne sprzęty. Pozostaje mi chyba przywieźć inny TV i poszukać na innym. Kupiłbym też inny dekoder ale ciężko zgadywać w ciemno.
 
Do góry