PDP-LX5090, "docieranie" i stabilność barw...

Jacklon

New member
Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów!
No to wisi. Ładna. Bardzo ładna. Ale do merytoryki:
O docieraniu poczytałem, zauważyłem też niejednokrotne wypowiedzi Kikiego "Kuro nie potrzeba docierania". Niemniej jednak zapytam:
- Czy w przypadku menu typu FrontRow nie martwić się o ew. prawdopodobieństwo uszkodzenia panela? Świecić to dłużej niż przez kwadrans raczej nie powinno. No, może czasami przy kawie, zasłuchany w muzyce stracę rachubę czasu - ale godzina to raczej maks.
- Kiedy mogę przeprowadzać pomiary kolorymetryczne licząc na stabilność wyświetlania barw w czasie? Jak ma się technologia plazmy w przypadku zmieny delta E w stosunku do referencji i na który moment ona wypada?
- Czy powieniem mimo wszystko jakieś ustawienia ochronne wprowadzić na pierwsze... godziny? Ekran jak na razie pracował przez ok 1.5h max i raczej nie zamierzam włączać go na długie godziny "by sobie chodził". Oglądam w większości filmy 720p i 1080p podane z booka i AppleTV oraz Discovery HD. Część filmów mimo wszystko wyświetla pasy na górze i dole ekranu - przejmować się tym (więcej niż film / doba nie będę oglądał raczej)? Natomiast drugi domownik będzie zainteresowany pewno programami SD z formatem 4:3. Czy w tym wypadku lepiej szare pasy po bokach czy rozciągnięcie?
- Plazma chyba troszkę buczy, ale to zaraz zdiagnozuję gdy podłączę po optyku dźwięk, więc będę wiedział czy to transformator i jeśli tak to czyj. Czy ktoś to doświadczył?
- Czy mogę obraz powiększyć w sensie "zoom"? Niektóre programy w SD są z a'la panorama. Przy "standardowych / naturalnych" proporcjach są wyświetlane na środku ekranu, chciałbym by obraz merytoryczny był na pełnym ekranie. Nie znalazłem niestety takiej możliwości (poza rozciągnięciem pionowym lub poziomym).

Dla wszystkich zainteresowanych reprodukcją barwną podejrzewam, że będę mógł podać dokładne parametry ekranu (dokładnie mojego modelu, jednak zawsze to jakiś pogląd będzie). Jeśli ktoś ma jakieś życzenia to proszę podać, gdyż wpierw dokonam wszelkich mnie interesujących pomiarów, a później będę tylko co tydzień tworzył kolejny profil.

Z góry dziękuję za pomoc i...
...pozdrawiam
Marcin
 

Jacklon

New member
Przepraszam za drugi post, ale miałem problemy z edycją:
PS. Delta E (∆E) to zmiana wartości wyświetlanych barw, natomiast pytanie drugie tyczy się dokładniej: ile godzin musi poświecić 9G Kuro by się*ustabilizować. Przepraszam za akademicki styl postu.
 

bozydar

New member
Profesjonalni kalibratorzy z avforums zalecają 200 godzinne docieranie przed kalibracją. O ile dobrze pamiętam wyświetlają jednokolorowe obrazki R, G, B i biały z USB jako slideshow.

Zdradź nam gdzie kupiłeś TV i za ile?:)
 

jtd

New member
Bez reklam
Szkoda ze pioneer do konca nie wyeleminowal problemu bzyczenia (buczenia) transformatora, na angielskich forach znow czesto pojawia sie ten problem. Pewnie u ciebie to bedzie tez to.
 

Jacklon

New member
200h - ok, w takim razie chwilkę jeszcze poczekam zanim przystąpię do pomiarów. Pierwszy raz mam styczność z plazmą odpowiedniej jakości i to w tak bliskim kontakcie. Z jednej strony jestem zaskoczony pozytywnie, a z drugiej mam wrażenie jak bym obcował (patrząc na niektóre parametry) z kiepskim monitorem LCD. Czuję, że chwilkę z nią spędzę, ale ustawi się, ustawi ;)
Najbardziej mnie cieszy... równomierny (brak ;) ) podświetlenia. Żadnych otoczek ekranu przy brzegach. Jaka radość. I na fabrycznych ustawieniach kolokwialnie (aczkowiel błędnie) nazywając efekt metameryzmem - prawie nie występuje. Niesamowite. Wkrótce pierwsze zdjęcia będę na niej prezentował. Przy dobrze podanym sygnale widzę nawet delikatne ziarenko w zdjęciach ze średniego obrazka - oczywiście taki był cel i przygotowanie zdjęć pod ten rozmiar w pix, ale jednak - po prostu jest to miłe dla oka. To tyle z "ochów" i "achów" z troszkę innej strony.
Pozostało jeszcze kwestia wypalania się, ustawień docierania (zejść poniżej standardowych, czy wszystko na pół gwizdka jest ok?) oraz powiększenia "panoramicznego 4:3" do pełnego ekranu.

Panel zakupiłem u swojego lokalnego dystrybutora (MarVid, Sieradz - nie wiem czy mogę podawać, jeśli nie to proszę usunąć tą część).

M.
 

-AS-

New member
Na razie zalecane ustawienia przez kalibratora z AVF do 9G, to 'Movie', kontrast 32, kolor -2. Więcej powienien wkleić w najbliższym czasie.

Docierać nie trzeba. Jak chcesz być ostrożny, to włącz 'Orbiter'. Na początku lepiej obraz rozciągać.

'Buczenie'/'bzyczenie' często wzmacniają warunki akustyczne pomieszczenia, w którym TV stoi/wisi - goła podłoga, sciany, odległość od ściany, etc.

Pozdrawiam
 

mibb_32

New member
6090 na fabrycznych ustawieniach w nocy(dźwiek na niskim poziomie) bzyczał aż miło i im jaśniejszy obraz tym głośniej.Stoi na podstawie 35 cm od ściany i z 3m odgłosy były uciażliwe.Po załączeniu power control na mode 2 wyraźna poprawa słychać bzyczenie jak zbliży się ucho na 20 cm od ekranu.Czy efekt ten może zanikać wraz z ilością przepracowanych godzin?(na razie pracował jakieś 15 godzin).
 
Ostatnia edycja:

-AS-

New member
Nic na to nie wskazuje, aby bzyczenie znikało z ilością przepracowanych godzin. Power control redukuje bzyczenie, ale również redukuje jasność ekranu (jedno z drugim jest mocno skorelowane, jak sam zauważyłeś). Niektórzy piszą, że ustawienie TV na Drive Mode 2 (100Hz) mocno redukuje bzyczenie, bez jednoczesnego redukowania jasności.

Podobno zamontowanie specjalnej maty redukującej odbijanie dźwięku za TV pomaga (szczególnie, gdy TV wisi na ścianie), ale oczywiście nie wszyscy mają taką możliwość, czy też chcą.

Pozdrawiam
 

jtd

New member
Bez reklam
Mib z ilu metrow ogladasz swoj 6090? No z tym bzyczeniem to chyba jak sie trafi... Podobno sa egzemplaze ktore ani troche nie bzycza. Nie myslisz o wymienieniu na drugi 6090 ?
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Napisz coś więcej proszę w wolnej chwili o tych pomiarach kolorymetrycznych.

Ja nie docierałem 8G i jest OK więc przy 9G też można sobie odpuścić.

Dzięki i pozdrawiam,
 

mibb_32

New member
Dokładnie jak pisałem poprzednio to było 2,7m i na podstawie. Dzisiaj już wisi i oglądam z odległości 3,1 .Ustawiłem według informacji zawartych w poście Asa(wolę dotrzeć) i jest ciszej.Jutro zobaczę i poslucham.
Co do wymiany to nie wiem jakie są normy bzyczenia a instrukcja mówi że lokalna gwarancja nie dotyczy międzyinnymi dźwięku pracy panela.
 

-AS-

New member
Z tego co widziałem, na AVF są już wstępne ustawienia do 5090 do ściągnięcia w pliku tekstowym, autorem jest ta sama osoba, która wcześniej udostępniała ustawienia do 8G - kalibrator ISF.

Pozdrawiam
 
Ja widziałem na AVS jedynie do modelu 5020 amerykańskiego - wydaje mi się że nasz jest bliższy modelowi 151 (ich seria elite), gdyż posiada funkcję regulacji RGB która została odebrana modelom 5020. Chyba że gdzieś są ustawienia specyficznie dla 5090? Są jakieś ustawinia dla 151, ale profesjonalne mają się pojawić w przyszłym tygodniu (użytkownik DNice na tamtym forum)

Pozdrawiam
 

kavoo

New member
-AS- napisał:
Z tego co widziałem, na AVF są już wstępne ustawienia do 5090 do ściągnięcia w pliku tekstowym
Najlepiej byloby po prostu podac link do tego posta z ustawieniami... duzo mniej roboty niz przy pisaniu o tym, a i dla innych strata czasu mniejsza ;)
 

KER

New member
Witam.Docieram....i..docieram...nie wiem po co...ale sie dociera:)...głosnik..zamowiony do 5090..a przyszedl do 6090...czas oczekiwania na wymiane 4..tygodnie..:)..ale docieram dalej:)..Pozdrawiam :eek:k: Jak macie jakieś pytania..co do 5090..to prosze..pytajcie:)....bo ja zaniedługo zapewne zacznę pytać o wiele rzeczy...:)P
 
Do góry