Rozmazany obraz na "N" w porównaniu np. z kablówką

Robert71

New member
Moi drodzy czy ktoś już porównywał obraz z innymi źródłami ?

Wczoraj byłem u kolegi, świeżego N-kowicza i sam się zdziwiłem, że jest tak nieostry, rozmazany.
Telewizor nówka Samsung LCD 40 ''(nie pamiętam modelu), podłączone przez HDMI i Component - w obu przypadkach to samo tzn. dużo bladszy obraz na tym samym kanale co z kablówki.

Ktoś powie, że to subiektywne odczucie, niestety NIE - telewizor ten ma możliwość wyświetlenie 2 źródeł sygnału dzieląc obraz na dwie połówki w pionie. Kombinacje typu lewa strona 'N', prawa "Kablówka' i na odwrót - efekt zawsze ten sam - obraz dużo mniej ostry na 'N'.
Co prawda przez to jest mniej zakłóceń ale okropnie traci na ostrości. Nie jest to wielka tragedia, ale wydaje mi się, że coś jest nie halo chyba.

Na dodatek powiem, że Polsat (decoder Echostar) przez zwykłe tanie EURO daje dużo lepszy(ostrzejszy) obraz na tych samych kanałach :-(

Czy może być to wina dekodera 'N' ?

Pewnie w końcu wezmę swój dekoder do Niego i sprawdzić czy jest to samo, choć strasznie mi się nie chce (bo mam przymocowany do blatu).
U siebie nie mam takiego efektu, ale może dlatego, że na plaźmie jest dużo większy kontrast niż na LCD.


Robert

ps
Jeszcze jedna ciekawostka co do współpracy dekodera z tym LCD:
HDMI działa, ale czasem w specyficznych sytuacjach i tak pojawiają się komunikaty o braku HDCP, np po podłączeniu Component i wył/wł telewizora na HDMI (z jednoczesnym wyłączeniem dekodera). Dziwne :-(
 

arsenal

Moderator
VIP
Sprawdziłeś jaką rozdzielczość ustawił? Bo nie uwierzę, że z kablówki jest lepiej. Nawet Cyfra+ wygląda lepiej niż kablówki. Chyba, że kabel też w wersji cyfrowej. Możliwe, że ten egzemplarz nBoxa coś ma uszkodzone. Warto to sprawdzić.
 

Robert71

New member
arsenal napisał:
Sprawdziłeś jaką rozdzielczość ustawił? Bo nie uwierzę, że z kablówki jest lepiej. Nawet Cyfra+ wygląda lepiej niż kablówki. Chyba, że kabel też w wersji cyfrowej. Możliwe, że ten egzemplarz nBoxa coś ma uszkodzone. Warto to sprawdzić.

Na wszystkich rozdzielczościach po HDMI i Component.
Wszelkie mozliwe regulacje telewizora też, wł/wył cyfrowej redukcji szumów itp polepszaczy w tv.
Co do obrazu:
Obraz jest czystszy niż z kablówki ale kosztem rozmazania więc tracisz przyjemność oglądania.
Też jestem zdziwiony i chyba wezmę swój tunerek do Niego i porównamy.

A co będzie jak zaniosę i będzie to samo ? Telewizor ?

Robert
 

gabat

New member
Na początku powiem, że nie mam TV HD, a jedynie Panasonic 37PA50, więc nie mam możliwości oceny obrazu via HDMI. Ale również zauważyłem lekkie rozmazanie obrazu podczas przesyłu sygnału przez złącze komponent, ale tylko na kanałach SD i tylko przy skanowaniu progresywnym. Kanały HD są bez zarzutu no i oczywiście przy korzystaniu z RGB też jest ok.
Czy to można jakoś wytłumaczyć? Wcześniej czytałem wypowiedź sugerującą, że to jest wina oprogramowania nboxa.
 
Ostatnia edycja:

Robert71

New member
gabat napisał:
Na początku powiem, że nie mam TV HD, a jedynie Panasonic 37PA50, więc nie mam możliwości oceny obrazu via HDMI. Ale również zauważyłem lekkie rozmazanie obrazu podczas przesyłu sygnału przez złącze komponent, ale tylko na kanałach SD i tylko przy skanowaniu progresywnym. Kanały HD są bez zarzutu no i oczywiście przy korzystaniu z RGB też jest ok.
Czy to można jakoś wytłumaczyć? Wcześniej czytałem wypowiedź sugerującą, że to jest wina oprogramowania nboxa.

Z Twojej wypowiedzi widzę, że przypadek mojego kolegi nie jest wyjątkiem.
Na LCD jest to szczególnie widoczne, gdyż LCD ma słabszy kontrast, a to "przymulenie" obrazu nie jest tak widoczne na plaźmie.

I tak się przejdę chyba z tunerem do kolegi po świętach.

Robert
 

kamcyk26

New member
Obraz Z NBOXA ma mniejszy kontrast i nasycenie barw w rozdzielczosciach 720p i 1080i (dla kanalow SD) Tak dziala jego skaler. Nie wiem czy tak powinno byc ale skaler w moim DVD daje podobne efekty wiec chyba to normalne.

I tak w obu przypadkach skalerow uzywam bo mimo slabszego kontrastu jakosc obrazu jest ogolnie lepsza.
 

Robert71

New member
kamcyk26 napisał:
Obraz Z NBOXA ma mniejszy kontrast i nasycenie barw w rozdzielczosciach 720p i 1080i (dla kanalow SD) Tak dziala jego skaler. Nie wiem czy tak powinno byc ale skaler w moim DVD daje podobne efekty wiec chyba to normalne.

I tak w obu przypadkach skalerow uzywam bo mimo slabszego kontrastu jakosc obrazu jest ogolnie lepsza.

Czyli teoretycznie obraz z 'N' poprzez zastosowany UPSCALER ma gorszą jakość niż inne źródła na SD.
Praktycznie też ponieważ nie ma możliwości innej obsługi standardu wyjścia jak przycisk 'RES' na panelu, bo chyba nie powie mi nikt że mamy podchodzić do tunera i przełączać rozdziałki w zależności od kanału, a funkcji trybu roździelczości przypisana do kanału w dekoderze 'N' nie ma.


Robert
 

kamcyk26

New member
Przeciez napisalem ze jest gorszy kontrast i nasycenie kolorow (da sie podbic w telewizorze) ale ogolnie jakosc samego obrazu jest LEPSZA.
 

Robert71

New member
kamcyk26 napisał:
Przeciez napisalem ze jest gorszy kontrast i nasycenie kolorow (da sie podbic w telewizorze) ale ogolnie jakosc samego obrazu jest LEPSZA.

Czekaj,

czegoś nie rozumiem.
Jak ogólnie jakość samego obrazu może być lepsza skoro ma gorsze nasycenie kolorów i kontrastu ?

W/g mnie jeśli tak jest gorsza - lepsza jest jak naciśniesz RES i nie użyjesz 720p i 1080i na kanałach SD. Nie zrobisz tego bo musiłbyś przełączać za każdym razem kiedy przechodzisz na kanał SD z HD lub odwrotnie, a wiąże się to z podejściem do tunera. Nie wspomnę jakie jest to kłopotliwe jak leżysz w łóżku :).
I raczej się to nie zmieni bo Pan Prezesunio bronił się rękami i nogami na telekonferencji przed zrobieniem RES na pilocie.

Robert
 

kamcyk26

New member
Jakosc obrazu jest czasem subiektywnym odczuciem (szczegolnie przy malych roznicach miedzy jednym a drugim obrazem). Jedni wola wiecej kolorow, drudzy mniej, jedni jasniej drudzy ciemniej inni lubia duzy kontrast a dla niektorych meczy on im oczy.

DLA MNIE jakosc obrazu SD w 1080i jest lepsza niz 576i. Krawedzie obiektow sa wygladzone a przede wszystkim dzieki skalerowi widac mniej negatywnych efektow kompresji.

Widac to przy dynamicznym obrazie. W 576i na ekranie bedzie widac wiecej syfu wokol poruszajacych sie obiektow. W 1080i obraz bedzie bardziej czysty. Inczej tez wygladaja obiekty w tle.

Tak czy inaczej roznica naprawde nie jest duza i przy odleglosci ok 3m traci juz znaczenie.
 

gabat

New member
To się zgadza. Mimo, że mam odbiornik SD przy 1080i obraz jest najlepszy. Ale w dlaszym ciągu nie rozumiem czemu przy skanowaniu progresywnym obraz jest leciutko rozmazany, a przy przeplocie nie.
 

lukassk

New member
Hej !!
Najparawdopodobniej jest tak dlatego poniewaz układ elektroniczny zajmujacy sie usuwaniem przeplotu i up-scalowaniem w N-Box'ie lub N-Recorderze jest gorszej jakosci niz ten w Twoim telewizorze. Jak puszczasz z n-boksa progresywny obraz to twoj tv jedyne co robi to skaluje go do swojej natywnej rozdzielczosci, ale jesli zapodasz mu sygnal z przeplotem wtedy to TV zajmie sie cala obrobka obrazu. Czesto jest tak ze zeby skorzystac z wielu bajerow w TV typu "picture enhancer" "sharpness" itp tv musi dostac sygal z przeplotem zeby mogl cala obrobke zrobic na miejscu. Wiec w twojej sytuacji to twoj Tv ma lepsze podzespoly zajmojace sie obrobka obrazu wiec zeby uzyskac najlepsze rezultaty zwykly sygnal SD puszczal bym po component z przeplotem a HD w Auto zeby N-box nie robil nic z sygnalem (jesli nadawane jest 720P to zeby wyswietlal 720P lub gdy nadaje jakis film w 1080I zeby wyswietlal 1080I) Mam nadzieje ze to troche rozjasni sytuacje :)
 

gabat

New member
Dzięki. Pozostaje jeszcze jedno pytanie: jak rozpoznajesz jaki sygnał jest aktualnie nadawany? Myślałem, że tego nie można rozpoznać, bo nbox skaluje w górę i w dół tak jak ustawimy przycikiem res.
 
Do góry