LX5090 + C+ a proporcje obrazu

kavoo

New member
Znalazlem jedna upierdliwa przypadlosc, z ktora do tej pory nieskutecznie walcze... i chyba nadszedl czas poszukac pomocy u forumowiczow.

Chodzi mi o optymalne ustawienie proporcji obrazu dla sygnalu z dekodera C+ podpietego pod HDMI.

Generalnie sprawa ma sie tak...
Jak w setupie dekodera ustawie typ telewizora na SZEROKI, a w telewizorze tryb "FILM automatyczny", to jest prawie dobrze ;) Sygnal HD dziala elegancko, filmy puszczane w 16:9 letterbox (np. na Cinemaxie) moge sobie przeskalowac do pelnego ekranu (tryb "FILM powiekszenie")... ale niestety w przypadku ogladania sygnalu 4:3 w trybue "FILM automatyczny" obraz jest rownomiernie rozciagniety w poziomie, a wiec rownomiernie znieksztalcony.

Jesli w setupie dekodera ustawie typ telewizora na 4:3, a w telewizorze "FILM automatyczny", to obraz 4:3 jest rozciagany nierownomiernie - na srodku jest prawie naturalny, a im dalej w strone bokow, tym bardziej sie rozciaga. To jest dla mnie optymalny tryb do ogladania obrazu 4:3. HD przy tych ustawieniach tez elegancko swieci.
Niestety juz filmy 16:9 w letterboxie nie dzialaja tak, jakbym chcial... bo jesli wybiore "FILM powiekszenie", to otrzymuje obraz rozciagniety w pionie z czarnymi pasami po bokach. A to mnie oczywiscie nie zadowala.

Tak wiec jak nie urok, to sraczka :???:

I teraz pytanie - czy da sie to jakos poustawiac, zebym:
1. obraz 4:3 mial rozciagany nierownomiernie (w srodku proporcje naturalnie, a im bardziej na bok, tym bardziej rozciagniety)
2. HD dzialalo jako HD na calym ekranie (z tym akurat nie ma zadnego problemu we wszystkich kombinacjach)
3. filmy 16:9 letterbox skalowaly sie bez znieksztalcen i wypelnialy caly ekran.

Milo by bylo, gdyby byl na to jakis sposob... mysle, ze cena tego ekranu powinna obligowac do tego, zeby spelnial te warunki :???:
 
Ostatnia edycja:

Nazir007

New member
Dziękuję Ci za to pytanie.

Jestem jeszcze przed zakupem tej plazmy ale mam podobne wątpliwości w tym względzie co Ty.

Dołączam się do prośby o odpowiedzi na ten post.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
ekran produkowany jest na cały świat. Świat gdzie system 4:3 zamiera sposobem naturalnym. Więc żaden producent nie bierze sobie obecnie tego do głowy.
Podobnie jak Wy przeformatowuję obraz przez tuner i przez telewizor i wybieram optymalne ustawienie . Inne np przy meczach gdzie wynik jest w prawym rogu na ekranie. Inne dla filmów. Bo przy HD , blu rayu nie mam żadnych problemów w sposób naturalny. Ponieważ zdecydowaną większość oglądam w HD i z dvd . Problem jakby mnie już najmniej dotyczy.
 

kavoo

New member
Kiki odnosze wrazenie, ze nie zrozumiales ;)

Mi nie chodzi o to, ze w Polsce mamy archaiczna telewizje, nie nadazajaca za standardami, pod katem ktorych LX5090 byl projektowany.

Chodzi mi o to, ze ten telewizor ma wszystkie interesujace mnie tryby wyswietlania obrazu, ale... z kompletnie niezrozumialych dla mnie wzgledow nie sa one w komplecie dostepne bez wzgledu na format sygnalu wejsciowego, tylko telewizor sobie wybiera, ze np. dla takiego formatu udostepni te, a dla siakiego - inne tryby.

Czy nie mozna bylo zrobic tak, zeby wszystkie tryby dzialaly bez wzgledu na to, jaki jest format obrazu i zeby nie trzeba bylo isc na kompromis i wybierac z czego zrezygnowac - z bardziej naturalnych proporcji w 4:3, czy wypelnionego ekranu przy 16:9? :hmm:

To juz nawet w swoim przedpotopowym, 50-hercowym Philipsie BlackLineS moglem wybrac wszystkie mozliwe tryby...
 
Ostatnia edycja:

kaede

New member
Jaki tryb masz na myśli pisząc automatyczny? Jak przełączam kolejne tryby - 4:3, Szeroki, Pełny itd. nie mam trybu automatycznego?
 

kavoo

New member
A ja mam ;) Jak wroce z pracy, to odpowiem na to pytanie.

OK, wrocilem do domu.

Takie mam tryby do dyspozycji w przypadku sygnalu C+:
http://img364.imageshack.us/my.php?image=cplusproporcjehi8.jpg

A takie mam w przypadku analogowego UPC:
http://img82.imageshack.us/my.php?image=upcproporcjezb2.jpg

Chodzilo mi o to, ze sposob wyswietlania obrazu C+ w przypadku trybu FILM Automatyczny (akurat mam AV ustawione jako FILM, ale rownie dobrze moze to byc UZYTKOWNIK jak w kablowce) jest inny, niz w przypadku sygnalu z kablowki. Z C+ obraz jest rownomiernie znieksztalcony na calej szerokosci ekranu, a z UPC obraz jest na srodku prawie naturalny, a rozciaga sie rownomiernie w miare oddalania sie na boki. W C+ takiego trybu nie mam i to mnie wlasnie drazni, bo mam alergie na nienaturalne proporcje, jajowate kolka itp.
 
Ostatnia edycja:

-AS-

New member
Pioneer rozszerza obraz 4:3 tak, jak u Ciebie robi to z kablówką - środek normalnie, boki rozszerzone. Wygląda na to, że w przypadku C+ to dekoder sam poszerza Ci obraz, a nie TV. Nie miałem do czynienia z tym dekoderem i nie jestem pewien, czy faktycznie tak jest, ale spróbuj odszukać odpowiednie ustawienie w opcjach dekodera i je wyłączyć.

Pozdrawiam

PS. linki działają, ale nie prowadzą do żadnych zdjęć.
 

kavoo

New member
Linki dzialaly, ale widocznie podczas edycji mojego posta przez Arta skrocily sie w kodzie do takiej postaci, w jakiej sie wyswietlaja (z kropkami w srodku).

Poprawilem.

Natomiast jesli chodzi o ustawienia dekodera, to tam zbyt wielkiego pola manewru nie ma. Typ telewizora mam ustawiony na 1080i, i tutaj nie ma co kombinowac, bo przy 720p bedzie to samo, a na SD przeciez nie ustawie. Natomiast jesli chodzi o format ekranu, to sa do wyboru tryby NORMALNY, SZEROKI, ZOOM 14/9 i ZOOM 16/9. Dwa ostatnie odpadaja, bo dekoder automatycznie zoomuje obraz do tytulowych proporcji, obcinajac gore i dol. Natomiast po wybraniu formatu NORMALNY, po wybraniu w telewizorze trybu POWIEKSZENIE (po to, by skasowac letterbox przy sygnale wyswietlanym w SD 16:9) obraz wyswietla sie w 4:3 z pasami po bokach, rozciagniety w pionie tak, zeby zniknely czarne pasy letterboxa.

Pozostaje wylacznie format SZEROKI, a w nim wlasnie obraz w poziomie jest rozciagany rownomiernie, a nie tak, jak bym chcial (naturalny w srodku, rozciagany po bokach).

Ale dzieki za info, ze telewizor zawsze skaluje z naturalnymi proporcjami na srodku ekranu i ze to moze byc wina dekodera. Przynajmniej jest nadzieja na to, ze ta niedogodnosc zniknie jak zmienie C+ na cyfrowa kablowke ;)
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
kavoo napisał:
Linki dzialaly, ale widocznie podczas edycji mojego posta przez Arta skrocily sie w kodzie do takiej postaci, w jakiej sie wyswietlaja (z kropkami w srodku).
Dziwne... Sorki za nieoczekiwane szkody. Edytowałem bodajże z powodu kolorowanego tekstu. Forum ma jasną i ciemną wersję, dlatego lepiej unikać stosowania koloru na podkreślenie tekstu.

ArtS :)
 

misiosl

New member
Witam.

A ja myślę, że nic nie zmieni się jak będziesz miał kablówkę cyfrową, ponieważ telewizor ma takie ustawienia do wyświetlania obrazu i po prostu nic nie zdziałasz. Jeżeli chodzi o kanały w jakości HD to zawsze będziesz miał 16:9 bo tak jest nadawany. Na cyfrze + canal+film jest nadawany w 16:9, a jeżeli chodzi o pseudo 16:9 z czarnymi paskami na dole i na górze to jest format 4:3 telewizor po prostu przy trybie automatycznym wycina te paski i rozciąga na wysokość, a jak jest obraz pełny 4:3 to telewizor nic sam nie zrobi czyli nie rozciągni ci tak jak byś chciał. A w dekoderze to ustaw na szeroki ekran.​
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Nazir007

New member
Czy testowałeś następujące ustawienia?
Dekoder (sygnał wyjście:1080i) oraz obraz : „szeroki”
Telewizor ustawienie albo: szeroki albo auto.
Nie mam tego Tv, ale na moim Panasonicu Viera mam ustawienie „szeroki” które obraz 4/3 ustawia w zrównoważonych proporcjach ( na środku normalnie, po bokach rozszerzony- tak jak chcesz i tak jak powinno wyglądać). Na dekoderze mam wybór obrazu „szeroki” ale ponieważ jest to TV SD nie mam ustawione na 1080i tylko na SD.
Jestem żywo zainteresowany tym tematem bo chciałbym kupić tą samą plazmę ale zmartwił mnie ten problem. Nie chciałbym podobnie jak Ty oglądać kanałów 4:3 (których jest większość) „spłaszczonych”.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

kaede

New member
kavoo napisał:
Nazir007 napisał:
Dekoder (sygnał wyjście:1080i) oraz obraz : „szeroki”
Telewizor ustawienie albo: szeroki albo auto.
Dokladnie tak mam ustawiony sprzet.

Najlepsze ustawienie dla ciebie dla obrazu 4:3 to będzie w dekoderze SZEROKI i w telewizorze SZEROKI, a nie AUTO - bo AUTO w pionerze oznacza tylko tyle że rozpoznaje na wejściu HDMI sygnał od tunera lub odtwarzacza czy przesyłany obraz jest 4:3 czy 16:9. Gdy ustawisz tuner na SZEROKI to tuner wysyła sygnał, że obraz jest 16:9 i TV w trybie AUTO ustawia sie w tryb PEŁNY - czyli rownomierne rozciągnięcie.

Jest jeden problem - przy oglądaniu HD lub innego programu nadawanego w pełnym 16:9 trzeba będzie przełączać z trybu SZEROKI w TV na PEŁNY albo AUTO. Czyli oglądając różne programy trzeba ręcznie sie przełączać pomiędzy trzema ustawieniami (SZEROKI dla 4:3, POWIĘKSZENIE dla 4:3 letterbox i PEŁNY dla HD i 16:9).
 

kavoo

New member
Ale sprawdzales te ustawienia SZEROKI-SZEROKI, czy tylko teoretyzujesz? :hmm:

Bo ja sprawdzalem... i wyglada to tak:

cplus_szeroki.jpg


Wystarczy zerknac na logo Eurosportu zeby sie przekonac, ze SZEROKI w telewizorze jest dla sygnalu SZEROKIEGO z dekodera stanowczo zbyt szeroki...

Za takie rady to ja dziekuje :???:
 

kaede

New member
I tu mnie masz. Teoretyzowałem :)

Wczoraj zalożyłem satelitę, podłączyłem tuner przez HDMI i rzeczywiście przy ustawieniu tunera na rozdz. 1080 i SZEROKI (u mnie opcja 16:9 bo mam inny tuner) jest tak jak na twoim zdjeciu.

Inny tuner tu nic nie pomoże. Wygląda na to, że tryby poporcji przy 1080 w Pioneerze są tak dobrane aby wspomoc oglądanie sygnału TV HD - SZEROKI ma służyć w sytuacji kiedy program w HD robi upscale 4:3 i dodaje pasy po bokach a POWIĘKSZENIE ma rozciągąć film 2,35:1 do 16:9.

Sprawę załatwiłoby dodanie trybu, który przy ustawieniu NORMALNY (4:3) w tunerze i materiale letterbox w TV SD powiększał by "okienko", które wtedy powstaje na ekranie porzez powiększenie jednocześnie w pionie i w poziomie. Niestety, Pioneer najwyraźniej nie przewidział, że ktoś będzie chciał oglądać TV SD 4:3 sygnałem 1080 na HDMI :(

Ja to rozwiązałem tak, że jak oglądam SD to przełączam (mam na pilocie do tego przycisk) na rozdz. 576 - wtedy tryby SZEROKI i POWIĘKSZENIE działąją zgodnie z oczekiwaniami, a oprócz tego zyskuję lepszą jakość obrazu bo skaler w Pionku jest lepszy niż w tunerze.
 
Ostatnia edycja:

kavoo

New member
kaede napisał:
I tu mnie masz. Teoretyzowałem :)
No wlasnie...

OK, ja sie poddalem, nic sie tutaj nie wykombinuje. Przynajmniej nic, jesli chodzi o ustawienia optymalne w kazdej sytuacji.

Jedyne, co moglem zrobic, to zbindowac sobie klawisz HD z pilota od C+ pod jednym z wolnych klawiszy w moim HarmonyOne, a sprzet w opcjach ustawic tak:
dekoder: typ tv 1080i / format tv NORMALNY
Pioneer: tryb obrazu Automatyczny

W ten sposob obraz 4:3 mam rozciagany stopniowo ku bokom ekranu, a obraz HD wyswietlany jak nalezy. A w przypadku filmow 4:3 letterbox dwa razy klikam zbindowany klawisz na pilocie, przelaczajac w dekoderze format tv na SZEROKI, po czym zmieniam tryb w Pionku na POWIEKSZENIE.

To jest najwygodniejsze rozwiazanie problemu ze wszystkich mozliwych. Szkoda, ze posiadajac taki telewizor trzeba isc na jakies kompromisy (w tym przypadku poswiecajac komfort obslugi) :???:

Ale co zrobic... przeciez nie zmienie 5090 na Panasonica
laugh.gif
 

-AS-

New member
W UK ludzie podłączają dekodery przez HDMI dla programów HD i przez SCART (Euro) lub S-Video dla sygnałów SD. NIe wiem do końca jak to działa (używam wbudowanego DTV tunera), ale nikt za bardzo nie narzeka.

Pozdrawiam
 

kavoo

New member
Mam tak podlaczone, ale uzywam tego wylacznie przy PIP (swoja droga dzieki za link do tego patentu).

Jak mialbym sie przelaczac z wejscia na wejscie w telewizorze w zaleznosci od tego, ktory kanal z C+ chce ogladac, to rownie dobrze moge sie przelaczac z C+ na kablowke. A to chyba nie o to chodzi.
 
Do góry