czy trzeba płacić abonament rtv

marc

New member
Mam pytanko: Dlaczego trzeba płacić abonanent rtv jeżeli nie korzystam z żadnej anteny, kupiłem jedynie zestaw sat i płacę już abonament za telewizję cyfrową w pakiecie której znajdują się takie programy jak TVP1 - TO PO CO PłACIC JESZCZE JEDEN ABONAMENT, za niedługo będziemy płacili za kompa - jakis abonament medialny chyba?,
 

Marcin_G

New member
Jeżeli się nie mylę to nie płacisz za oglądanie TVP lub słuchanie PR, ale za fakt posiadania odbiornika telewizyjnego lub radiowego.
 

cesaro

New member
Własnie placiemy za telewizor, a w przypadku ogladania tvsat telewizor jest tylko zwyklym monitorem poniewaz nie jest przetwarzany sygnal z anteny i glowice mozna odlaczyc.Jak wobec tego ma sie sprawa placenia zbonamentu?
Może ktos kompetentny mi odpowie na to pytanie.
Pozdrawiam Cesaro.
 

dnc

Moderator
VIP
sewan napisał:
Dlatego, że takie jest w naszym kraju prawo.
Podobnie, jak trzeba jeździć prawą stroną drogi i nie wolno zabijać ludzi.

Toś ciut przesadził. Są prawa i Prawa. Jedne są oczywiste: (Zabijanie jest zakazane od dawnych czasów - wymagania etyczne, moralne - obowiązuje prawie na całym świecie), jazda prawą stroną (można też jeździć lewą - Anglia, Japonia itp.).
Natomiast problem abonamentu jest dosyć problematyczny. Otóż płaci się za odbiornik TV, który jest podłączony i w momencie włączenia jest gotowy do odbioru. Co moim zdaniem oznacza, że jeśli przyszedłby kontroler, włączyłby TV i pojawiłby sie sygnał Tv (jakiś kanał) oznacza to, że TV jest ustawiony, czyli trzeba za niego płacić. Jeśli natomiast Tv nie jest podłączony do anteny i nie ma ustawionych żadnych kanałów za takiego płacić nie trzeba. Przykładem może być np. szkoła nauki języków. Wiele z nich swoje prezentacje pokazuje na ekranach TV. Nie służą one do odbioru telewizji. Jeśli zatem ogląda ktoś na swoim Tv tylko DVD i/lub filmy z PC płacić nie trzeba, jeśli masz podpiętą antenę zewn. i/lub tuner TV zewn. to już tak.
Pomijam natomiast sposób płacenia, kwotę i za co płacimy! Każdy kto ogląda TVP wie co tam leci i czym różni się TVP od np. Polsatu lub TVN. Ale to już inna bajka. Może kiedyś TVP będzie rzeczywiście taka jaka być powinna - słynna "misja publiczna".
 

sewan

New member
Bzdura.
Prawo jest prawem.
Można dyskutować, czy jest właściwe, czy nie, ale jest obowiązkiem go przestrzegać. To jest zapisane w Konstytucji.
I umocowanie prawne poszczególnych aktów prawnych nie ma nic do rzeczy.
 

Ricardogo

New member
No weszła polityka na nasze strony :x
Dla jasności w Polsce abonament RTV płaci poniżej 40% gosodarstw :p
a że brak możliwości ściągnięcia ww. podatku procenty maleją, a podatek rośnie.:!:
 

dnc

Moderator
VIP
Ricardogo napisał:
No weszła polityka na nasze strony :x
Dla jasności w Polsce abonament RTV płaci poniżej 40% gosodarstw :p
a że brak możliwości ściągnięcia ww. podatku procenty maleją, a podatek rośnie.:!:

Po pierwsze zgodnie z prawem to nie jest podatek. Ponieważ podatki jako takie płacimy Państwu w sposób pośredni lub bezpośredni poprzez aparat skarbowy.
Po drugie zaś to jest danina na rzecz firmy państwowej. TVP jako taka jest Spółką Skarbu Państwa co oznacza, że nie może pobierać podatku. Nie ma takich uprawnień. W dainie jaką jest abonament tkwi w tym, że Państwo z jednej strony zmusza obywateli do płacenia (jak twierdzi kol. Sewan obowiązkowo) z drugiej obywatel nie ma nic do powiedzenia. Można się oczywiście kłócić czy ma to sens czy nie. Prawo, jest prawem, ale tak jak już wspomniałem prawa są różne. W państwie demokratycznym prawa są przestrzegane z natury rzeczy, ponieważ są one podstawą ładu i porządku. Są one przestrzegane także dlatego, że ma się pewność, że przestrzeganie coś daje. U nas jest inaczej (prawo swoje, życie swoje). Pomijam fakt czy Polska to kraj demokratyczny czy nie, ale każde prawo, które u nas jest stanowione ma zapisy, które umozliwiają jego działanie lub wykluczają jego działanie w określonych warunkach.
Nie wiem o co Ci Sewan chodzi, pisząc "bzdura", ale prawo jest stanowione takie jakie jest. Co oznacza, że przepisy szczegółowe dotyczą ściśle określonych warunków. Zapis o działającym TV jest także wpisany do "Książeczki opłat". Więc? Jeśli ktoś ma TV i działa mu jako TV płacić powinien. Jeśli używa go jako monitora i nie ogląda na nim TV, nie musi. Jak tylko znajdę tekst rozporządzenia to dam skan lub link do niego.

Oto i on: Skan z gazety. Dotyczy co prawda firm, ale zapis jest obowiązujacy dla każdego:
attachment.php
 

Attachments

  • rtvagd.jpg
    rtvagd.jpg
    32,8 KB · Wyś: 2715

stereoman

New member
StuG III napisał:
Jakie to szczęście że za sam fakt posiadania telefonu nie jesteśmy zobowiązani płacić abonamentu TPSA na podobnej zasadzie :lol:

dawno już nie czytałem g..............j wypowiedzi
twoje rozmowy są rejestrowane,więc operator wie jak ciebie obciążyć,a z telewizorem czy radiem to inna sprawa/co ja tłumaczę-napij sie piwa/
mimo ,że mam c+ to PŁACĘ abonament rtv,bo tak mnie wychowano,żeby nie oszukiwać.
Po prostu
pzdr
 

StuG III

New member
Uważam że domniemanie korzystania z publicznej przez fakt posiadania TV jest archaiczne. Albo niech to chociaż bedzie oficjalnie podatek, a nie obowiązkowy abonament z opodatkowanych pieniędzy.
Jak najbardziej jestem za uczciwością. I płaceniem za to za z czego się korzysta.
Mam telefon Netii płacę Netii. A nie Netii + TPSA za sam fakt posiadania takowego urządzenia ze słuchawką.
 

PiotrP71

New member
czy trzeba płacić abonament rtv...cd

z abonamentem jest jak z gwarancje pokoleniową w przypadku zus-u, płacisz bo zmusza cię do tego prawo w zamian jednak nie dostajesz NIC,
ot cała POLSKA schizofrenia....
 

JaCkyLL

New member
czolem,

mysle ze jak zwykle kij ma dwa konce. po pierwsze prawo jest prawem i trzeba je przestrzegac i tyle. po drugie jak to czesto bywa w naszym kraju niektore zasady sa dosc mocno niezrozumiale - podobnych oplat jak ta dotycząca oplat z posiadanie odbiornika RTV jest wiele. Panstwo nasze co chwila szykuje nowe podatki by kasa splywala - najwiecej dziwnych rzeczy dzieje sie w temacie samochodów - szczegolnie tych sprowadzanych, albo jakies akcyzy, podatki na ochrone srodowiska, teraz cos jeszcze by dziur nie bylo na drogach i ze jak ktos w kogos udezy i ktos wyladuje w szpitalu to zeby wszyscy na to łożyli.

z oplatą za posiadanie odbiornika jest jak z oplatą za przesyl ciepla do bloków :) placi sie za gotowość - a to czy ktos z tego korzysta czy nie to juz inna sprawa, w kazdym razie zaklad w kazdej chwili doklada wszelkich staran zeby Kowalski jak tylko mu sie zachce mial w domu cieplo :)

pozdrowienia
j
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Ja uważąm że to bzdura . Z jakiej racji mamy płacic podatek od posiadania tv kupionego za swoje pieniądze? Rozmumiem gdyby to było dla osób , które korzystają z sygnału nadawanego z anten naziemnych. Państwo nadaje sygnał i zeby korzystac z ich anten musze płacic. Ale większosc ma sygał z tv kablowej i satelitarnej , którym uwaząm trzeba płcić bo swiadcza nam usługi. TVP nie swiadczy mi zdnych usług a za TVP1 TVP2 TVP3 to płacimy operatowoi który nam dostarcza sygnał a on płaci TVP. Wychodzi wiec na to ze placimy my i płaci dostawca sygnału.Rownie dobrze by można wprowadzic podatek od butów które posiadamy. Przeciez chodzimy po chodnikach, które sa remontowane bo przez nas sie niszcza.I jesli juz by był taki podatek to jest on lepiej umotywowany niz abonament tv .
 
Ostatnia edycja:

dnc

Moderator
VIP
JaCkyLL napisał:
czolem,
(...)
z oplatą za posiadanie odbiornika jest jak z oplatą za przesyl ciepla do bloków :) placi sie za gotowość - a to czy ktos z tego korzysta czy nie to juz inna sprawa, w kazdym razie zaklad w kazdej chwili doklada wszelkich staran zeby Kowalski jak tylko mu sie zachce mial w domu cieplo :)

pozdrowienia
j

Oj chciałbym by tak było. Płacisz i masz gwarancję, że dostawca dokłada wszelkich starań by usługa była na najwyższym poziomie.
Niestety w przypadku TVP tak nie jest. Płacisz, a TVP i tak puszcza co chce i jak jej pasuje. Ile ciekawych programów zostało już pogrzebanych tylko dlatego bo miały niską oglądalność. Dlaczego TVP nie ma misji z prawdziwego zdarzenia? Dlaczego płacąc abonament nie mogę wymagać stosownej jakości usług? Na te i inne pytania odpowiedzi raczej nie udzieli nikt z KRRTViAGD ani z TVP. A to właśnie oni powinni stać na straży wysokiej jakości usług jakim jest TV publiczna.
 

baranskia

New member
PRECZ ZE SPAMEM - nawet z moim!!! :spam: baranskia

JaCkyLL napisał:
czolem,

mysle ze jak zwykle kij ma dwa konce. po pierwsze prawo jest prawem i trzeba je przestrzegac i tyle. po drugie jak to czesto bywa w naszym kraju niektore zasady sa dosc mocno niezrozumiale - podobnych oplat jak ta dotycząca oplat z posiadanie odbiornika RTV jest wiele. Panstwo nasze co chwila szykuje nowe podatki by kasa splywala - najwiecej dziwnych rzeczy dzieje sie w temacie samochodów - szczegolnie tych sprowadzanych, albo jakies akcyzy, podatki na ochrone srodowiska, teraz cos jeszcze by dziur nie bylo na drogach i ze jak ktos w kogos udezy i ktos wyladuje w szpitalu to zeby wszyscy na to łożyli.

z oplatą za posiadanie odbiornika jest jak z oplatą za przesyl ciepla do bloków :) placi sie za gotowość - a to czy ktos z tego korzysta czy nie to juz inna sprawa, w kazdym razie zaklad w kazdej chwili doklada wszelkich staran zeby Kowalski jak tylko mu sie zachce mial w domu cieplo :)

pozdrowienia
j

:krol:
sorki, że skonstatuję:
ten wątek sam w sobie jest bez sensu, bo możemy tu sobie pogadać, pomądrzyć się, posprzeczać a nawet... :shock: pozabijać [wirtualnie] . TAK NAPRAWDĘ TO TUTAJ MOŻEMY G...UZIK i raczej szkoda czasu na takie czcze pseudodysputy i dyrdymały, czyli TRUIZMY typu, że noc jet od spania a d... od... [pasa w dół]- Bez obrazy, ale OD NAS W TYM TEMACIE NIC NIE ZALEŻY - na razie, na teraz, na pewno!!! Więc skończmy ten wątek!
PRECZ ZE SPAMEM - nawet z moim!!! :spam:

baranskia

PS:
JaCkyLL
Gwoli wyjaśnienia z pogranicza filozofii, polityki i logiki: ja upieram się, że jednak (nie tylko wg mnie zresztą) to... Każdy kij ma... PRZYNAJMNIEJ... dwa końce, nieprawdaż!? A "przynajmniej" robi wielką różnicę. Podobnie jak "prawie" ;D
A poza tym, jak mówił poeta: "...wszystkim nam brakuje szczęścia! Masz to na co godzisz się!" - i to radzę przemyśleć a nie strzępić jęzory po próżnicy.

Sorrki - jeślim kogo obraził, bo nie to było moim zamiarem [czytaj między wierszami: kochani, lepiej zorganizujmy się w jakiś "oddolny ruch społeczny" i zadziałajmy, aby skończyć z tym terrorem abonamentowym na rzecz pseudopublicznej telewizorni politycznej (TVP)]. KAŻDY KTO CHCE TO WIDZI, ŻE TO ZŁE postkomunistyczne PRAWO BYŁO, jest i będzie dopóki będziemy dalej je aprobować swoją biernością. A Złe Prawo (czy złe prawo lub ZŁE PRAWO) zmienić musiMY sami a nie czekać na kolejne pokolenia... Utwórzmy razem jakieś stowarzyszenie na rzecz, fundację dla... :)
Kto za? Ja pierwszy! Ślijcie mi swoje zgłoszenia na: baranskia@o2.pl

Pozdrowienie wszystkim HDTV-mania(cz)kom! I bożonarodzeniowo-noworoczne życzenia: zdrowia (psychicznego także), dostatku, pokoju i miłości oraz lepszego Prawa (i Sprawiedliwości!).
Póki co mamy na co zasłgujemy: zajebójczo Tanie Państwo (Kaczyńskich). Ryba psuje się od głowy, a przykład idzie z góry - no, i co?
No, i to by było na tyle - ode mnie.
{też sobie pogadałem i g...uzik to zmienia, NIESTETY! :cool: - a nie mówiłem!
----------------------------------------------------
 
Ostatnia edycja:

camel19

New member
Pytanie było czy płacąc operatorowi TV cyfrowemu za pakiet zobowiązani jesteśmy do płacenia abonamentu TV – teoretycznie tak – praktycznie to prawo jest pisane kijem na wodzie, bo nie ma ustawy wykonawczej (egzekucji). Przy zakupie odbiornika TV w cenie jest wliczony podatek VAT w innych krajach jest również przy zakupie doliczony omawiany abonament. Temat jest jak najbardziej interesujący chociażby z uwagi na 40% ściągalność abonamentu – pytanie gdzie jest te 60% widzów (wyjechali :niewiem: ). Myślę ze każdy sobie sam potrafi odpowiedzieć czy należy te daninę płacić otrzymując w zamian porcje reklam z pocieszeniem, że nie przerywają nimi archiwalnych filmów. Wcześniej poruszono abonament telefoniczny ( całe szczęście tam jeszcze reklam nie puszczają w trakcie rozmowy). Jestem za tym, aby właśnie przedmiotową spraw wyjaśnić, bo jest to w naszym państwie ciekawostka. :p
 

gregowal

Member
Płacę abonament bo: 1. takie jest prawo i 2. na TVP są inne programy niż na Polsacie i TVN. Oglądam magazyny o rolnikach (mieszkając w centrum W-wy), o lasach i leśnikach, programy o mniejszościach narodowych, przyrodnicze, kiedyś też bajki (szczególnie dobranockę) ale syn już wyrósł. Kiedyś oglądałem też teatr oraz tzw. teatr filmowy czyli fantastyczne interpretacje Shakespear'a z BBC. Praktycznie żadnego z takich programów nie znajdziesz w komercyjnych stacjach.
Ale pokusiłem się o to jak by wyglądał program o lasach na kanale Polsat v TVN:
TVP // Polsat lub TVN
1. mapka, jak dojechać samochodem lub pociągiem // mapka, reklama (Polsat)
2. kawałek historii tego miejsca, wypowiedzi miejscowych ludzi // okoliczne restauracje, kurorty, hotele (w skrócie podadzą stronę internetową znajdź sobie samemu)
3. jak flora występuje na tym terenie i z jakimi problemami spotykają się leśnicy // ile kosztuje kubik drzewa liściastego i u kogo można to zamówić, reklama
4. jaka jest tutaj fauna, jak ją można obserwować // jakie lunety do sztucera pasują najlepiej i w którym sklepie internetowym najlepiej kupować
5. zaproszenie do odwiedzenia tego pięknego zakątka // zaproszenie do okolicznych parków rozrywki, reklama
6. napisy końcowe, niestety brak kontaktu do lokalnego biura infomacji turystycznej // napisy końcowe - naszych reporterów ubiera ...., jeżdżą samochodami terenowymi od .... a reszta napisów na połowie ekranu nieczytelna bo na drugiej połówce już leci zapowiedź innego programu

Trochę się rozpisałem ale w poprzednich wypowiedziach nie było nic o tym co się dzieje z abonamentowymi pieniędzmi. Oczywiście zaraz kilka osób napisze w akcie kontrataku, że szefowie TVP kupują za nie samochody itp. ale myślę, że to jest kwiestia kontroli i zasad wewnętrznch w telewizji.

I taka jest różnica między tymi stacjami. I żadna komercyjna stacja nie zrobi dobrego programu kulturalnego bo: nie musi, nie jest to opłacalne, dziury o niskiej oglądalności może zapełnić reklamą z Mango i jeszcze kasę dostanie.

Życzę wszystkim Wesołego ostatniego dnia Świąt i szybkiego dochodzenia do normalnej wagi po Świętach.
gregowal
 

camel19

New member
Przedmówca rozpisał się w punktach, jakie zalety ma płacenie abonamentu RTV, aż jestem pod wrażeniem, jakich argumentów użył :confused: . Ja szukając przytoczonych argumentów w każdej chwili odpalam google :szukaj: i mam wszystkie oferty i opisy oraz jak dojechać, a co najważniejsze mogę bezpośrednio do nich napisać maila lub zadzwonić nie siedząc z kartką i gotowym długopisem, aby zapisać nr tel., Jeżeli mówimy o misji TV to dużo większy wkład maja Discover, Planet czy Nat. Geographic . Może zaproponuje, aby administratorzy zrobili ankietę do naszych rozważań odnośnie oglądalności TV1, TV2 i TV3 na tle innych stacji. W dobie, Internetu misja TV1, TV2 TV3 jest porażką a płacenie abonamentu – pomyłką ( równie dobrze możemy zapłacić na :blagam: TV TRWAM, bo też maja jakaś misję). Równocześnie szanuje wybór ludzi przekonanych do swoich racji.
 

tuptus55

New member
Ciekawy wątek się zrobił.
Baranskia ma rację. nasze gderanie nic nie zmieni w temacie płacenia abonamentu ale jak zrobimy akcję w sprawie obywatelskiego projektu ustawy to możemy jak najbardziej. Potrzeba 100.000 podpisów pod takim projektem. Na obydwu forach jest o HDTV jest ponad 30.000 uzytkowników. Przyjmujemy, że unikalnych użytkowników jest 25.000 (część jest zarejestrowana tu i tam). Niech tylko połowa włączy sie do projektu. Oznacza to, że każdy powinien dostrczyć 8 podpisów pod projektem. To była ta łatwiejsza część. Trudniejsza to stworzenie samej treści ustawy. Potrzebny prawnik najlepiej kilku. Potrzebny koordynator prac zbierający pomysły od ludzi i dbający o jakieś tempo prac. Dobrze by było treść ustawy uzgadniać ze stacjami TV. Nawet jak poradzimy sobie aby wypracować kompromis, w Polsce gdzie 2 dyskutantów tam 3 poglądy, to jeszcze ten projekt musiałby zostać zatwierdzony przez sejm, senat i prezydenta.
Niestety jakoś nie wierzę aby w obecnym składzie te gremia zatwierdziły projekt, który jest dobry dla ludzi i państwa jako całości, a nie jak to jest dzisiaj, że jest korzystny dla grupy zaprzyjaźnionej z "grupą trzymającą OBECNIE władzę".
Jeśli uważacie, że jednak jest możliwe może wypowiedzcie się co o tym sądzicie.

Pozdrawiam

PS można by w końcu rozwiązac problem tych cholernych znaczków wiekowych i stopnia przezroczystości loga stacji telewizyjnych.
 
Do góry