Cyfrowy Polsta rwie sygnał

jimbeam

New member
witam wszystkich
Może ktoś z forumowiczów wpadnie na genialny pomysł bo ja już zgłupiałem. Mam cp z netem lti i cały czas rwie mi sygnał na np. discovery hd, tvp1 hd, tvp historia, paramount hd. Dzieje się tak niezależnie od pogody ale dziwne jest to, że jednego dnia zero zakłóceń a następnego sieczka. Sprawdzałem 3 dekodery, 5 konwerterów, koncentryk podłączałem bezpośrednio do konwertera pomijając lte i nic nie pomaga. Wcześniej na tej samej antenie miałem cyfrę i wszystko było ok. Siła sygnału 80%, jakość 65-75%, dekoder pvr7000, sygnał po hdmi.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Może jest źle ustawiona antena ,tak naprawdę powinno używać się do tego miernika .Miernik w samym dekoderze nie jest dokładny ponieważ zawiera skalę procentową a jest to wartość liniowa ,a nie logarytmiczna
Wartości które podałeś są trochę za małe ,szczególnie jakość która określa stosunek S/N i to może być przyczyną .Moc transponderów jest różna i moc sygnału również, zmienia się ona w ciągu dnia (najsłabsza jest w nocy)

Często się tez okazuje że w przypadku programów HD ,czasza anteny o średnicy 70cm jest nie wystarcza i następuje przycinanie obrazu ,albo obraz staje ,optymalna jest wielkość 80cm lub 90cm jeżeli teren odbioru jest trudny

Jeżeli są problemy z odbiorem określonej paczki kanałów np Polsatu (Polsat ,Play ,Cafe ,Sport ,News,Film ,TV4) oraz kanałów TVP (Info ,Kultura ,TVP HD) problemu należy szukać w błędnym umocowaniu konwertera w uchwycie ponieważ kanały są nadawane w pozycji wertykalnej i horyzontalnej tzn. pionowej i poziomej
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
U mnie to rzeczywiście była wina anteny która się osunęła w skutek wiatrów.
Więc sprawdź proszę.
 

jimbeam

New member
Może jest źle ustawiona antena ,tak naprawdę powinno używać się do tego miernika .Miernik w samym dekoderze nie jest dokładny ponieważ zawiera skalę procentową a jest to wartość liniowa ,a nie logarytmiczna
Wartości które podałeś są trochę za małe ,szczególnie jakość która określa stosunek S/N i to może być przyczyną .Moc transponderów jest różna i moc sygnału również, zmienia się ona w ciągu dnia (najsłabsza jest w nocy)
Każdą antenę ustawiam zawsze najpierw na podziałce w pionie, później łapię sygnał w poziomie, ustawiam dokładnie, jeśli potrzeba przekręcam konwerter i musi działać. Aby wykluczyć złe ustawienie jako przyczynę złego odbioru użyłem tego pseudo miernika do ustawiania anten (nawet sie sprawdza) i koleś ze sklepu był z przyzwoitym sprzętem pokazującym moc sygnału, parametry konwertera, tłumienie w instalacji i inne parametry. Wartości z dekodera podałem dla orientacji i myslę, że są wystarczające do prawidłowego odbioru. U kolegów widziałem gorsze parametry i odbiór był ok.

Często się tez okazuje że w przypadku programów HD ,czasza anteny o średnicy 70cm jest nie wystarcza i następuje przycinanie obrazu ,albo obraz staje ,optymalna jest wielkość 80cm lub 90cm jeżeli teren odbioru jest trudny
Cyfra działała idealnie.

U mnie to rzeczywiście była wina anteny która się osunęła w skutek wiatrów.
Więc sprawdź proszę.
Oczywiście sprawdziłem od razu chociaż byłem pewien, że jest ok.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Każdą antenę ustawiam zawsze najpierw na podziałce w pionie, później łapię sygnał w poziomie,

Jak można złapać sygnał w poziomie ? .Trzeba zapewnić właściwe położenie anteny w oparciu o kąty elewacji i azymutu wartości te są różne i zależą od położenia anteny na Ziemi Regułą jest że antenę ustawia się na najsłabszy transponder ,dobrze jak się to robi za pomocą miernika dodatkowo można pomierzyć wartości BER

Prawidłowy odbiór programów z polaryzacji H,V zależy od właściwego umocowania konwertera w uchwycie ,trzeba dokonać tzw skrętu konwertera i obrócić go o kilka stopni w prawo (stojąc za anteną ) ,wartość (tzn ile trzeba obrócić ) zależy od położenia geograficznego
 
Ostatnia edycja:

jimbeam

New member
Jak można złapać sygnał w poziomie ? .Trzeba zapewnić właściwe położenie anteny w oparciu o kąty elewacji i azymutu wartości te są różne i zależą od położenia anteny na Ziemi Regułą jest że antenę ustawia się na najsłabszy transponder ,dobrze jak się to robi za pomocą miernika dodatkowo można pomierzyć wartości BER

Prawidłowy odbiór programów z polaryzacji H,V zależy od właściwego umocowania konwertera w uchwycie ,trzeba dokonać tzw skrętu konwertera i obrócić go o kilka stopni w prawo (stojąc za anteną ) ,wartość (tzn ile trzeba obrócić ) zależy od położenia geograficznego
Przeciez to wszystko napisałem. Może niepotrzebnie użyłem skrótów myślowych. Żeby nie spamować - antena jest ustawiona dobrze.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Skoro dobrze jest ustawiona antena ,to zadzwoń do BOK to w końcu ich dekoder, i ich platforma cyfrowa
 

jimbeam

New member
Odświeżam temat. Przez 2 lata nie rozwiązałem problemu ale może przez ten czas któryś z forumowiczów miał podobny zgryz. Testuję teraz evobox ale jest to samo. A właściwie działał bezbłędnie przez 2tyg a dzisiaj znów wypadła część kanałów. Z tą różnicą. że te które zawsze się cięły (polsat film, tvp historia) teraz odbierają idealnie a tną się te wcześniej działające.Zauważyłem też coś dziwnego - kanały które działają mają poprawny sygnał natomiast niedziałające mają 0%. Nie znam się ale myślałem, że skoro z tego samego satelity to sygnał albo jest albo nie. Mi już ręce opadają, nie mam pojęcia co jest grane.
 

RHJG

New member
Bez reklam
Zmienić antenę na większą,zmienić konwerter i ma to zrobić fachowiec od montażu anten !
 

jimbeam

New member
Robił to mój kumpel bo ja chociaż założyłem ze 30 zestawów straciłem wiarę w swoje umiejętności. Podłączał miernik sygnału (taki pro a nie crap do ustawiania anteny) i wszystko gra. A co do konwertera to chyba siódmego czy ósmego z kolei nie ma sensu już zmieniać?
 

RHJG

New member
Bez reklam
Trzeba zmienić jeden a na dobry,kable,połączenia ect...i nie kumpel ma to robić a kompetentna osoba ! Będziesz miał pretensje do niej jak coś będzie nie tak.Musi być dobrze,ja nie mam takiego problemu i wielu innych użytkowników też go nie ma !
 

jimbeam

New member
Akurat mój kolega jest taką osobą, on z tego żyje bo ma punkt cyfry+. Konwertery zakładałem nowe i używane, które u innych działały. Właśnie takiego problemu nikt jeszcze nie miał i stąd moje zdołowanie. Jedynym elementem instalacji, który nie był wymieniany jest koncentryk w ścianie. latała na nim przez lata cyfra. Na tym samym balkonie antenę do polsatu ma mój szwagier (u niego oczywiście obraz żyleta), podłączałem się pod nią i chyba nie muszę pisać jaki efekt...
 

Gie

Member
Bez reklam
Zauważyłem też coś dziwnego - kanały które działają mają poprawny sygnał natomiast niedziałające mają 0%. Nie znam się ale myślałem, że skoro z tego samego satelity to sygnał albo jest albo nie. Mi już ręce opadają, nie mam pojęcia co jest grane.
Konwerter odbiera z satelity niejako w 4 "pasmach". Pasma dolne i górne plus na każdym z nich 2 polaryzacje. Kilkanaście lat temu miałem problem z konwerterem, część kanałów działał a na części nie było w ogóle sygnału. Nie pamiętam czy zepsuła się jedna polaryzacja czy jedno pasmo. W każdym bądź razie części kanałów nie było bo nasze platformy satelitarne mają "porozrzucane" transpondery po satelicie. Sprawdź czy kanały których nie odpierasz nie nadają na jednej polaryzacji.

Co to znaczy że koncentryk jest w ścianie? Jest przytynkowany czy puszczony w jakiejś rurce?
 

jimbeam

New member
To rozciągnij nowy kabel na próbę.
Mogę dopiero w przyszły week, dam znać jaki efekt.

Konwerter odbiera z satelity niejako w 4 "pasmach". Pasma dolne i górne plus na każdym z nich 2 polaryzacje. Kilkanaście lat temu miałem problem z konwerterem, część kanałów działał a na części nie było w ogóle sygnału. Nie pamiętam czy zepsuła się jedna polaryzacja czy jedno pasmo. W każdym bądź razie części kanałów nie było bo nasze platformy satelitarne mają "porozrzucane" transpondery po satelicie. Sprawdź czy kanały których nie odpierasz nie nadają na jednej polaryzacji.
Zaraz to sprawdzę.
edit Różna polaryzacja
Co to znaczy że koncentryk jest w ścianie? Jest przytynkowany czy puszczony w jakiejś rurce?
W ścianie czyli w środku budynku a kilka metrów do anteny na zewnątrz.
 
Ostatnia edycja:

jimbeam

New member
Przepraszam za post pod postem, po jakimś czasie nie można edytować. Zapomniałem dodać, że mam multiroom i na nim wszystko działa.
 
Do góry