Jak zaradzić irytującym poblaskom od obramowania?

gol70

New member
Witam,
Zastanawia mnie jak sobie radzicie z tym, że większość modeli Pioneera ma obramowanie z lustrzanym połyskiem co skutkuje odblaskiem od niewielkich nawet źródeł światła?
Znajomy posiadający 428XD wykonał coś, czego chciałbym uniknąć - zmatowił obramowanie drobnym papierem ściernym :fool:
Z jednej strony idiotyzm a z drugiej nie do końca mu się dziwię.
Faktycznie przeszkadzało to do bólu.
Jakie są Wasze sposoby?
 

Deimos

Banned
No można jeszcze kupić nawet w papierniczym sklepie folie samoprzylepną w matowym czarnym kolorze, czy też jakimś ciemno-szarym dokładnie wyciąć i nakleć (coś w rodzaju ramy) na to świecące obramowanie. Oczywiście najpierw można zrobić jakisz szablon i w/g niego wykrawać folie - mniejsze ryzyko sknocenia sprawy...
W razie Ci sie nie spodoba, to zawsze możesz to usunąć bez skutków ubocznych. Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

gol70

New member
Może zademonstruję o jaki efekt mi (nie)chodzi
205759440-M.jpg
 

kajot04

New member
ar2 napisał:
Podświetl ekran od tyłu i wyłącz światło w salonie.

to oczywiście pomoże w ciemnym pomieszczeniu, ale mnie np bardziej wnerwiają odbicia obrazu na tych błyszczących kilkumilimetrowych krawędziach pomiedzy ekranem a płaszczyzną "ramy" - a tego już zmatowić papierkiem trudno sie odważyć :)
 
Ostatnia edycja:

gol70

New member
kiki napisał:
wystarczy uszczelnić źródło światła - np przymknąć żaluzje i będzie super
No ok ale jeżeli mam do każdego oglądania w dzień robić szczelne zaciemnienie, to chyba mało użyteczne się staje.
Ale dzięki za podpowiedź.
 

gol70

New member
Całkiem niezły pomysł.
Swoją drogą to Pioneer mógłby się "wysilić" i w projektach uwaględniać wymogi ergonomii.
Forma nie musi stać w sprzeczności z funkcjonalnością.
 

lbk

New member
chyba jestem jakiś dziwny, bo patrze na ekran a nie na ramke i jakoś takie rzeczy mi nie przeszkadzaja. nie mam więc problemów z ergonomią.
 

gol70

New member
lbk napisał:
chyba jestem jakiś dziwny, bo patrze na ekran a nie na ramke i jakoś takie rzeczy mi nie przeszkadzaja. nie mam więc problemów z ergonomią.
sory za ot
Ergonomia dotyczy pewnej populacji a nie pojedynczych przypadków. Zdarzają się np ludzie, którym nie przeszkadza nieprawidłowo wyprofilowane siedzenie co nie oznacza, że jest ono ergonomiczne.
Coś co z pozoru "nie przeszkadza" powoduje po pewnym czasie zmęczenie, które jest "nie wiadomo skąd". Czasami też użytkowanie nieergonomicznego urządzenia można stwierdzić dopiero gdy zamieni się je na ergonomiczne (czujemy, że jest lepiej, choć wydawało się, że poprzednio nie było źle).
Niestety przy TV nikt nie wpadł (chyba?) na pomysł unormowania kwestii ergonomii ale przy monitorach tak (a wymagania w tym względzie są w zasadzie identyczne).
Normy ISO 13406 i TCO 2003 wyraźnie wskazują kwestię odblasku jako jeden z podstawowych problemów i przy monitorach (dotyczy to także obudowy).
Mnie osobiście poblask (od powierzchni ekranu i obudowy) przeszkadza.
Widać jestem "statystyczny" ;)
 
Ostatnia edycja:

-AS-

New member
Ja, z kolei, musze byc jakis chory, albo "lewy", bo "odblaskowa" obudowa Pioneera nie tylko mi nie przeszkadza, ale nawet podoba.

Pozdrawiam
 

elpe

New member
Zapewne szwedom, norwegom, finom czy anglikom tez nie. Rzecz w tym ze jestes As duzo na polnoc i ilosc swiatla jednak jest zdecydowanie mniejsza anizeli w PL. Domy w UK tez maja moim zdaniem mniej swiatla niz typowe mieszkania w PL.
 

lbk

New member
gol70 napisał:
Normy ISO 13406 i TCO 2003 wyraźnie wskazują kwestię odblasku jako jeden z podstawowych problemów i przy monitorach (dotyczy to także obudowy).
Mnie osobiście poblask (od powierzchni ekranu i obudowy) przeszkadza.
Widać jestem "statystyczny"

Mimo wszystko monitor to co innego niż telewizor (tak moim zdaniem). Przed tv nie siedzę po kilkanaście godzin dziennie w odległości kilkudziesięciu centymetrów.
A może "statystycznie" masz nieergonomicznie ustawiony telewizor względem okna? :D

elpe napisał:
Zapewne szwedom, norwegom, finom czy anglikom tez nie. Rzecz w tym ze jestes As duzo na polnoc i ilosc swiatla jednak jest zdecydowanie mniejsza anizeli w PL.

oj... to co mają powiedzieć biedni Hiszpanie czy Włosi... chyba nie widzą niczego poza odblaskami ;)
 
Ostatnia edycja:

-AS-

New member
elpe napisał:
Zapewne szwedom, norwegom, finom czy anglikom tez nie. Rzecz w tym ze jestes As duzo na polnoc i ilosc swiatla jednak jest zdecydowanie mniejsza anizeli w PL. Domy w UK tez maja moim zdaniem mniej swiatla niz typowe mieszkania w PL.

I tak i nie. W lato na przykład tutaj robi się ciemno dopiero około 22.30-23.00, więc światła jest trochę więcej. W zimę robi się ciemno za to wcześniej. Mój TV stoi prostopadle do okna w odległości około 1m, więc w ciągu dnia potrafi być dość jasno w okolicach TV, dlatego mam na oknach rolety. Nie dają one ciemności, ale likwidują promienie słoneczne padające bezpośrednio na ekran i obudowę. To wystarczy. Nie o to mi, natomiast, chodziło, a o fakt, że obudowa o kolorze (jak to tutaj nazywają) "piano black" mi się naprawdę podoba. Matowe obudowy jakoś do mnie nie przemawiają. Widzę jednak, że jestem w mniejszości, dlatego napisałem, że muszę być jakiś "lewy" ;)

Pozdrawiam
 

marcins737

New member
bez obaw , nie jesteś sam ;)

btw , owner pionka który zmatowił go papierem ściernym naprawdę wykazał się fantazją i powinien być nominowany do nagrody "MATOWEGO PIXELA":mrgreen:
 
Do góry