Pioneer PDP-5000EX - test pierwszej 50" plazmy 1080P

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
panel.jpg

Długo przyszło nam czekać na pierwszą konsumencką plazmę o natywnej rozdzielczości 1920x1080. Już od kilku lat na różnorakich targach mamy możliwość podziwiania coraz to większych paneli PDP, które obsługują tryb 1080p. Tacy producenci jak Panasonic, LG czy Samsung na każdej wystawie pokazywali co rusz nowsze modele, lecz żadna z tych firm nie wypuściła do sprzedaży plazmy o tak wyczekiwanej przez nas specyfikacji.

Dzięki Firmie DSV i sklepowi internetowemu www.e-panasonic.pl mam okazję zaprezentować wrażenia po obcowaniu z nową plazmą Pioneer'a PDP-5000EX o numerze seryjnym 000930.

KARTON.jpg

Po otrzymaniu do rąk kartonu z produktem raczej nie spodziewałem się, że najnowsze dziecko Pioneer'a może zrobić taki duży krok do przodu, w porównaniu do najlepszych plazm na rynku własnej produkcji. Zwykły szary karton z kilkoma napisami raczej nie zdradza, że mamy do czynienia z najnowszą technologią.

stick.jpg

Panel (w zestawie nie ma tunera TV) z 50" ekranem został wykonany w typowej dla Pioneer'a linii wzorniczej. Bardzo eleganckie kształty bez zbędnych bajerów, wygięć czy zaokrągleń. Wszystko wykonane z najwyższą precyzją, a materiały wykończeniowe pokazują kto rządzi w mieście. W obudowie nie tylko nie znajdziemy tunera TV, ale także głośników, a włącznik i przyciski sterujące panelem odnajdziemy w lewym dolnym rogu plazmy.

PDP-5000EX ma w sobie wiele nowych i zmodyfikowanych funkcji poprawy jakości obrazu opracowanych przez Pioneer'a jak np.
  • Struktura głębokich żeber wafla: każda z komórek matrycy jest głębsza zapewniając większą powierzchnię dla luminoforu co zapewnia jaśniejsze świecenie. Dzięki takiej konstrukcji wycieki światła do sąsiadujących ze sobą komórek zostaje zniwelowane co powoduje reprodukcję ostrzejszego i bardziej precyzyjnego obrazu. Nowe elektrody w kształcie T zapobiegają niekontrolowanemu rozbłyskowi poszczególnych komórek pomimo, że każda komórka jest o połowę mniejsza niż w konwencjonalnych ekranach plazmowych umożliwiając PDP-5000EX zachowanie, jasnych i precyzyjnych obrazów przy odtwarzaniu pełnej rozdzielczości 1080p.
  • Warstwa przewodnika PUREBLACK Crystal zamknięta w szkle matrycy oraz indywidualne zasilanie komórek wykorzystuje energię bardziej precyzyjnie tak, że na każdą komórkę jest szybciej podawane napięcie i z niej zdejmowane, wpływając pozytywnie na kontrast i jasność zużywając mniej energii. Natychmiastowe podawanie i odejmowanie napięcia indywidualnym pikseli daje w rezultacie niezwykle płynne przejście z koloru do czerni zapewniając większą głębię czerni i większą szczegółowość przy ciemnych scenach.
  • Wysokiej jakości konwersja do postaci 1080p minimalizuje przeplatające się sztuczne kontury formatu 1080i i zwiększa rozdzielczość sygnału 720P.
  • Nowy system przetwarzania sygnału PURE Drive 2 HD gwarantuje obraz o wysokim kontraście i naturalnych kolorach. Moduł skalujący obraz o wysokiej precyzji odbiera i wyświetla sygnał 1080p HD w rozdzielczości naturalnej.
  • Filtr kolorów Direct Colour Filter redukuje refleksy świetlne pochodzące z otoczenia i podności nasycenie reprodukcji kolorów poprzez eliminację dodatkowej warstwy szklanej zapewniając ostrzejszy, bardziej przejrzysty i żywy obraz.
  • Udoskonalony system kalibracji ISF C 3 obrazu umożliwia wyspecjalizowanemu personelowi wykonanie zaawansowanej kalibracji kolorów.
Pamiętajmy, że warto wspomnieć o tych funkcjach, lecz trzeba być świadomym, że jest w tych opisach także trochę marketingu i przede wszystkim należy zwrócić uwagę na własne odczucia.



Po włączeniu do prądu i podłączeniu wszystkich kabli możemy zacząć instalowanie i dostrajanie funkcji wg własnych preferencji. Menu i obsługa prawie niczym nie różni się od dotychczasowych rozwiązań. Oczywiście otrzymaliśmy, zmienione i dodatkowe funkcje, które wiążą się z wprowadzonymi zmianami konstrukcyjnymi. Dla tych, którzy nie mieli jeszcze styczności z plazmami Pioneer'a warto powiedzieć, że jest to jedno menu zastosowane w tym odbiorniku jest jednym z najbardziej rozbudowanych na rynku konsumenckim, podobne funkcje oferuje niewiele firm. Najróżniejsze funkcje i kalibracje można by opisywać godzinami, w tym całym tłumie nie sposób nie zauważyć niespotykanej do tej pory funkcji ominięcia procesora skalującego, która pozwala na przesłanie dokładnego sygnału na matrycę z urządzenia wejściowego.

pilot.jpg

W przeciwieństwie do wyglądu menu pilot został poddany pewnym zmianom. Jest grubszy, czarny i zniknęła obsługa DVD.

Bitwę czas zacząć - czyli rozpoczynamy testy.

Jako zestaw testująco-sprawdzający użyliśmy:
  • PC'ta
  • Xbox360
  • Podstawowe DVD z upscalingiem
  • Set top box QualiTV QS1080-IR (tuner satelitarny HDTV)
  • Nagrywarkę HD IO DATA (HVR - HD160) połączoną z HD boxem Panasonica (TZ-DHC500)
  • Odtwarzacz DVD HD - IO DATA Buffalo
maska-small.jpg

Na pierwszy ogień poszły wszelkie plansze testowe, począwszy od kolorów, na rozdzielczości skończywszy. Nie tylko wg mnie, ale także osób które akurat znajdowały się przed ekranem, kolory, nasycenie czerni, gradacja barw, wszyscy wystawiali oceny między 5+, a 6 w skali szkolnej (czyli od 1 do 6 jakby ktoś zapomniał :)). Plansze z rozdzielczością zostały zjedzone na śniadanie, więc przeszliśmy do dalszej fazy bitwy czyli - filmy DVD.

maniek.jpg

Trochę ciężko pisać mi te słowa ponieważ zaraz przez niektórych zostanę uznany za nie wiadomo kogo i zostanie powiedziane czego to Pioneer mi nie sponsoruje. Do tej pory na żadnej plazmie czy LCD nie widziałem tak dobrego obrazu, duża głębia ostrości, naturalne kolory, stabilny jak skała. To tylko część tego co zobaczyłem, ludzie widząc obraz z DVD pytali się: "Czy to HDTV?"


xbox1.jpg

Zmieniając front wytoczyliśmy ciężkie działa. Xbox360. Nowy NFS, demo Q4 i wiele więcej. Odpaliłem, po testowałem i okazało się, że jestem 4h w plecy :niewiem: . Warto zauważyć, że połączenie plazmy z konsolą daje w pewnym sensie odwrotne skutki testu niż LCD. Mianowicie w przypadku LCD sprawdzamy czy matryca ma wystarczająco szybki czas reakcji aby można było komfortowo walczyć, czy się ścigać. W przypadku plazmy widzimy wyraźnie, w którym momencie nie wyrabia się... konsola :).

xbox2.jpg

xbox3.jpg

Drugą kanonadę ciężkiej artylerii zapewniły filmy HD: I Robot, Troy, czy w końcu Saving Private Ryan 1080p. Dzięki różnym predefiniowanym ustawieniom w menu bardzo łatwo można zmieniać ustawiania kolorów, kontrastu i innych kluczowych elementów obrazu. Dzięki temu bardzo szybko z bardzo ostrego obrazu można przejść do bardziej kinowego. Niestety czas gonił i nie dane mi było obejrzeć, całych filmów.

f1.jpg


Zarówno dema HD jak i filmy przyrodnicze dosłownie chciały wyjść z ekranu. Jak otrzymałem rozdzielczość 1080p? Wszystko dzięki możliwości obejścia procesora wbudowanego w panel. Podczas pierwszego połączenia PC przez DVI-HDMI prawie się załamałem gdy ustawiłem rozdzielczość 1920x1080 co prawda ujrzałem bardzo wyraźną czcionkę i ikony, lecz obraz nie mieścił się na ekranie. Na szczęście 3 szybkie ruchy palcem po pilocie i po strachu. Jeśli ktoś poszukuje 50" monitora komputerowego to już może zbierać kasę.

opon.jpg

Reszta testów HD była już formalnością, podpięcie tunera, sprawdzenie, czy obsługuje wszystkie rozdzielczości itp.

Na koniec zostawiłem dość trudne zagadnienie. Matryca 1080 - w połączeniu z PAL'em. Wiadomo, że ostrość już nie ta sama, ale nie było tego efektu co np. w przypadku innych paneli full hd, jak 37 LCD Philips'a, LCD Amoi'a czy Sharpa. Sygnał PAL wygląda i to dobrze wygląda. Nie obnaża on tak słabości nowej technologii jak to miało miejsce w dotychczasowych panelach full hd LCD.

tyll.jpg

Jedyne co może zniechęcić do tego panelu to to, że tak skutecznie odbija światło, jest to typowe dla plazm. No i może jeszcze ewentualnie cena, która wynosi ok. 30 tyś zł. 2 HDMI, DVI, component (wtyki BNC), s-video, composit, 6 wejść audio, no i oczywiście matryca 1080p - za to płacimy. W zamian otrzymujemy najlepszy obraz na rynku. Czy się opłaca? Sądzę, że każdy sam musi zadecydować.

A tutaj kilka zdjęć w wyższej rozdzielczości:

DVD DVD DVD HD HD HD TV TV

pozdrawiam

P.S. Chciałem zwrócić uwagę na kable, są bardzo istotne, ale o tym już nie długo.
 

ein

New member
Omg

no niestety wychodzi na to, ze trzeba skads te 30k wytrzasnac. Tylko skad??? Piekna rzecz. Jak to musi w ruchu wygladac, jak te zdjecia taaaakie smakowite. Ufff!
Pytanko - rozumiem, ze mozna nabyc co typowe dla Pionka modul z tunerem - dla tego panelu przewidzieli cos nowego (chodzi mi tu glownie o ilosc i rodzaj zlacz, cyfrowe tunery z CI etc.) no i jaka jest cena takiego "dodatku"? A moze daja taki modul gratis? :D

Recka :eek:k:
 

PAZ

New member
Jutro losowanie dużego lotka więc może zamówię;).Piękny sprzęt, pozdrawiam wszystkich marzycieli i tych, których stać na to cacko.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
po raz pierwszy obraz przerósł moje oczekiwania.
Nagle spełniają się wszystkie oczekiwnia.
Obraz , kąty , smużenia ,kolory, głąbia , czerń , funkcjonalność.
To wszystko spotkało się razem.
Model jest zabezpieczony przed powidokami.
Za kilka dni również zdjęcia z testów - po różnych złączach i przewodach różnych firm. Jakość powala na kolana .
Mam porównania przed sobą / na drugim kompie/ - szok. Żeby aż tak duże różnice?
pozdrawiam
 

Ru$lan

New member
kiki napisał:
witam
Sygnał PAL wygląda i to dobrze wygląda. Nie obnaża on tak słabości nowej technologii jak to miało miejsce w dotychczasowych panelach full hd LCD.
pozdrawiam
A czy czasami nie jest odwrotnie ? Czy to duże panele, czy to plazmowe czy lcd, nie obnażają słabej jakości sygnału PAL ?
 

JAREK

New member
pdp 5000EX

No cóż, najwyższej klasy plazma stała sie faktem. Ponieważ jest ona i tak poza moim zasięgiem finansowym /nawet gdybym ściągną ją z Hiszpanii za 4990 EURO/ to i tak miło jest poczytać opinie na jej temat oraz zobaczyć jak działa. Trochę to jest tak jak z najwyższej klasy Mercedesem - jest poza zasięgiem, ale pooglądać warto.
Boję się tylko, że teraz wszystko to co pokaże się na półkach sklepowych w kategorii plazma będzie porównywane do PDP 5000 EX. Jednak jest to naturalne.
Podobna sytuacja występuje w dziedzinie gier na PC i wymaganych do nich kart graficznych. Od pewnego czasu karty graficzne dzielą się na te, które mogą "udźwignąć" lub nie gierkę F.E.A.R. na full opcjach /to teraz a zbliża się CRYSIS/.
Nurtuje mnie jednak pewna myśl. Skoro powstała plazma PDP 5000EX, to czy Pioneer planuje coś mniejszego w tej samej jakości np.PDP4300EX ?
 

SwMikołaj

New member
Dzis kosztuje ok. 30 tys, a pewnie za miesiac bedzie za okolo 25 tys.
Aukcyjni sprzedawcy szybko tez znajdą tanszych zagranicznych dostawcow i bedzie jak zawsze ciekawa konkurencja. :wink: Brak polskiej gwarancji moze jednak bolec...

Inna sprawa ze do plazmy 50 cali trzeba miec spory salon:) .
 

jwb.73

New member
Prosba do testujących o sprawdzenie tego co boli najbardziej w Pioneerach - czyli powidok vel wypalanie. Puście moze jakis sygnal w stylu logo TVP na 3-5 godzin!
Mam 436 RXE i to naprawde zmora!
 

RS4

New member
jwb.73 napisał:
Prosba do testujących o sprawdzenie tego co boli najbardziej w Pioneerach - czyli powidok vel wypalanie. Puście moze jakis sygnal w stylu logo TVP na 3-5 godzin!
Mam 436 RXE i to naprawde zmora!

Czy naprawdę na plazmie Pioneera wypala się logo po 3-5 godzinach ogladania? jestem w szoku miałem panasonica i nic takiego nigdy się nie stało

RS4
 

jwb.73

New member
RS4 napisał:
Czy naprawdę na plazmie Pioneera wypala się logo po 3-5 godzinach ogladania? jestem w szoku miałem panasonica i nic takiego nigdy się nie stało

RS4

No tak juz jest kiedy to logo jest w stylu TVP i w dodatku ouszcza audycje w niby 16/9 i logo pozostanie w polu gdzie sa czarne pasy - to powidok murowany.
 

bovima

New member
jwb.73 napisał:
No tak juz jest kiedy to logo jest w stylu TVP i w dodatku ouszcza audycje w niby 16/9 i logo pozostanie w polu gdzie sa czarne pasy - to powidok murowany.

Proszę darować pewną uszczypliwość, ale jaki ma sens oglądanie na ekranie 16:9 obrazu z czarnymi pasami?
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Proszę darować pewną uszczypliwość, ale jaki ma sens oglądanie na ekranie 16:9 obrazu z czarnymi pasami?

a to apropos czego?


Co do wypalania to niestety da się tego sprawdzić, bez codziennego użytku, chyba, że macie jakieś pomysły.

pozdrawiam
 

machu

New member
Co do wypalania to niestety da się tego sprawdzić, bez codziennego użytku, chyba, że macie jakieś pomysły.
Da się to spawdzić. Proszę iść do menu i zobaczyć czy jest funkcja 'Orbiter'. Jeżeli jest, wypalanie NIE jest problemem (jak we wszystkich Pioneerach serii MXE1)
Jeżeli nie ma to może być kiepsko (jak zgłaszało wielu posiadaczy Pioneera serii FDX, FDE etc...)

Co znalazłem w specyfikacji (nic nie ma o orbiterze wię chyba jest zarezerwowane dla plazm przemysłowych):

* Displaying the same still images for long periods should be avoided as image shadowing or burn-in may occur.

* All phosphor-based display systems (CRT Television Systems — both direct view and projection televisions —
as well as plasma display systems) may possibly have image retention, also known as burn-in. Recommended
guidelines are as follows:
- Do not display still images for long periods (such as fixed images from PC or TV game equipment, and/or time
of day indicator or channel logo display).
- Do not display content in the 4:3 aspect ratio (black or gray bars on left and right side of content) or letter-box
content (black bars above and below of content) for extended periods of time, or use either of these viewing
modes repeatedly within a short period of time. This Plasma Display System is equipped with multiple
widescreen viewing modes; use one of these screen modes to fill the entire screen with content.
- Displaying dark images after displaying still images for a period of time may cause image retention. In most
cases, the image retention can be corrected by displaying bright images for a similar period of time. However,
if your Plasma Display System displays still images for additional long periods of time, image retention may be
irreparable.
 
Ostatnia edycja:

JAREK

New member
pdp 5000EX

AreckiW napisał:
JAREK,

Co to za sklep w Hiszpanii, gdzie można go mieć za 4990 €?
Sorki, że od razu nie odpisałem, ale miałem kłopot z peckiem. Drugi sklep w Hiszpanii jest tutaj: http://www.dinamicahifi.com/catalogo/detalhes_produto.php?id=2712&cat=30&brand=39&show=0〈=en
Podobno w tych samych cenach /około 4900 EURO/ można dostać od wczoraj ten sprzęt w Paryżu. Czekam na link od znajomej.
Swoją drogą, ciekawe skąd mają takie ceny. Gdyby to była Ukraina, czy Albania to nie byłbym zdziwiony ale E.U. Przemyt? - wątpię. Niestety nie znam hiszpańskiego i nie mogę się zorientować, czy to jest cena z VAT, czy też bez VAT. A może to jest cena FOB Singapur ?:)
 

AreckiW

New member
Dzięki JAREK.
Nie ma się co dziwić, że cena w necie jest niższa, gdyż 8000 € to cena katalogowa.
Tak jak z ceną LCD Sony 46X2000, katalogowa to 23.000 zł, a w necie poniżej 17.500 zł.
Pozdrowienia i jak będziesz miał link do sklepu w Paryżu to daj znać.

Arecki
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
już sporo osób odwiedziło nas w celu sprawdzenia jakości najnowszej plazmy Pioneera na świecie. Cieszymy się ,że wszystkie opinie są zbieżne.
Wszyscy są zachwyceni jej naturalizmem barw , głąbi ,czerni i wrazenia ogólnego.
Świetnie sobie radzi z komputerem jakość czcionki jest rewelacyjna.
A filmy wręcz - marzenie. Na bajki i ich jakość - brak już słów zachwytów.
Jak do Mekki - przyjeżdżają osoby i czekaja kiedy się zmienią ceny ? Odgrażając się ,że wówczas kupią od ręki.
pozdrawiam
 

Crichton

New member
Mam pytanie, w jakiej rozdzielczosci testowany byl Xbox 360 ?
720p czy 1080i? I czy mozna bedzie liczyc na jakies fotki w wyzszej rozdzielczosci z obrazem z 360tki?
 
Do góry