Overscan w PDP-LX5090

landcruiser

New member
Witam wszystkich użytkowników Pioneerów LX5090(H)

W najbliższym miesiącu chciałbym wymienić tv Sony KDL40W4230 na Pionieera PDP-LX5090.
Jak słusznie napisał jeden z użytkowników tego forum do podjecia decyzji o zakupie Pioneera "dojrzewa się, dorasta". Przed ostateczną decyzją zakupu mam jednak kilka pytań do użytkowników.

1)Jak wiadomo ten model pozbawiony jest overscanu jeśli chodzi o obraz w HD. A jak wygląda overscan dla sygnału SD z wejścia HDMI na tle innych telewizorów? Czytałem, że jest on znaczny w tym modelu. Programy w SD odlądam z tunera Opticum 9500HD oraz filmy z dvd Pioneer'a DV-LX50. Czy po przesiadce z Soniaka zuważe znaczną różnicę i obraz będzie bardziej przycięty?

2)W paru miejscach można przeczytać że jasność tego panela jest trochę mała. Czy zatem bardzo odbija się to na poziomie bieli w tym modelu? Jak wyglada to na waszych "kurakach"? Jeśli mógłby ktoś wrzucic jakoś fotkę bedzie super.

3)Czy po zakupie kalibrowaliście swoje telewizory i czy wogóle jest sens grzebać skoro telewizor jest bardzo dobry a poziom czerni jest doskonały w tym panelu?

4)Zużycie energi. Widziałem testy Kikiego w porównaniu z plazmą Panasonica i wiem mniej więcej na jakim jest poziomie ale jeśli ktoś może dokonywał pomiarów w domowych warunkach to bardzo chetnie poznam wyniki.

Jesli ktoś z was może odpowiedzieć na któreś z pytań to z góry dziękuje.

Pozdrawiam :)
 

zuzanna

New member
Odnośnie Twoich pytań postaram się odpowiedzieć na te, które mogę, oczywiście są to moje osobiste spostrzeżenia...!

ad.1) Moim zdaniem w porównaniu do SONY obraz na LX-5090 jest o wiele lepiej formatowany... szczególnie właśnie na kanałach SD, bo oczywiście jeżeli chodzi o sygnał HD to nie ma w ogóle o czym mówić.
Z moich obserwacji wynika, że SONY jeżeli chodzi o sygnały SD to najlepiej wyświetla (oczywiście według mnie) w trybie "smart", ale porównując do KURO to muszę obiektywnie przyznać, że Pioneer zdecydowanie lepiej to robi.
Według mojej wiedzy w produktach SONY od czasu telewizorów kineskopowych, jeżeli chodzi o formatowanie, to nic się nie zmieniło. Mam zresztą do tej pory model kineskopowy SONY 36-FS70 i ostatnio miałam okazję potestować u znajomego nowy LCD SONY Z5500 i widzę, że nic się nie zmieniło, jeżeli chodzi o formatowanie, czyli tryby wyświetlania obrazu w trybie SD, nadal jest zoom, smart, 14:3, i 16:9 czyli pełny.

Chcę też podkreślić jeszcze jedną bardzo ważną rzecz jeżeli chodzi o wyświetlanie obrazu z tunerów satelitarnych... posiadam dwie platformy cyfrowe (POLSAT i N) i muszę przyznać, że tuner Samsunga od POLSATU zdecydowanie lepiej formatuje sygnały SD w porównaniu do tunera "N". Różnice na korzyść Polsatu są zdecydowane.
Czyli wniosek z tego nasuwa się jeszcze jeden, że oprócz formatowania wyświetlania obrazu dla sygnału SD, zależy nie tylko od formatowania telewizora, ale również od sposobu podawania sygnału (formatowania) tunera satelitarnego. Oczywiście oba systemy podłączone po HDMI i ustawione na wyjściu na 1080i.

ad.2) Jeżeli chodzi o jasność to uwierz mi, nie ma w domowych warunkach żadnego, podkreślam, żadnego problemu, jeżeli chodzi o poziom bieli... wszystko jest w jak najlepszym porządku. Nie porównuj jasności (poziomu bieli) do warunków sklepowych, bo będzie Ci się wydawało, że plazma świeci o wiele słabiej (ciemniej) w porównaniu do LCD (dowolnej firmy).

ad.3) Nie mam kalibrowanego "Kuraka" LX-5090H, bo moim zdaniem nie widzę takiej potrzeby. Według mnie ustawienia fabryczne są w porządku. Oczywiście lekkie korekty dostosowania wielu ustawień fabrycznych są wskazane, ale to chyba nie powinno być żadnym problemem dla każdego użytkownika, który przeczyta dokładnie (ze zrozumieniem) instrukcję obsługi (choć muszę przyznać, że ta do tego modelu napisana jest "TRAGICZNIE" - nigdy nie spotkałam się z tak lakonicznymi sformułowaniami odnośnie ustawień). Poziom czerni rzeczywiście jest DOSKONAŁY...!! czyli czarne jest czarne. W wieczornych warunkach oglądania w zasadzie przy ciemniejszych scenach czarny zlewa się z ramką telewizora.

ad.4) Mam na stałe podłączony miernik zużycia energii elektrycznej i według moich stałych pomiarów średnich wychodzi na poziomie ok. 300W, wahania są w zakresie od 230W (dla ciemniejszych scen) do ok. 320W (dla jaśniejszych scen), ale średnio i tak wychodzi w okolicach 300W, podkreślam, że mówimy tutaj o plaźmie 50", która według specyfikacji powinna pobierać 438W (ale jest to prawdopodobnie max pobór mocy przy całkowicie jasnym tle).
Czyli według moich pomiarów mity na temat ogromnego poboru energii przez plazmy nie jest do końca prawdziwy.
 

landcruiser

New member
Dziękuję za cenne spostrzeżenia.
Teraz praktycznie nie mam już żadnych wątpliwości co do tego modelu. Jedynie co mnie w tej chwili powstrzymuje to remont i obecny tv, który muszę teraz sprzedać :)
Pozdrawiam serdecznie.
 
Do góry