Czy 50" to nie za dużo

asoz

New member
Witam,
wiem że mogę tu znaleźć taką tabelkę z rozdzielczościami ale ona nie mówi mi wszystkiego. Sytuacja wygląda tak. Do TV mam 3m (20cm +/-).
Jestem napalony na 50" KURO 720p ale gdyby miało to tragicznie wyglądać no to odpada. Zostaje 42". Źródła to telewizja 'n', Sygnał bedzie jeszcze przepuszczony przez Pioneer'a AX2ah który skaluje do 1080p.
Do tego jeszcze DVD również ze skalowaniem do 1080p.
Wszystko oczywiście po w miarę markowych kablach HDMI. Dobre, nie za drogie może TEch-link.
Czy uważacie że 50" mogła by być. To znaczy w HD napewno ale jak
to nieszczęsne SD będzie wyglądać...?
 

-AS-

New member
Witam,
jakbyś mieszkał w UK, to bym bez wahania napisał, że 50" będzie wyglądało super nawet na sygnale SD z takiej odległości, ale przekonałem się już nie raz, że w Polsce ten sygnał jest jednak inny. Przykro mi, ale muszę napisać, to co zawsze radzę w takiej sytuacji - prezentacja w domu.

Jeżeli się nie mylę, N-ka nie ma najgorszego sygnały, ale musisz pamiętać o jednym - czy w Polsce, czy w UK zawsze na sygnale SD masz różną jakość w zależności od kanału. Wiadomo, czym większy TV, wym bardziej widać, które kanały nadają kiepsko - nie da się tego uniknąć.

Ja mam 42" Kuro u siebie i czasami żałuję, że nie kupiłem 50" - szczególnie do gier (PS3) i filmów (DVD oraz Blu-ray). 42" jest super telewizorem, jestem z niego bardzo zadowolony, ale przy oglądaniu filmów - wiadomo, czym większy tym lepszy. Jeżeli chodzi o gry - co prawda interesują mnie zaledwie pare gier, ale (tak samo jak przy filmach) wychodzę z żalożenia, że czy większy obraz tym lepszy, więc jak gram, siadam około 1-1,5m od ekranu (tak, 1 metr) ;)

Oglądam telewizję (SD) najczęściej z odległości 2,5-2,8m i myślę, że spokojnie mógłbym postawić u siebie Pioneer'a 508xd i rozkoszować się obrazem. Ciężko jest natomiast odpowiedzieć na pytanie, jak to będzie u Ciebie - masz inny sygnał, inne oświetlenie w pomieszczeniu, gdzie oglądasz TV, inne preferencje itd. Naprawdę polecam Ci wziąć na prezentację oba rozmiary (42" i 50") i przekonać się na własne oczy. Domyślam się, że w salonie zostanie 50".

Pozdrawiam
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Owszem tabelkę znajdziesz.

Ale o wiele częściej znajdziesz zachęty do prezentacji co i ja zawsze polecam szczególnie przy zakupach za większą kasę.

Ale i tak brałbym 50" :mrgreen:

Pozdrawiam,
 

BlackJack1

New member
Panowie, a ja mam podobny problem tylko nie związany z rozmiarem (wiem, że będzie to 50 cali) ale modelem. Nie wiem czy brać 508XD czy LX5080 - odległość od ekranu: 3.40 m.
Przeczytałem wiele postów na tym forum i konkurencyjnym, asvforum z UK i obie recenzje z Audio-Video i nadal jestem w kropce.
Najbardzie zależy mi na podłączeniu go do PC-ta po HDMI. Podobno 508XD nie ma trybu "dot-to-dot" video po HDMI czyli nie pracuje bez overscanu a LX - tak. Będę uzywał PoweDVD do puszczania filmów 1080p i 720p i chciałbym, żeby wyglądały jak najlepiej...
Zależy mi aby tak puszczany materiał nie miał widocznego judder'a.
Czy warto dopłacić ponad 6000 zł. do LX'a?
Proszę krótko o Waszych doświadczeniach z podłączeniem PC do tych modeli....

Z góry dzięki.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
BlackJack1 - zdecydowanie wybierałbym LXa . W Twoim przypadku jakość ma znaczenie. To obecnie jak niosą wieści to nr 1 na rynku światowym.
I tak bym wybrał. Zero kłopotów.

asoz - u Ciebie jeszcze łatwiej. Obraz 50 hd powali Cię na kolana. Jeśli obraz cyfrowy SD to Pioneer to łyka bez problemu.
Jeśli są wątpliwości - to prezentacja w domu rozwiewa wątpliwości a oszczędność olbrzymia.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
BlackJack1 napisał:
Panowie, a ja mam podobny problem tylko nie związany z rozmiarem (wiem, że będzie to 50 cali) ale modelem. Nie wiem czy braż 508XD czy LX5080 - odległość od ekranu: 3.40 m.
Przeczytałem wiele.

Tutaj chyba tylko prezentacja rozwieje Twoje wątpliwości czy jest sens dopłacać 6K PLN do FULL HD, bo moim zdaniem z 3,4 m nie będziesz widział różnicy między FULL HD a HD Ready.

A pomyśl co możesz zrobić z tymi 6K PLN kupując HD Ready.
Odtwarzacz BluRay? Jakiś HD Player z HDD? Możliwości jest wiele :)
A uwolnisz się od kompa.

Pozdrawiam,
 

-AS-

New member
Witam,

BlackJack1 napisał:
Najbardzie zależy mi na podłączeniu go do PC-ta po HDMI. Podobno 508XD nie ma trybu "dot-to-dot" video po HDMI czyli nie pracuje bez overscanu a LX - tak. Będę uzywał PoweDVD do puszczania filmów 1080p i 720p i chciałbym, żeby wyglądały jak najlepiej...

To prawda, w 508 nie ma trybu Dot-to-Dot, gdyż nie jest to panel 1920x1080 i skaluje obraz do swojej natywnej rozdzielczości (768p). Jeżeli zależy Ci, aby nie mieć overscanu wybór jest prosty - LX.


Zależy mi aby tak puszczany materiał nie miał widocznego judder'a.

Przy plikach ściąganych z netu nie tylko TV się liczy. W zależności jakie pliki ściągasz, jakie kodeki używasz, jak zostały one nagrane, itd itp. Jest bardzo dużo czynników, które mogą wpłynąć na obraz końcowy. Jak chcesz mieć pewność, że wszytsko będzie tak, jak powinno oglądaj oryginalne filmy Blu-ray (1920x1080p 24fps), a nie będziesz miał żadnych problemów (ani z 'judderem', ani z obrazem) na 508xd/xa, czy też LX.


Czy warto dopłacić ponad 6000 zł. do LX'a?

Rzecz subiektywna. Oba modele (508xd oraz LX508D) wygrały prestiżowe nagrowy w swoich kategoriach i oba są wysokiel klasy sprzętem. Jeżeli myślisz o podłączeniu PC do TV, niewątpliwie lepszy będzie LX. Czy jest to warte 6000zl? Nie mnie o tym decydować - dla jednego tak, dla drugiego nie. Jeżeli Cię stać kup LX'a, jeżeli nie kup XD, a i tak powinieneś być zadowolony. Tak samo, jak powyżej - Twoje wątpliwości rozwiałaby prezentacja u siebie w domu (może dzięki niej zaoszczędzisz 6000zl? Kto wie).

Niestety nie opiszę Ci moich doświadczeń, bo nie podłączałem jeszcze PC do mojego Pioneer'a i na razie nie mam takiej potrzeby. Wolę wypożyczyć (lub kupić) sobie film na Blu-ray, niż ściągać pliki z netu, a potem kombinować, aby je odpalić. Najczęściej ich jakość również nie odpowiada temu co jest napisane.

Pozdrawiam
 

BlackJack1

New member
Dziękuję za odpowiedzi.
Chyba zdecyduję się na prezentację :)

A co do oryginalnych płyt Blu-Ray to mam icch kilkanaście ale Polska to nie UK i po pierwsze: brak w wypożyczalniach płyt BD a po drugie: z polskimi napisami (niestety członkowie rodziny i ja także nie władamy agnielkim na takim poziomie) wydano tylko 20-30 tytułow w porównaniu do kilkuset na świecie więc tylko takie źródła nam narazie pozostają... To takie zmuszanie trochę do kombinowania aby zobaczyć coś w dobrej jakości...

Pozdrawiam.
 

asoz

New member
Ja już byłem zdecydowany na LX ale gdy zobaczyłem te 2 TV obok siebie wszystko się wyjaśniło. Nie dałbym nawet 2 tyś za tę różnice (źródło na którym pracowały to BD). Poparła mnie także cała rodzinka i sprzedawca.
Powiedział że on by nie dał i jest to telewizor dla ludzi którzy chcą mieć naj...

Co do mojego problemu określcie jednoznacznie swoje poglądy bez rozpisywania 50 czy 42.

Ps Kiki proszę o cenki 428XD i 508XD na priv.
 

kinder

Member
asoz napisał:
Ja już byłem zdecydowany na LX ale gdy zobaczyłem te 2 TV obok siebie wszystko się wyjaśniło. Nie dałbym nawet 2 tyś za tę różnice (źródło na którym pracowały to BD). Poparła mnie także cała rodzinka i sprzedawca.
Powiedział że on by nie dał i jest to telewizor dla ludzi którzy chcą mieć naj...

Co do mojego problemu określcie jednoznacznie swoje poglądy bez rozpisywania 50 czy 42.

Ps Kiki proszę o cenki 428XD i 508XD na priv.

Ja mam 508xd ogladam z odleglosci 3.80 - 4m i jakosc jest lux oczywiscie w SD bo w HD juz jest bajka... do pionka mam podlonczony tuner Kathrein 910 a a spjete to jest kablami HDMI WireWorld ultraviolet...co do LX moim zdaniem nie warto tyle kasy dawac sam jak kupowalem 508xd mialm podobny dylemat ale roznica moze jest pod warownkiem ze sie oglada HD z odleglosci 1m ...

Pozdr...
 

-AS-

New member
Witam,
przeglądając sobie WP natrafiłem na artykuł na temat 5080xa vs LX508D (LINK). Nie traktowałbym tego co tam jest napisane jako wyrocznie (nie zgodziłbym się z paroma punktami), lecz jako kolejną opinię w tym temacie.

Konkluzja
Do wakacji jeszcze daleko, ale ja już wiem jak można zaoszczędzić 11 tysięcy zł na fajny urlop dla całej rodziny. Jeśli chciałeś kupić najlepszy 50-calowy telewizor na rynku, kup drugi najlepszy telewizor na rynku a za resztę zaszalej. Razem z rodziną. A mówiąc już zupełnie poważnie: 50-calowa plazma Pioneera HD ready oferuje w pełni porównywalną jakość obrazu, która wciąż przebija wszystkie płaskie ekrany na rynku. Koniec, kropka.

Pozdrawiam

PS. Ciekawe, czy kalibracja o której piszą polegała na metodzie 'wprawnego oka' (;) ), czy była to kalibracja ISF ccc.
 

asoz

New member
Zgadzam się z tą wypowiedzą w 100%. O ile przy sygnale Full HD róznica jest niewielka to przy HD a dalej przy SD bedzie się zacierać aż stanie się prawie wogóle niezauważalna.
 

BlackJack1

New member
Ten artykuł z linku -AS-'a to dokładnie test Kuro 5080XA z marcowego Audio-Video autorstwa red. naczelnego F.Kulpy. Radzi brać hd ready... wspomina tylko jako minusy: ten brak trybu "dot-to-dot" dla video i gorszy deinterlacer i skaler w odmanie hd ready Kuro... W LX'sie juz ponoć jest nowocześniejszy... :)
 

asoz

New member
Tyle że co z tego skoro obraz jest niemal identyczny.
Ogólnie jestem zwolennikiem kupowania rzeczy dobrych i uważam że lepiej dozbierać niż kupić....złą rzecz ale nie lubie wyrzucać pieniędzy w błoto.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Obecność ewentualnie lepszego skalera w modelu LX będzie implikować konieczność większego skalowaniem sygnału SD, więc nie wiem, czy to się opłaci. Moim zdaniem nie warto w tej chwili szarpać się na Full HD, chyba że ktoś bardzo tego chce.

ArtS :)
 

dolek1

New member
Sam ostatnio stałem przed tym dylematem i po prezentacji z 3,5m wybrałem XD, bo różnica jest praktycznie niezauważalna, ale jeżeli ktoś chce mieć "naj" to może i warto dopłacić mimo, że nie widać różnicy ;)
 

kinder

Member
asoz napisał:
Kinder a jak to wygląda przy SD z 3 metrów. Mógł byś mi powiedzieć?


Ja bym bral 508XD z 3 m ... 3m jakosc SD jest wporzadku zalezy jaki bedziesz mial sygnal jak dobry to nie ma sie co zastanawiac i brac 508XD...
 
Do góry