Pioneer BDP-62FD Ustawienie Downsamplingu

Vegeta z DBZ

New member
Witam.
W moim blurayu, w opcjach audio output jest możliwość ustawienia downsamplingu na 192k, 96k, lub 48k. Dmyślam się, że chodzi o częstotliwość próbkowania. Z tego co zdołałem wyczytać w internecie, 192k występuje zazwyczaj dla formatu DTS HD Master audio lub Dolby True HD zapisanego na płycie blu-ray, a 48k na płycie audio cd. W związku z tym mam pytanie. Czy powinienem zmieniać na moim blurayu ustawienia, w zależności od płyty, którą doń wkładam? Przykładowo, kiedy zamierzam posłuchać sobie muzyki z audio cd, powinienem zmienić częstotliwość próbkowania na 48k, a w przypadku płyty bluray na 192k?

Dodam jeszcze, że odtwarzacz bluray jest podłączony do amplitunera pioneer VSX-922 kablem HDMI.
 

Vegeta z DBZ

New member
Zostaw na 192 , po prostu jak zrobisz np.48 to obetnie Ci pliki 96 i 192 do 48 ale po co :) .Pozdro

Przeczytałem przed chwilą w instrukcji do bluray-a coś takiego:

When playing copyright-protected discs or files, the signals are output with the sampling frequency limited to 48 kHz or below, regardless of this setting.

Czy to oznacza, że jak mam np płytę bluray z materiałem chronionym prawami autorskimi, czyli oryginalną, to niezależnie od częstotliwości próbkowania będzie mi ucinać do 48 khz?
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
A ile masz płyt z materiałem hi-res czyli 96khz i 192khz bo wydaje mi się ze nie wiele i to tylko z muzyką z tego co się orientuje to filmy na blu maja wlasnie 48khz .Pozdro
Ale namieszales mi w głowie
 

Vegeta z DBZ

New member
Na Wiki jest napisane, że Dolby true HD pozwala na zapis do 8 kanałów (7.1) audio przy 96 kHz i 24 bitach. Dla 6 kanałów (5.1) pozwala na zapis z jakością 192 kHz i 24 bitach. Czyli ja to rozmumiem tak, że jak mam płytę bluray z filmem w Dolby true HD, to znaczy że audio na tej płycie ma 192k.
Mam bardzo dużo oryginalnych płyt z filmami na bluray. Przepraszam za zamieszanie.
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
Pozwala! Ale ile masz ich na rynku?Mam najtańsze blu LG i tez mam ta funkcje ustawiona na 192khz- mam trochę plikow z materiałem 96 i 192 i ampli harmana zawsze pokazuje częstotliwość właściwa , nie było nigdy problemu z żadnym plikiem .Pozdro
ps. Problem na sile:) Kolega chyba sie nudzi.
 

Vegeta z DBZ

New member
Tak, nudzę się. Jak mogę sprawdzić częstotliwość audio na danej płycie blu ray? I dlaczego w instrukcji mojego blu raya jest napisane że oryginalne materiały(chronione prawami autorskimi), nawet jak są zapisane w 192khz będą automatycznie ucinane do 48 khz? W ogóle tego nie rozumiem.
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
To ile masz tych filmowi z dźwiękiem 192khz?Ja obejrzalem ta twoja instrukcje i robisz z igły widły nie wiem ile się trafia takich materiałów jak pisza,ale w głównych tabelach jest wszystko ok tylko w dodatkowych przypisach cos kręcą jak by cios nie chodzilo,dobranoc:)
 

Vegeta z DBZ

New member
Zakładając, że każde audio Dolby true hd jest zapisane w 192khz, to około 30 filmów. Jeśli nie każde dolby true hd jest zapisane w 192khz, to nie wiem, ponieważ nie mam pojęcia jak to sprawdzić. Dobranoc.
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
Dzień dobry:) przypominam ze true HD pozwala na zapis co nie jest równoznaczne z tym ze musi mieć 192 , to nie jest standard wiec jeżeli ktoś decyduje się zamieścić taka sciezke audio na plycie to nie o mieszka zaznaczyc tego gdzieś na ogladce i nie wierze ze nie odbije się to na cenie.Pozdro
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Tak jak pisał kolega ikar. Raczej nie znajdziemy, a jeśli już to jest ich bardzo mało, płyt nagranych z próbowaniem 192 kHz. np. http://www.blu-ray.com/movies/Lenny-Kravitz-Are-You-Gonna-Go-My-Way-Blu-ray/93760/#Overview, którą mam. Prędzej będą to jakieś materiały testowo-demonstracyjne. Jeśli już, to 192 kHz najszybciej znajdziemy w plikach, np. flac. High Resolution Music DOWNLOAD services .:. FLAC in free TEST BENCH Lub sami sobie wyprodukujemy takie pliki.

A przy okazji, pozwolę sobie na zamieszczenie ciekawego opracowania tematu standardów audio. Istotny jest dół tabeli.
Tabela formatw audio
 
Ostatnia edycja:

fazer58

Member
Bez reklam
Te ograniczenia zapewne dotyczą wyjścia coaxial i optical. Na HDMI nie ma żadnych ograniczeń i jeżeli dekodowaniem zajmuje się ampli i w blu masz ustawione bitstream,to na sto procent będziesz miał 192khz,czy 96khz,w zależności od tego ,co jest na płycie,lub pliku.
 

Vegeta z DBZ

New member
Te ograniczenia zapewne dotyczą wyjścia coaxial i optical. Na HDMI nie ma żadnych ograniczeń i jeżeli dekodowaniem zajmuje się ampli i w blu masz ustawione bitstream,to na sto procent będziesz miał 192khz,czy 96khz,w zależności od tego ,co jest na płycie,lub pliku.

Rzeczywiście masz rację. Spojrzałem na tylny panel bluraya i zauważyłem że Coaxial jest w ramce podpisanej Digital Out, a Hdmi w osobnej. A instrukcja mówi o obcięciu do 48k właśnie dla Digital Output-czyli Coaxiala. Dzięki.
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
Rzeczywiście masz rację. Spojrzałem na tylny panel bluraya i zauważyłem że Coaxial jest w ramce podpisanej Digital Out, a Hdmi w osobnej. A instrukcja mówi o obcięciu do 48k właśnie dla Digital Output-czyli Coaxiala. Dzięki.

Dokładnie w instrukcji masz audio digital out, no a HDMI to audio/video out zgadza się wiec tego wyjścia nie dotyczy.Pozdro
 

Vegeta z DBZ

New member
Dzień dobry:) przypominam ze true HD pozwala na zapis co nie jest równoznaczne z tym ze musi mieć 192 , to nie jest standard wiec jeżeli ktoś decyduje się zamieścić taka sciezke audio na plycie to nie o mieszka zaznaczyc tego gdzieś na ogladce i nie wierze ze nie odbije się to na cenie.Pozdro

Ok, skoro nie jest to standardem to luzik. A jest jakiś sposób żeby sprawdzić częstotliwość audio na płycie blu-ray jeśli nie dodano tej informacji na okładce?
 
Ostatnia edycja:

ikar1975

Active member
Bez reklam
U mnie przez moment wyświetla się na ampli no i większość materiałów mam w plikach wiec sprawdzam na kompie ale mnie to bardziej interesuje bitrate audio:) i .Pozdro
Jeszcze jedno jeżeli masz płytę bluray ze ścieżka która odbiega od standardowych to powinno to byc opisane na okladce takie jest moje zdanie i na pewno to będzie w jeśli juz to muzyka,próbki i takie tam dema.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
A jest jakiś sposób żeby sprawdzić częstotliwość audio na płycie blu-ray jeśli nie dodano tej informacji na okładce?
Widzę, że na pilocie odtwarzacza jest przycisk „Display”. Czy nie podaje on na monitor parametrów odtwarzanego materiału? Ja mam CA 751BD i takie dane mogę wyświetlić przez przycisk „Info”.
Albo tak, jak napisał kolega ikar – przez wyświetlacz amplitunera.
Te ograniczenia zapewne dotyczą wyjścia coaxial i optical. Na HDMI nie ma żadnych ograniczeń i jeżeli dekodowaniem zajmuje się ampli i w blu masz ustawione bitstream,to na sto procent będziesz miał 192khz, czy 96khz, w zależności od tego ,co jest na płycie,lub pliku.
To nie do końca tak jest, odnośnie S/PDIF. Wiele zależy od samego urządzenia i jego możliwości.
 

Vegeta z DBZ

New member
Widzę, że na pilocie odtwarzacza jest przycisk „Display”. Czy nie podaje on na monitor parametrów odtwarzanego materiału? Ja mam CA 751BD i takie dane mogę wyświetlić przez przycisk „Info”.
Albo tak, jak napisał kolega ikar – przez wyświetlacz amplitunera.



Display nie podaje tej informacji.
Odtwarzacz pokazuje mi jedynie na ekranie tv bitrate(4515.0Kbps) po nacisnieciu przycisku function, a na swoim panelu wyświetla 24HZ.

Ale znalazłem na pilocie od amplitunera przycisk status i po jego naciśnięciu, na wyświetlaczu ampka wyświetla się ta informacja: fs 48kHz.

Czyli już wszystko wiem. Dzięki wam wszystkim za pomoc
 
Ostatnia edycja:
Do góry